Fratele lui Radu Mazăre: El nu se mai raportează la Beciul Domnesc, ci la pușcăria din Madagascar / Vrea să scrie la revista penitenciarului și să iasă la muncă

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 24 mai 2019, 15:45 Actualitate | Esenţial


Radu Mazare, adus in tara
Foto: Captura Antena 3
Fratele lui Radu Mazăre, Mihai, s-a prezentat, vineri, la Penitenciarul Rahova pentru a-i aduce mâncare, acesta declarând că fostul edil este mulțumit de condițiile din detenție, spre deosebire de cele din Madagascar și intenționează să scrie la revista închisorii și să iasă la muncă, scrie Mediafax.

„E foarte mulțumit, eu pot să zic chiar încântat de cum l-au primit oamenii, personalul din penitenciar îl tratează corect și foarte amabil, bănuiesc că nu neapărat cu el, ci se întâmplă lucrul acesta cu toată lumea. Știți bancul acela cu rabinul când a venit un evreu la rabin nemulțumit că nu mai are loc în casă și i-a zis rabinul: Bagă și oaia, bagă și capra și vii peste o săptămână. Când s-a întors la rabin a zis: Vai de mine ce greu e, acum scoate animalele din casă și vino după aia peste o săptămână. Și când s-a întors la rabin a zis: Vai, ce bine e acum fără animale. Așa și el este cu pușcăria Rahova, față de Madagascar. Deci mi-a mai povestit niște lucruri de acolo și, într-adevăr, ce se întâmplă aici este un vis”, a spus fratele lui Radu Mazăre, Mihai, la ieșirea din Penitenciarul Rahova.

Acesta a relatat, în câteva cuvinte, ce i-a povestit fostul primar al Constanței că a trăit în închisoarea din Madagascar.

„De exemplu, cum i-au scos să îi măsoare și să îi cântărească. Au făcut un șir lung de 40 de persoane, i-a dus pe un hol, i-a aliniat și stăteau pe un hol îngust care, pe margine, avea două rigole. De fapt, stăteau pe rigole, iar prin rigolele respective curgea apa menajeră de la toaletă, din toată pușcăria. Au stat așa 3 ore și jumătate, i-au așezat pe vine și îi ridicau pe rând: îl ducea, îl măsura, îl trecea la loc pe vine, în mediul de acolo. Sunt multe lucruri de care mi-a povestit și care sunt groaznice”, a mai spus Mihai Mazăre.

Potrivit sursei citate, Radu Mazăre vede cu alți ochi penitenciarele din România.

„I-au schimbat un pic sistemul de referință. Acum nu se mai raportează la nivelul Beciului domnesc, ci se raportează la nivelul pușcăriei de acolo (din Madagascar, nr.). Când a ajuns aici (la Rahova, n.r.) i s-a părut că sunt condiții foarte bune: aici are duș, lucruri pe care nici nu le visa acolo. (...) Intenționează, când termină carantina și o să îi permită regulamentul, să scrie la revista penitenciarului și o să facă cerere să iasă la muncă”, mai spune Mihai Mazăre.

Fostul primar al Constanței, este încarcerat la Penitenciarul Rahova, în perioada de carantină de 21 de zile. După trecerea acestei perioade, autoritățile urmează să decidă unde va executa Radu Mazăre perioada de 9 ani de închisoare, sentință definitivă la care a fost condamnat în dosarul terenurilor și plajelor din Constanța.

















4467 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 24 mai 2019, 15:48)

    qwerasdf [anonim]

    • +3 (3 voturi)    
      probabil (Vineri, 24 mai 2019, 16:44)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      votantii psd-istilor il vor vota pe Mazare...daca nu e pe lista ..vor adauga un punct verde cu un creion colorat reprezentand o mazare si vor pune stampila pe mazare
    • +3 (3 voturi)    
      . (Vineri, 24 mai 2019, 16:55)

      theo667 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Nu-i nimic sta aici minim 10 ani. Porcusor Constantinescu sta de aproape 3 ani si ii tot vin condamnari din alte dosare si se adauga.
    • -1 (1 vot)    
      depinde de conditii... (Vineri, 24 mai 2019, 17:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      3 zile pot fi 30 de ani.
      Si nu a stat doar 3, pana l-au extradat au fost min 7 zile.
  • +13 (13 voturi)    
    mda (Vineri, 24 mai 2019, 15:55)

    SoulSearcher [utilizator]

    sa-i zica cineva si lui tudorel, ca el se tot plangea ca puscariasii o duc rau in romania... si ca puscariile din romania sunt mai ceva ca alea naziste...

    si el, si ciorbea, si cei de la latrinele3, daca te luai dupa ei, puscariile romanesti erau precum cele din gulag-urile sovietice
  • +9 (9 voturi)    
    da, dom'le, asa da! (Vineri, 24 mai 2019, 15:56)

    Fapte [utilizator]

    Aici mai dai o spaga in limba romana, mai mituiesti un gardian sa-ti aduca tigari, mai plusezi un pic si-ti aduce si pe Coca, si pe Lori... la o adica, pentru pretul corect ti-o aduce si pe ma-sa.
    Cu o mina scrii la revista inchisorii, cu una scrii carti ca sa iesi mai devreme, iar picioarele le trimiti la munca, la un tenis de picior in curtea institutiei.
    Hai ca e bine, oamenii valorosi cad si se ridica, altul, in locul lui, sa ramina fara gagica si fara resortul de lux, dadeau in depresie morbida.
  • +3 (3 voturi)    
    Aviz pentru infractori. (Vineri, 24 mai 2019, 16:09)

    asavreau [utilizator]

    Nu mai fugiți de pușcărie.În închisorile din România este bine.Tudorel Toader trebuie să afle asta.Să meargă în Madagascar să stea o săptămână în închisoare.
  • +6 (6 voturi)    
    Acum imi explic (Vineri, 24 mai 2019, 16:13)

    serbanTeodor [utilizator]

    Mi s-a parut suspect cum de chiar au reusit sa-l aduca inapoi. La birocratia din Romania, expira cererea de extradare, am zis ca acolo ramane.
    Daca alea au fost conditiile Mazare inseamna ca si-a folosit conexiunile de aici sa grabeasca lucrurile sa-l aduca cat mai repede la Rahova.
    Sta nitel pe la infirmerie, scrie 10 carti, iese pe recurs compensatoriu si e curat, ramane cu banii si gata sa se intoarca in Madagascar ca turist in vreun an.
  • +10 (10 voturi)    
    prejudiciu (fara sentimente) (Vineri, 24 mai 2019, 16:15)

    Adi_popescu [utilizator]

    Astept ziua cand reporterii o sa-l intrebe pe el sau rudele lui cand are de gand sa dea inapoi prejudiciul de 200.213.248 lei catre poporul roman? Sau daca nu vrea, cum statul roman o sa-i ia toti banii din prezent si viitor astfel incat sa acopere prejudiciul?
  • 0 (0 voturi)    
    Scapă repede (Vineri, 24 mai 2019, 17:27)

    nick24 [utilizator]

    Scrie si o carte, unghid turistic despre Madagascar.
    Mai se însoară, face vreo 2-3 copii si primește încâ o reducere.
  • 0 (0 voturi)    
    Vezi, Dragnea? (Vineri, 24 mai 2019, 17:37)

    m.o [utilizator]

    Vezi, Dragnea, că nu-i dracu' chiar atât de negru? Te-ai temut degeaba în toți anii ăștia. O să fie bine la pușcărie!
  • 0 (0 voturi)    
    Mai fiu de talhar national, (Vineri, 24 mai 2019, 19:06)

    John M. [utilizator]

    Tu crezi ca pe noi ne intereseaza catusi de putin soarta lui tac-tu?! Ne doare in c...de el si de neamul vostru de banditi. Tot ce ne poti relata ca sa te luam in serios este cum se gandeste el sa returneze banii obtinuti din vanzarea ilegala a litoralului ca sa se imbogateasca el. Pana atunci nu te obosi ca nu te asculta nimeni. Doar te injura sau blesteama.