VIDEO „Toți pentru Europa” - manifestație pentru mobilizarea la vot, desfășurată duminică în Piața Victoriei din Capitală / Victor Rebengiuc: Vă rog, ca o ultimă dorință: mergeți la vot! / Mihai Șora: Să nu fim leneși

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 19 mai 2019, 18:36 Actualitate | Esenţial


Manifestatie Toti pentru Europa
Foto: Hotnews
Mii de persoane au participat, duminică seară, în Piața Victoriei din Capitală, la manifestația „Toți pentru Europa” - un eveniment ce a avut ca scop motivarea cetățenilor să iasă la vot pe 26 mai, la alegerile europarlamentare, precum și conștientizarea importanței implicării civice prin prezența la vot.

Evenimentul, organizat de comunitatea Declic, a început la ora 18.00 și a durat mai bine de patru ore.

UPDATE 22.15: Manifestația s-a încheiat

UPDATE 21.02: Participanții la manifestație au aprins lanternele telefoanelor și au scandat încontinuu: „PSD - ciuma roșie”



UPDATE 20.20: Actorul Victor Rebengiuc, apel de pe scenă: Mergeți la vot!

„Am beneficiat de avantajele ultimei OUG prin care se interzice Uber şi am venit fuga pe jos până aici. Știți ce zile grele trăim și ce viitor sumbru avem în față. E una din ultimele dăți când putem preîntâmpina într-un fel dezastrul. Aşa încât, ca o ultimă dorinţă a mea, vă rog frumos să mergeţi la vot!”, a spus Victor Rebengiuc.

La rândul său, filosoful Mihai Şora i-a îndemnat pe oameni să nu fie „leneşi” şi să meargă la vot.


„Noi suntem europeni din creştet până în tălpi. Trebuie să mergem la vot, pentru a nu lăsa pe alţii să voteze pentru noi şi să ne trezim cu un alt rezultat decât cel pe care îl dorim. Să nu fim leneşi, adică să preferăm comoditatea, să ieşim şi să ne manifestăm politic”, a spus Mihai Şora.

*****
Coregrafia „România Europa” realizată de manifestanți:



În cadrul manifestației va avea loc un concert, cu trupele Vama, Omul cu șobolani, Taxi și Emil. Corul Sound Choir va intona imnul Uniunii Europene, iar Funkoteca va anima atmosfera pentru toți participanții din piață. Toți artiștii participă pro bono la eveniment, spun organizatorii.

În același timp, 4.000 de oameni, membri ai comunității Declic, vor realiza o coregrafie specială, pentru a transmite mesajul „România iubește Europa”.

Vor urca pe scenă personalități din diferite domenii, fără implicare politică. Printre cei care vor transmite pe scenă un mesaj de mobilizare la vot sunt filosoful Mihai Șora, artistul Tudor Chirilă, actorii Marius Manole și Mihai Călin și alții.

„Ieșim pentru a le spune celor ce încă nu s-au decis să participe la alegeri că de votul lor depinde viitorul Europei. Manifestăm pentru a încuraja tinerii să iasă la vot. Nu dăm culoare politică manifestației. Însă îi dăm spirit european. Pregătim activități interactive, o scenă care să te surprindă, muzică care să te convingă să îți scoți prietenii la vot”, au anunțat organizatorii, pe Facebook.



Evenimentul „Toți pentru Europa” face parte dintr-o serie de acțiuni care vor avea loc în 19 mai în 49 de orașe europene, precum Berlin, Viena, Budapesta, Amsterdam, Varșovia și Stockholm, din 13 țări, printre care Germania, Austria, Polonia, Ungaria, Olanda și Suedia. Sute de mii de oameni vor ieși simultan pentru a își arăta solidaritatea. În România, acțiunea se va desfășura simultan în 7 orașe, iar românii din diaspora vor organiza propriile evenimente la Madrid, Milano, Barcelona, Londra, Paris și Zurich.

*****

Mii de manifestanți s-au strâns deja în Piața Victoriei:



Printre cei sosiți deja la manifestație se numără și filosoful Mihai Șora (102 ani), cel aproape nelipsit de la protestele antiguvernamentale din ultimii doi ani.


















29025 vizualizari

  • +18 (48 voturi)    
    Nu chiar toți (Duminică, 19 mai 2019, 19:09)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Din păcate hoardele de borfași numite psd. așde si udmr nu vor EU. Ei vor sa scoarta RO din UE ca sa poata sa fure dupa cum au ei chef si sa faca din Justitie principalul aparataor al penalilor.
    • -16 (38 voturi)    
      cata demagogie (Duminică, 19 mai 2019, 21:44)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Iliescu si Nastase au pus bazele aderarii la Nato si EU, au fost proiecte de tara, pentru PDSR/PSD sau cum se mai numeau ele atunci

      Oricum te-ai uita, EU este si ramane unica alternativa viabila, si voi tot trolati cu mesaje ca poate poate se sperie resistacul si vine la vot, nu ca i-ar pasa lui de ce inseamna EU, ci vezi doamne o sa aiba nevoie de viza pentru shity break
      • +2 (2 voturi)    
        toate partidele (Luni, 20 mai 2019, 9:22)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        au vrut in UE.NATE nu doar psd....
        doar ca CDRului nu i-a iesit...

        dar nice try!
      • +2 (4 voturi)    
        Iliescu, Nastase si Romania (Luni, 20 mai 2019, 10:40)

        sergiutales [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Stimabile "Je_", te referi, oare, la acel Iliescu care avea in "plan" 60.000 de victime la Revolutie, ceeea ce ar fi "justificat" interventia trupelor sovietice, coordonate cu cele unguresti, in Romania?
        Si la acel Nastase care in 1992, ca ministru de externe, declara ca "Romania nu are ca singura optiune Uniunea Europeana" si ca "mai exista si Federatia Statelor Independente"!(inventie ruseasca)?
        • +1 (1 vot)    
          Egzact aia stimabile (Luni, 20 mai 2019, 18:38)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui sergiutales

          Or fi zis ce spui. Dar ei ne-au bagat in UE si NATO. Sa recunoastem ca nici ceilalti nu s-au opus cu vigoarea cu care se opun azi. Dar una e sa construiesti si alta sa nu te opui.
    • +10 (26 voturi)    
      Fara autocare. Superb! Romania adevarata! (Duminică, 19 mai 2019, 23:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Zeci de mii de romani adevarati au fost acolo. A fost o placere sa fiu alaturi de ei. Sunt mai decisi ca la prezidentialele din 2014. Vor fi peste 55% din romani la vot.
      • +7 (21 voturi)    
        La 75% P$D se apropie de Pushcarie (Luni, 20 mai 2019, 0:40)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Iar in anul urmator va avea maxim 10 % pondere in Parlament

        Asa sa ne Ajute Dumnezeu!
        • +1 (7 voturi)    
          Iluzia continua. (Luni, 20 mai 2019, 8:36)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          Dupa ce va fi detronat, unu dar unu din PSD nu va fi acuzat. Si Astia care iti striga acuma "coruptia!!!!" vor tace mac si vor pastra ce a construit PSD pentru ei. Dar tu vei auzi pe canalele corecte ca de acuma e bine.
          • +3 (7 voturi)    
            Momentan P$D a facut Real #nimic (Luni, 20 mai 2019, 9:29)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

            Din vremurile lui Dottore di Catania pana in Prezent cei din P$D s au vaietat de “greaua mostenire” ( nimic Noi Autostrazi, nimic Noi Spitale, nimic Noua Linie de metrou, vs totul pentru asistati, totul pentru furt de fonduri UE, totul pentru Asasinarea Justitiei...cam asta este imaginea nefardata a P$D )
            • 0 (4 voturi)    
              Si a spus PNL sau USR ca vor face diferit? (Luni, 20 mai 2019, 10:21)

              Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

              Adica toate partidele astea de stanga stiu doar sa ia (taxeze) si sa dea (la masa de votanti). USR si PNL doar is suparati ca nu apare numele lor pe statul de plata al bugetarilor.
              #sătuldestânga
              • +1 (5 voturi)    
                Ciudata Abordare Ai (Luni, 20 mai 2019, 10:45)

                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                Daca esti satul de stanga, cum scapi de P$D ? Ai o solutie magica ?P$D este URSS si forma de extrema stanga, nu mi spune ca sunt “liberali” poate iliberali !))))
                • -1 (3 voturi)    
                  Nu vad schimbarea. (Luni, 20 mai 2019, 11:17)

                  Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                  Ii schimb pe aia care imi cresc taxele cu aillati care le maresc. Ii schimb pe aia care dau la asistati cu aia care cresc ajutoarele sociale.
                  Coruptia e o non-tema de care nu imi pasa. Toti sunt coruptibili la ce PIB/capita avem.
                  • +1 (3 voturi)    
                    te rog reciteste (Luni, 20 mai 2019, 12:21)

                    un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                    daca ai putzintica rabdare vei reciti Ordinea in care am mentionat #nimic realizat de P$D, apoi cu mult calm poti sa tastezi
                    • -2 (4 voturi)    
                      A marit salarii. (Luni, 20 mai 2019, 12:41)

                      Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                      Nu au pretins ca vor face autostrazi. Alea oricum nu sunt proiecte de un mandat. Nici spitalele, poate scolile.
                      Si pentru a le face pe astea trebuie sa se imprumute, ori FMI ori UE. Care din optiuni este mai buna?
                      • +2 (4 voturi)    
                        fonduri nerambursabile ? (Luni, 20 mai 2019, 12:44)

                        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                        iti suna cunoscut ? ce voia P$D ? PPP care inseamna Teldrum amestecat cu ban public ( indifferent ca e vorba de spitale sau autostrazi )
                        • -1 (3 voturi)    
                          :)))))) Tu zici ca alea sunt gratis? (Luni, 20 mai 2019, 13:36)

                          Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                          Asadar daca chiar ar vrea PSD sa iasa din UE sa inteleg ca Fondurile date pana atunci raman?
                          Fondurile UE sunt o cumparare si nimic mai mult. Ca tie plebeului iti este spus ca sunt bani gratis este doar ironia pura a clasei politice. Esti vandut si nici nu stii. :))))))
                          • +1 (3 voturi)    
                            ai informatii limitate (Luni, 20 mai 2019, 14:23)

                            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                            si as vrea sa te indrum la MDRAP.RO sa te documentezi, altfel peroratiile cu tine chiar ca sunt limitate ( la nivelul cunostintele in acest domeniu care din pacate nu le ai )
                            • -1 (3 voturi)    
                              Tot ce trebuie sa stiu vine din GoT (Luni, 20 mai 2019, 14:50)

                              Lok [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                              Si din Brexit, unde Marea Britanie trebuie sa isi achite nota de plata la iesire. Doar pentru ca le-au numit "nerambursabile" (miscare tipica) nu le face altceva decat un imprumut.
                            • 0 (0 voturi)    
                              Bine atunci (Luni, 20 mai 2019, 18:43)

                              Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                              MDRAP, pai mai bine citim editia completa, Programul de guvernare al PSD.
                              • 0 (0 voturi)    
                                Programul P$D (Luni, 20 mai 2019, 21:37)

                                un domn [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

                                Este pentru Dragnea, nu are treaba cu MDRAP, din 2016-ytd NU are legatura cu Minciunile livrate votantilor P$D
                      • 0 (0 voturi)    
                        Ai sucit o ca la Buzau (Miercuri, 22 mai 2019, 11:19)

                        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                        Iti spusai de fonduri nerambursabile, o dai in porumb carutza ta cu FMI
      • 0 (8 voturi)    
        Cifre exacte. (Luni, 20 mai 2019, 1:49)

        unsimpluom123 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Asa arata 55% din romani? Chiar am ramas foarte putini in tara asta...
      • -4 (8 voturi)    
        daca (Luni, 20 mai 2019, 7:28)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        pacalicii astia sunt romanii adevarati, vai de tara asta... cat despre Rebengiuc, maestre, daca asta ti-e ultima dorinta, fie ai trait degeaba fie esti de-o ipocrizie, halucinanta
        • 0 (6 voturi)    
          daca-i "vai de tara asta" (Luni, 20 mai 2019, 11:27)

          gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          nu te uschesti matale mai repede din ea?
          Nu de alta dar musai trebuie balansata fractia medici/ingineri supra cretini/dobitoci care au parasit tara. Si ideal este sa fie subunitar rezultatul
          Nu, nu te-am incadrat in numarator, sorry. Te califici la numitor.

          Eu n-am inteles niciodata o chestiune: cum poate coexista intr-o distanta mai mica de 1km atata cretinism si dobitocenie (cladirea guvernului) + impostura, hotie, sclavagism (cladirea de pe Kiseleff -stim cu totii care) VS bun-simt, decenta si valori corecte din piata Victoriei. Mare, mare exercitiu de toleranta...
          • 0 (4 voturi)    
            Mda (Luni, 20 mai 2019, 11:41)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

            "bun-simt, decenta si valori corecte din piata Victoriei"... cine le are pe astea ? cainii maidanezi din Piata Victoriei poate
            • 0 (6 voturi)    
              cine le are? eu si cei ca mine (Luni, 20 mai 2019, 13:07)

              gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              si spun asta raspicat, fiind acolo prezent de zeci de ori si cunoscand FOARTE bine nivelul celor prezenti.
              Poate matale nu esti de acord, dar este irelevanta parerea ta pentru ca este una fie neinformata (habar n-ai de fapt cine vine acolo) fie rau intentionata (cel mai probabil, fiind colerata cu gradul ridicat de postacism tip hater ce te caracterizeaza).
              Relevanta este parerea general universala care defineste starea de fapt, fireasca a lucrurilor (nu in RO ci pe toata planeta). Calitatea oamenilor prezenti acolo este, incontestabil, ridicata dupa toate standardele de civilizatie si dupa toate valorile la care ne raportam.
              • 0 (0 voturi)    
                pretene (Marţi, 21 mai 2019, 7:14)

                Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

                tu chiar existi ? :) :) :)... are si ridicolul o limita, cel putin asa credeam... jeeezas
    • -6 (24 voturi)    
      dar veniti bre cu propuneri clare? (Luni, 20 mai 2019, 5:55)

      icarag [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      tot ce vad e invective la adresa PSD.
      dar pnl si pd nu au furat si au fost si ei la putere ?
      romania are nevoie de oameni inteligenti , nu de ura si interese meschine.
      1. lege clara pt licitatii pe banii publici
      2. program de stopare/inversare a exodului de valori
      3. program nationalist pozitiv de incurajare a capitalului romanesc.

      eu nu vad nimic inteligent in opozitie numai narozi plini de ura si de interese.
      • +5 (9 voturi)    
        iar la putere vezi ... (Luni, 20 mai 2019, 8:40)

        olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui icarag

        ticalosi, penali, curve, etc
      • +3 (5 voturi)    
        ahahah (Luni, 20 mai 2019, 9:24)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui icarag

        1 - exista legi, nu se respecta, se "forteaza" etc. si cand e cazul se schimba in interes propriu! ei fac legile, nu noi. Ai uitat?!
        2 - asta se face DOAR prin cresterea nivelului de trai! Stii cum se face asta?! avand un guvern COMPETENT si CINSTIT. adica exact opusul psd!
        3 - aici e cu dus si intors. e normal sa incurajezi capitalul romanesc (nu se face asta). Dar nu trebuie incurajat prin amendarea strainilor! De asemenea romania trebuie sa se axeze pe niste industrii,. Nu le poate avea pe toate !
      • 0 (2 voturi)    
        hai bre, lasa-ne (Luni, 20 mai 2019, 13:09)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui icarag

        exista oameni platiti pentru propuneri clare, asta este treaba si specializarea lor.
        Societatea civila sanctioneaza derapajele sau incompetenta (sau amandoua de cele mai multe ori)
        De aceea, daca si opozitia o ia pe aratura, vor veni invectivele si la adresa lor, evident!
    • -2 (8 voturi)    
      Laudabil faptul ca romanii decenti, (Luni, 20 mai 2019, 6:35)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      au respectat dreptul orcarui cetatean (cateva sute de mii daca te ai lua dupa presa securistoida g4, sau cateva sute daca-i numarai) de a se manifesta liber! Asta inseamna “Democratie”! N-au cum sa inteleaga asta neomarxistii satanisti useristi securistoizi si nici senilul sora (sau senila)...
    • -3 (9 voturi)    
      Merg la vot...si votez PSD! (Luni, 20 mai 2019, 9:07)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Gata, m-ati convins. Doream sa nu merg la vot, dar acum o sa merg la vot. Si o sa votez PSD. Daca nu erau manistatiile si nebunia pe feibucilic nu mergeam, dar asa o sa merg, Si o sa votez PSD
      • +1 (3 voturi)    
        mergi ... cu Domnul! (Luni, 20 mai 2019, 11:14)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        mergeai oricum pt ca esti sluga de partid si vi se impune, lasa vrajeala.
        Si normal ca trebuie sa existe si dobitoci votanti psd, unul din putinele avantajele ale Romaniei este ca e plina de prosti, asta inseamna ca aia destepti castiga o gramada de bani pentru ca n-au competitie.
  • +1 (23 voturi)    
    laudabila initiativa (Duminică, 19 mai 2019, 20:08)

    sorinnc [utilizator]

    Dragnea pentru favorizarea prezentei la referendum (indiferent ce ar fi votat respectivii) a luat condamnare 3 ani.
    Cand esti cu boicotul in gura la 2 referendumuri nu ai statutul moral sa faci manifestatii de incurajare a prezentei la vot.
    Ca si la Dragnea, stim bine si atunci si acum pe cine avantaja prezenta la vot.
    Atunci o prezenta mare valida referendumul iar aici o prezenta mare invinge PSD-ul al carui electorat se prezinta oricum.

    In fine, lasand la o parte ipocrizia demersului, sper sa se prezinte cat mai multa lume la toate alegerile si referendumurile viitoare si sa se scoata acele praguri de prezenta ca e bine stiut ca o mare parte din populatie nu mai locuieste aici si nu va vota rezultand nevalidarea la referendumuri.
    • +3 (5 voturi)    
      Te faci ca nu ai inteles (Luni, 20 mai 2019, 9:58)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      Campania electorala NU SE FACE IN ZIUA VOTULUI, dar asta a facut dragnea al vostru si pentru asta a fost condamnat: a actionat pentru a schimba/influenta decizia votantilor in ziua votului.
      Neparticiparea la vot avea valoare in acel moment - dreptul celui care era implicat in chestiune sa-si orienteze propaganda in sensul abtinerii de la vot, ceea ce a facut basescu, dar in cursul campaniei, nu in ziua votului - motiv pentru care dragnea a tras tare ca sa incline balanta...
      Nu aveti decat ca, in urmatoarele zile, daca va convine asa, sa indemnati si voi votantii vostri sa NU VOTEZE ... si asa, nici pentru europarlamentare nu le-ati prea trezit interesul.
  • -11 (39 voturi)    
    Boicot !!! (Duminică, 19 mai 2019, 20:43)

    Anti_CiumaRosie [utilizator]

    Un referendum despre nimic.
    • +2 (6 voturi)    
      ahahahaha (Luni, 20 mai 2019, 9:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Anti_CiumaRosie

      la tine referendumul impotriva furtului este "nimic"
      notat!
      pot sa te intreb d c ai nikul ala?! Esti under-cover?!
  • +2 (14 voturi)    
    Laudabil efortul Declic, dar (Duminică, 19 mai 2019, 20:55)

    PowerIon [utilizator]

    cu toata mobilizarea și mulțimea de participanți, scopul manifestației de a chema tineretul la vot nu poate fi atins daca mass media ignoră evenimentul.
    Până acum l-a ignorat complet!
    • +6 (6 voturi)    
      uneori (Luni, 20 mai 2019, 8:45)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

      uneori ma mira cat de rupte una de cealalta sunt cele 2 Romanii si cat de rupta de realitate este una dintre ele.

      tineretul nu urmareste mass-media traditionala mon-cher. de peste 15 ani de zile, nu de azi de ieri. generatia de maine nu va mai fi nici pe platformele online folosite de cei de dinaintea lor, ce sa mai zic de telembizor. audienta televiziunilor este reprezentata de grupele de varsta de peste 35 de ani, in principal segmentul 45-65 si pensionarii. deci cum anume te astepti tu sa se ajunga la tineri prin ""mass-media""?
      • -1 (1 vot)    
        Indirect (Luni, 20 mai 2019, 9:29)

        PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Prin prin parintii lor, mai bine decat nimic.
        • 0 (2 voturi)    
          da faq?! (Luni, 20 mai 2019, 9:58)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

          raspunsul corect si evident ar fi fost folosind mijloacele de comunicare pe care le prefera tinerii. ceea ce s-a si intamplat, ramane de vazut cat de eficient a fost strategia. dar asa se intampla cand esti complet deconectat de jumatatea asta a populatiei. nu par chiar atat de evidente unele lucruri, banuiesc ca si reversul medaliei este adevarat.
  • -7 (33 voturi)    
    politica (Duminică, 19 mai 2019, 21:14)

    gpavel [utilizator]

    „Ieșim pentru a le spune celor ce încă nu s-au decis să participe la alegeri că de votul lor depinde viitorul Europei. Manifestăm pentru a încuraja tinerii să iasă la vot. NU DĂM CULOARE POLITICĂ MANIFESTAȚIEI.(ha,ha,ha!) Însă îi dăm spirit european"!
    UPDATE 21.02: Participanții la eveniment au aprins lanternele telefoanelor și au scandat încontinuu: „PSD - ciuma roșie”!!!(ha,ha,ha!)
    • +1 (19 voturi)    
      psd e mai de dreapta decit pnl (Luni, 20 mai 2019, 5:58)

      icarag [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      opozitia nu are inteligenta. psd are program mai pro-bussiness decit pnl... e ridicol sa scandezi ciuma rosie.
      scandeaza, jos coruptia, etc... asta mai merge.
      nu au valoare intelectuala opozitia .. asta e.
      • +5 (9 voturi)    
        Da da, Aprozare cu Tomate (Luni, 20 mai 2019, 6:21)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui icarag

        Grozav program pro business!!!
    • -1 (1 vot)    
      da... (Luni, 20 mai 2019, 9:26)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      pentru ca iun romania exista doar 2 partide politice!
      manipulezi la modul grosolan!
      Sa manifestezi impotriva unui partid nu inseamna miting poliotic!

      hai sa vb. pe limba ta : daca eu zic "m*** cfr" al carei echipe de fotbal sunt sustinator?!
    • +4 (4 voturi)    
      nu e nimic politic in a injura psd-ul (Luni, 20 mai 2019, 11:15)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      asa cum nu este nimic politic sa detesti comunismul sau oligarhia ruseasca.
      Este o stare de fapt, o realitate sociala.
  • -13 (29 voturi)    
    Iara sa merem sa votam (Duminică, 19 mai 2019, 21:24)

    Lucian Ilea [utilizator]

    pt ce?de unde sa alegem?
    io cu cine votez?:)))

    toata prostia asta desantata cu alegerile cu democratia falsa cu libertatea absurda
    e un pic prea mult
    • +3 (5 voturi)    
      ah... (Luni, 20 mai 2019, 9:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      tactica psdsita c "totui sunt la fel"
      serios/!

      ha zi... vin latein, te leg, torn benzina pe tine si am un chibrit in mana dreapta si un pistol la tambla ta! iti dau o alegere simpla: o sa mori ars, sau impuscat?! Ce alegi?! O sa zici "eu nu aleg, ca toti sunt la fel"?! sunt destul de sigur ca e diferit sa mori instantaneu cu a te chinui niste minute! E o alegere de kkt dar este O ALEGERE!!!

      Oricat de proaste consideri partidele, NU toate sunt la fel!! Trebuie sa fie unul pe care il simpatizezi cat de cat, sau il urasti mai putin!

      Eu chiar am incredere intr-un partid, dar chiar si fara el m-am convins (dupa vreo 10 ani de "toate sunt la fel") ca nu e asa! Ca este o lagere si ca nu toate partidele sunt la fel!
      Asta e doar o scuza pentru evitarea deciziei, a responsabilitatii si lene!
    • +1 (1 vot)    
      Ai uitat sa zici: (Luni, 20 mai 2019, 11:38)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Democratia e un moft !
      Ti-e frica sa-l plagiezi pe mosiliescu?
  • -6 (32 voturi)    
    mergeti la (Duminică, 19 mai 2019, 22:16)

    martel55 [utilizator]

    ca inidferent ce votati e aceeasi Marie progresista si neomarxista, doar palaria difera (rosie, galbena, albastru-portocaliu, etc...)
    • +2 (4 voturi)    
      dau cu copy-parte ca toti urlati acelasi kkt (Luni, 20 mai 2019, 9:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      tactica psdsita c "totui sunt la fel"
      serios/!

      ha zi... vin latein, te leg, torn benzina pe tine si am un chibrit in mana dreapta si un pistol la tambla ta! iti dau o alegere simpla: o sa mori ars, sau impuscat?! Ce alegi?! O sa zici "eu nu aleg, ca toti sunt la fel"?! sunt destul de sigur ca e diferit sa mori instantaneu cu a te chinui niste minute! E o alegere de kkt dar este O ALEGERE!!!

      Oricat de proaste consideri partidele, NU toate sunt la fel!! Trebuie sa fie unul pe care il simpatizezi cat de cat, sau il urasti mai putin!

      Eu chiar am incredere intr-un partid, dar chiar si fara el m-am convins (dupa vreo 10 ani de "toate sunt la fel") ca nu e asa! Ca este o lagere si ca nu toate partidele sunt la fel!
      Asta e doar o scuza pentru evitarea deciziei, a responsabilitatii si lene!
  • -8 (26 voturi)    
    Cineva a bagat bani grei in astea. (Duminică, 19 mai 2019, 22:25)

    Lok [utilizator]

    Ar fi mare pacat sa nu treaca Referndumu!!!
    • +2 (4 voturi)    
      ah.... (Luni, 20 mai 2019, 9:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      postacii psd....
      pentru eu un om nu poate sa fie motivat decat de bani...

      drago colegi forumisti: asa gandesc coruptii!
  • -8 (20 voturi)    
    Mihai Sora este intelept (Luni, 20 mai 2019, 1:42)

    Irina25 [utilizator]

    Probabil si noi o sa fim, cand vom implini 100 de ani. Si atunci cu siguranta o sa votam Iohannis si USR+/-.
    • +1 (3 voturi)    
      vb. (Luni, 20 mai 2019, 9:33)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      in numele tau!
      eu sunt intelept de acum spre deosebire de altii....

      serios... incercati sa gasiti niste argumente mai inteligente! sunt penibile postarile voastre!

      also nu am apucat sa te salui ca nu te-am vazut decat de 2-3 ori: bun venit in tabara postacilor psd. As fi tare curios sa stiu daca esti cu adevarat femeie (cum sugereaza nikul) sau e doar la deruta. Ma rog nu o sa aflu niciodata si i'm fine with that. La fel cum nu o sa aflu niciodata nici cat castigati pe postare. Ma rog poate tu chiar nu esti postac(a), desi ma cam indoiesc.
  • -3 (19 voturi)    
    Sora si votul (Luni, 20 mai 2019, 3:01)

    CristianGuidea [anonim]

    Ba' Sora, asistent al Anei Paulker, cum de ai nerusinarea sa vorbesti??Esti un senil, lovit de Alzheimmer...O rusine nationala!
    Cat despre Victoras, Victore, cand erai manga de bolnav, eu te vizitam acasa pt. filmul Cel mai iubit dintre pamanteni! Aveai un apartament splendid in centrul Bucurestiului...aproape TOTI actorii"revolutionari" si-au "tras" apartamente si terenuri cat cuprinde...Tin minte doar ca sotia ta era cu adevarat o doamna!
    Victoras, mai traiesti sau esti pe tranchilizante??/intaritoare??
    • 0 (6 voturi)    
      ahahahaha (Luni, 20 mai 2019, 9:37)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CristianGuidea

      si celebrul "ad hominem" . Cand nu esti in stare sa gasesti un argument la CE SPUNE perfoana respectiva, incepi sa-l critici!
      Chiar daca a fost ceea ce zici tu, asta nu inseamna ca spune prostii! Dar scuze.. uit cu cine vb. Un postac psdist care ar trece peste cadavre doar ca sa serveasca partidul!

      Serios, incearca sa spui si ceva despre ARGUMENT! ca in toata postarea nu faci decat sa jignesti si sa (incerci) sa-l iei la misto...
      Ad Hominem este argumentul celora care nu au argumente !
      • -2 (4 voturi)    
        auzi (Luni, 20 mai 2019, 9:52)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        nu trebuie sa fii "pesedist" ca sa amintesti unora ceea ce a zis CristianG (chestii f.reale)
  • -4 (6 voturi)    
    Care Europa? (Luni, 20 mai 2019, 8:57)

    Toni_Romania [utilizator]

    Aia din care Marea Britanie s-a roit?
    Si in care nici HU sau PL nu mai vor sa ramana?
    • +1 (7 voturi)    
      ahahahahahahahahah (Luni, 20 mai 2019, 9:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      1 - UK a facut o MARE greseala si acu da din colt in colt
      2 - HU si PL vor in UE, nu vor sa respecte regulile UE, asta e cu totul altceva
      3 - esti praf, sau te faci ca esti praf, la economie. Altfel ai intelege d c iesirea din UE o sa fie naspa de tot pt UK, HU, PL, si RO! dar na... cand esti platit sa postezi "uiti" chestii d-astea!
      • -2 (4 voturi)    
        serios? (Luni, 20 mai 2019, 9:50)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        1-am zis eu ca e bun un "exit" pt. Ue?
        2-am amintiit doar ca A FOST o votare anti-UE - de care s-a vbit un an de zile - ca politicienii BRX si din Londra o dau la gunoi, e partea a 2-a
        3-platit sa ce?... sa amintesc ceva ce scrie in toata massmedia vest? sau tu esti pt.delictul de opinie?
        4-vezi ca BRX si legile lui ciudate nu inseamna "Europa"
    • +4 (4 voturi)    
      da, aia. (Luni, 20 mai 2019, 11:16)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      exact, ai nimerit-o.
  • +1 (7 voturi)    
    Trolii PSD-iști și-au întețit acțiunile (Luni, 20 mai 2019, 13:54)

    Jester [utilizator]

    E clar că tremură chiloții pe ei. După 26 mai rămân fără loc de muncă.