Iohannis: E jalnică încercarea PSD de a boicota referendumul / Alegerile vor genera schimbări în spațiul politic. PSD nu va primi încă un post de premier

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 22 mai 2019, 17:31 Actualitate | Esenţial


Președintele Klaus Iohannis acuză PSD că încearcă să boicoteze referendumul, umblând prin județe și cerându-le primarilor să le transmită oamenilor să nu voteze. Mai mult, el spune că Liviu Dragnea a dat ordin Consiliului Național al Audiovizualului (CNA) să ignore referendumul, astfel că CNA a refuzat să acorde timpi de antenă. "Este o încercare jalnică din partea PSD și o obrăznicie a CNA", a declarat Iohannis, care i-a îndemnat pe oameni să meargă duminică la vot și să nu lase PSD să voteze în locul lor. De asemenea, șeful statului a spus că alegerile europarlamentare și referendumul vor genera schimbări în spațiul politic românesc, anunțând că nu va mai acorda PSD încă o nominalizare pentru funcția de premier.

"Vedem cu toții cum activiști, oameni din conducerea PSD umblă peste tot în țară, județe, primării, să explice cum că acest referendum nu ar fi important, ba chiar se vede că umblă pe la județe ca pesediștii să îi convingă pe oameni nici să nu voteze. Este jalnică această încercare. Ba mai mult, încearcă instituțional să bloceze, a dat ordin Dragnea la CNA să ignore referendumul. Acesta e un scrutin care se ține cu europarlamenetarele, dar e altceva", a declarat Klaus Iohannis, miercuri seară, la Cotroceni.

El a spus că decizia Consiliului Național al Audiovizualului, care a refuzat să acorde timpi de antenă pentru publicitatea refendumului, este fără precedent după Revoluție.

"CNA a refuzat să acorde timpi de antenă pentru publicitatea refendumului și nu au vrut să ia în discuție chestiunea și când am trimis un clip de publicitate electorală în care eu le sugerez oamenilor să meargă la referendum, fără să spun cum să voteze, au zis că e publicitate electorală și să mă descurc cu partidele. Auziți ce obrăznicie din partea CNA. Este jalnic", a afirmat Iohannis.

El le-a transmis românilor să nu se teamă și să meargă duminică să voteze la alegerile europarlamentare și la referendum.

"Dacă vor să știe de ce vor fi feriți dacă votează să se uite ce s-a întâmplat în campanie în țară. La Topoloveni, simpli demonstranți au fost arestați pe loc și duși la Poliție. Târgoviște - a fost închis orașul fiindcă pesediștii au vrut în liniște să își facă campanie", a mai spus Iohannis. "Nu lăsați PSD să decidă în locul vostru", a adăugat președintele.

Întrebat cine va deconta un eventual eșec al referendumului, Iohannis a spus că această întrebare trebuie păstrată după referendum și că "deocamdată" el crede că va fi validat.
  • "Alegerile vor genera schimbări în spațiul politic/ PSD nu va primi încă un post de premier"
Președintele a mai spus că alegerile europarlamentare și referendumul vor genera schimbări în spațiul politic românesc, anunțând că nu va mai acorda PSD încă o nominalizare pentru funcția de premier.

"Sunt convins că rezultatele de la alegerile europarlamentare și de la referendum vor genera schimbări în spațiul politic", a declarat președintele Klaus Iohannis.

Întrebat ce se va întâmpla dacă PSD îi va retrage sprijinul politic actualului premier Viorica Dăncilă, șeful statului a anunțat că nu va mai acord un post de prim-ministru social-democraților.

"Pot să vă spun, chit că nu vorbim de asta acum, că PSD nu va primi încă o nominalizare de la mine. Să înțelegem că alegerile vor schimba spațiul polițic românesc", a completat Klaus Iohannis.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7364 vizualizari

  • +7 (17 voturi)    
    Vot vital (Miercuri, 22 mai 2019, 17:44)

    Schweiz [utilizator]

    Dragi forumisti (cei care nu iau bani sa fie forumisti, ceilalti nu imi sunt dragi), stati 2 minute si va ganditi pe cine ati putea convinge sa mearga la vot, faceti o scurta lista, intrebati cunostintele daca merg la vot, nu va fie rusine sa vorbiti despre asta cu ei, este normal sa vorbesti despre politica. Este vital scrutinul asta pentru a nu ajunge o tara pe model Targoviste si Topoloveni de zilele trecute si mai nou cazul de fata din Mehedinti. Nici un efort nu e prea mare, fiecare avem cunostinte care nu aveau de gand sa mearga la vot, dar cu rabdare si perseverenta se pot convinge. Nu ajunge sa scriem mesaje pe forumuri, pe retele de socializare pentru ca sunt foarte multi care nu le folosesc sau nu reusesc sa interpreteze aceste mesaje. Trebuie munca de convingere si in afara online-ului, cu multele argumente pe care fiecare din noi le avem. Asa nu se mai poate continua. Si foarte important, nu uitati sa le ziceti si de referendum.
    • +1 (3 voturi)    
      Prea mare văicăreală (Miercuri, 22 mai 2019, 20:44)

      CalinMircea [utilizator] i-a raspuns lui Schweiz

      Nu credeți că atâta milogeală pentru voturi e exagerată și va genera o reacție exact în sens invers?
  • +9 (17 voturi)    
    E pe bune ? (Miercuri, 22 mai 2019, 17:59)

    Susufler0 [utilizator]

    Nu de alta dar unul mai c...s decat tine a zis tot asa si a sfarsit prin a numi tot un pesedist !
  • -8 (18 voturi)    
    Ce rol are referendumul lui Johannis? #boicot (Miercuri, 22 mai 2019, 18:08)

    Miky60 [utilizator]

    De ce aruncam cu bani pe fereastra pentru rerefendumul lui Johannis cand am putea face scoli, spitale, autostrazi cu ei? Ca la fel se ziceau fix aceeasi oameni care acum indeamna la vot la referendumul lui Johannis si in toamna tot de un referendum.
    Asa ca le urmez sfatul: #boicot #stauacasa
    In schimb merg la europarlamentare.
    • +7 (9 voturi)    
      ca sa vezi? (Miercuri, 22 mai 2019, 21:07)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      nu zic ca nu o sa-ti gasesti niste prozeliti, la fel de "inteligenti si cinstiti" ca tine, insa in ansamblu baiete ..ESTI ARS" Presedintele a propus organizarea referendumului pe justitie in aceeasi in aceeasi zi ci alegerile europarlamentare, tocmai pentru a nu risipi banii bugetului Romaniei, si asa secatuit de aceste gorile mizerabile. Nu este ca si referendumul pentru familie.
      Gandirea si buna intentie, nu sunt intocmai atuurile dumitale. Dar ce sa-i faci?? Esti panicat ca din cauza acestor mafioti nemernici, cinstea a ajuns subiect de referendum...
    • +8 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 mai 2019, 21:22)

      [anonim] i-a raspuns lui Miky60

  • +7 (19 voturi)    
    #EU votex (Miercuri, 22 mai 2019, 18:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Anti PSD = pentru o țară care să nu mai fie o diktatură a hoților
    Da / Da / pentru ca gruparile infractionale psd+alde+udmr să nu scoată RO din UE
  • -5 (19 voturi)    
    Mai era unul care zicea (Miercuri, 22 mai 2019, 18:18)

    Lovercraft [utilizator]

    „Nu-l voi nominaliza niciodată pe Ponta premier”.... :D
  • +2 (16 voturi)    
    Abjectie! (Miercuri, 22 mai 2019, 19:06)

    Nonidem [utilizator]

    Abjectia acestei adunaturi de borfasi nu are limite!Cum de-i mai tine pamantul!Nu este institutie,reguli de bun simt,personalitati ale intelectualitatii romanesti,logica elementara,adevaruri evidente sa nu fie terfelite,murdarite,manipulate,tarate in ridicol!Cat oare aceasta banda-chiar la acest popor bland,saracit,mintit, manipulat in mod ordinar,umilit cu pomeni si servit cu minciuni monstruoase-va mai abuza de radbdarea lui proverbiala?Dupa atatea dezamagiri,promisiuni neonorate este greu sa mai cerem acestui popor sa mai incerce odata;dar,alta solutie decat votul,democratia nu are!Nu stim ce vor face ceilalti, dar stim ce a facut acest partid!Nu-i dati un certificat de buna purtare prin indiferenta fata de vot!Sa raspundem apelului domnului Presedinte,este un apel pentru viitorul Patriei!
  • -8 (20 voturi)    
    Dap. Exprimarea evidentului. (Miercuri, 22 mai 2019, 19:18)

    Lok [utilizator]

    Si ficusul vrea sa vin la referendum. Sa ce?
    Nu a facut nimic dar acuma eu sa il ajut sa isi invinga adversarii?
    • 0 (2 voturi)    
      A tu esti ala care se dadea anti PSD (Joi, 23 mai 2019, 8:10)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      dar care nu-i suporta pe USR-isti !! :)))) Acum ti-ai adus aminte ca nici Iohannis nu-ti convine !

      PS. Ce noroc pe capul pesedistilor sa aiba un astfel de "adversar" ca tine ! :))))
  • +6 (16 voturi)    
    Ramane cum S a Stabilit in 2018 (Miercuri, 22 mai 2019, 19:25)

    un domn [utilizator]

    M#13p$D este tot ce primeste kiseleffzece “mai bun”, sau “decat” ...#nimic
  • -4 (22 voturi)    
    Referendumul pentru familie (Miercuri, 22 mai 2019, 19:51)

    Un cititor [utilizator]

    A fost boicotat nu numai de CNA, ci si de întreaga clasă politică și de media aservită, iar președintele n-a avut nicio obiecție.
    • +6 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 22 mai 2019, 21:23)

      [anonim] i-a raspuns lui Un cititor

    • +2 (10 voturi)    
      Referendumul a fost boicotat de popor (Miercuri, 22 mai 2019, 21:45)

      septer [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      A fost sustinut de toate partidele, guvern si BOR. Doar USR a avut curajul sa se opuna.
    • -1 (7 voturi)    
      Asta-i buna! (Miercuri, 22 mai 2019, 21:56)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Cand stapanii iti spun ce sa faci, te executi, nu ai obiectii.
  • +3 (7 voturi)    
    Votul e puterea mea, a tuturor (Miercuri, 22 mai 2019, 21:01)

    bal71 [utilizator]

    Votul meu este pentru tara, este pentru ROMANIA.
    Votul meu este pentru viitorul copiilor nostri.
    Votul meu este pentru oamenii cinstiti ce muncesc ducand pe umerii lor tara, este impotriva coruptilor.
    Votul meu este pentru ROMANIA in constelatia EUROPA.
  • 0 (8 voturi)    
    A început campania (Miercuri, 22 mai 2019, 21:16)

    giubs [utilizator]

    pentru alegerile din toamnă. Domnul Președinte n-a înțeles ca psd face campanie de 3 ani încoace. Acum se trezește si Klaus să bage strâmbe psd-ului, deși alegerile pt. Parlamentul UE nu se decid in România. Dar na, participarea la votul european a fost constant sub 50% in toată Europa in ultimii 20 de ani, iar acum face propagandă peste tot ca sa iasă lumea la vot.
  • -1 (7 voturi)    
    Oaie (Miercuri, 22 mai 2019, 22:52)

    Jolly Roger [utilizator]

    Nene, daca aveai oaie, PSD-ul nu primea DECAT un post de premier.
    Si apoi ura si la gara! te suspendau. Si? Abia de acolo incepea politica adevarata!
    Circul de acum e cu girul matale!
  • -1 (5 voturi)    
    isi testeaza muschii si PNL cum a facut BOR (Miercuri, 22 mai 2019, 23:03)

    N.S. [utilizator]

    ca la altceva nu am vazut sa fie bune referendumurile! s-au propus doua intrebari pentru "intelectuali" si acum se bate trambita in toate partile ca se va intoarce tara pe partea dreapta si cinstita...pleaca ai vostrii, vin ai nostrii, noi ramanem tot ca prostii! :)))
    • 0 (0 voturi)    
      este cel mai bun sondaj de opinie (Joi, 23 mai 2019, 12:09)

      cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui N.S.

      nu ca glumele alea proaste care circula zilele astea libere pe net