Alexandru Mazăre, mesaj pentru cei care se bucură că fostul primar al Constanței este extrădat: Să aibă parte de dreptatea pe care a avut-o Radu în procesul în care a fost condamnat

de MH     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2019, 10:04 Actualitate | Esenţial


Radu Mazare (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Alexandru Mazăre, fratele lui Radu Mazăre, i-a criticat, luni, pe cei care se bucură că fostul primar al Constanței este adus în țară din Madagascar pentru a fi încarcerat, spunând că le dorește să aibă parte de aceeași dreptate pe care a avut-o și fostul edil în procesul în care a fost condamnat la nouă ani de închisoare.

"Nu am vorbit cu el (Radu Mazăre -n.r.). Un singur lucru vreau să spun: am văzut că foarte mulți se bucură de situația în care se află Radu. Mie atitudinea asta a lor, lipsa oricărei culturi politice, a oricărei analize critice a situației de fapt, niciun fel de aplecare asupra drepturilor și libertăților omului îmi aduce aminte de comportamentul gărzilor roșii a lui Mao din perioada marii revoluții culturale. Eu am o singură mare rugăminte la Dumnezeu - ca toți acești oameni să aibă parte în viața lor de dreptatea pe care Radu Mazăre a avut-o în acest proces în urma căruia avem o condamnare. Câtă dreptate a avut el aici, când a fost judecat, atâta dreptate, în momentele când o să aibă nevoie, să aibă și acești oameni din partea lui Dumnezeu", a declarat Alexandru Mazăre, la Înalta Curte de Casație și Justiție (ICCJ), unde are proces.

Radu Mazăre este în custodia Poliției Române, au anunțat luni dimineață reprezentanții instituției. Surse judiciare au declarat că fostul primar al Constanței va sosi pe Aeroportul Henri Coandă București luni seară, la ora 20.10, fiind posibil ca aeronava cu care vine Radu Mazăre să aibă escală la Paris.

Potrivit procedurilor, după ce este adus în țară, fostul primar trebuie încarcerat și apoi plasat în perioada de carantină de 21 zile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















6561 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    ?!? (Luni, 20 mai 2019, 10:09)

    denvarel [utilizator]

    Stupefiat sunt.
  • +27 (27 voturi)    
    hai hai (Luni, 20 mai 2019, 10:15)

    Captain Obvious [utilizator]

    ati inceput sa scoateti mainile bagate pana la cot in furaciune ca sa va faceti rugaciuni acum ?
  • +12 (12 voturi)    
    Dar, inainte de dreptate (Luni, 20 mai 2019, 10:19)

    tarabost [utilizator]

    cei care se bucura azi sa poata fura cel putin la fel de mult. Despre dreptate, vorbim dupa.... saracii infractori.
  • +14 (14 voturi)    
    E uimitor (Luni, 20 mai 2019, 10:20)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Astia se cred trimisul D-lui pe pamant. Sa furi de crapi si sa fii suparat ca s-a prins cineva, desi tu nu ai incercat deloc sa acoperi furtul.
    Mazare a furat in cel mai vizibil mod posibil, ce se astepta? Adica ne reproseaza noua prostia, snapanismul, grobianismul, lipsa completa de bun simt si de scrupule.
    Nu ati fost sofisticati deloc. Sau ati fost sofisticati tot atat pe cat e o bata in cap semn de finete.
  • +12 (12 voturi)    
    :-) (Luni, 20 mai 2019, 10:22)

    Soljenitin [utilizator]

    O astfel de afirmatie, in contextul unei condamnari definitive reprezinta o sfidare si un afront adus sistemului judiciar si ar trebui taxata ca atare.
    Oare cat de curat este Alexandru Mazare?
    • +9 (9 voturi)    
      Mazare Bros (Luni, 20 mai 2019, 11:29)

      ValentinRadu1 [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

      În aprilie 2016, fostul primar Radu Mazăre a fost trimis în judecată de DNA pentru luare de mită şi fals în declaraţii, în timp ce fratele său, Alexandru Mazăre, este acuzat de complicitate la luare de mită şi fals în declaraţii, arată Agerpres.

      https://adevarul.ro/news/eveniment/avocat-alexandru-mazare-plecat-vacanta-madagascar-promite-intoarce-1_5a53633adf52022f754c7299/index.html
  • +8 (8 voturi)    
    Statul paralel :) (Luni, 20 mai 2019, 10:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un stat nu ca acela unde o $$ IIJ infiintata de Min. Justitiei decide interdictii peste interdictii fara nici o proba, prin libera vointa a judecatoarei corupte A.. Florea. Apropo. e aceeasi judecatoare ticaloasa care a fost `avocata" gruparii infractionale Mazare/N Constantinescu -
  • +10 (10 voturi)    
    deciziile strambe erau n ormalitate (Luni, 20 mai 2019, 10:27)

    Kosmos [utilizator]

    ''El e acuzat, alături de alţi funcţionari, de atribuirea nelegală a unor terenuri, prejudiciul estimat de DNA ridicându-se la 114 milioane de euro''
    Poate esti si tu implicat..nu-ti fie teama la puscarie e bine acum..
  • +19 (19 voturi)    
    Am si eu o urare (Luni, 20 mai 2019, 10:28)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Daca "nevinovatul" scapa de inchisoare, ii dorec si eu lui, dar si lu' frati-su, asa:

    Sa traiti ca orice om obisnuit cu salariu minim pe luna, fara beneficii, fara telefon si masina de serviciu si alte decontari pentru orice cum a avut, cu datorii la banca si la prieteni, cu vreo 3-4 membri familie pe care sa ii intretina singur, cu toaleta in curte si sa mearga km pe jos la munca pentru ca nu exista drumuri ca sa mearga masini.

    Cand se imbolnaveste, sa se duce la spital de stat si sa se milogeasca sa il primeasca dupa 6 ore - asta daca nu pica asa-zisul "sistem informatic" al cardurilor de sanatate iar. Eventual sa se roage la moaca cioplita pe clopotele Catedralei Minciunii Neamului a PreaCoruptului Daniel sa nu ia vreun stafilococ cat sta acolo, cu complicatii care pot fi letale.

    Si nu in ultimul rand sa se intrebe daca cladirea scoalii in care ii merg copiii, care apropo e in paragina, cade azi peste ei sau mai au noroc inca o zi. (si pentru orice postac cu un neuron in cap, sa nu vi-l ardeti aiurea si pe ultimul - nu doresc niciunui copil sa moara astfel, este doar realitatea in care ne aflam propagata de stapanii vostri)

    Intai pentru 2 ani sa vedem daca face fata. Apoi sa incerce 30 sau 60 de ani cum facem toti.

    Apoi sa discutam "cat de nedreapta este viata".

    Mars, gunoiule !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ati uitat vecinii (Luni, 20 mai 2019, 19:10)

      Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      din Henri Coanda (nu aeroportul, cartierul din Cta)
  • +12 (12 voturi)    
    Exagerezi (Luni, 20 mai 2019, 10:32)

    feroviarul123 [utilizator]

    de fapt nu ne bucuram ca măzărică o sa vadă interiorul unei celule ci doar ca e un corupt mai puțin liber. nimic personal.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce sa zica si el. (Luni, 20 mai 2019, 10:36)

    nghe [utilizator]

    Dar asemena tupeu poate fi taxat doar cu: huoooooo.
    Eu as spune sa aiba parte de un an de puscarie prntru fiecare milion de euro, praduit pentru el sau pentru cei din gasca. Au facut din Constanta cea mai mizera resedinta de judet din tara.
    • 0 (6 voturi)    
      Mare neadevar.... (Luni, 20 mai 2019, 12:09)

      sareta [utilizator] i-a raspuns lui nghe

      Nu ei au facut din Constanta o mizerie de oras ci gasca de functionari corupti care patiti sa ne apere de asemenea jafuri s-au facut ca nu vad timp de peste 10 ani .De ce tocmai in 2016 este trimis in judecata pentru fapte asa de vechi ...Ca sa aiba timp sa distruga intregul oras si statiunea ,Mamaia ?
  • +6 (6 voturi)    
    cum n-au avut parte (Luni, 20 mai 2019, 11:00)

    gwolf [utilizator]

    cum n-au avut parte nici de beneficiile URIASE ale retelei de infractionalitate controlata de golanas, prin care orice afacere din oras era cumva detinuta in coproprietate indirect de mazarica si clica lui, NU pot avea parte nici de "dreptatea" sau "nedreptatea" justitiei.
    Fiecare plata este cu rasplata.
    Si, mazarica fratello, te rog eu personal: nu-l mai baga pe D-zeu in afacerile lu' frac'tu ca te inghite pamantul si te blastama popii.
  • +4 (4 voturi)    
    Așa să fie. (Luni, 20 mai 2019, 11:07)

    prec [utilizator]

    Chiar, Alexandru nu are nici-un dosar, este curat ca lacrima? Mira-m-aș.
  • +3 (3 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 20 mai 2019, 11:18)

    qwerasdf [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      Avere? (Luni, 20 mai 2019, 11:27)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Termenul corect este "prada"
  • +3 (3 voturi)    
    pe bune acum, asta este imbecil? (Luni, 20 mai 2019, 15:58)

    g01an [utilizator]

    niciun om cinstit nu se simte amenintat de o astfel de urare.

    noi suferim oricum din cauza modului cum functioneaza institutiile statului (si a cui o fi vina daca nu a astora care au fost la putere in tot acest timp?), dar vasta majoritatea dintre noi nu vom avea niciodata probleme penale de rezolvat.
  • +2 (2 voturi)    
    Dreptate (Luni, 20 mai 2019, 17:23)

    Popeye_the_Sailor [utilizator]

    Eu îi doresc să aibă parte de dreptatea medie din țara asta, dar pentru toate potlogăriile care le-a făcut!
  • +3 (3 voturi)    
    Pe bune?! (Luni, 20 mai 2019, 17:32)

    BibiAfricanul [utilizator]

    Saracii infractori...toata lumea stie ce au facut cei doi in Constanta in toti acesti ani si acum ce sa vezi, nu intelegem noi, nu avem cultura politica (???), nu stim cum e cu drepturile omului...mai sa fie....ba mai suntem si apostrofati.
    Cum se pune de inchisoare, brusc toti au probleme cu drepturile omului, cu sanatatea si se plang ca sunt neindreptatiti. Dar cand fura, nu se gandesc la toate astea?
    Valabil pentru toti politicienii in aceasta situatie.
  • +2 (2 voturi)    
    ce ti e si cu.. (Luni, 20 mai 2019, 18:47)

    exilatul [utilizator]

    "credinciosii" astia ?!?!!!??....toti cer sanatate , fericire , bani...si razbunare...la ala de sus...dar sa munceasca , sa fie cinstiti si sa duca o viata sanatoasa nu prea le suride....rugati va ca poate o sa va auda...pe lumea ailalta....
  • -1 (1 vot)    
    Pai cum sa nu se bucure?! (Marţi, 21 mai 2019, 0:21)

    Irina25 [utilizator]

    Cand asta o ardea cu o multime de fetite, ei munceau ca niste slugi. Da-l incolo de prejudiciu, importanta e "razbunarea" :)