Protestatarul surdo-mut amendat de jandarmi pe motiv că a scandat lozinci anti-PSD scapă de amendă după ce a câștigat procesul cu Jandarmeria

de MH     HotNews.ro
Joi, 23 mai 2019, 11:48 Actualitate | Esenţial


Ioan Duia, amendat de Jandarmerie
Foto: Facebook
Protestatarul cu deficienţe de auz şi de vorbire care în martie anul trecut a fost amendat de jandarmi cu 2.000 de lei pe motiv că a scandat lozinci anti-PSD în fața Sălii Palatului, unde avea loc Congresul PSD, scapă de amendă după ce a câștigat definitiv procesul cu Jandarmeria.

Magistrații Tribunalului București au respins definitiv apelul Jandarmeriei Capitalei la decizia pronunțată de Judecătoria Sectorului 1, prin care a fost anulată amenda pentru Ioan Duia, protestatarul cu deficienţe de auz şi de vorbire.

Astfel, conform hotărârii Tribunalului București, a fost anulată definitiv amenda în valoare de 2.000 de lei pe care protestatarul cu deficiențe de auz și vorbire a primit-o de la jandarmi în 10 martie 2018, când a avut loc Congesul PSD. Atunci, câteva zeci de persoane s-au strâns în faţa Sălii Palatului, unde a avut loc evenimentul PSD. Unii dintre protestarai, care au scandat lozinci anti-PSD, au fost ridicați de jandarmi, pentru tulburarea ordinii şi liniştii publice.

Printre protestatarii amendaţi s-a numărat și Ioan Duia, surdo-mut. În procesul verbal încheiat pe numele acestuia, jandarmii au scris că bărbatul a scandat lozinci anti-PSD.

Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, declara atunci că în acest caz se fac verificări, însă este vorba despre o eroare de redactare. "Din câte ştiu, acolo este o eroare de redactare a procesului verbal. Aşa cum a anunţat inspectorul general al Jandarmeriei Române, a dispus nişte verificări. Sunt convinsă că aceste verificări se vor face foarte repede şi despre rezultatul acestor verificări vă vom informa", susținea, la acel moment, Carmen Dan.

















12197 vizualizari

  • +23 (23 voturi)    
    Doar atat? (Joi, 23 mai 2019, 11:59)

    Marionette [utilizator]

    Tampitul care i-a dat amenda nu a fost exclus pe viata dintr-o slujba la stat?
    Tampitul care era seful tampitului initial nu a fost exclus pe viata dintr-o slujba la stat.
    Calitatea vietii nu conteaza in tara asta?
    Tampitii pot hartui oameni pasnici si singura solutie este sa te lupti in (in)justitia care se face dupa 30 de ani din Romania?
    Pe langa cheltuieli de judecata nu merita omul din salariile jandarmilor reparatii morale de 500.000 lei?
    Pai ce faci, iti iei liber de la munca, te lasi de munca iti inchizi activitatea sa dovedesti ca niste tampiti sunt tampiti si dupa un an ti se spune si de la Judecata : " da , sunt tampiti"
    Dar viata ta pierduta?
    Eu as continua cu cererea de reparatii morale si as da publicitatii cum tampitul initial si ulterior urla si plange de parere de rau ca nu a ascultat la ratiune si a preferat sa fie tampit doar pentru ca avea un pistol la brau pus de Dragnea!
    Dar daca tampitul il impusca? Cum isi mai dovedea nevinovatia?
  • +21 (21 voturi)    
    cum s-a intocmit procesul verbal e una (Joi, 23 mai 2019, 11:59)

    ulei de soia [anonim]

    dar totusi sa faci apel, tu ca Jandarmerie, dupa ce in prima faza omul a reusit sa demonstreze ca e surdo-mut si nu avea cum sa scandeze lozinci impotriva stapanilor politici, asta inseamna sa fii o institutie jegoasa. cum poti sa consumi resursele statului cu un apel inutil?
    • +11 (13 voturi)    
      Corect (Joi, 23 mai 2019, 12:18)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui ulei de soia

      te doare capul cand vezi cata imbecilitate si rea-vointa zace in indivizii astia !
    • +11 (11 voturi)    
      Malin Bot (Joi, 23 mai 2019, 12:23)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui ulei de soia

      Jandarmeria face apel automat. Asa a facut si cu Malin Bot. E o institutie complet captiva PSD.
      A propos, de ce hotnews nu a informat publicul cand Malin Bot a castigat procesul lui cu Jandarmeria? A fost exact la fel, jandarmii au sustinut cu stangacie tot felul de aberatii si au pierdut procesul cu brio dar pentru ca media nu a informat decat despre amenda, nu si despre rezultatul procesului, PSD a castigat razboiul de imagine.
      • +2 (2 voturi)    
        Malin Bot a castigat mai multe (Joi, 23 mai 2019, 15:54)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        procese cu jandracneria , nu unul singur , a primt vreo 20 de amenzi si doar un singur proces l-a pierdut pt. ca a depasit termenul de contestatie.
  • +11 (11 voturi)    
    Proasta de bubuie (Joi, 23 mai 2019, 12:03)

    2016 [utilizator]

    este secretara de la Videle. Cica jandarmii au facut o eroared e redactare, insa jandarmeria a facut apel la prima decizie a instantei!
    Te crucesti cati dobotoci exista in jandarmerie, in frunte cu nulitatea Carmen Dan, sclava sultanului suprem Dragneev! Insa vor disparea, nicio indoiala in acest sens! Va fi mare sarbatoare atunci, ca si cum ne-am fi eliberat a doua oara de sub jugul comunisto-sovietic!
  • +8 (8 voturi)    
    Și cine plătește pentru greșeală? (Joi, 23 mai 2019, 12:07)

    prec [utilizator]

    Ce jandarm tîmp este zburat din sistem. Despăgubiri pentru acel cetățean din buzunarul căror jandarmi sunt reținuți??? Asta ne-ar mai interesa.
  • +3 (5 voturi)    
    D'ale lu Jesus ! (Joi, 23 mai 2019, 12:08)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    -Protestatarule anti-comunist, casca gura si striga !
    (si-a strigat)
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Joi, 23 mai 2019, 12:08)

    SoulSearcher [utilizator]

    bun... si acum jandarmul ala super bengos care a dat amenda, trebuie sa suporte niste consecinte si acestea facute publice...

    nu de alta, dar alti colegi de ai lui sa bage la cap ca abuzurile trebuiesc decontate in nume propriu

    si ce daca iti da ordin nebunul de superior sa gazezi sa bati si sa dai amenzi la cetateni.. tu chiar n-ai minte ?

    ca daca ar refuza toti jandarmii sa gazeze si sa bata lumea pe strada.. n-ar avea incotro nici "conducerea"

    apropo mereu imi aduc aminte cu drag de un coleg de al meu de liceu... era un analfabet, dar a ajuns jandarm acum, si chiar are nu stiu ce functii

    deci se confirma faptul ca prin jandarmerie si politie ajung toti ratatii care nu stiu nicio meserie, decat sa bata lumea, si sa imparta amenzi (cei care stiu sa scrie evident)
  • +10 (10 voturi)    
    Să-i plătească daune morale Carmen Dan! (Joi, 23 mai 2019, 12:09)

    BEDE [utilizator]

    Ar trebui Carmen Dan să-i plătească daune morale de vreo 5000RON. NU instituțiile statului să plătească despăgubiri din banii de la buget, adică de la noi toți, ci persoanele vinovate să le plătească daune!
  • +7 (7 voturi)    
    Așa, și? (Joi, 23 mai 2019, 12:09)

    finutza [utilizator]

    Carmenuța, cel care a greșit redactarea, va păți ceva? Sau instituția, poate chiar dv, ca rministru de resort, n-ar fi bine să vă cereți scuze? Cel puțin pentru susținerea în fața instaței a punctului de vedere al Jandarmeriei sau pentru timpul cât persoana amendată a trebuit să stea pe drumuri pentru a ne arăta tuturor incompetența acestor „apărători ai cetățenilor”...?
  • +5 (5 voturi)    
    Eroarea de redactare (Joi, 23 mai 2019, 12:19)

    Gogu27 [utilizator]

    este in toate numirile demnitarilor .
    Eroare de redactare este in toate mesajele ministrului de interne in care este laudat comportamentul jandarmeriei in August 2018.
    Eroare de redactare este chiar si lipsa oricarei reactii din partea ministerului de interne fata de actiunile jandarmeriei in timpul ultimei campanii electorale.
    Eroare de redactare este in toate CV-urile si in toate lucrarile de doctorat din ultimii 29 de ani.
    Eroare de redactare este CV-ul lui Liviu Dragnea / Dan / Dancila/ Codrin Stefanescu / Radulescu / Buzatu/ Grapini / Tariceanu / Dormeanu / Nicolescu /Andrusca /etc
  • +2 (2 voturi)    
    Isus are concurență... (Joi, 23 mai 2019, 13:37)

    micsinegru [utilizator]

    În România, Dragnea a reușit să repete minunile lui Isus: Persoane cu dizabilități vindecate, morți care merg (la vot).
    • +2 (2 voturi)    
      Am uitat... (Joi, 23 mai 2019, 15:26)

      micsinegru [utilizator] i-a raspuns lui micsinegru

      A înmulțit și peștii (în libertate).