Răzvan Cuc: De trei zile apare o problemă la un releu la depoul Berceni care perturbă traficul metroului, nu vreau să cred că e un lucru care se întâmplă exact acum în plină campanie electorală

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 mai 2019, 21:28 Actualitate | Esenţial


Razvan Cuc
Foto: Agerpres
„Nu aș vrea să cred că aceste probleme în ultimele 3 zile apar tocmai din cauza - să spunem așa - unor supărări ale unor oameni pe managementul de la metrou”, a declarat miercuri Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor, ca reacție la nemulțumirile sindicaliștilor de la metrou, care au pichetat ministerul, scrie Mediafax.

Sindicaliștii reclamă numărul redus de presonal al companiei.

„M-am întâlnit cu reprezentanții sindicatelor la sediul Ministerului. Această problemă va fi rezolvată odată cu apariția bugetului de la Metrorex, dar eu m-aș bucura foarte mult ca toți angajații să înțeleagă că și modul în care își fac ei treaba la metrou este foarte importantă, pentru că văd un lucru care m-a îngrijorat, și am spus inclusiv astăzi presei, de trei zile apare o problemă la un releu la depoul de la Berceni care perturbă traficul. Nu vreau să cred că este un lucru care se întâmplă exact acum în plină campanie electorală și până acum nu a apărut. Eu înțeleg și nemulțumirile reprezentanților asociațiilor sindicale, dar pe de altă parte trebuie să înțelegem că trebuie să fim foarte atenți când vine vorba de modul în care fiecare își gestionează funcția și atribuțiile și și dacă există anumite nemulțumiri vizavi de managementul în companii, cu siguranță vom analiza ceea ce face managementul, dar nu aș vrea să cred că aceste probleme din ultimele trei zile apar tocmai din cauza - să spunem așa - unor supărări ai unor oameni pe managementul de la metrou”, a spus Cuc.

Reprezentanții Metrorex arată că, miercuri dimineață, în intervalul 7:50-8:50, pe Magistrala 2, trenurile au circulat cu întârziere din cauza dereglării unui sistem electric al liniei, dar și a retragerii unui tren din circulație, fiind creată aglomerație în stațiile de metrou. „Astăzi (miercuri, n.r.), în intervalul orar 7:50 - 8:50, pe Magistrala 2 (Berceni-Pipera) trenurile de metrou au circulat cu întârzire de aproximativ 8 minute fața de graficul de 3 minute. Întârzierea a intervenit urmare a dereglării unui sistem electric al liniei, coroborat și cu retragerea unui tren din circulație”, a informat Metrorex printr-un comunicat de presă.​

















4435 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Domnu Cuc, ia investigati daca nu cumva... (Miercuri, 22 mai 2019, 21:40)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    ...blocarea Uber si Clever este tot un sabotaj...tot in pljna campanie electorala...
  • +8 (8 voturi)    
    Cucule,nu vreau sa cred ca esti ministru in RO (Miercuri, 22 mai 2019, 21:42)

    Plagarus [utilizator]

    Incompetenta nu este pusa in umbra de elucubratiile astea parsiv interesate,ale psdului ce te-a proptit intr-un scaun pe care nu-l meriti.
  • +8 (8 voturi)    
    il saboteaza propria incompetenta (Miercuri, 22 mai 2019, 21:44)

    Kivek [utilizator]

    PSD e un partid de hoti si de incopmpetenti agramati
  • +8 (8 voturi)    
    Sarma (Miercuri, 22 mai 2019, 21:54)

    Florin Cj [utilizator]

    Poate lipseste o sarma. Au scos una recent de undeva!
  • +7 (7 voturi)    
    O caricatuta de ministru (Miercuri, 22 mai 2019, 22:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Mincinos, incompetent, ineficient... ca orice membru in GUVERNUL HOTIEI NATIONALE.
  • +8 (8 voturi)    
    Ca sa dau o mana de ajutor (Miercuri, 22 mai 2019, 22:17)

    ipolitic [utilizator]

    m-am consultat cu vecinul care-i electrician. De la el am aflat ca un releu este un dispozitiv cu bobina si mai multe contacte. In general este o piesa destul de robusta cu exceptia undelor sonore produse de rostirea cuvantului "aoleu". Vecinul relateaza ca ori de cate ori a deschis un tablou si a pronuntat acest cuvant, ceva s-a stricat, de obicei un releu. Recomand domnului ministru un OUG prin care interzice aceasta interjectie, mai ales in prag de alegeri. Va intra in istorie...
  • +8 (8 voturi)    
    Sigur de vina e Iohannis (Miercuri, 22 mai 2019, 22:26)

    kokos [utilizator]

    care se joaca la butoane!
  • +4 (4 voturi)    
    Probabil releul e vechi (Miercuri, 22 mai 2019, 22:26)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Si trebuie inlocuit. La fel ca persoanele din politica noastra. Aceasta e conexiunea. Diferenta e ca prima inlocuire costa in timp ce a doua e gratis.
  • +6 (6 voturi)    
    Usereu' a legat bobina în scurt ! (Miercuri, 22 mai 2019, 22:58)

    Tescovin [utilizator]

    Sabotaj USR, clar ! Ca să-i facă pe corporatiștii din Pipera, altfel pesediști convinși și votanți disciplinați, să nu mai voteze cu minunatul partid pe care-l reprezintă domnu' Cuc.
    • +2 (2 voturi)    
      USR - dusmanul poporului :) (Joi, 23 mai 2019, 11:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Tescovin

      #Eu Votez – ca RO sa nu mai fie condusa de hoti
      #Eu votez – ca RO sa nu fi scoasa din UE de borfasii psd+alde+udmr
  • +4 (4 voturi)    
    Când ești incompetent,altul este vinovat. (Joi, 23 mai 2019, 9:32)

    asavreau [utilizator]

    Cuc are dreptate,vinovat este PSD-ALDE care au pus un incompetent în post de ministru.Acum PSD-ALDE vor să trimită ca europarlamentari niște incompetenți care să ne facă de râs în UE.Cât despre releu,îi amintesc lui Cuc că la Berceni un vagon de metrou a plecat singur de pe loc,rămânând suspendat într-o pozitie //ciudată.Noroc că nu avea pasageri.Dacă nu a rezolvat problema,acum,lenea și prostia lui Cuc își arată meritele și Cuc trebuie să accepte.Ăsta este rezultatul muncii tumultoase,ineficiente și prost organizate,dublată de înfumurare,tupeu și obediență față de șeful de partid.Pentru ce se întâmplă la metrou,Cuc ar trebui arestat.
  • +1 (1 vot)    
    cuc (Joi, 23 mai 2019, 11:46)

    Ilidia [utilizator]

    Atunci cand, prin sec XIX, familia i-a fost boezata "cuc" stiau stramosii lui ca acest urmas va avea tot atata minte ca un cuc !? Un releu din depou perturba traficul din Bucuresti? Asta da ïnteligenta...
  • +2 (2 voturi)    
    Cucule, pasare grasa (Joi, 23 mai 2019, 12:01)

    JustinCase [utilizator]

    Nu vreau sa cred ca cei patru asasini platiti de Soros cu bitcoini saboteaza campania electorala a cucului gushat tocmai acum cand se chinuie de zor sa asfalteze cu contracte rupte si mistrii de ciment puse de Volgutsa.
  • +4 (4 voturi)    
    nu bah (Joi, 23 mai 2019, 12:22)

    Toreador [utilizator]

    nu e o intamplare .... va saboteaza astia in prag de alegeri .... ca in rest metroul circula BRICI ... marsh bah de aici de cuc obosit
  • +1 (1 vot)    
    Aberant (Joi, 23 mai 2019, 16:38)

    wintershadow [utilizator]

    Se vede ca acest ministru habar nu are despre instalatiile de siguranta, despre mentenanta dar in schimb incearca sa foloseasca electoral situatia.