Declarația lui Codrin Ștefănescu potrivit căreia România are cel mai mare grad de absorbție al fondurilor europene nu a trecut testul de fact checking al Detectorului de Minciuni

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 15 mai 2019, 15:11 Actualitate | Esenţial


Codrin Stefanescu
Foto: Agerpres
Codrin Ștefănescu a declarat, în cadrul emisiunii Dosar de Politician de la B1TV, difuzată pe data de 30 aprilie 2019, că România ar avea „cel mai mare grad de absorbție” al banilor europeni. Site-ul Detectorul de minciuni.presshub.ro, un nou proiect de fact checking, arată că datele oficiale prezentate de Ministerul Fondurilor Europene îl contrazic pe secretarul general al PSD. Cifrele oficiale arată că România are o rată de absorbție a fondurilor europene sub media europeană.

”Legat de bani europeni, avem cel mai mare grad de absorbție, dacă vedeți toate schemele și lucrurile pe care le-am publicat”, a declarat Codrin Ștefănescu pe data de 30 aprilie 2019 la B1TV, adăugând că “inclusiv cei din Europa recunosc faptul că suntem printre țările fruntașe”.

Potrivit situației la zi, așa cum este ea publicată oficial pe site-ul Ministerului Fondurilor Europene, adevărații “fruntași” ai Europei sunt Finlanda, cu o rată de absorbție de 56%, Austria și Irlanda, cu o rată de 50%. România se află, potrivit raportătilor publicate de ministerul de resort, în cea de-a doua parte a clasamentului, cu 28% rată de absorbție, adică 8.590.002.425.

Nu se poate vorbi așadar despre România în ipostază de “țară fruntașă” în privința absorbției de fonduri europene, dar din datele oficiale rezultă o creștere a ratei de absorbție față de perioada 2015 – 2017, scrie site-ul de fact checking.

Citește întregul material pe "Detectorul de minciuni".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3828 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Suin Sulfurescu se referea la cat (Miercuri, 15 mai 2019, 15:15)

    un domn [utilizator]

    Au praduit ei din fondurile UE
    • +2 (2 voturi)    
      corect..... (Joi, 16 mai 2019, 9:47)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      corect..... trebuie atasat videoclipul de la nunta baiatului lui daddy cand salam canta, daddy si chelie dansau si faceau gesturile alea tipice interlopilor fara numar, fara numar, fara mumar .....
  • +10 (10 voturi)    
    31 aprilie? (Miercuri, 15 mai 2019, 15:28)

    DanTeo [utilizator]

    Masterate, doctorate... Seralul, neica!
  • +10 (10 voturi)    
    mint in nestire (Miercuri, 15 mai 2019, 15:38)

    liviu_ [utilizator]

    nu le mai pasa...
    prinde la prosti!
  • +9 (9 voturi)    
    nahh (Miercuri, 15 mai 2019, 15:38)

    alex34 [utilizator]

    nu e nevoie de nici un fact-check, e de ajuns sa iei orice afirmatie a unui psd-ist si sa o citesti invers si afli adevarul
  • +9 (9 voturi)    
    Pinochio (Miercuri, 15 mai 2019, 15:50)

    Lionheart [utilizator]

    Vă aduceți aminte că se făcea mișto de Ponta, că este mincinosul minicinoșilor... Băiatul ăsta îl întrece de departe. Și mai este o diferență între cei doi... ticăloșia și parșivenia sunt la un nivel maxim în capul lui cheliuță.
  • +1 (1 vot)    
    Nu exista asa ceva.. (Miercuri, 15 mai 2019, 16:02)

    Runnaway1985 [utilizator]

    Nu exista data de 31 aprilie >>> deci nici voi n-ati trecut testul! :P

    Editor: :) Mulțumim. Aveți dreptate. Am corectat.
  • +5 (5 voturi)    
    Mincinosul de serviciu! (Miercuri, 15 mai 2019, 17:49)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cum deschide gura gata minciuna.
    Livrată.
    Probabil neuronul stingher nu il ajuta sa înțeleagă clasamentul.
    Daca întoarce clasamentul cu josul in sus se poate sa aiba dreptate.
    Ro este in pozitie fruntasa.
    Ultimele 5 clasate devin primele clasate.
    Nu-l mai duceți la detector.
    E cunoscut ca mincinosul de serviciu.