Sputnik, supărat că ALDE nu a trecut de pragul electoral: Românii au respins cea mai valoroasă echipă de europarlamentari, dar au votat un număr mare de exponenți ai fenomenului ”m..e”

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 28 mai 2019, 9:20 Actualitate | Esenţial


Articol Sputnik
Foto: Sputnik
Site-ul rusesc de propagandă Sputnik deplânge, într-un articol cu titlul ”Cum au respins românii cea mai valoroasă echipă de europarlamentari” faptul că ALDE nu a trecut pragul electoral la scrutinul de duminică.

Extrase din materialul de ”analiză” al site-ului Sputnik de limba română:

”Românii au respins o echipă de intelectuali de marcă, excelent pregătită profesional, oameni maturi, cu relații în toată Europa - trimițând în schimb un număr mare de exponenți ai fenomenului 'm..e'. (...)

Iar ca să fie tacâmul complet, acest electorat este format în mare parte din tineri cu studii superioare, asta demonstrează și valențele noii educații, ba chiar noii mentalități pseudo-românești. Asta au vrut românii… cică.

Pe primele două locuri au fost Norica Nicolai și Renate Weber, doi dintre cei mai buni juriști și, totodată, printre cei mai activi europarlamentari. Pe trei, Daniel Barbu, om de cultură de talie internațională, fiind unul dintre cei mai reputați bizantinologi, dar și politolog.”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















23000 vizualizari

  • +34 (48 voturi)    
    Rusii sunt eurosceptici. Mare uimire. (Marţi, 28 mai 2019, 9:24)

    Lok [utilizator]

    Dar ma mira ca insista cu stirile astea. Stiu si ei ca nu da bine si lumea este impotriva parerilor lor.
    • -70 (84 voturi)    
      Nu stiu cum arata articolele lor... (Marţi, 28 mai 2019, 9:46)

      salvatore [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ... sau cui sufla in panze, dar in cazul de fata au dreptate, Nicolai, Weber si Barbu erau cei mai indreptatiti candidati si poate si cei mai merituosi la europarlamentare. Dar ei nu sunt in curentul #muie asa ca esuat. In Romania muia conduce, asta e nivelul intelectualitatii sfertodocte.
      • +33 (45 voturi)    
        pai... (Marţi, 28 mai 2019, 9:55)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Acum, dupa ce au luat-o, poate vor fi in curentul cu pricina.
        In plus, fiind niste persoane atat de valoroase, cu dragoste de tara muma, poate e mai bine sa sustina tarisoara din interior, preferabil fara sa-si arate figurile neplacute privirii.
        • +36 (44 voturi)    
          Singurul lucru pe care rusii reusesc sa il faca (Marţi, 28 mai 2019, 10:13)

          Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          E sa uneasca toate natiile impotriva lor.
          Countdown to Armageddon.
          • +8 (12 voturi)    
            Comment sters de user (Marţi, 28 mai 2019, 13:13)

            complet_ret [anonim] i-a raspuns lui Eliberati Rusia de rusi

            • +11 (17 voturi)    
              Are colaboratori, cat timp are bani (Marţi, 28 mai 2019, 14:01)

              Eliberati Rusia de rusi [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

              Rusii nu au prieteni pentru ca sunt nazisti. Se considera natia suprema.
      • +31 (35 voturi)    
        taci si inghite (Marţi, 28 mai 2019, 11:03)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        ALDE Romania este un partid corupt care nu are nimic cu adevarat liberal.
        ALDE European s-a delimitat de formatia lui Tariceanu.
        Ce valoare pro europeana ar fi adus niste anti-europeni dupa care plange doar propaganda rusa eurosceptica.

        Taci si inghite curentul contemporan din romania trolule!
      • +8 (10 voturi)    
        da, desigur (Marţi, 28 mai 2019, 12:14)

        nick24 [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        numai cei 3 au studii, restul, cei aleși sunt analfabeți...
      • +12 (14 voturi)    
        asa este! (Marţi, 28 mai 2019, 13:49)

        Codede74 [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        ai dreptate, muia conduce! de 30 de ani ... CFSN apoi FSN si mai tarziu PSD
        azi, PSD & ALDE ... cu oameni de valoare precum Danela, Veorica, Gabitza, Mitraliera, Micolicea, Ciordache si multe alte exemplare de nulitati, gunoaie si scursuri sociale :(

        PUIEMSD
      • +7 (9 voturi)    
        Norica (Marţi, 28 mai 2019, 15:22)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Norica nu e duduia aia cu gura mare, ca a pus-o pe nepoata-sa sa voteze in parlamentul Romaniei in locul ei? si cand a fost apostrofata a devenit foarte agresiva si violenta.
        Depsre ea e vorba cand zici de candidatai "indreptatiti"?

        De ce sa fie indreptatita? ca are studii juridice, si ca e cu gura mare?
      • +1 (3 voturi)    
        Esti tare (Miercuri, 29 mai 2019, 9:13)

        varavara [utilizator] i-a raspuns lui salvatore

        Sa afirmam ca oameni ca NIcolai, Barbu si Weber reprezinta intelectualitatea romaneasca este o prostie. Niste oportunisti catarati la putere cu sprijinul lui Tariceanu, asta sunt. Nu am sesizat ca ar fi facut vreun bine acestei tari, ci numai intereselor lor de partid. Nu sunt decat niste nulitati iar daca sunt laudate de Sputnik este clar cu cine joaca si ei si Tariceanu.
    • +22 (26 voturi)    
      :) (Marţi, 28 mai 2019, 10:10)

      UglyKidJoe [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      From Russia with love
    • +5 (7 voturi)    
      rusii sceptici? (Marţi, 28 mai 2019, 15:26)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      de ce zici ca rusii sunt "euro-sceptici"?

      Sceptic e atunci cand ai vrea sa fie adevarat, dar te indoiesti ca lucrul respectic e realizabil, realistic.

      Rusii nu sint "sceptici" in privinta Europei. Sunt impotriva chiar, percep Europa unita ca pe o amenintare. Pentru ei nu e un lucru bun, la fel cum o alianta Rusia-Turcia nu are cum sa aduca lucruri bune pentru noi.
  • +51 (61 voturi)    
    acuma.. (Marţi, 28 mai 2019, 9:32)

    CRMS [utilizator]

    Dupa sprijinul nesperat de la Sputnik, Tariceanu va reveni intarit !..daca mai avea cineva vreo indoiala pentru cine lucra ALDE
    • +31 (35 voturi)    
      de parca mai puteai avea indoieli (Marţi, 28 mai 2019, 10:16)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

      dupa ce manarii au facut pe piata energiei sa favorizeze Gazprom, impotriva producatorilor autohtoni si investitilor din Marea Neagra.
  • +36 (48 voturi)    
    :-) (Marţi, 28 mai 2019, 9:35)

    Soljenitin [utilizator]

    Suparare mare, intristare goala.
    De parca nu era evident ca tariceanu si discipolii miros a ruble.
  • +33 (43 voturi)    
    Pai asta e un motiv in plus (Marţi, 28 mai 2019, 9:36)

    midufi [utilizator]

    ...sa concluzionam ca este de bine.
    Sigur, interesele rusilor nu o sa mai fie atat de bine servite in Romania cum au facut-o cei de la alde, in frunte cu gloriosul lor conducator tradiceanu, deh...
    Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +37 (47 voturi)    
    ha ha (Marţi, 28 mai 2019, 9:37)

    moka [utilizator]

    ce-i baietzi? ati pierdut investitia?
  • +43 (51 voturi)    
    normal (Marţi, 28 mai 2019, 9:38)

    tirolez [utilizator]

    Eu cand radeam ca Norica si Renate isi iau textele de la Sputnik. Cred ca erau cele mai laudate. ALDE pe dinafara e cea mai mare realizare a scrutinului :). Sper sa-i excluda si "familia" lor.
    • +22 (30 voturi)    
      Si dl profesor? (Marţi, 28 mai 2019, 10:15)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Dl profesor daniel Barbu, rusinea unv. din Buc, el de unde isi lua textele. Ca tustrei mâncau (...) cu polonicul la latrine, ca niste gunoaie aldo-pesediste ce sunt.
  • +45 (53 voturi)    
    Mergând pe logica asta (Marţi, 28 mai 2019, 9:44)

    omezu [utilizator]

    Romanii le-au dat o mare m...e și rușilor refuzând să le bage slugile kgbiste în PE.
    • +20 (30 voturi)    
      Co Rect (Marţi, 28 mai 2019, 10:06)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      Complet Precizat
  • +34 (42 voturi)    
    Cainele moare de drum lung... (Marţi, 28 mai 2019, 10:04)

    Olyx [utilizator]

    iar rusii de grija altora...!!!
  • +39 (47 voturi)    
    Rusia a esuat inca o data in Romania (Marţi, 28 mai 2019, 10:08)

    animatron [utilizator]

    Sa fii sustinut, in Romania, de puterea rusa, e suicidar politic pentru orice partid sau individ, romanii nu sunt deloc rusofili, nu sunt slavi si nici slavofoni, il resping masiv pe Putin, dictatura si "lumea eurasiatica" (adica rusa).

    Ultima ancheta de opinie cu privire la perceptia "dusmanilor Romaniei" arata ca populatia romaneasca considera Rusia ca cel mai mare pericol pentru tara noastra, urmata de Ungaria (guvernata acum de sluga lui Putin, nationalistul xenofob Orban Viktor).

    Discursul eurosceptic, indirect pro-rus, al lui Dragnea, a creat o puternica reactie de mobilizare anti-PSD, imediat ce s-a instalat in opinia publica romaneasca ca actuala guvernare s-ar indeparta de Europa si USA si ne-ar impinge treptat catre pozitii politice, diplomatice si strategice pro-ruse (sau pro-China, Turcia, etc).

    In acest moment, un eventual curent politic romanesc tentat de "putinism" ar fi ultraminoritar si violent contestat, Rusia ramane istoric un "inamic", un imperiu agresor, care tine sub ocupatie teritorii chiar langa frontierele Romaniei si care face tot ce poate pt a impiedica reunificare poporului roman intr-un singur stat (cum au reusit RFG-RDG devenite actuala Germanie).

    Romanii au aratat un exceptional spirit colectiv, capabili sa isi dea seama de momentele istorice de rascruce, capabili de mobilizare pentru a ramane "europeni", capabili sa-i faca sa plateasca pe politicienii doritori de autocratie in stil putinist.

    Asta nu inseamna ca Rusia va renunta sa incerce propaganda, dezinformare, manipulare, in viata societatii romanesti.
    Dar inseamna, dovedit, ca Romania are resurse interne suficiente pentru a respinge fie si in extremis astfel de atacuri.
    • 0 (0 voturi)    
      POFTIM??? (Sâmbătă, 1 iunie 2019, 9:26)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      "populatia romaneasca considera Rusia ca cel mai mare pericol pentru tara noastra,"

      atunci poti sa imi explici de ce in decembrie 2016 poporul l-a votat cu atata entuziasm pe Dracnea???


      "Discursul eurosceptic, indirect pro-rus, al lui Dragnea, a creat o puternica reactie de mobilizare"

      Dar DE CE a avit Daddy in mod mod constant un astfel de discurs?? Nu cumva pentru ca STIA ca asta da bine la popor, ca electoratului ii place sa auda mereu si mereu ce rai sunt Sorosh, multinationalele, bancile, UE, Occidentul in general??
  • +28 (36 voturi)    
    slugile lui Putin nu au avut randament... (Marţi, 28 mai 2019, 10:13)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    slugile lui Putin nu au avut randament...
  • +28 (38 voturi)    
    concluzia (Marţi, 28 mai 2019, 10:13)

    Cetateanu [utilizator]

    Dintr-un neam de turnatori - sluga KGBista. Ce poti sa-ti doresti mai mult? Si dobitocul e al doilea om in stat. Ce face DIE? Pe ce isi ia banii?
  • +18 (28 voturi)    
    Cine-i alde? (Marţi, 28 mai 2019, 10:25)

    tudorLeo [utilizator]

    De fapt, cine-i sputnik? A, sa inteleg ca alde e cloaca aia traseisti cu pampersi..
    Mda, moving on...
  • +27 (37 voturi)    
    stii ca ai ales bine..... (Marţi, 28 mai 2019, 10:33)

    Martha Logu [utilizator]

    ... cand dusmanii incearca sa te convinga ca ai ales gresit :))
  • +14 (22 voturi)    
    credeam ca e (Marţi, 28 mai 2019, 10:34)

    spy [utilizator]

    o stire de pe timesnewroman
  • +13 (15 voturi)    
    comentariu (Marţi, 28 mai 2019, 11:07)

    rofed [utilizator]

    slava domnului ca s-a intamplat asta!!!
    ce spune sputnik, adica putin:
    ”Românii au respins o echipă de intelectuali de marcă, excelent pregătită profesional, oameni maturi, cu relații în toată Europa"
    intrebari firesti::
    in ce profesiune era excelent pregatita echipa?
    in care parte a europei avea relatii aceasta echipa?
  • -25 (31 voturi)    
    au dreptate rusii (Marţi, 28 mai 2019, 11:10)

    srpc [utilizator]

    de-acuma suntem si mai dispretuiti in lume, dupa ce am ales niste formatiuni politice al caror unic "argument" este muia; suntem chiar mai jos ca ucrainenii, cu presedintele-actor
    • +4 (6 voturi)    
      Ce fraier poti sa fii (Marţi, 28 mai 2019, 18:23)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Sa te demasti in halul asta, ca esti trol rus...
      Ha ha ha
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +17 (21 voturi)    
    Stimati autori de la Sputnik, (Marţi, 28 mai 2019, 11:35)

    ostrogotul [utilizator]

    un singur lucru nu am inteles inca: care sunt intelectualii de marca din ALDE? Aratati-mi si mie care sunt aceia, ca sa mor de ciuda ca nu i-am votat, ca se pare ca voi muriti de ciuda ca nu au intrat in parlament
  • +9 (11 voturi)    
    Cand plang rusii dupa tine... (Marţi, 28 mai 2019, 14:18)

    arap [utilizator]

    ...e semn ca esti de-al lor.
  • +5 (7 voturi)    
    rusii sa-i ia la ei, in siberia! (Marţi, 28 mai 2019, 15:49)

    Antenistontel [utilizator]

    .