Norica Nicolai susține că referendumul pentru justiție nu poate fi ”validat”

de DG     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2019, 10:31 Actualitate | Esenţial


Norica Nicolai
Foto: Facebook/ Norica Nicolai
Referendumul pe justiție din 26 mai nu poate fi validat, pentru că induce nevoia unor schimbări constituționale, iar acest lucru nu este posibil, a susținut, la RFI, eurodeputata ALDE Norica Nicolai, candidată la un nou mandat în PE.

”ALDE consideră că acest referendum este unul electoral, el antrenează modificări legislative. Sunt două decizii ale CCR care ne spun că nu este de admis un referendum care va duce la modificarea Constituției, pentru că acolo Constituția și legile reglementează o altă procedură. Rămâne la latitudinea fiecăruia să prezinte și să voteze cu DA sau NU la acest referendum”, a susținut Nicolai.

Norica Nicolai a insistat că, din punctul ei de vedere, acest referendum nu poate fi validat ”pentru că el încalcă și induce nevoia unor schimbări constituționale și acest lucru nu este posibil”.

Întrebată de ce nu ar fi posibil ca parlamentarii să deschidă o dezbatere despre modificarea Constituției, eurodeputata ALDE a răspuns: ”Pentru că în momentul de față, Parlamentul nu are o majoritate care să-i permită să abordeze o reformă constituțională. Avem niște reguli foarte clare”.

Cele două întrebări, la care românii pot răspunde cu "Da" sau "Nu", pe 26:

  • Sunteți de acord cu interzicerea amnistiei și grațierii pentru fapte de corupție?
  • Sunteți de acord cu interzicerea ordonanțelor de urgență ale Guvernului în domeniul infracțiunilor, corelat cu extinderea dreptului de a ataca Ordonanțele de Urgență direct la Curtea Constituțională?


Validarea se face de Curtea Constituțională a României în baza respectării condițiilor legate de cvorumul de la scrutin. Astfel, pentru validarea referendumului este nevoie de prezența a 30% dintre alegătorii înscriși în Registrul electoral, mai exact de 5,6 milioane de cetățeni. Dintre aceștia jumătate plus unu trebuie să răspundă cu DA la ambele întrebări pentru succesul demersului inițiat de președintele României.

De precizat că referendum este unul consultativ și, ca atare, ar putea rămâne fără efecte juridice, câtă vreme nu există în Parlament o majoritate care să pună în aplicare rezultatele scrutinului.

Nu ar fi pentru prima dată când un referendum, deși validat, rămâne fără efecte. Un exemplu este cel din 2009, când președintele de atunci Traian Băsescu a convocat, în aceeași zi cu alegerile prezidențiale, un referendum pentru modificarea structurii Parlamentului, concret, trecerea la Parlamentul unicameral, cu reducerea numărului de parlamentari. Acel referendum chiar ar fi impus revizuirea Constituției care prevede clar Parlament bicameral. Deși scrutinul a fost validat, condiția de cvorum de atunci fiind prezență de 50%, și majoritatea românilor s-au pronunțat în favoarea modificării, rezultatul nu a fost niciodată pus în practică.



















12212 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Majoritate? (Luni, 20 mai 2019, 10:39)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    PSD a castigat singur peste 50% din locurile de parlamentari. Sunt sproijiniti cu sarg de catre ALDE, din care (cu onor?) face parte interlocutoarea. I-au mai ajutat si UDMR si minoritatile, plus ceva racolari de la liberali.

    Cum poti spune ca nu ai majoritate? Aveti majoritate sa respingeti pana si cererile venite din partea presedintelui, doar CCR va mai poate impiedica sa faceti ce doriti - daca o si face e alta intrebare. Oare cum s-a nascut infama afirmatie "pentru ca vrem si pentru ca putem?

    Spuneti mai bine cinstit ca nu vreti. Degeaba cereti voturi. Si daca aveti 100% tot veti da vina pe orice altceva in afara de voi.
    • +13 (15 voturi)    
      Deșteptă?Norica Nicolai. (Luni, 20 mai 2019, 14:10)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Constituția se schimbă când vrea ea,sau când vrem noi?De aia nu merită să mai fie aleasă.I sa urcat la cap și se crede stăpâna noastră.
      • +11 (11 voturi)    
        Pai da (Luni, 20 mai 2019, 17:24)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Acest specimen a mers pe listele de europarlamentare, iar acum vrea sa dovedeasca ca (sic!) este o sluga obedienta si isi merita locul.

        Asta inseamna sa fii usor de cumparat si sa nu ai coloana.
    • +4 (4 voturi)    
      cum altfel (Luni, 20 mai 2019, 20:10)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      cand ai toate pargiile si toat mecanismele la indemana, opozitia redusa la tacere de calculul parlamentar, cum poti sa justifici neputinta, lentoarea si incapacitatea de a produce rezultate? simplu: nu ne-au lasa-t aialalti, ca noi am fi vrut, dar ei, neam prost, au for tot timpul impotriva noastra.

      ascunzi sub pres ca nu ai avut majorittea. Vezi mesajele, ca Johanis le ia pensiile...
  • -15 (21 voturi)    
    Da, da:)! (Luni, 20 mai 2019, 10:39)

    tarabost [utilizator]

    Doamna Nicolai, aveti dreptate!
    • +5 (5 voturi)    
      Asta (Luni, 20 mai 2019, 19:53)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      n-a fost procuror comunist?
      Si daca a fost procuror comunist n-a facut si jocuri ..?
      Ma,voi n-aveti pic de rusine,ma?
      Ma faceti pe mine securist sau mai stiu eu cum,pentru ca voi n-aveti rusine,ma?
  • -15 (23 voturi)    
    ori nu stiti legea ori dezinformati (Luni, 20 mai 2019, 10:44)

    cucuveaua mov [utilizator]

    Este a doua oara cand intr-un articol aapare scris ca este nevoie ca 50% sa voteze DA ca sa treaca referendumul.
    Este nevoie de 25% din total!
    • +8 (10 voturi)    
      Pai... (Luni, 20 mai 2019, 13:35)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

      25 % trebuie sa fie voturi valabil exprimate ( DA sau NU ) pentru ca sa treaca referendumul - din cele 30 % participare ( care includ si voturile anulate ) necesare pentru validarea referendumului .
      Cam asta este - in Realitate - democratia in Romania - 12,5 % din cetateni reprezinta - la limita - " majoritatea" care hotaraste .
      C'asa-i in LEGEA 3/2000 , art . 5 :
      A ) valabil 30 % participare
      B ) validat 25 % valabil exprimate
      Ceea ce nu scrie in lege - da' rezulta aritmetic - este
      C ) aprobat 12,5 % + 1 voturi DA
      D ) respins 12,5 % +1 voturi NU
  • +18 (20 voturi)    
    cu alte cuvinte... (Luni, 20 mai 2019, 10:47)

    liviu_ [utilizator]

    "noi tre sa schimbam constitutia" si nu o sa ne pese sa schimbam constitutia!

    normal... hotii care conduc tara!

    bravos natioune!

    ceea ce nu reaalizeaza romanii este ca din 2009 romania NU este democratie! o tara in care vointa poporului este ignorata NU este o democratie!
    • -11 (11 voturi)    
      hotii... (Luni, 20 mai 2019, 18:30)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vrei sa zici hotii lui iohanis ,ciuma rosie lazar augustin ,monica maco ,m.shora fost consilier al anei pauker ,blaga urmashul lui bratianu ,orban (sica mandolina ) pensatu'ala de la realitatea care a facut temenele in fata lui merkel (ce rusine ! )si toti ,ce mai tura vura ,ciumatii rosii !
      • +4 (4 voturi)    
        Ma, (Luni, 20 mai 2019, 19:58)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui muscha

        voi prapaditi tara asta de 30 de ani si-mi vorbiti mie de Iohanis si de nu mai stiu cine,ma?
        N...tilor!
  • +23 (25 voturi)    
    Validare (Luni, 20 mai 2019, 10:51)

    Arkantas [utilizator]

    Cand nu va convine , o suciti , nu se poate valida , adica nu se poate valida vointa poporului , ca nu va cade bine....
  • +10 (12 voturi)    
    cofuzie (Luni, 20 mai 2019, 11:14)

    DrIon [utilizator]

    Validarea este una , aplicarea este alta!
  • +10 (12 voturi)    
    Bravo Norica! (Luni, 20 mai 2019, 11:41)

    ipolitic [utilizator]

    Un adevarat barbat de stat. Rectific, de partid si de stat. Corectez, de stat la partid si la barbat.
    De fapt, spune un adevar incontestabil. Parlamentul actual nu are o majoritate care sa respinga coruptii din viata publica. Ce, sunt prosti sa-si taie craca de sub picioare?!
    • +6 (10 voturi)    
      Pai ... (Luni, 20 mai 2019, 13:56)

      paulbutoi [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Parlamentarii nu reprezinta vointa poporului ?
      Ce anume la da dreptul sa se opuna vointei poporului - exprimata prin Referendum ?
      TOTI parlamentarii au OBLIGATIA sa voteze pentru modificarea Constitutiei , cand poporul cere - prin Referendum - o modificare .
      Parlamentarii care nu sunt de accord cu modificarea Constitutiei ceruta de popor isi dau demisia .
      Intrunirea unei majoritati ( politice ) de 66 % este necesara doar cand modificarea Constitutiei se face la initiativa Parlamentului .
  • +10 (12 voturi)    
    gest a la Grapini (Luni, 20 mai 2019, 13:35)

    nedumeritul [utilizator]

    Norica devine penibila, ea stie ca poporul a facut Constitutia (prin reprezentantii sai) si daca tot el cere niste lucruri care necesita modificari in constitutie e clar ca acelea trebuie facute. Doamna are studii juridice,acolo au fost cursuri de sociologie , psihologia conducerii etc. Nu-i frumos sa ne minti Norica ! De la Grapini nu am pretentii , dar si tu ???
    • -5 (7 voturi)    
      cine zice ala e ! (Luni, 20 mai 2019, 18:36)

      muscha [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritul

      nedumerit ai fost si asa o sa ramai mai ales pe 26 dupa ora 21 ! penibil sa crezi ca ai lu íohanis vor lua mai mult de 5% din voturi !psd votat de 80%,mai ales dupa deconspirarea protocoalelor ,ii iubesc toti romanasii dumeriti cum statea treaba !dupa protocoale nu s-a mai facut nici o arestare ,nici un zdranganit de catuse cum va place voua ,liniste si pace asa cum vor oamenii satui de impostori pdl-isti ce se dau pnl-isti !
  • +5 (7 voturi)    
    Norica,Norica, (Luni, 20 mai 2019, 14:49)

    Isobar [utilizator]

    de trei zile-ncoace gura nu-ti mai tace,
    iarba nu-ti mai place.
    • +5 (5 voturi)    
      Au urcat oile la munte. (Luni, 20 mai 2019, 17:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Isobar

      Dar umflată și bătrână,a rămas în bătătură.Norica.Doamne ajută!
  • +4 (4 voturi)    
    abramburica 2 (Luni, 20 mai 2019, 20:18)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    A VORBIT SI BALENA ALBASTRA CA SA NU ZICA LUMEA CA DOARME !