Prezență record la vot la ora 12.00 Europarlamentare: 15,06% / Referendum: 12,16 %

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 26 mai 2019, 12:01 Actualitate | Esenţial


Coadă la secția de votare
Foto: Facebook
Duminică, la ora 12.00, prezența la vot la alegerile europarlamentare este de 15,06 %, iar la referendumul convocat de președintele Klaus Iohannis - 12,16%. Prezența este mult peste cea de la parlamentarele din 2016, când la aceeași oră era de 12,47%.

La europarlamentare, până la ora 12.00 votaseră 2.751.184 de persoane, iar la referendum - 2.222.365.

În Capitală, prezența la europarlamentare la ora 12.00 este de 15,63%, respectiv 281.348 de persoane din cei de alegători înscriși pe listele de vot. La referendum, prezența a fost de 12,82%.

Tot până la această oră, la secțiile de votare din străinătate au votat 74.639 de persoane la europarlamentare și 73.367 de români la referendum.

Europarlamentare

Județele cu cea mai mare prezență:

Ilfov - 18,23%
Teleorman -18,04 %
Dâmbovița - 17,75%
Constanța - 17,49%
Mehedinți -16,91 %

Județele cu cea mai mică prezență:

Vaslui - 11,25%
Satu Mare -11,43 %
Maramureș -11,93%
Suceava - 12,11%
Bistrița-Năsud -12,26 %

Referendum:

Județele cu cea mai mare prezență:

Ilfov -15,67 %
Sibiu - 15,31%
Constanța - 15,03%
Cluj- 14,70%
Brașov- 14,26%

Județele cu cea mai mică prezență:

Vaslui - 9,15%
Botoșani - 9,77%
Caraș-Severin - 9,85%
Suceava- 9,34%
Mehedinți -9,96%

La alegerile parlamentare din 2016, la ora 12.00, prezența la urne era de 12,47%, la finalul scrutinului fiind de 39,49%. Acest scrutin este oferit ca reper pentru că a fost ultimul în care BEC a oferit date privind prezența în timp real. La europarlamentarele din 2014 prezența la vot la ora 10.00 era de 4,61%, următoarea prezență fiind raportată atunci la ora 13.00, când era de 12,54%.

Referendumul din octombrie nu poate fi folosit pentru comparație pentru că s-a desfășurat timp de două zile.

















30617 vizualizari

  • -9 (11 voturi)    
    Compasiune pentru Iohannis (Duminică, 26 mai 2019, 12:15)

    Traian2015 [utilizator]

    De regulă cei ce votează dimineața sunt oamenii de la țară, bătrânii. Ei se scoală devreme că au același lucuri de făcut chiar și duminica. Nu au pierdut noaptea prin cluburi. Deci stânga iese la vot. Dreapta se trezește pe la 8 seara. Apoi se va plânge că li s a închis urna sub nas. Sau că nu a fost omul și urna. Sau de ce nu, omul și secția de votare.
    • +3 (3 voturi)    
      compasiune pentru Traian2015 (Duminică, 26 mai 2019, 12:41)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Mai iesi din casa si plimba-te pe langa sectiile de votare! Sunt cozi mari peste tot in Romania. Majoritatea tineri!
      • +1 (1 vot)    
        Confirm cozi la sectiile de votare (Duminică, 26 mai 2019, 13:03)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

        in tot Sibiul.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu te grabesti cumva ? (Duminică, 26 mai 2019, 16:08)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Traian2015

      Nitica rabdare ! Inca 5 ore ! :))
  • +5 (9 voturi)    
    IESITI ACUM LA URNE SA VOTATI PNL, USR (Duminică, 26 mai 2019, 12:19)

    Susufler0 [utilizator]

    si DA la Referendum !

    PSD are de gand sa blocheze sectiile cu votantii lor diseara cand iese tineretul in asa fel incat mare parte sa nu poata vota ! PS. Dejucati-le planurile si votati ACUM, distractia poate sa inceapa dupa aceea !!!
  • +4 (8 voturi)    
    .... (Duminică, 26 mai 2019, 12:38)

    GodSpeed [utilizator]

    La liceul Sincai esti intrebat daca participi si la retendum. Pai cum asa? Nu este optiunra ta sa ceri ce vrei sa votezi? Te intreaba ei?
    • +1 (5 voturi)    
      Este normal. (Duminică, 26 mai 2019, 12:44)

      Anti_CiumaRosie [utilizator] i-a raspuns lui GodSpeed

      Sa stie ce formulare iti dau.
  • +1 (1 vot)    
    M-aș hazarda la un pronostic. (Duminică, 26 mai 2019, 13:03)

    asavreau [utilizator]

    PSD între 5 și 7%,Pro România 15%,PNL 30%,USR-PLUS 25%,PMP 15%.Spun asta după evoluția de până acum a votului.
    • +1 (1 vot)    
      Asa vreau si eu ! :))) Ca tine ! :)) (Duminică, 26 mai 2019, 16:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Sau macar pe-aproape ! :))))
    • +2 (2 voturi)    
      Estimare (Duminică, 26 mai 2019, 18:18)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      P$D 18% ( 5% din estimare fiind rezultatul fraudelor specifice P$D)
      USR 39%
      PNL 23 %

      Restul la gramada ( fara Pro Romania, iudemere..)
  • +1 (1 vot)    
    Ii rupem pe pesedisti (Duminică, 26 mai 2019, 13:12)

    Luk [utilizator]

    Astazi ne razbunam pentru aia 86% ai lui Ilici.