Tăriceanu, către jurnaliști: Vedeți că deranjați lumea/ Liderul ALDE nu a votat la referendum, ci doar la alegeri -UPDATE

de DG     HotNews.ro
Duminică, 26 mai 2019, 10:39 Actualitate | Esenţial


Calin Popescu Tariceanu
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Liderul ALDE Călin Popescu Tăriceanu s-a prezentat duminică la secția de vot, arătându-se deranjat de ziariști.

UPDATE: Tăriceanu nu a votat pentru referendum, ci doar pentru alegerile europarlamentare.

”Pentru măsurarea popularității președintelui sunt alte modalități mai puțin costisitoare”, a susținut el.

”Am votat cu convingerea că cei care ne vor reprezenta în Parlamentul European vor merge acolo cu gândul de a apăra interesul României, de a face ca România să fie respectată, să fie tratată de la egal la egal. (...) Pentru referendum nu am votat pentru că pentru a măsura popularitatea președintelui sunt modalități mai puțin costisitoare, nu trebuie să organizăm un scrutin pentru acest lucru”.

Întrebat dacă va candida la președinție, Tăriceanu a evitat să dea un răspuns, pe motiv că nu este momentul. ”Cred că întrebarea aceasta e bine să mi-o puneți cu altă ocazie”, a replicat Tăriceanu.

Anterior exercitării votului, el i-a apostrofat pe jurnaliștii care l-au așteptat la secția de votare, spunându-le că ”deranjează lumea”.

”Ce întrebare, cum adică cu ce gând votez? Vedeți că deranjați lumea, nu poate să intre înăuntru”, s-a adresat el jurnaliștilor înainte de a vota.

Liderul ALDE a fost așteptat și de Norica Nicolai, candidat ALDE pentru alegerile europarlamentare, cu care a avut un scurt schimb de replici.

















16941 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Nu mai are (Duminică, 26 mai 2019, 10:52)

    Alethea [utilizator]

    demult ganduri, nu il mai intrebati. A ramas doar un mare, inexplicabil gol- in gand si suflet.
    • +6 (6 voturi)    
      Prietene Motociclean (Duminică, 26 mai 2019, 15:07)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui Alethea

      Vezi ca tu ne deranjezi de foarte mult timp si abia asteptam sa scapam de mutra aia de tamp infractor!
    • +6 (6 voturi)    
      Un infractor... (Duminică, 26 mai 2019, 15:41)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Alethea

      ...nr 2 in stat si sa nu votezi un referendum propus de presedinte pe o tema intens dezbatuta si controversata, justitia !
  • +12 (12 voturi)    
    Mai citeste mesajul de la Laura (Duminică, 26 mai 2019, 10:53)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    http://m.hotnews.ro/stire/23162596
  • +16 (18 voturi)    
    hehe (Duminică, 26 mai 2019, 10:54)

    robert.b [utilizator]

    Votul in general e un cui in talpa mafiotilor, cu atat mai mult cel de azi! Senilul a venit ca la inmormantare. Si noi la fel, dar bucurosi sa ducem hoitul la groapa!
    • +10 (12 voturi)    
      costisitoare (Duminică, 26 mai 2019, 12:22)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      popularitatea președintelui sunt modalități mai puțin costisitoare ... de asta Calin Popescu Tariceanu si ALDE au sustinut mascarada cu Referendumul pentru Familie ? Banii aia puteau fi folositi in alt scop.
  • +12 (14 voturi)    
    Tăriceanu are comportament de stăpân. (Duminică, 26 mai 2019, 10:55)

    asavreau [utilizator]

    De aceia nu mai trebuie votați indivizi ca Tăriceanu,aciuat într-un partid fantomă,partid făcut să asigure majoritate grupului infracțional PSD.ALDE se pretind de dreapta și ei sunt de stânga,chiar mai de stânga decât PSD.
  • +11 (13 voturi)    
    Acelasi nesimtit (Duminică, 26 mai 2019, 10:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    si sef al unei grupari de infractori numit Senat. O rusine!
  • +11 (13 voturi)    
    alo, prostimea (Duminică, 26 mai 2019, 11:02)

    spy [utilizator]

    deranjati boierii
    • +8 (10 voturi)    
      Se face curent (Duminică, 26 mai 2019, 12:23)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui spy

      Inchideti usa ca intra sărăcia si Tariceanu este alergic.
  • +10 (12 voturi)    
    moliceanu (Duminică, 26 mai 2019, 11:04)

    Marius Berinde [anonim]

    era suparat ca nu era coada sa se poata baga in fata.doar asa se simte bine, altfel se simte un nimeni,ceea ce de fapt si este
  • +11 (13 voturi)    
    vai vai (Duminică, 26 mai 2019, 11:23)

    simonn [utilizator]

    Poporul catre cei ca tine tot asa zice "vedeti ca deranjati lumea".

    Zici tu ca masuram popularitatea presedintelui sau dorinta voastra de a gratia fapte de coruptie?

    Sau cu alte cuvinte, doar ca sa nu fii de acord cu Iohannis, ai prefera sa gratiem fapte de coruptie. Ce convenabil ... dispari jeg!
  • +11 (13 voturi)    
    pai (Duminică, 26 mai 2019, 11:41)

    andrei1232000 [utilizator]

    cum sa voteze pentru referendum? sa nu se mai dea amnistie pentru hoti? daca ies la iveala afecerile lui cu Puiu Popoviciu?
    Dragnea si Tariceanu sunt patronii hotiei!
    Daca nu votezi pentru Referendum inseamna ca esti de acord cu furtul, coruptia, desfiintarea statului de drept! Hai sa zicem ca nu te duci la vot ca te doare burta si SMURD n-a avut olocopter sa te duca la Paris de exemplu. Dar sa intri in sectia de votare si sa nu votezi decat pe un buletin asta este cretinism.
    Auzi, Dragnea in locatie secreta!
  • +10 (12 voturi)    
    Boooring (Duminică, 26 mai 2019, 11:47)

    fat.cat [utilizator]

    Cand o sa vad un cercetat/inculpat/condamnat penal pentru coruptie votand pentru toleranta zero fata de corupti il duc la baute. Pana atunci, nimic nou pe frontul de vest. Adevarata stire era: tov. Tariceanu a gasit, in ciuda aparentelor, destula tarie in venele sale si a votat la referendum. Atunci chiar ma inecam cu cafeaua.
  • +4 (6 voturi)    
    interesant (Duminică, 26 mai 2019, 13:36)

    robert.b [utilizator]

    La ora 13:30, nu exista niciun minus acordat comentariilor acide la adresa nazdravanului senil. Banuiesc ca azi postacii psd sunt ocupati cu alte activitati, la lucru prin sectiile de votare sau la lins dosul ars al partidului...
    • +1 (1 vot)    
      Buna obs (Duminică, 26 mai 2019, 19:20)

      Alethea [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

      mai degraba asteapta sa vada cine ii va plati pe urmatorul ciclu:-)
  • +1 (3 voturi)    
    Asa e (Duminică, 26 mai 2019, 13:44)

    Akylas [utilizator]

    Da, asa e, jurnalistii deranjeaza, dar nu "lumea" ci infractorii si pe cei care au de ascuns ceva, ca acest patetic familist traditional, care este de fapt un mosulica ramolit pe care nu-l mai baga in seama nimeni... Hai noroc, tataie !
  • +1 (3 voturi)    
    rugaminte (Duminică, 26 mai 2019, 14:26)

    bullet_dodger [utilizator]

    catre redactia hotnews: nu ar fi mai bine sa nu mai dati stiri cu ce scoate pe orificiul bucal acest mos besina??? chiar nu ne intereseaza!
  • +2 (2 voturi)    
    Ce se citeste pe fata acestui curcan (Duminică, 26 mai 2019, 22:01)

    John M. [utilizator]

    in aceasta poza se numeste STUPOARE! Habar n-are ce i se intampla !
    Norico, ai sarit intr-o barca gaurita!!!