PSD și scandalul ”elicopterul”: Marian Oprișan cere excluderea unui senator din partid, acuzându-l că a cerut abuziv intervenția SMURD

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 mai 2019, 18:16 Actualitate | Esenţial


Marian Oprisan
Foto: Agerpres
Vicepreședintele PSD Marian Oprișan cere excluderea din partid a senatorului Virginel Iordache, pe care îl acuză că a abuzat de influența sa pentru a cere să fie transportat de la Suceava la București cu elicopterul SMURD. Senatorul susține că nu a dat niciun telefon și nu a vorbit cu nimeni despre transport, decizia aparținând medicului care a constatat înrăutățirea stării sale de sănătate.

Întregul scandal a izbucnit după ce managerul Spitalului de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, Vasile Râmbu, a declarat, vineri, că senatorul Virginel Iordache, internat săptămâna trecută în spital cu enteroviroză, i-a amenințat și presat pe medici să solicite elicopter SMURD pentru a fi transfertat la București și că acesta nu a avut un comportament adecvat poziției sociale pe care o are.

”Nu se poate așa ceva! Este inadmisibil să ai asemenea comportament în țara asta. Dacă are onoare, o face, își dă demisia, dacă nu o să rămână cu onoarea nereparată, ar trebui dat afară din partid. Eu voi cere să fie exclus din PSD”, a spus liderul PSD, citat de Mediafax.

Ulterior, Biroul de Presă al PSD Vrancea a trimis un comunicat de presă, în care arată că Marian Oprișan este „profund dezamăgit” de recentul scandal în care a fost implicat Virginel Iordache. „Senatorul PSD de Suceava, Virginel Iordache, ar fi cerut abuziv să fie transportat cu elicopterul SMURD la București pentru a fi tratat de o afecțiune minoră, o enteroviroză. Marian Oprișan i-a cerut acestuia demisia de onoare urgentă din cadrul PSD, dar și din funcția de senator, reproșându-i erori grave de conduită și deservicii de imagine aduse echipei social-democrate”, se arată în comunicat.

”Aceste gesturi sunt incompatibile cu social-democrația, precum și cu dedicarea echipei Partidului Social-Democrat de a clădi o relație sinceră și cinstită cu electoratul și cu întreaga țară. Domnul Virginel Iordache a dovedit lipsa oricăror valori comune cu viziunea și programul politic al PSD, dar și o iresponsabilitate periculoasă pentru funcția de Senator al acestei țări”, susține Oprișan, adăugând: „Îi solicit un minim gest de onoare: demisia imediată din funcția de senator și din cadrul Partidului Social Democrat. În prag de alegeri, este singura opțiune. Nu putem lăsa asemenea abuzuri și inconștiențe să păteze o campanie electorală demnă, eforturile unei echipe de zeci de mii de oameni și așteptările a milioane de români din țară și din Europa!”. În cazul în care refuză să demisioneze, Marian Oprișan susține că va cere excluderea senatorului din partid.

În replică, senatorul Virginel Iordache scrie pe Facebook că a fost acuzat „de tot felul de netrebnicii” pe care le-ar fi săvârșit în această perioadă. Senatorul precizează că starea sa de sănătate s-a degradat brusc în noaptea de 12 mai, însă în 13 mai a rămas acasă. În 13 mai, febra i-a ajuns la 39,6, iar durerile de cap și de articulații au devenit aproape insuportabile, astfel că a doua zi s-a prezentat la Urgențe la Spitalul „Sf. Ioan cel Nou” din Suceava, fiind suspectat de meningită.

Acesta spune că a avut o discuție cu medicul care îl îngrijea și care i-a spus că este o boală infecțioasă, că observă că starea sa s-a înrăutățit.

”La întrebarea mea ce să fac, în aceste condiții, domnia sa mi-a spus că poate ar fi mai bine să încercăm un transfer la o clinică universitară de specialitate, unde există o mai mare varietate a metodelor de investigație. Nu s-a pus nicio clipă problema de lipsa de profesionalism, de lipsă de deontologie profesională din partea medicilor și a personalului medical din cadrul Spitalului din Suceava. Ba dimpotrivă tot personalul a dat dovadă de disponibilitate, de profesionalism dar atât s-a putut face la Suceava. Nu am refuzat nici-un demers medical (cu excepția celui menționat), nu am pus la îndoială niciun moment capabilitatea medicilor din Spitalul Județean Suceava. În urma demersurilor făcute de medicul ce mă îngrijea, am primit acordul transferului de la Suceava la Spitalul de boli infecțioase Matei Balș din București, iar mijlocul de transport nu putea fi altul decât salvarea sau elicopterul, deoarece transportul trebuia să se facă sub supraveghere medicală. Dată fiind starea sănătății mele, faptul că salvarea ar fi făcut cel puțin 6 -7 ore până la București s-a hotărât să fiu transferat cu elicopterul, în condițiile în care vremea o permitea și elicopterul disponibil”, scrie Iordache.

Acesta adaugă că a făcut o „sinteză a filmului mult discutatului caz Iordache”, mărturie stând analizele medicale, fișele de observații, diagnostic etc.

Presa locală a scris că senatorul PSD Virginel Iordache a fost transportat la București, săptămâna trecută, de la Suceava, acuzând dureri de cap, amețeală și diaree. Senatorul a fost consultat şi i s-a spus că nu este nimic grav, dar parlamentarul a insistat să fie transferat cu elicopterul în Capitală.

Ministrul Sănătății, Sorina Pintea, a declarat că pacientul nu ar fi fost transferat dacă nu ar fi existat probleme și că sunt criterii ale DSU privind astfel de demersuri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















14580 vizualizari

  • +38 (38 voturi)    
    . (Sâmbătă, 25 mai 2019, 18:20)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Hai jet că nu prostiți pe nimeni
  • +27 (27 voturi)    
    Kim Jong Oprisan isi Anunta Sefia P$D (Sâmbătă, 25 mai 2019, 18:28)

    un domn [utilizator]

    Din iarna 2019, acum simte mirosul de hamster ranit...
    https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22985427-oprisan-dragnea-cand-ajuns-bucuresti-cam-metamorfozat-presedintele-partidului-anumite-valente-mai-face-din-cand-cand-stapanul-partidului.htm
  • +9 (9 voturi)    
    Doar inainte (Sâmbătă, 25 mai 2019, 18:32)

    unins [utilizator]

    de alegeri toti politicenii au un comportament democratic. Propun ca alegerile sa se organizeze in fiecare an sau macar la doi ani.
  • +9 (9 voturi)    
    KOMIK (Sâmbătă, 25 mai 2019, 18:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Nu va spalati imaginea cu un senator nesimtit si sfidator sacntionat... Hai flit! PSD e o adunatura de borfasi, penali, șmenari și politruci, si nu va veți spăla imaginea cu toata apa Dunării de CRIMELE si TICALOSIILE PE CARE LE-ATI COMIS! Iar tu ai fost COMPLICE la toate, băi Marian!
  • +5 (5 voturi)    
    interlopii psd (Sâmbătă, 25 mai 2019, 19:03)

    Kosmos [utilizator]

    Au tara si locuitorii prostiti cu pensii si salarii dar cu puterea de cumparare micsorata la cheremul lor
  • +7 (7 voturi)    
    Oprisan (Sâmbătă, 25 mai 2019, 19:11)

    florinos [utilizator]

    Oprisan își sfida alegătorii spunând ca mașina lui de sute de mii de euro a fost cumpărata din pensia mamei care a lucrat la uzina.

    Trec si alegerile astea si se depune praful pe toate promisiunile PSDistilor, ei inca mai au infractori de scapat si OUG-uri pe tema justitiei.
  • +8 (8 voturi)    
    Daca mai era nevoie de o cireasa (Sâmbătă, 25 mai 2019, 19:13)

    fat.cat [utilizator]

    pe coliva voastra de partid, tov. Oprisan, dati-mi voie sa va spun ca Virginel tocmai v-a infipt-o, in mare stil. Involuntar, desigur, dar nu mai putin eficient. Nu va mai crede nimeni, orice ati face. Mai bine taceti dracului din gura, nu tot rascoliti, pardon, rahatul.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce om bun si corect e Oprisan asta (Sâmbătă, 25 mai 2019, 20:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De fapt tot PSD-ul e onest si profesionist, sunt doar 3-4 buruieni d-astea care strica iamginea, in rest... totul parfum.

    Si cum baietii buni din PSD - de care aflam d-abia din 2018 - au demisionat sau au fost exclusi si s-au dus la achitatul si onestul Monta, iata ca mai sunt cativa, doar ca to'arashu' Oprisan nu migreaza. Simte ca Inalta Mustata are paduchi si profita. Are vise si ambitii de sefie.

    Mai sa fie. Ce baiat bun e el ca vrea sa ne "salveze" de Dracnev.

    Am zis-o in multe comentarii: PSD este unit doar de foamea de bani, obsesia de a fura si telul absolut de a subjuga justitia (nu complet, adica oricine e liber sa investigheze si sa bage la inchisoare pe oricine justificat, atata vreme cat "victima" acestui abuz nu e un politician), in rest, astia si-ar vinde si mama ca sa scape de puscarie (ceea ce unii oricum fac deschizand firme pe numele parintilor), iar altii ar injunghia pe loc si fara ezitare alti "distinsi si iubiti colegi" pentru a urca in trepte.

    Un partid ce, din pacate, reprezinta mentalitatea majoritatii acestei tari.

    Sper doar ca noua generatie sa mai schimbe ceva. Eu stiu ca nu mai apuc sa vad, dar spre ca macar stra-stra-stra-nepotii mei sa aiba parte de o tara curata. Si la propriu si la figurat.
  • +11 (11 voturi)    
    cacaciosul... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 20:29)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Acelui senator cacacios trebuia sa i se cumpere un pachet de PAMPERSI (evident din bugetul de ASS,pentru ca omul e sarman !) si sa fie expediat cu ambulanta la Bucuresti ca sa vada cum se circula pe sublima autostrada a Moldovei !!
  • +9 (9 voturi)    
    virginica... (Sâmbătă, 25 mai 2019, 20:35)

    microbistu' [utilizator]

    ...ciocu' mic!
  • +10 (10 voturi)    
    iote unde era (Sâmbătă, 25 mai 2019, 20:46)

    __alex__ [utilizator]

    justitiarul! maine o sa ceara arestarea celor care fura!
  • +9 (9 voturi)    
    Ironia sorții (Sâmbătă, 25 mai 2019, 21:17)

    SHEAPA [utilizator]

    Dacă ar fi fost făcută autostrada Moldova drumul ambulanței până la București ar fi fost de maxim 3 ore. Mulțumeste-i propriului partid pentru starea jalnică a infrastructurii din România.

    Apoi dați-vă naibii demisia toți!
  • +9 (9 voturi)    
    Esti un Iordache,intri in psd si stai pe capra (Sâmbătă, 25 mai 2019, 21:37)

    Plagarus [utilizator]

    Carutza cu netrebnici psdei,are un vizitiu sef DLN,de toata jena.!
  • +9 (9 voturi)    
    poate ca un om onest si-ar da demisia (Sâmbătă, 25 mai 2019, 21:54)

    trandafil [utilizator]

    dar nu e cazul lui. N-are onoare. Para psd, toti astia sunt #nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 26 mai 2019, 2:37)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    ar fi ca lumea sa demisioneze si dumnealui ...
  • 0 (0 voturi)    
    ce zici nene... (Duminică, 26 mai 2019, 14:45)

    sareta [utilizator]

    Vedealas bolnav pe acest individ ! Nu -s PSD -ist dar il inteleg perfect pe acest pacient .Nu vroia sa -si riste viata ! De ce nu ceri sa fie exclusi toti nemernicii care au promis de ani de zile spitale regionale si -si rad in barba de teapa data romanilor ?S-auzim Tovarase Prim ...
  • +1 (1 vot)    
    SMURD (Duminică, 26 mai 2019, 16:58)

    Orizont [utilizator]

    Ar trebui ca cei care au autorizat transportul senatorului sa raspunda in fatza legii, astfel sa poata sa zica nu oricui de teama pierderii locului de munca si a raspunderii.
    Ca in aramata, daca obiectivul tau e sa pazesti drapelul unitatii sau o baza militara, pai nu ii dai voie nici presedintelui.