Adrian Năstase, ''Doctor Honoris Causa'' al Universităţii ''Aurel Vlaicu''. Ecaterina Andronescu, șefa comisiei de Laudatio: Istoricii îl vor aşeza acolo unde îi este locul

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 17 mai 2019, 14:29 Actualitate | Esenţial


Adrian Nastase si Ecaterina Andronescu
Foto: Facebook
​Fostul premier Adrian Năstase a primit, vineri, titlul ''Doctor Honoris Causa'' al Universităţii ''Aurel Vlaicu'' din Arad, ca o recunoaştere pentru activitatea ştiinţifică desfăşurată, la ceremonie fiind prezent şi ministrul Educaţiei Naţionale, Ecaterina Andronescu, care a condus Comisia de Laudatio, transmite Agerpres.

Adrian Năstase este, din 2001, profesor onorific al universităţii de stat din Arad, iar conducerea a decis ca pentru "meritele excepţionale în apărarea şi promovarea interesului naţional ca diplomat" să-i acorde titlul.

Comisia de Laudatio a arătat că titlul este acordat "în semn al aprecierii pentru întreaga activitate ştiinţifică şi academică, pentru rolul avut în dezvoltarea României".

La ceremonie au fost prezenţi, printre alţii, ministrul Ecaterina Andronescu şi Răzvan Theodorescu, vicepreşedinte al Academiei Române, cei doi evocând, în discursurile ţinute, momente din colaborarea cu fostul premier.

Andronescu a amintit de rolul lui Năstase în integrarea României în Uniunea Europeană şi în NATO.

"Sunt convinsă că istoricii vor face o radiografie corectă a perioadei respective şi îl vor aşeza pe Adrian Năstase acolo unde îi este locul, între cei care au contribuit esenţial la o Românie europeană", a spus ministrul Educaţiei.

Răzvan Theodorescu a afirmat că mulţi nu ştiu că Năstase a avut un "rol decisiv" în declararea Sibiului drept Capitală Culturală a Europei.

"Adrian Năstase a avut un rol decisiv în faptul că Sibiul a devenit Capitală Culturală a Europei, alături de Luxemburg. Lucrul acesta trebuie să-l recunoască toată lumea, inclusiv fostul primar al Sibiului (Klaus Iohannis - n.r.), care uneori e amnezic din acest punct de vedere", a spus vicepreşedintele Academiei Române.

În discursul său, Năstase a vorbit despre "criza actuală a dreptului internaţional" şi rolul diplomaţiei în evoluţia României.

El s-a declarat "emoţionat" să asculte "cuvinte foarte frumoase" la adresa sa, din partea membrilor Comisiei de Laudatio.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















15184 vizualizari

  • +26 (26 voturi)    
    cos (Vineri, 17 mai 2019, 14:39)

    DrIon [utilizator]

    Toti speram ca AN sa ocupe locul meritat in istoria Romaniei , alaturi de LND , Nicolae si Elena Ceausescu , Gheorghe Gheprghiu Dej si Ana Pauker!
    • +19 (19 voturi)    
      Doctor pirnais causa... (Vineri, 17 mai 2019, 15:06)

      CetateanulRoman [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      Ar fi fost mai potriviti si mai credibil!
      Plus Carte recordurilor, singurul ratangiu cu pistolul lipit de git....
    • +16 (16 voturi)    
      Eu la alt premiu ma gandea (Vineri, 17 mai 2019, 20:00)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui DrIon

      Magna Fer Gratii !
  • +25 (27 voturi)    
    Un DHC de aceeasi anvergura (Vineri, 17 mai 2019, 14:43)

    trandafil [utilizator]

    cu universitatea care i-a acordat titlul. Nimeni nu spune ca nastase e prost sau incult. Problema lui este alta - deficientele grave de caracter! Prosti si inculti sunt cei care i-au acordat titlul. Dar cu ce altceva ar putea sa se laude biata universitate din Arad?
    Se pare ca abramburica nu a reusit sa convinga nici o universitate decenta din RO sa-i dea titlul lui nastase.
    Se incalzeste pe margine vasilica.
  • +25 (25 voturi)    
    Au ceva în comun.Minciuna și hoția. (Vineri, 17 mai 2019, 14:46)

    asavreau [utilizator]

    Adrian Năstase și Ecaterina Andronescu.
    • +8 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 mai 2019, 17:49)

      [anonim] i-a raspuns lui asavreau

  • +23 (23 voturi)    
    Honoris Pauza (Vineri, 17 mai 2019, 14:47)

    young_e [utilizator]

    ...o mica eroare materiala
  • +17 (17 voturi)    
    fost puscarias (Vineri, 17 mai 2019, 14:51)

    iondelaafumati [utilizator]

    sper ca au mentionat si faptul ca a ajuns la puscarie pentru fapte de coruptie !
  • +17 (17 voturi)    
    si eu sper (Vineri, 17 mai 2019, 15:06)

    mos ion roata [utilizator]

    ca istoricii sa-l aseze acolo unde este locul -langa cea care i-a lasat mostenire toata averea lui-Matusa Tamara.
  • +17 (17 voturi)    
    Oh! (Vineri, 17 mai 2019, 15:12)

    Calin_file_de_dosar [utilizator]

    Ilustra fabrica de diplome din Arad!

    Sacul și peticul...
  • +13 (13 voturi)    
    ca pe vremea impuscatului (Vineri, 17 mai 2019, 15:19)

    liviu_ [utilizator]

    doctor docent, academician... sim noi cine :P
  • +14 (14 voturi)    
    In viata trebuie sa ai si noroc (Vineri, 17 mai 2019, 17:13)

    Irina25 [utilizator]

    Norocul lui e ca a avut gusa.
  • +12 (12 voturi)    
    Numită,cu dragoste ,de poporeni, (Sâmbătă, 18 mai 2019, 11:34)

    Rescator [utilizator]

    Abramburica,după ce a bulversat in trei mandate anterioare învățământul,cu câte o *reformă * tâmpită
    pe zi ,s-a intors in al patrulea mandat să desăvârșească haosul,in al patrulea mandat,la fel, cu
    modificări intempestive produse pe bandă rulantă ca
    la o fabrică de cuie.Acum folosește timpul liber
    pentru Laudațio la adresa unui infractor de drept
    comun,numitul Bombonel.MARE RUȘINE!
    • +10 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 mai 2019, 14:56)

      [anonim] i-a raspuns lui Rescator

  • +10 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 mai 2019, 14:07)

    [anonim]

  • +11 (11 voturi)    
    doctor (Sâmbătă, 18 mai 2019, 14:33)

    nahir [utilizator]

    honoris cauza penalis.
    Culmea estecă un hoț penal ține lecții de etică și echitate.
    România penibilă.
    Poate după seria asta de alegeri, europarlamentare, prezidențiale, locale și parlamentare, vom avea șansa să ieșim din acest sistem inversat, în care borfașii sunt modele în viață, iar cinstea și corectitudinea devin penale.
  • +12 (12 voturi)    
    si... (Sâmbătă, 18 mai 2019, 16:10)

    anion [utilizator]

    ''Istoricii îl vor aşeza acolo unde îi este locul''. Magistratii au gasit ca locul lui a fost la puscarie. Viitorul suna bine.
  • +10 (10 voturi)    
    Auzi, Caterino?! (Duminică, 19 mai 2019, 7:24)

    John M. [utilizator]

    Ai idee unde l-ar plasa majoritatea romanilor pe acest ticalos?!
  • +3 (3 voturi)    
    Şocant. (Duminică, 19 mai 2019, 8:47)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    Faptul că o persoană posedă un anumit grad de inteligenţă sau este deţinătorul unei expertize într-un domeniu oarecare nu-i conferă automat o poziţie onorabilă în ierarhia cetăţii.
    Altfel spus, poţi fi somitate într-un domeniu, dar dacă te-ai descalificat într-o componentă esenţială a omului care ar trebui să fii, la lada de gunoi a istoriei este locul tău.
    Crede oare cineva că Hitler, Stalin, Idi Amin, Pol Pot, Bokassa etc. au fost proşti?
    Aşadar, de acum îl vom aprecia pe Hitler pentru că pe vremea lui în Germania nazistă s-au construit autostrăzi ? Îl vom glorifica pe Stalin pentru dezvoltarea industriei URSS? Îl vom admira pe Mussolini pentru poeziile scrise?
    Pe mine mă încearcă mai degrabă un sentiment de ruşine atunci când îmi amintesc că o otreapă ca Adrian Năstase a fost la un moment-dat prim ministru al acestei ţări. Faptul că a înşirat nişte rânduri legate de dreptul diplomatic să-i anuleze atacul la temelia democraţiei? Sau sunt unii chiar atât de naivi încât nu pot sesiza gravitatea faptelor pentru care a fost condamnat?
    Da, are dreptate Ecaterina Andronescu: istoricii îl vor pune pe Adrian Năstase la locul lui: va fi amintit ca primul politician de rang înalt condamnat pentru corupţie.
    După cum şi pe ea o vor pune la locul meritat: o femeie vicleană, care s-ar dori politiciană, declarată cândva de ANI incompatibilă, care a spoliat statul dând impresia că poate deţine două funcţii.
    Aaa, şi va rămâne în istorie şi pentru contribuţia majoră la declinul învăţământului românesc.
  • +3 (3 voturi)    
    Romania PSD (Duminică, 19 mai 2019, 9:19)

    elisan [utilizator]

    Tara unde magistratii anticoruptie sunt haituiti de politia politica si infractorii care au furat milioane sunt decorati.
  • +1 (1 vot)    
    Până la istorici... (Duminică, 19 mai 2019, 15:27)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... ar trebui ca justiția să-l reașeze acolo unde îi este locul și de unde a scăpat prematur.