Legea care interzice amplasarea radarelor în locuri care nu sunt vizibile a fost adoptată de Parlament

de DG     HotNews.ro
Marţi, 14 mai 2019, 12:58 Actualitate | Esenţial


Politist cu radar
Foto: Facebook / Politia Romana
Camera Deputatilor a adoptat decizional, marți, legea care interzice amplasarea aparatelor radar în locuri de unde nu sunt vizibile pe drumurile publice, cu 186 voturi "pentru" și 21 "împotrivă". Proiectul de lege inițial a fost modificat în urma declarării unor articole ca fiind neconstituționale, scrie Mediafax.

Deputații au votat Legea pentru modificarea art.109 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, reexaminată ca urmare a Deciziei Curţii Constituţionale nr.684 din 6 noiembrie 2018.

Proiectul de lege a fost atacat la CCR, iar acum, legea cuprinde în integralitate articolele declarate constituționale.

Potrivit legii votate de Camera Deputaților, polițiștii rutieri, respectiv polițiștii de frontieră sunt obligați să poarte uniformă cu înscrisuri și însemne distinctive, arată deputatul liberal Florin Roman.

"O altă prevedere este cea referitoare la constatarea contravențiilor în sensul ca nu poate fi făcută doar cu mijloace tehnice certificate, omologate și verificate metrologic, consemnându-se aceasta în procesul verbal de contravenție. O noutate este și faptul că se interzice amplasarea aparatelor radar care nu sunt staționate în locuri vizibile, ceea ce înseamnă că radarele nu mai pot fi ascunse în curbe sau tufișuri, după diferite obstacole. Dispozitivele mobile, de tip pistol, destinate măsurării vitezei se utilizează la o distanță maximă de 10 metri. Legea pune bazele pe preventie, întrucât amplasarea radarelor la vedere înseamnă că șoferul încetinește și devine prudent. Statisticile demonstrează ca acolo unde au fost montate machete ale mașinilor de poliție, numărul accidentelor din cauza vitezei s-a redus simtitor", potrivit comunicatului emis de Florin Roman.

Inițiativa legislativă adoptată de Camera Deputaților, în calitate de for decizional, urmează să ajungă la președintele României pentru promulgare.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11147 vizualizari

  • +25 (41 voturi)    
    ba, ce tampiti (Marţi, 14 mai 2019, 13:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Cica unde sunt machete s-a redus numarul de accidente.

    Si unde nu sunt machete ce s-a intamplat? Pai s-a intamplat ca acolo au fost si accidentele evitate la locurile cu machete!

    Radarele trebuie sa poate fi amplasate oriunde si oricand, astfel incat "jmekerii", bizonii, bazatii, beizadelele si alte lepre sa stie ca oriunde si oricand pot fi trasi pe dreapta si pedepsiti.

    In felul asta se previne, nicidecum pe sistemul "pisica cu clopotei".

    Chestia asta nu ar afecta pe absolut nimeni altcineva cata vreme sunt respectate limitele de viteza.

    Aaaa, va plangeti ca nu aveti drumuri bune? Pai atunci veniti la urne si ganditi-va bine unde puneti stampila aia!
    • +11 (19 voturi)    
      in tara hotilor... totul e posibil... (Marţi, 14 mai 2019, 13:21)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      in tara hotilor... totul e posibil...
      • -1 (9 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 mai 2019, 15:03)

        [anonim] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        • +1 (3 voturi)    
          pentru marionette (Marţi, 14 mai 2019, 22:03)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui

          Unde este abuzul Politiei daca tu mergi cu 150km/ora pe drum judetean si Politia te arde?
          Mergi cu viteza legala peste tot si poate sa fie si radarul pe drona, deasupra ta, ca nu vei primi nici o amenda.
          Tu vorbesti din postura unuia care incalca mereu legea si nu-i convine de loc cand este pus sa plateasca pentru asta. Un Dragnea mai mic !
          • -2 (2 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 mai 2019, 10:07)

            [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

            • 0 (0 voturi)    
              Nu stii tu (Miercuri, 15 mai 2019, 20:52)

              adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui

              ce va fi maine , ca doar nu esti Mama Omida ! Sau esti ?!
    • +10 (20 voturi)    
      multumiri catre PNL (Marţi, 14 mai 2019, 13:52)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Florin Roman loveste din nou. S-a certat cu Drula (USR) cand USRistul i-a spus ca legea asta da drumul la bolizi pe sosele.
      Tot insista individul ca nicaieri nu exista radare ascunse. I-am aratat pe facebook exemple din vreo 10 tari (gasite in 5 minute pe google) si manca rahat ca sunt de test. Printre ele: Elvetia, Franta, Belgia, UK..

      A vazut ca nu-l sustine USR-ul si ghici cine l-a ajutat... Catalin "mitraliera" Radulescu.

      Florin Roman mai si posta pe facebook, foarte plin de el, ca uite ce elegant in Italia: "te anunta cu 500 de metrii inainte ca este radar, incetinesti, si toata lumea este feriticita". Adica omului i se pare normal sa depasesti limita de viteaza.
      Multumiri PNL !
      • -5 (13 voturi)    
        bolizi (Marţi, 14 mai 2019, 14:57)

        mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        i-auzi cum suna, bolizi, parca esti prezentatoare la antenta 3. Stai jos si ramai in sezut.
        • +1 (1 vot)    
          accept sugestii (Miercuri, 15 mai 2019, 1:01)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

          Nici mie nu imi suna bine bolizi; dar propune tu alta expresie care sa sugereze acelasi lucru.
      • +3 (3 voturi)    
        Da! (Marţi, 14 mai 2019, 22:05)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        Cuvantul" incetinesti" spune totul! Un dobitoc care s-a unit cu toti dobitocii din parlament si a dat o lege care ii apara pe infractori.
      • +3 (3 voturi)    
        citat din Florin Roman (PNL) (Miercuri, 15 mai 2019, 1:12)

        georgebb [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

        "Ieri am circulat prin Italia circa 500 de km. Peste tot radare presemnalizate, șoferii încetinesc și se feresc de accidente și amenzi."
  • -18 (36 voturi)    
    Ce nenorocire! (Marţi, 14 mai 2019, 13:13)

    Rescator [utilizator]

    Băieții de la Secția de Poliție Snagov care se plasau,
    pe DN1,la intrarea in Tâncăbești,dinspre București
    (curbă la dreapta și copaci care acoperă șoseaua) o
    să plângă de supărare.Indivizii te amendau pentru
    viteza de 80 Km.pe oră,la un Km.de prima casă,cu
    radarul oprit.
    • +10 (24 voturi)    
      ce e b0$$ ? nu-ti place viteza regulamentara... (Marţi, 14 mai 2019, 13:20)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ce e b0$$ ? nu-ti place viteza regulamentara...
      • +12 (12 voturi)    
        Coduc fără incidente de trafic și (Marţi, 14 mai 2019, 15:17)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        fără amenzi,respectâd legea,de exact 50 de ani,
        dar nu-mi place să fiu tras pe dreapta și jefuit,
        cu radarul poliției oprit.
        Polițistul de vreo 25 de ani:
        -Ai imbulinat-o băi ,ai 10 Km.peste viteza
        legală(in zonă 70 Km.pe oră).
        Circulam cu viteza sub 70 Km.pe oră,cu mare grijă ,având in mașină doi membri ai familiei.
        In paranteză,ăla care îmi vorbea cu bă,putea să
        observe că aveam undeva spre 70 de ani.Pe banda a doua circulau Jeep-uri cu 120 Km.pe
        oră ,pe care băieții le salutau.Vreau dreptate ,
        nu favoruri!
  • -9 (21 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 mai 2019, 13:18)

    [anonim]

  • +17 (25 voturi)    
    adica legea se respecta doar daca vezi politia. (Marţi, 14 mai 2019, 13:24)

    __alex__ [utilizator]

    Si furatul ar trebui sa fie dezincriminat daca se face in absenta politistului imbracat si semnalizat corespunzator. Romania nu are parlament, are o gradina zoologica care legifereaza.
  • -11 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 14 mai 2019, 13:25)

    sorinnc [anonim]

    • +2 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 mai 2019, 15:18)

      [anonim] i-a raspuns lui sorinnc

      • 0 (2 voturi)    
        Oameni cinstiti ? (Marţi, 14 mai 2019, 22:11)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui

        Cei care incalca Legea sunt cinstiti ? Daca Legea cere 90km/ora , respecta Legea si te vei numi cinstit. Daca nu o respecti esti infractor. mai mare sau mai mic in functie de diferenta intre viteza ta si viteza legala. Si pedeapsa este graduala.Ceea ce , din nou, este corect !
    • +1 (1 vot)    
      si ce facem in rest ? (Miercuri, 15 mai 2019, 1:03)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

      Din cate stiu, fiecare judet are cateva radare... in rest ce facem ? Camere fixe nu avem, camere ce calculeaza media nu avem, NFS bo$$
  • +13 (21 voturi)    
    Politician devine sinonim cu analfabet... :-(( (Marţi, 14 mai 2019, 13:31)

    IoPaNet [utilizator]

    Ne comunica baietasu' asta de cartier ca "nu poate fi făcută doar cu mijloace tehnice certificate".
    Vere, copiii (observa ca se scrie cu 3 de i) de clasa intai sunt invatati o regula simpla: daca pui "nu", continui cu "decat", daca nu pui "nu", atunci folosesti "doar". Pune mana pe o carte si lasa-i pe cei care stiu sa scrie sa faca legi.
    • -2 (2 voturi)    
      greseala de intelegere este la tine (Marţi, 14 mai 2019, 18:29)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

      Mai bine ai pune tu mana pe o carte si sa intelegi sensul mesajului, nu doar sa citesti cuvintele.
      Nu este nimic gresit in afirmatia lui, si iti pot explica print-un exemplu:

      "în sensul ca nu poate fi făcută DOAR cu mijloace tehnice certificate, omologate și verificate metrologic,[CI SI PRIN ALTE mijloace tehnice necertificate, cum ar fi: X, Y, Z]"

      Ceea ce a gresit politicianul in enuntul sau a fost sa omita a continua descrierea metodelor alternative de verificare (adica asa cum am exemplificat eu in parantezele patrate).
  • +12 (18 voturi)    
    cu dedicatie (Marţi, 14 mai 2019, 13:32)

    Toni_Romania [utilizator]

    Pt.copiii de politicieni cu Lexus si Lambo si Audi TT (de toate insignele)
  • +15 (21 voturi)    
    Lege cu dedicatie (Marţi, 14 mai 2019, 13:33)

    ABBV [utilizator]

    pentru beizadele si alte aratari cu conturile doldura de bani furati. Ca natiune suntem mai inapoiati decat o maimuta, aia stie sa copieze, noi nu. Sa va mai plangeti ca se goleste tara ....
  • +12 (24 voturi)    
    Pisica cu clopotei (Marţi, 14 mai 2019, 13:41)

    V. Istina [utilizator]

    Este incredibil ce aberatii poate produce hoarda asta de cretini si borfasi!

    Parlamentul lucreaza inca o data, impotriva spirutului legii, in favoarea infractorilor!

    Doar n-o sa moara ei, cu SUV-urile si girofarurile lor, noi si copiii nostri, pe soselw stricate si neiluminate!

    Criminali, asta sunt!
    • +7 (15 voturi)    
      multumiri catre PNL (Marţi, 14 mai 2019, 13:52)

      georgebb [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Florin Roman loveste din nou. S-a certat cu Drula (USR) cand USRistul i-a spus ca legea asta da drumul la bolizi pe sosele.
      Tot insista individul ca nicaieri nu exista radare ascunse. I-am aratat pe facebook exemple din vreo 10 tari (gasite in 5 minute pe google) si manca rahat ca sunt de test. Printre ele: Elvetia, Franta, Belgia, UK..

      A vazut ca nu-l sustine USR-ul si ghici cine l-a ajutat... Catalin "mitraliera" Radulescu.

      Florin Roman mai si posta pe facebook, foarte plin de el, ca uite ce elegant in Italia: "te anunta cu 500 de metrii inainte ca este radar, incetinesti, si toata lumea este feriticita". Adica omului i se pare normal sa depasesti limita de viteaza.
      Multumiri PNL !
      • -2 (10 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 mai 2019, 15:21)

        [anonim] i-a raspuns lui georgebb

        • +1 (3 voturi)    
          Eu nu o sa-i votez, (Marţi, 14 mai 2019, 22:14)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui

          si pentru asta !
        • +1 (3 voturi)    
          suntem in top la decese din accidente rutiere (Miercuri, 15 mai 2019, 1:08)

          georgebb [utilizator] i-a raspuns lui

          Crezi ca asta o sa ajute ?
          Deja sunt destui care merg cu 20-30km/h mai mult decat limita de viteza cam peste tot.

          Daca esti frustrat ca stau polistii la panda prin boscheti voteaza pe unul cu un dovleac mai bun care o sa gaseasca o varianta pentru a preveni abuzurile fara sa dea drumul la carmageddon.
          Cum ar fi: in locurile in care se dau amenzi cu gramada dam drumul la o verificare sa vedem daca limita de viteza este nejustificat de joasa; daca ajungem la concluzia ca limita de viteza este ok (sa zicem 30km/h pentru ca scoala, dar lumea merge cu 60km/h) verificam daca limita este semnalizata corespunzator si, eventual, punem masuri de calmare al traficului: semnalizari, damburi, etc.

          Dar varianta cu: "mergeam si eu ca smecherul cu 100 prin localitate si al dracu' gabor statea ascuns in boscheti si m-a ars" este un bullshit.
  • +9 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 14 mai 2019, 13:46)

    a.nonim [utilizator]

    "arată deputatul liberal Florin Roman"... Si cu asta am rezolvat dilema daca le voi mai da sau nu o sansa la vot liberalilor... Clar va fi nu.
  • +14 (18 voturi)    
    Statul MAFIOT (Marţi, 14 mai 2019, 13:50)

    cearly [utilizator]

    a mai tras o lovitura Statului de DREPT. De ce draq' nu trimiteti planurile cu amplasamentele radarelor, nu le faceti publice, sa stie bizonii si beizadelele, inainte sa urce la volan? Oricum, ''jmecherii'' vor face ce vor dori, adica acceleratia la podea.....
    • +1 (3 voturi)    
      Corect (Marţi, 14 mai 2019, 21:02)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui cearly

      Dar ce ar fi sa le trimitem amenda prin posta.

      Nu platesc in 30 de zile, suspendat permisul 1 an. Sa ii vedem daca fac la fel.

      Depasesc viteza cu mai mult de 50km/h, suspendat permisul 3 ani.

      Scurt si la obiect, fara discutii.

      Puse radare fixe , cum ziceam mai jos, vreo cateva mii de radare fixe si terminam discutiile.
  • -3 (15 voturi)    
    majoritatea mamelucilor (Marţi, 14 mai 2019, 15:00)

    mmmircea [utilizator]

    care comenteaza aici pe un cent postarea nici macar n-au carnet. Stau ca niste zombie tristi in fata calculatorului traind intr-o lume virtuala, caci aia reala i-a ejectat demult.
    • +2 (2 voturi)    
      neah (Marţi, 14 mai 2019, 16:45)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Astia-s d'aia cu banda de langa ax mostenire de la parinti, inclusiv in zonele in care chiar si viteza legala este mai mare. Daca-i pui sa faca un poligon, nu trec de prima proba
    • -2 (4 voturi)    
      Mai balbaitule! (Marţi, 14 mai 2019, 22:16)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      De unde stii tu cine are si cine nu are permis de conducere ?
  • +2 (6 voturi)    
    Radare viteza medie intre 2 puncte (Marţi, 14 mai 2019, 17:05)

    Eu123 [utilizator]

    Va propun sa faceti o plimbare cu masina prin UK, spre exemplu.

    Panourile te anunta din timp ca sunt radare fixe.
    Te anunta ca se va masura viteza medie inclusiv pe autostrada
    Vezi radarele fixe de la o distanta considerabila pentru ca sunt niste cutii mari si galbene cocotate pe stalpi
    Radarele sunt atat de numeroase ca nu mai are sens sa tot faci joc de glezna cu acceleratia

    Rezultatul : soferi sunt linistiti, stiu ca sunt supravegheati si isi vad de drum linistiti si in limitele vitezei legale.
    Politistii nu ii mai tii pe strazi sa se certe cu vitezonamii ii trimiti la alte dosare furturi, talharii, etc

    Eu as fi adeptul montarii a mii de radare fixe in tara, sa masoare viteza medie de deplasare, sa te prinda daca ai mai mult de 10% peste viteza legala.

    De exemplu, pe Valea Oltului, aprox 63 de km, as monta vreo 30 de radare fixe. Pe portiunile mai lungi dintre localitati as pune 2 radare fixe care sa masoare viteza medie. In localitati, la fel, viteza medie.

    Sa presupunem ca ai limita de 90 pe un sector de drum.
    Daca viteza medie este peste 99km/h, amenda si puncte penalizare. Fara discutii si alte chestii.

    Nu platesti amenda in 30 de zile de la comunicarea procesului verbal, sau in 30 de zile de la ramanerea definitiva a unei hotarari judecatoresti ce respinge plangerea contraventionala, se suspenda permisul pentru 1 an.

    De la 30 la 40 de km/h peste viteza legala as suspenda permisul 6 luni.
    De la 40 la 50 km/h peste viteza egala, suspendat permisul 1 an.
    Peste 50km/h peste viteza legala, suspendat permisul 3 ani.

    Altfel nu faci preventie, nu ai cum.
  • +3 (3 voturi)    
    se poate mai bine (Marţi, 14 mai 2019, 18:35)

    James Bond [utilizator]

    Locuiesc intr-o tara vest-europeana de multi ani si niciodata nu am vazut radare mobile in masini ale politiei. Camerele radar sunt fixe si sunt semnalizate iar radarele mobile sunt de tip LIDAR, in cutii mari care se plaseaza pe marginea strazii si lasate acolo cateva zile.

    Niciodata nu am fost oprit de niciun echipaj de politie pentru depasirea limitei de viteza sau pentru oricare alta contraventie. Amenda iti vine acasa intr-un plic personalizat cu sigla politiei. In plic ai o scrisoare in care ti se aduce la cunostinta contraventia, si ti se ofera un timp de cateva zile pentru a o contesta. Dupa acele zile, primesti in posta alt plic, cu tipizatul bancar unde sa faci plata cu un cod specific.
    Plata dureaza 4-5 minute

    Totul este civilizat, si nimeni nu este hartuit de politie.
    Se poate, dar in Romania nu se vrea, pentru ca politistii fac lobby pentru mentinerea vanatorii de soferi. Astfel, isi iau si ei o spaga. Foarte urat!
    • 0 (2 voturi)    
      in US si Cannada stau politistii in boscheti (Miercuri, 15 mai 2019, 3:22)

      John_english [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

      unde nici nu te duce mintea iar dupa 2-3 ore isi schimba locatia.

      amenda ti-o dau pe loc si daca n-o platesti civilizat in 15 zile ajungi la tribunal.

      dar cea mai naspa treaba e ca anunta asigurarile iar la doua incidente de acest tip se dubleaza asigurarea. la al treilea nu iti mai face nimeni asigurare si va trebui sa circuli cu autobuzul 2-3 ani.

      ... uite asa se construieste civilizatia pe drumuri.

      ma distreaza cum romanii se plang ca e rau in Romania

      :))