Rezultate parţiale referendum: Peste 2.000.000 de alegători au spus 'DA' la ambele întrebări

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 mai 2019, 15:29 Actualitate | Esenţial


Alegeri europarlamentare 2019 și referendum
Foto: AGERPRES
La referendumul pentru Justiţie - conform datelor centralizate de BEC până luni, la ora 14.27, 2.702.719 persoane au votat "Da" la întrebarea nr. 1 şi 2.642.172 au spus "Da" la întrebarea nr. 2, scrie Agerpres.

La întrebarea nr. 1 au răspuns "Nu" - 461.381 de alegători, iar la întrebarea nr. 2 au spus "Nu" - 442.507 cetăţeni cu drept de vot.

Totalul votanţilor la referendum a fost de 7.913.195 (41,28%).

La referendum, cetăţenii au fost chemaţi să se pronunţe prin "Da" sau "Nu" cu privire la următoarele întrebări:

1. ''Sunteţi de acord cu interzicerea amnistiei şi graţierii pentru infracţiuni de corupţie?''

2. ''Sunteţi de acord cu interzicerea adoptării de către Guvern a ordonanţelor de urgenţă în domeniul infracţiunilor, pedepselor şi al organizării judiciare şi cu extinderea dreptului de a ataca ordonanţele direct la Curtea Constituţională?''

Potrivit Legii 3/2000, pentru ca referendumul naţional să fie valabil, este necesară o prezenţă la urne a cel puţin 30% dintre persoanele înscrise pe listele electorale permanente.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















6853 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Deci? (Luni, 27 mai 2019, 15:45)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La treaba, Dancila. Hai mai repede cu actualizarile de mai sus.
  • +4 (4 voturi)    
    felicitari romanilor (Luni, 27 mai 2019, 16:20)

    Coco Whistle [utilizator]

    care au votat. celor care cred ca pot muta un munte cu un vot. e nevoie sa incheiem aceasta guvernare psd+alde+udmr+minoritati. nu e ptr romania, nu e ptr romani. sa mergi la puscarie cu bmw institutiilor publice mi se pare ultima sfidare.
  • -5 (11 voturi)    
    pt mine... (Luni, 27 mai 2019, 16:23)

    exilatul [utilizator]

    acest referendum este un circ al "profesorasului de meditatii" si escrocii de la pnl ( "gemenii" psd ului )...sunt intrebari care intr o tara civilizata nu si au rostul...adica cum : de ce sa fie interzise amnistia şi graţierea numai pentru infracţiuni de corupţie?...de ce nu si pt alte fapte penale !!??!!??....pe de alta parte cum poti sa ceri tu , o clasa politica plina de hoti si corupti , unui popor majoritar penal si incult sa si spuna opinia despre ceea ce e normal !?!??!!...iar raspunsul este chiar in rezultatul acestui circ ( raspuns care este "vizibil" doar ...putini )...
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 27 mai 2019, 16:43)

      [anonim] i-a raspuns lui exilatul

      • +1 (1 vot)    
        100 ani (Luni, 27 mai 2019, 18:42)

        Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui

        eu zic ca in 5 ani vom fi nota 10 daca ne punem pe treaba, copiii conteaza si educatia lor, nu noi.
    • +4 (6 voturi)    
      hai nu zau (Luni, 27 mai 2019, 16:47)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      tu zici ca suntem "un popor majoritar penal si incult" .
      eu nu am prieteni cu dosare penale si nici inculti.
      deci cred ca ar trebui sa te referi doar la tine si la pesedistii tai.
      plangeti mai departe adunatura de ticalosi pomanagii.
      • -1 (1 vot)    
        ce im-ecil esti!!!!!!!!!!! (Luni, 27 mai 2019, 17:32)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        eu numai fac parte in poporul ala de peste 30 de ani si nu am pe cine sa pling...hotii , imbecilii si incultii merita sa traiasca in mocirla...