Dăncilă: Eliminăm autorizația de construcție pentru ca edilii să poată accesa mai ușor Fondul de Investiții

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 21 mai 2019, 12:09 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Guvern
Viorica Dăncilă a afirmat că i-a asigurat pe primari că Guvernul va elimina autorizația de construire pentru ca edilii să poată accesa mai ușor Fondul de Dezvoltare și Investiții, transmite Mediafax. Premierul a precizat că a avut discuții în județul Suceava despre stadiul implementării PNDL 1 și PNDL 2.

„Am discutat despre stadiul implementării PNDL 1, PNDL 2, despre Fonduri de Dezvoltare și Investiții și i-am asigurat pe primari că pentru a accesa mai ușor acest fond vom elimina autorizația de construcție. Am văzut că marea majoritate a primarilor sunt mulțumiți de aceste programe guvernamentale care au permis dezvoltarea comunităților locale indiferent de culoarea politică pentru că noi ne dorim ca fiecare comunitate să se dezvolte, să aibă condiții din ce în ce mai bune, pentru că în ansamblu toate acestea duc la dezvoltarea județului și bineînțeles la dezvoltarea României. Acestea au fost problemele discutate și bineînțeles că nu am vrut doar să ascultăm ceea ce spun, vom veni cu soluții pliate pe realitatea existentă astfel încât să putem rezolva multe din aceste probleme”, a declarat Viorica Dăncilă, marți la Frasin.

Șeful Executivului a adăugat că au fost discuții și despre problemele primarilor cu privire la utilități și mediu.

„Am efectuat această vizită la invitația domnului senator Stan, având în vedere că aici este o problemă semnalată de către mai mulți primari, legată de utilități și mediu, problemă care necesită o intervenție guvernamentală. (...) Bineînțeles că noi ne vom apleca asupra acestei probleme, vom găsi soluții, astfel încât comunitățile respective să poate să își desfășoare activitatea în condiții normale. Legat de această problemă mai multe detalii vor fi date de către ministrul Finanțelor Publice și ministrul interimar al Fondurilor Europene, Eugen Teodorovici”, a explicat Dăncilă.

Premierul a mai spus că ministrul Finanțelor a vorbit cu edilii și despre fonduri, iar ministrul Sănătății a discutat cu aceștia despre prioritățile din domeniu.

„S-a vorbit și despre fonduri, pe fiecare primărie în parte, domnul ministru a avut o discuție detaliată legată de acest aspect, dar și despre dotarea spitalelor unde doamna ministru Sorina Pintea a discutat cu primarii pentru că așa cum știți anul acesta avem cel mai mare buget pe sănătate și educație, domenii prioritare pentru România și ne dorim ca fiecare spital din România să poată fi dotat cu aparatură performantă pentru că sănătatea este foarte importantă pentru fiecare cetățean”, a conchis Viorica Dăncilă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















52581 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 21 mai 2019, 12:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Singurul scop e sa serveasca mafia imobiliara a Ciumei Rosii care distruge tot in RO
    • 0 (0 voturi)    
      A uitat ce a promis. (Miercuri, 22 mai 2019, 14:25)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dacă vroia să o facă dădea o HG.Cred-că Viorica a uitat ce a promis,imediat ce a ieșit pe ușă.De curiozitate,să o întrebe cineva despre toate promisiunile făcute în//vizitele de lucru//.Nu cred că își va aminti și recunoaște că a promis ceva.
  • +37 (37 voturi)    
    Delirium tremens la guvernare (Marţi, 21 mai 2019, 12:22)

    Habermas [utilizator]

    Hunedoara de la Suceava vrea acum sa elimine autorizatia de constructie. Banditilor le sta legea in cale.

    Daca tot eliberam detinutii, hai sa eliminam codul penal, eliminam autorizatiile, constitutia, tot. Lasam mafia PSD-ul sa guverneze descatusata.
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Marţi, 21 mai 2019, 22:09)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      o curatenie prin primarii agentii, etc, ca sa se fluidizeze birocratia asta nu vreti sa faceti.

      Mai bine by-pass, sa intre smekerii mai repede la cascaval.
  • +25 (25 voturi)    
    „LIBER” la demolat, distrus pentru a hidoșenii. (Marţi, 21 mai 2019, 12:29)

    prec [utilizator]

    Ce natură, mediu, parcuri și zone verzi! Betoane pentru șmecheri și prostime să apară! Nu contează că se vor încălca norme de construcții, șmecherii să construiască.
  • +27 (27 voturi)    
    Tara lui Dancila (Marţi, 21 mai 2019, 12:33)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Cum sa elimini ma autorizatia de constructie?Asta stie de ce vorbeste?E cretina?
    • +13 (13 voturi)    
      Ca sa n-o construiasca. simplu! (Marţi, 21 mai 2019, 13:19)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Nu chiar sa n-o construiasca deloc, doar in formula agreata de executiv cu paraindarat. O anuleaza pe asta ca sa faca un "cadou" primarilor una noua, cu beneficii......
      Exprimarea este insa dementiala!
      Si e Prim-ministrul Romaniei!!!! Ministrii......imi da cu minus!
  • +19 (19 voturi)    
    autorizatia de constructie (Marţi, 21 mai 2019, 12:36)

    Ailemac [utilizator]

    Mi se pare cea mai mare prostie. Autorizatia de constructie se da pe aspecte tehnice ale unei constructii trebuie sa corespunda unor cerinte) si nu are nici o legatura cu finantarea acesteia. II ajuta pe cei ce au construit sau sunt in curs de construire ilegal (adica fara autorizatie).
  • +23 (23 voturi)    
    Poate să elimine... (Marţi, 21 mai 2019, 12:49)

    TurmentatuTheThird [utilizator]

    Poate să elimine "autorizația de construcție", în schimb trebuie să rămână "autorizația de CONSTRUIRE".

    Nu primești autorizație pentru o clădire care nu există, primești autorizație să construiești o clădire. Pe scurt, o altă "imunoglobină" de la premier.
  • +19 (19 voturi)    
    Adica... (Marţi, 21 mai 2019, 12:50)

    Laurentiu78 [utilizator]

    fara aceasta autorizatie, de exemplu, se va putea construi un zgarie-nori intr-un cartier de case?

    Adica nu se va mai respecta nicio arhitectura zonala? sau planul urbanistic?

    Bine nu ca s-ar fi respectat mare lucru pana acum dar totusi...
  • +12 (12 voturi)    
    declaratie dementa... (Marţi, 21 mai 2019, 13:00)

    U_swamp [utilizator]

    tipica pentru o individa care confunda terenurile de sport pe care aterizeaza cu elicopterul.
  • +13 (13 voturi)    
    ce ma?! (Marţi, 21 mai 2019, 13:49)

    liviu_ [utilizator]

    asta ori nu stie ce e autorizatia de constructie ori vrea ca jumatate din popultia tarii sa moara la urmatorul cutremur....
  • +12 (12 voturi)    
    tuta (Marţi, 21 mai 2019, 14:16)

    Ilidia [utilizator]

    Tuta bate campii. Dupa mintea ei oricine va putea construi tot ce-i da prin minte oriunde si oricum !?
  • +13 (13 voturi)    
    Cred ca (Marţi, 21 mai 2019, 16:26)

    BibiAfricanul [utilizator]

    primarii au solicitat sa nu mai fie nevoie de autorizatie ca sa poata fura pana la capat si sa nu mai fie nevoie sa verifice cineva daca ce s-a construit este conform cu autorizatia.
    Femeia este batuta in cap. Este o enormitate. Niciunde in lumea civilizata nu se construieste fara autorizatie. Daca s-ar intampla asa ceva ar fi un dezastru. Si cu autorizatie si este haos.....
  • +6 (6 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 21 mai 2019, 17:04)

    complet_ret [anonim]

  • +6 (6 voturi)    
    cât de prost (Marţi, 21 mai 2019, 20:21)

    nahir [utilizator]

    poate fi cineva care să facă așa ceva?
    Cum să dai voie să se construiască în haos?
    tuta asta e conștientă că dă voie evaziunii să ia amploare, fără niciun control?
  • +5 (5 voturi)    
    Fa Mazeto, de cutremure ai auzit, ba ? (Marţi, 21 mai 2019, 20:39)

    FPop2013 [utilizator]

    Fa Mazeto, de protectia antiseismica ai auzit, ba pesedisto ? Mazeto, hai mars!
  • +4 (4 voturi)    
    autorizatie de constructie (Marţi, 21 mai 2019, 22:59)

    nicolae12 [utilizator]

    Dau dreptate celor care sunt ingrijorati ca ordonanta va slabi legislatia in domeniul constructiilor, dar nu cred ca ati construit o casa de 62 mp pe nivel, parter + etaj, suprafata locuibila de 100 mp, 4 camere, deci o casa modesta. Se afla in Dobroesti jud Ilfov. Ideea este urmatoarea:
    - pentru urbanism/autorizatie a trebuit sa scot zeci de acte, inclusiv de la Ministerul Culturii :) Actele au durat 6 luni, cu toata cu spaga platita si asa zisul om care se ocupa
    - acum sunt la bransamente: apa, canal, gaze, lumina.
    Nu pot sa inteleg ca pt fiecare trebuie sa scot Autorizatie de Constructie. Prin lege nu pot sa ma bransez decat cu firme autorizate, respectiv ENEL pt lumina, ENGI pt gaze, Apa Canal Ilfov. Toate firmele sunt monopol, Utilitatile sunt pe drum, la 4-5 metrii de casa.
    Chiar credeti ca trebuie Autorizatii de Constructie?
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Miercuri, 22 mai 2019, 12:22)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui nicolae12

      Dezvoltarea localităților trebuie sa se facă controlat, conform unei planificări. Așa se întâmplă în lumea civilizată încă din antichitate. Altfel ar fi (fost) haos.

      Faptul că sunt avizatori care sunt „stat în stat”, cum ar fi CNAIR, CFR ori ENEL nu justifică renunțarea la autorizația de construire, ci mai degrabă renunțarea la avize. De fapt asta a fost filozofia în 1991 când a apărut Legea 50.
  • +4 (4 voturi)    
    Prima impresie cand ajungi la Otopeni (Miercuri, 22 mai 2019, 2:59)

    John_english [utilizator]

    este ca avionul a aterizat undeva prin Turcia.

    la ce folos au fost autorizațiile dacă totul arata ca un imens bazar unde prostul gust si calitatea slaba a lucrărilor predomina.
  • +2 (2 voturi)    
    Stați umpic ca nu e asa e vb de PNDL1 si 2 (Miercuri, 22 mai 2019, 7:25)

    Mihai_S [utilizator]

    Care se refera la lucrarile de pe domeniul public de ex. alimentare cu apa, canalizare , modernizarea drumurilor etc. lucrari licitate de administratiile locale. Totusi cum sa te gandesti ca se elimina autorizatia de construire pentru case, blocuri ș.a.m.d !
  • +1 (1 vot)    
    de CONSTRUIRE (Miercuri, 22 mai 2019, 10:32)

    Andrei Popescu1 [anonim]

    Asa e corect, asa scrie si in lege. Expresia gresita "de constructie" a fost lansată de Vanghelie. Văd ca inca lumea o foloseste. Ce sa inteleaga Dăncilă!..
    • 0 (0 voturi)    
      Așa este (Miercuri, 22 mai 2019, 12:32)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui Andrei Popescu1

      Se autorizează procesul de realizare a unei construcții iar nu construcția în sine, de aceea se folosește un verb (la modul supin) și nu un substantiv.