Cum s-a schimbat România în 24 de ore: Seria de evenimente, de la trimiterea la pușcărie a numărului 3 în stat la prima înfrângere a PSD în fața unui singur partid

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 27 mai 2019, 16:35 Actualitate | Esenţial


Dragnea,Tăriceanu
Foto: Facebook
Ultimele două zile au adus o serie de șocuri profunde în România, țară care nu a mai consemnat niciodată în perioada post-revoluționară atât de multe evenimente importante într-un timp atât de scurt, de la umilirea la urne a celor două partide de la guvernare, până la încarcerarea celui considerat cel mai puternic om din România.

Ce s-a întâmplat în ultimele zile:
  • Liviu Dragnea, numărul trei în statul român, președintele Camerei Deputaților și al PSD, a fost trimis la închisoare
  • Călin Popescu Tăriceanu, numărul doi în stat, are acum în spate un partid, ALDE, care nu a fost în stare să treacă pragul electoral
  • PSD pentru prima oară în istoria sa - și a variantelor în care a existat după 1990 - are un scor mai mic decât un alt partid, PNL (social-democrații au mai pierdut alegeri, dar doar în fața unor alianțe)
  • Viorica Dăncilă, care până în ianuarie 2018 era un europarlamentar obscur, ajunge să conducă partidul de la guvernare.
  • Alianța a două partide, USR și PLUS, care nu existau acum trei ani a fost validată prin vot până la nivelul partidului de la guvernare
  • Primul referendum din ultimii aproape zece ani care este validat
  • UNPR, ”partidul generalilor”, formațiune ce a fost la guvernare, a obținut la europarlamentare doar 0,6% dintre voturi
  • Confruntat cu un posibil eșec electoral, UDMR, pentru prima oară în istoria sa de 29 de ani, a rupt un protocol de colaborare cu partidul de guvernământ











Citeste pe MedLife.ro
Un nou tratament pentru diaree










50478 vizualizari

  • -29 (41 voturi)    
    „acționăm imediat, a doua zi” (Luni, 27 mai 2019, 16:59)

    Mazeta [utilizator]

    Felicitări Președintelui Iohannis! S-a ținut de cuvânt.
    • +5 (9 voturi)    
      Mazeta, cucuveauamov... (Marţi, 28 mai 2019, 7:17)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mucles !!!
  • -28 (38 voturi)    
    sa speram (Luni, 27 mai 2019, 17:13)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca vin Ceausescu, Bot, Angi la putere. E nevoie de cei mai buni din aceasta tara.
    • +14 (20 voturi)    
      Eu sper ca tu si toata gasjka de trolli (Luni, 27 mai 2019, 23:17)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Sa dispareti, undeva in huciurile Siberiei!!!
    • +12 (18 voturi)    
      Nu au cum sa vina cei mai buni .. (Marţi, 28 mai 2019, 2:58)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...din aceasta tara. Trebuie sa fim realisti, cei mai buni sunt deja la PSD si sa-i enumeram: codrin cap de guma, deputatul mitraliera, , cuclet de la transporturi, plesoianu, Andruşcă ala despre care Tutuianu spunea ca "e atât de prost încât nu poate asculta mai mult de 5 minute", nicolicea, volguta, ciordache, in frunte cuuuuuu duamna veorica!!! Cea mai cea dintre cele, care este alintata (de catre idolul vostru, badea. aka mancatorul de cacao de serviciu de la latrinele tv) cu apelativul "imbecila planetei".

      Imi cer sczue celor al caror nume nu a fost mentionat aici, dar sunt atat de multi incat timpul si spatiul nu permit astfel de .. luxuri.

      Daca totusi mai au nevoie de cadre, pot lua cu incredere de la PNTCD, sau de la UNPR (un nastase, un iordanescu). Dracnea o sa dea, printre gratii, indicatii executivului.
  • +18 (28 voturi)    
    din pacate... (Luni, 27 mai 2019, 17:15)

    exilatul [utilizator]

    "shimbarea" o sa tina....tot 24 de ore...la puscarie nu a intrat decit "un" dragnea....in ro mai sunt in libertate zeci de mii de "dragnea" si milioane de slugi ale acestora..asa ca nu va bucurati de degeaba...""""Viorica Dăncilă, care până în ianuarie 2018 era un europarlamentar obscur, ajunge să conducă partidul de la guvernare""""....si dragnea a fost la inceput un "obscur" membru pd....ca sa numai zic ca si ceausescu a fost un ..obscur cismar ....si pe urma....a dat "placute"
    25 de ani poporului roman...
    • +3 (9 voturi)    
      Piano (Luni, 27 mai 2019, 23:01)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      boy. Ii tai hidrei capul iar apoi astepti ca viermi sa se vampirizeze singuri. Reteta a la Comisare Catanno.
      • +3 (5 voturi)    
        optimism prematur (Marţi, 28 mai 2019, 6:46)

        clencix [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        Hidra nu are numai un singur cap, dintre ele se alege acum cine sa ia conducerea monstrului, deja mai are și un puiuț care la început pare drăgălaș. Locul este împuțit de cei care au fost lăsați sa se îngrașe și duhoarea împiedică deocamdată sa apară o vietate curata. Vizuina este încă în întunericul inculturii.
        • 0 (0 voturi)    
          Q.E.D. (Miercuri, 29 mai 2019, 15:55)

          clencix [utilizator] i-a raspuns lui clencix

          La înlocuirea tartorului tot cu unul de-al lor se demonstrează că puiuțul începe să crească cu sângele hidrei, ii place miasma și-și face loc în vizuină.
    • +2 (2 voturi)    
      Dar muieți îs posmagii? (Marţi, 28 mai 2019, 9:17)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Votul de acum are doar o valoare simbolică. El a arătat că PSD este „cel mai numeros partid din România” doar prin absența de la urne a cetățenilor care pe fond îl contestă. Cînd s-au mobilizat, în 2014 și acum, PSD a devenit mic și neputincios.

      La fel de important, a arătat că politicienii care se vor altfel decît PSD nu pot și/sau nu îi interesează să creeze un mesaj politic constructiv de mobilizare. Acest mesaj a funcționat la Convenție, în 1996, și la formațiunile trase de Băsescu în 2004-2007, dar nu îi interesează pe peneliștii și pe pemepiștii de azi iar USR și Plus rămîn o proiecție mai mult decît o strategie.

      Ca și printre europarlamentarii de acum, există politicieni frecventabili, mai capabili sau mai puțin capabili, și politicieni mercenari și/sau mafioți. Așa este și așa a fost în toată lumea democrată.

      Depinde de noi, cetățenii, să îi promovăm, nu doar în alegeri, care sînt bomboana de pe colivă/cireașa de pe tort, pe cei frecventabili, care propun politici, nu emoții, strategii, nu pomeni din banii altora.

      Dacă ne declarăm scîrbiți, nesatisfăcuți, dacă dorim ca alții să ne dea luna de pe cer, pe gratis și cu discount, minunea nu va putea ține mai mult de trei zile.

      Este greu să fi observator sau membru în comisiile secțiilor de votare și le sînt recunoscător celor care au mers și au făcut posibile niște alegeri cinstite, dar munca nu se termină aici. Este mai greu să construiești un partid legat de susținătorii săi, care comunică și care planifică, pentru el și pentru alegătorii săi. Aici este de fapt munca multă și complicată.
  • +14 (16 voturi)    
    Eronat ! (Luni, 27 mai 2019, 17:17)

    brifcor [utilizator]

    Nu e prima înfrângere a PSD în fata unui partid.
    Prima a fost la alegerile generale in 2008, când PDL a iesit pe primul loc înaintea aliatei PSD-PUR(PC).
  • +20 (22 voturi)    
    Dar super-premiera? (Luni, 27 mai 2019, 18:04)

    Spiky [utilizator]

    PSD(ex-PDSR, ex-FSN, ex-PCR) are 1. Iliescu; 2. Năstase; 3. Dragnea; 3 trei Doamne, şi toţi trei condamnaţi, doi cu executare, şi unul - Ponta, escroc de facto, scăpat totuşi, doar Şova, cel care i-a pasat mangoţii furaţi de la Turceni-Rovinari. Deci un partid condus de escroci şi hoţi, un partid de penali-PENALI-VENALI. Care în sfârşit a luat-o-n bot cum se cuvine. La prezidenţiale oricum nu au şanse, şi nici măcar catindat, că Tăriceanu are mai multe neveste decât procente....
    Dar la alegerile de peste doi ani o să fie bătaia peştelui...
    • +1 (3 voturi)    
      felicite (Marţi, 28 mai 2019, 6:54)

      clencix [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

      asta cu procentele neveste e tare
  • +18 (20 voturi)    
    Se scufunda barca (Luni, 27 mai 2019, 18:05)

    Robin_W [utilizator]

    fug sobolanii...
  • +16 (20 voturi)    
    Rusinoasa condamnarea unui brigand in mare.... (Luni, 27 mai 2019, 18:44)

    Plagarus [utilizator]

    .....fuctie politica in RO,tzara in care orice este posibil.
    Noroc cu diaspora ce si-a destupat si familiile ramase in RO.
    RO scheletata inca in : AG / BT / BR / BZ / DJ / GL / BR / GJ / HD / IL / MH / NT / OT / VS.
  • +11 (15 voturi)    
    complicii (Luni, 27 mai 2019, 23:59)

    ber [utilizator]

    In tot ce a facut rau in ultimii doi ani Dragnea a avut un complice: majoritatea psd-alde din parlamentul Romaniei.
  • +12 (14 voturi)    
    Umilinta totala. (Marţi, 28 mai 2019, 5:05)

    Cataleya [utilizator]

    Cine stie ce-o fi acum in mintea borfasului...
    Imi imaginez ca ceva de genul:

    Bai frate, am furat tot ce se putea fura in Romania.
    Am corupt si am pedepsit pe cine-am vrut.

    Am avut un judet la picioare, apoi o insula si o tara intreaga,
    Mi-am facut vila cu piscina pe doua strazi, vila si terenuri in Brazilia, am furat zeci de milioane de la UE,

    Am schimbat premieri si guverne mai des decat m-am spalat pe dinti si nu m-a prins nimeni...

    Si dupa ce am scapat de toate astea si ma aflam in culmea gloriei mele de borfas international, am ajuns sa infund puscaria, ca ultimul paduche, din cauza a doua fufe care-mi aduceau acum 10 ani cafeaua la biroul din Teleorman.

    O sa rada toata puscaria de mine....
    Oare unde-am gresit?
  • +13 (13 voturi)    
    Grija mare! (Marţi, 28 mai 2019, 5:14)

    tontu [utilizator]

    Opozitia nu va culcati fratilor pe o ureche ca minuni s-au mai vazut: Steaua si Astra au castigat campionatul in timp ce patronii le erau la puscarie. Justitia a inlaturat piatra de moara ce atarna de gatul PSD-ului si daca sunt baieti dstepti isi pot reveni rapid. Klaus si tabara lui ar trebui sa-i lase sa moara incet, daca se vor repezi sa ia puterea s-ar putea sa pateasca cum au patit si cu guvernul Ciolos.
  • +9 (11 voturi)    
    Acum urmeaza greselile (Marţi, 28 mai 2019, 5:27)

    nano2k [utilizator]

    Culcatul pe o ureche la romani a functionat mereu.

    Credem ca prin decapitarea lui Dragnea, hidra se autocanibaliza natural, prin procesele sale interne.

    Ar fi o mare greseala sa credem asta fara sa ne asiguram ca Romania e pusa ireversibil pe o cale noua.

    Sa fim cu ochii si pe USR, si pe PNL, la fel de mult cum am fost pe P$D.
    Lipsa corecturilor mici si dese duce la astfel de derapaje.

    Sa nu uitam niciodata 10 Aug 2018 si toata aceasta incrancenare si sa nu le lasam sa se mai repete!
    • -3 (7 voturi)    
      UTC vs PCR (Marţi, 28 mai 2019, 7:32)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      USR este doar un PSD care nu a ajuns inca la guvernare.
      • 0 (2 voturi)    
        Tot reincalziti ciorba? (Marţi, 28 mai 2019, 10:04)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Tot pe aia o tineti, cu toti sunt la fel?
  • +3 (3 voturi)    
    Romania are nevoie de oameni noi (Marţi, 28 mai 2019, 6:30)

    Coco Whistle [utilizator]

    are nevoie de un guvern nou, responsabil, profesionist in slujba cetatenirlor si a tarii. partidele trebuie sa se supuna unor criterii iar alegerile trebuie sa scoate in fata oamenii, programele lor, si nu liste si optiuni ale unor 'lideri'.
  • +1 (7 voturi)    
    o mica observatie (Marţi, 28 mai 2019, 7:32)

    Dedalus [utilizator]

    A fost infrant Dragnea, nu PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e chiar asa. (Marţi, 28 mai 2019, 8:48)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      In conjunctura actuala, Dragnea a fost infrant de justitie iar PSD a fost infrant atat la europarlamentare cat si la referendum.

      Tot ca "mica observatie"
  • -1 (1 vot)    
    Norodul e servit, film (Marţi, 28 mai 2019, 20:37)

    Namaste [utilizator]

    Ukrainian acum transpus si la Romani, cu succes de cassa ;-) Scenariul "distractiv", publicul e servit.