Ștefan Mandachi, despre mașinile accidentate puse lângă „metrul de autostradă din Suceava”: Au fost sparte, au șterpelit piesele de la motor, roțile de la Logan, oglinzile de la BMW

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 21 mai 2019, 12:49 Actualitate | Esenţial


Masinile accidentate de langa metroul de autostrada, sprate de hoti
Foto: Romania vrea Autostrazi
Cele două mașini lovite în accidente rutiere și postate de către antreprenorul Ștefan Mandachi lângă metrul de autostradă construit simbolic lângă Suceava, ca un avertisment despre lipsa infrastructurii și pericolul de pe șosele, au fost sparte de hoți în repetate rânduri. „Toate roțile de la Logan furate. Evident, și roțile de la BMW furate, că altfel nu se asortau. Au jecmănit și oglinzile. (...) Am decis ca de data asta, să-i dau pe mâna Poliției pe hoțomani. Mă mir că n-au venit cu remorca să ridice ambele mașini, măcar știau o treabă”, a scris Mandachi.

Postarea lui Mandachi de pe Facebook:

„Fără niciun dubiu, Primul metrul de autostradă din Moldova a devenit loc de ”pelerinaj”. Este mai vizitat decât multe alte obiective turistice de prin zonă.

Lângă celebrul petec de autostradă, avem și două mașini tamponate, care au rolul de a avertiza poporul pe ce drumuri catastrofale circulă.
Autoturismele bușite sunt expuse în ideea de a-i trezi pe cei indiferenți, care hibernează și se prefac că nu înțeleg ce pericole planează pe străzile morții din România.

Aceste două mașini sunt foarte importante pentru mine și de fiecare dată când le văd (deși vin foarte des în ”vizită”) mă încearcă o panică, pentru că realitatea pare desprinsă dintr-un film horror.
Dar îmi sunt și foarte dragi, pentru că am convingerea că au produs o doză mare de conștientizare pentru mulți români, care s-au holbat cu luare aminte la ele și le-au pozat respectuos. Cu băgare de seamă. Este vorba despre o vechitură de BMW Seria 3 și un hârb de Logan. Le-am cumpărat pe câțiva lei, și din 15 martie stau cuminți la autostradă. Pentru mine, valoarea lor este nemăsurată.

Cei mai mulți ”turiști” sunt români inteligenți, care se fotografiază cu autostrada civilizat, apoi zâmbesc cu amărăciune, pentru că își dau seama că suntem condamnați să avem doar un metru în Moldova și câteva bucățele în toată țara. Mai pe românește, oamenii realizează adevărul nu foarte complicat: că suntem luați de proști. Cu toții.

E un sentiment ciudat să întâmpin turiștii, care la contactul vizual cu ”autostrada” râd în primă fază, apoi își iau un aer trist. Unii chiar oftează. Pe bună dreptate, e de-a ”râsu-plânsu”. Ba chiar mi-am făcut prieteni noi dintre cei care au poposit aici. Oamenii mă încurajează și mă motivează să nu mă opresc din lupta mea cu cei care ne iau de proști. Pe toți.

Însă, un procent insignifiant dintre cei care ajung aici, nu au toate doagele la cap. Acum ceva vreme, niște înapoiați mintal au dat cu piciorul în borna pe care era inscripționat ”1 Metru Autostradă”. Și au spart-o. M-am făcut că nu văd. Când m-au întrebat jurnaliștii dacă a fost vandalizată borna, am spus că nu, poate a fost de vină vântul.

A doua oară, alți dilimani au deschis capota de la Logan și au furat carboratorul, jigleoarele și nu mai știu ce alte pompe, că nu mă pricep. Au șterpelit efectiv piesele de la motor. Ba mai mult, au forțat ușile ca să le smulgă din balamale. Din nou, m-am făcut că nu văd.

Mai apoi, de la BMW, alți ocnași (sau poate aceeași) au furat oglinzile și panoul cu siguranțe electrice, cablurile electrice și bara din față. Am tăcut din nou. La fel și atunci când am găsit gunoaie, doze, ambalaje, șervețele folosite în ambele mașini, tomberonizate.

Ieri mă duc din nou la autostradă. Că deja locația are un nume, adoptat la unison de toată Suceava.

- Unde mergi?
- Mă duc pân' la autostradă...
- Aaa, da, la autostradă... Drum bun!

Ajung. Toate roțile de la Logan furate. Evident, și roțile de la BMW furate, că altfel nu se asortau. Au jecmănit și oglinzile.
Buuun așa!

Am decis ca de data asta, să-i dau pe mâna Poliției pe hoțomani. Mă mir că n-au venit cu remorca să ridice ambele mașini, măcar știau o treabă. În fotografii se văd roțile turtite. Nu ar fi putut fi duse decât la fier vechi pentru câțiva lei, așa că dacă sunt colectori de fier vechi de bună credință, dați-mi roțile înapoi (vă plătesc eu paguba) și dați informații Poliției despre tâlhari.

Îmi vreau roțile ondulate înapoi! :((((

Pe toți ceilalți, vă aștept, ca și până acum, cu mult drag și recunoștință la PRIMUL ȘI SINGURUL METRU DE AUTOSTRADĂ DIN MOLDOVA. Vă iubesc!”



Citește și:

















10361 vizualizari

  • -17 (23 voturi)    
    Si Mandachi ce pretentii are...? (Marţi, 21 mai 2019, 13:05)

    bancher [utilizator]

    Cand abandonezi 2 masini avariate pe marginea campului pustiu, te astepti sa le calce hotii. Si nu numai acolo, oriunde in lume.
    Prea face pe printesa, cand stia bine la ce se expune.
    • +4 (8 voturi)    
      Dar un bandit berar (Marţi, 21 mai 2019, 13:51)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ce pretentii are ?
      Noroc cu hotii, caci altfel nu eram cunoscuti in lume.
    • +9 (11 voturi)    
      vai, dar ce pretentii!.. (Marţi, 21 mai 2019, 13:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      cum isi permite un roman sa se astepte sa nu il calce hotii? doar traim in era #ciumarosie, cand furtul este normalitate si omul cinstit raritate.

      in caz ca nu te-ai prins, cele doua masini sunt pe un teren privat, puse acolo cu un scop clar, nu abandonate in pustiu. deci este furt. infractiune. caz penal. mentalitatea asta de ev mediu ("victima este vinovata") este scuzabila doar daca esti lobotomizat.
    • +4 (8 voturi)    
      Interesant (Marţi, 21 mai 2019, 13:58)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      punctul tău de vedere .
      Dacă am plantat at 2 cireși in câmp să mă aștept să mănânce doar hoții din el. Dacă asa vedem lucrurile să nu ne mire că trăim in țara pe care o merităm. Mașinile respective sunt pe proprietate privata, ceea ce au făcut uni se cheamă furt(punct).
      • -1 (5 voturi)    
        amice, pe mine m-au calcat hotii (Marţi, 21 mai 2019, 14:52)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

        de mai multe ori, chiar pe proprietatea mea.
        Paradoxal, exemplul tau cu ciresii e chiar adevarat: am un cires pe proprietatea bunicilor de la tara si aproape niciodata nu am mancat cirese din el. De ce? Cum dadeau in copt, ma calcau hotii. Pana la urma hotii au mers pana acolo incat l-au taiat de tot ca sa il faca lemn de foc. Si tine cont ca ciresul era in mijlocul viei, nu in mijlocul campului.
        Da, asta e realitate in Romania, din pacate: daca lasi bunul nepazit, te calca hotii. Vorbesc din experienta, nu din carti.
        cat despre masini, stiu cazuri de masini accidentate pe A1, lasate acolo peste noapte, care a doua zi patisera exact ca masinile lui Mandachi. deci nu e ceva nou.
        • +2 (2 voturi)    
          ??? (Marţi, 21 mai 2019, 18:01)

          falcoind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Știu ca asta e realitatea din păcate in Romania , dar măcar nu accept ca faptele respective sa nu fie catalogate drept FURT.
    • +5 (9 voturi)    
      tovarase (Marţi, 21 mai 2019, 15:57)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      sustragerea unui bun care nu e al tau, chiar si abandonat, se numeste FURT!!!
      • -2 (2 voturi)    
        sa spui asta celor care fura, nu mie (Marţi, 21 mai 2019, 17:04)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Eu am fost victima a furturilor in Romania, stiu bine ce spun.
  • -12 (16 voturi)    
    Cat amar de atentie ii mai trebuie? (Marţi, 21 mai 2019, 13:12)

    Lok [utilizator]

    Non-stire.
    • +2 (4 voturi)    
      da (Marţi, 21 mai 2019, 15:58)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      stire era daca ii prindeau...
      atunci sunt convins ca sareai in apararea amaratilor de hoti...
      hai sictir!
  • +9 (9 voturi)    
    :( ,:( ,:( (Marţi, 21 mai 2019, 13:19)

    falcoind [utilizator]

    Ce sa mai spui ?
  • +4 (14 voturi)    
    Toate furturile (Marţi, 21 mai 2019, 13:28)

    mimiloi [anonim]

    de la cele doua masini arata in mod direct nivelul de saracie din Romania. Asta este valabil si pentru furturile de pe domeniul public. Daca oamenii ar avea locuri de munca platite cu salarii decente, daca barbatii din mediul rural n-ar avea doar o singura optiune - paznici la firmele de paza - daca nemernicii de guvernanti n-ar avea doar ca unica preocupare furtul si cum sa nu fii prins si bagat in puscarie, poate am avea o societate normala in care nu s-ar fura orice, de oriunde.
    Cum sa nu fure omul de rind cind ii are ca modele pe conducatorii tarii? Mai ales cind abia traieste de pe o zi pe alta.
    Trebuie sa iesim la vot si sa dam jos ciuma rosie!
    • +4 (6 voturi)    
      excelent demonstrat! (Marţi, 21 mai 2019, 13:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mimiloi

      "sunt saraci, deci au voie sa fure". cam asta este esenta comentariului tau. si sunt convins ca multi gandesc exact la fel. pai nu-i normal sa castige infractorii alegerile?

      singurii care pot face ceva sunt 1-2 milioane care muncesc cinstit si tin in spate din taxele lor tot bugetul statului. aia ar trebui sa intre in greva fiscala sau sa emigreze.. sa va furati intre voi si ficatii..
  • +2 (4 voturi)    
    trista imagine ... (Marţi, 21 mai 2019, 14:02)

    un oarecare [utilizator]

    cu asa oameni, ne miram ca avem asa lideri ... si ca romania este unde este ...
  • +1 (3 voturi)    
    Traim totusi in Romania (Marţi, 21 mai 2019, 14:33)

    Martinezu [utilizator]

    Unii au scapat. Au mai ramas votantii PSD si visatorii.