Kelemen: Kovesi ar putea candida din partea USR la prezidenţiale dacă nu va ajunge procuror-şef european. De doi ani se pregăteşte / Cioloş e sub Dragnea

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 14 mai 2019, 13:33 Actualitate | Esenţial


Kelemen
Foto: Facebook
Liderul UDMR Kelemen Hunor spune că fosta șefă a DNA Laura Codruța Kovesi ar putea candida din partea USR la alegerile prezidenţiale, în cazul în care nu va obţine funcţia de procuror-şef european. "De doi ani de zile se pregăteşte, se construieşte imaginea lui Kovesi", a declarat liderul UDMR, la Adevărul Live. El afirmă că USR nu are altă variantă pentru prezidențiale, iar Dacian Cioloş "e mult şi sub Liviu Dragnea".

"Urmează alegerile prezidenţiale în iarnă şi nimeni nu va ieşi din tranşă. USR-ul va avea candidat, PNL-ul are deja candidat anunţat, PSD-ALDE nu se știe, dar dorinţa există", a declarat liderul UDMR. El spune că Iohannis are prima şansă să intre în turul al doilea, dar problema se pune cu cine și ar putea fi un candidat surpriză, precum Laura Codruța Kovesi.

Kelamen Hunor crede că Laura Codruța Kovesi va candida dacă nu va ajunge procuror-şef european: "Vine Kovesi, va candida Kovesi dacă nu se duce procuror-şef european? Sigur că va candida. Că de doi ani de zile se pregăteşte, se construieşte imaginea lui Kovesi. (...) Fiindcă aici există o logică - USR-ul trebuie să aibă un candidat, mai ales dacă scoate un rezultat bun la europarlamentare. E o logică elementară din punct de vedere politic. Cu cine să meargă ? Dacian Cioloş e mult şi sub Dragnea".

El spune că, dacă ne uităm la ce s-a întâmplat în Slovacia, de exemplu, și la ce se întâmplă în jur în foarte multe state, nu trebuie subapreciate şansele unui candidat surpriză, "fie că-i Kovesi sau altcineva".

Liderul UDMR nu crede că Liviu Dragnea va risca să candideze, pentru că ar pierde alegerile și ar pierde şi partidul, dar dacă PSD se hotărăşte să-l susţină pe Călin-Popescu Tăriceanu, atunci acesta ar avea şanse mari să intre în turul al doilea.

"Dacă ei merg împreună, şi din ce se aude, şi merg cu Tăriceanu, atunci acesta are şanse bune să intre în turul 2, dar să vedem ce va face USR-ul. USR-ul face un joc extrem de interesant. Dacă mă pun în poziţia unui analist politic, eu aş fi foarte atent ce va face USR-ul în continuare. Nu ce vor face PSD-ul şi PNL-ul, fiindcă acolo surprize mari nu vor fi", adaugă Kelemen.


















14049 vizualizari

  • -6 (10 voturi)    
    Mare greșeală (Marţi, 14 mai 2019, 13:41)

    BEDE [utilizator]

    Ar fi mare greșeală pentru Kovesi să candideze la președenție. A arătat că este bună pe post de procuror. De ce să nu facă ceea ce știe cel mai bine? Asta evident, cu condiția să nu o împiedice PSDii, cum au făcut în ultimii doi ani.
  • +14 (18 voturi)    
    Lol (Marţi, 14 mai 2019, 13:41)

    mitg [utilizator]

    Pe asta cine si de ce l-a bagat in seama?
  • +10 (16 voturi)    
    despre Kelemen (Marţi, 14 mai 2019, 13:43)

    mos ion roata [utilizator]

    aveam impresie buna,acuma mi-am schimbat-o -radical.
    Este clar ca e trompeta psd-ului
    • 0 (14 voturi)    
      Kelemen e ,,trompeta" lui (Marţi, 14 mai 2019, 14:40)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Netanyahu. Iar Netanyahu are obiceiul sa faca Sedinte Comune de Guvern cu Dancila / Dragnea.
      Obiectivul final este separarea Moldovei de Transilvania .
      Putin si Dragnea nu au nevoie de Transilvania in cadrul Romaniei, pentru ca mai mult ii incurca.
      Fara Transilvania Putin si Dragnea pot controla mult mai usor ,,Vechiul Regat".
      Daca scapa dupa aia si de Oltenia lui Paul Stanescu este cu atat mai bine pentru ei. Dar asta vine in Faza a Doua a Operatiei KGB, aflata in pregatire probabil inca din anii '80, cand KGB-ul a pregatit Planul de Actiune in situatia in care Romania poate parasii Orbita URSS.
      Kelemen Hunor in realitate nu e dacat un mic pion perciunat complice cu Planul KGB-ului (in nestiinta sau cu stiinta lui Kelemen Hunor).
      • 0 (6 voturi)    
        nu esti un pic atins de "teoria conspiratiei"? (Marţi, 14 mai 2019, 16:02)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        Mai exact Hunor e trompeta lui Netanyahu sau a lui Putin?
        De unde tampenia cu separarea Transilvaniei? Si de ce afirmatia lui Hunor despre o potentiala candidatura a lui Kovesi la prezidentiale ar conduce la o separare a Transilvaniei?
        Dragnea e pe faras, o stie pana si Putin si tu vorbesti de controlul vechiului Regat de catre cei doi de parca astia ar fi facut gradinita impreuna.
        • +1 (1 vot)    
          Repet, e ,,trompeta" lui Netanyahu (Miercuri, 15 mai 2019, 18:31)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          (Parca esti tare de urechi. ,,Nici popa nu bate toaca de 2 ori pentru o baba surda" )

          Iar Netanyahu e complice cu Putin. Eu inteleg ca e mai complicat de inteles pentu tine, dar asa stau lucrurile. Iar astea nu devin mai simple doar pentru ca nu le intelegi tu, sau te prefaci ca nu le intelegi.
          Cand face Sedinta de Guvern Dancila cu Netanyahu e acelasi lucru ca si cand face Sedinta Putin cu Netanyahu.
          Perciunatul Florin Iordache nu degeaba este in tabara lui Dragnea, desi Florin Iordache categoric are si radacini romanesti.
          Daca asa se comporta Florin Iordache sau Igor Dodon (cu mama romanca), ce sa te astepti de la Kelemen Hunor, sau rusii Dragnea si Danacila?. Care toti astia 3 nu au nimic romanesc in ei , (doar ca vorbesc romaneste).
    • +1 (7 voturi)    
      nu prea (Marţi, 14 mai 2019, 15:03)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      vad de ce.udmr-ul prin toti sefii ei,stiuti au ba,nu a facut dacat sa sape,cat s-a putut de mult,la integritatea teritoriala a Tarii.acum lupta deschis pt separarea celor doua(trei) judete cu populatia hungara mai ridicata.si culmea,nimeni nu le taie macaroana.nimeni nu spune cine-i sprijina si mai ales cine-i finanteaza.oare serviciile noastre au fost castrate si nu mai fac nimic fara ordinele imparatilor de la bruxelles?
      propunerea asta nu este decat o mare capcana intinsa codrutei.o momeala zemoasa
  • +10 (12 voturi)    
    . (Marţi, 14 mai 2019, 13:46)

    theo667 [utilizator]

    In curand sunteti sub 4%, Ponta si Tariceanu si Basescu o sa fie balamale, voi... la gunoiul Istoriei.
  • +10 (16 voturi)    
    nah (Marţi, 14 mai 2019, 13:48)

    zicsieu [utilizator]

    o prefer procuror ca sa bage toti udmr-istii la bulau pentru ca au furat lemn cu toptanul. oricum draga kelemen nu a luat udmr atatea voturi in 10 ani cat poate sa ia ck. bafta ei, tie mai putin balama de carpa ce esti.
  • +16 (20 voturi)    
    Sper din suflet ... (Marţi, 14 mai 2019, 13:48)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...ca jigodiile astea udmr-iste sa NU mai faca pragul de intrare in parlament. De 30 de ani sunt la putere ...
  • -1 (7 voturi)    
    I s-a construit si doctoratul? (Marţi, 14 mai 2019, 13:52)

    Lok [utilizator]

    Ca eu am o pofta de cunoastere incredibila. Ca e pacat sa il tot tina asa cu acuze de plagiat.
  • -1 (3 voturi)    
    ...fasssssssss.... (Marţi, 14 mai 2019, 14:07)

    gdcos [utilizator]

    .. si uite asa se sparge o besica inutila pe lumea asta, pe nume Kelly.