DOCUMENT Ce prevede proiectul lui Dragnea privind dublul standard: Amendă de maxim 4% din cifra de afaceri și suspendarea autorizației pentru abateri repetate

de DG     HotNews.ro
Marţi, 14 mai 2019, 11:33 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea la Antena 3
Foto: Captura Antena 3
 documente
(14 Mai 2019) PDF, 592KB
Proiectul lui Liviu Dragnea privind dublul standard prevede sancționarea celor care vând produse sau servicii "falsificate supuse dublului standard" cu amendă de maxim 4% din cifra de afaceri. În caz de abatere repetată se suspendă autorizația de funcționare a comerciantului pe 6 luni. Mai mult, comercializarea produselor cu standarde duble constituie o ”practică înșelătoare și poate atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală”.

Prevederile proiectului de lege se aplică tuturor persoanelor fizice și juridice care desfășoară relații comerciale cu produse de larg consum, produse agroalimentare, carburanți, servicii de telefonie și internet, servicii finaciare, servicii turistice, indiferent de forma de comerț.

Potrivit proiectului, produsele supuse dublului standard vor fi confiscate și retrase de la vânzare.

”În sensul prezentei legi, prin dublu standard de calitate a produselor sau serviciilor pentru consumatori se înțelege producerea și comercializarea unui produs/serviciu ca fiind identic cu aceleași produs vândut în alte state membre, în condițiile în care, în realitate, respectivul produs are în mod semnificativ o compoziție sau caracteristici diferite nejustificate”, arată proiectul.

Comercializarea produselor și serviciilor pentru consumatori cu standarde duble de calitate "constituie o practică înșelătoare și atrage răspunderea civilă, contravențională sau penală după caz".

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor ar urma să fie făcute de Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorului (ANPC) și după caz Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor.
Conform documentului, ANPC va strânge probe în vederea efectuării analizelor de laborator pentru produsele susceptibile de dublu standard.

"Prezenta lege are ca obiect stabilirea cadrului juridic de constatare a dublului standard la produsele si serviciile catre consumatori în vederea protejării intereselor consumatorilor în conformitate cu prevederile Regulamentului (UE)nr.1169/2011 al Parlamentului European și al Consiliului din 25 octombrie 2011 privind informarea consumatorilor cu privire la produsele alimentare, de modificare a Regulamentelor (CE) nr. 1924/2006 și (CE) nr. 1925/2006 ale Parlamentului European și ale Consiliului și de abrogare a Directivei 87/250/CEE a Comisiei, a Directivei 90/496/CEE a Consiliului, a Directivei 1999/10/CE a Comisiei, a Directivei 2000/13/CE a Parlamentului European și a Consiliului, a Directivelor 2002/67/CE și 2008/5/CE ale Comisiei și a Regulamentului (CE) nr. 608/2004 al Comisiei, a Directivei 2005/29/CE privind practicile comerciale neloiale,Directiva 2011/83/UE privind drepturile consumatorilor", arată articolul 1 al proiectului.

Proiectul de lege a fost publicat marți pe site-ul Camera Deputaților și ar urma să intre în dezbatere în procedură de urgență.

Inițiativa mai este semnată de Valeriu-Andrei Steriu.

















3700 vizualizari

  • -5 (19 voturi)    
    daca dorim calitatea din Occident... (Marţi, 14 mai 2019, 11:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...trebuie sa fim dispusi sa platim preturile din West, pe medie de 2-3 ori mai mari decat in Ro!

    stupid people.
    • +12 (14 voturi)    
      corect (Marţi, 14 mai 2019, 11:55)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Dar, preturile la alimentele de baza si de supermarket nu sunt nici pe departe de 2-3 ori decat in RO
      • +8 (14 voturi)    
        la aceeasi calitate (Marţi, 14 mai 2019, 11:59)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

        sunt mai mari in germania. nu stiu daca de 2-3 ori, dar sunt mai mari.
        • +5 (5 voturi)    
          Mai scump dar de fapt mai ieftin in DE (Marţi, 14 mai 2019, 12:52)

          adfox [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Sunt mai mari cu putin (10%-15%) In Germania , dar ca putere de cumparare sunt cu mult mai ieftine ca la noi
    • -3 (7 voturi)    
      pe bune? (Marţi, 14 mai 2019, 12:15)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Toate lucrurile sunt mai ieftine in afara tarii decat in tara. Daca este sa comparam aceleasi lucruri, Lidl cu Lidl si Carrefour cu Carrefour, ca doar nu comparam supermarketul din Ro cu cel din coltul strazii in occident.
      Pasta de dinti, periutele, ingrijirea personala, geldus, parfumuri de duzina, toate sunt la mai putin de 50% decat pretul lor din Ro.
      • +5 (5 voturi)    
        M-a socat putin afirmatia dvs. (Marţi, 14 mai 2019, 13:06)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        Mai exact tonul categoric si convingerea ca "toate... sunt la mai putin de 50%".
        Asa ca am decis sa fac ceea ce in general oamenii NU fac in astfel de situatii, ci iau de bune afirmatiile "expertilor" de pe forumurile Internet - o verificare pe un produs banal, pasta mea de dinti, Sensodyne Fluoride.
        In magazinele online din Romania, pretul "de lista" pentru tubul de 100 ml variaza intre 13 si 16 lei, deci cam intre 2.7 - 3.3 euro (16 lei e-mag, 13 lei unul necunoscut, gasit pe compari.ro).
        In supermarketurile de unde mai cumpar acest produs, in particular Carrefour, pretul e cu cca doi lei mai mare (vorbim de pretul curent la raft, nu despre numeroasele oferte speciale, cand poti lua produsul la 75% din pret sau chiar mai ieftin), deci ca la 2.9 - 3.5 euro.
        La Ghermanika, cel mai scazut pret pentru acest produs l-am gsit la notino.de, 3.7 euro. Pe amazon.de (presupun una dintre cele mai ieftine surse de incredere), FARA TRANSPORT produsul - dar la 75ml!!! - costa peste 4 euro.

        Vorbim despre un produs Glaxo, fabricat centralizat si distribuit pe diverse canale catre consumatori (in treacat fie spus, starea dezastruoasa a infrastructurii de transport, cu care, fireste, PSD-Dragnea n-au nicio legatura, are si ea un rol deloc de neglijat in pretul la raft - in sensul scumpirii produsului importat in Romania), nu de niste fascisti obscuri a caror obsesie e sa distruga dantura impecabila ad-lui Dragnea.

        In rezumat, prima verificare a tezei dvs., primul esec.
        • +1 (1 vot)    
          alta intrebare! (Marţi, 14 mai 2019, 13:46)

          nimeni_2342 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          pe chronodrive:
          AUCHAN : Dentifrice à la menthe 0.49
          75 ml - 6,53 €/L
          AUCHAN : Herbal - Dentifrice à base de plantes 0.79
          ...
          SIGNAL : Dentifrice Protection caries 0.89
          ...
          VADEMECUM : Dentifrice Fluor et Plantes 1,79
          COLGATE : MaxFresh - Dentifrice au fluor avec cristaux fraîcheur, menthe 1.89
          ...
          SANOGYL : Dentifrice soin des gencives 2,55

          Toate 75 ml.
          Ca sa ne lamurim cu minciunile despre cat costa pasta de dinti in vest.
          • 0 (0 voturi)    
            edit la comentariul precedent (Marţi, 14 mai 2019, 13:53)

            nimeni_2342 [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

            si peste asta, pe majoritatea pastelor din ro nu scrie cat fluor au, in timp ce toate de mai sus au 1450ppm fluor. in ro am gasit fluorul trecut doar la aslamed 900ppm fluor.
            fluorul e chestia aia care te apara de carii...
          • +1 (1 vot)    
            N-am inteles... (Marţi, 14 mai 2019, 14:09)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

            ...ce-ati demonstrat, de fapt. Datele dvs. par sa fie o comparatie intre mai multe tipuri de paste de dinti dintr-un magazin francez?
            Nu aceasta era discutia propusa de @levier. Daca vreti sa contribuiti la ea in mod constructiv, spuneti-ne cat costa "la bucata" Sensodyne Fluoride in Franta. Asta ca sa pastram un minimum de corectitudine metodologica si sa comparam, cum s-ar zice, mere cu mere.
            • -2 (2 voturi)    
              minciunile le-am demonstrat! (Marţi, 14 mai 2019, 14:18)

              nimeni_2342 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              "In magazinele online din Romania, pretul "de lista" pentru tubul de 100 ml variaza intre 13 si 16 lei, deci cam intre 2.7 - 3.3 euro (16 lei e-mag, 13 lei unul necunoscut, gasit pe compari.ro)."

              tubul necunoscut in fr costa 0.49/75ml

              daca vrei sa compari o anume pasta, nicio problema, dar renunta la soparla pe care ai aruncat-o, cum ca _toate_ pastele de dinti costa 2.7-3.3.

              In vest exista pasta pentru saraci si pasta pentru bogati si toate au 1450ppm fluor si cu toate te poti spala si proteja de carii in mod eficient. In Romania, pasta pentru saraci e exact cat ai scris. Arata-mi mie pasta cu fluor in ro la 2.5 lei / 75mg.
              • 0 (0 voturi)    
                Aveti dificultati de intelegere... (Marţi, 14 mai 2019, 16:36)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

                ... a unui text scris?!?
                Am spus cat se poate de clar ca ma refer doar la o anumita pasta de dinti. Asa cum e si normal, cand vrei sa faci o comparatie relevanta. Nu compari un produs relativ de top din Romania cu un no-name din Franta si tragi concluzia geniala ca-n Franta e mai ieftin.
                Indiferent care, dar comparati ACEEASI pasta din Franta cu ACEEASi din Romania, ce e atat de greu de priceput???
            • 0 (2 voturi)    
              discutie pervertita alegand produs scump (Marţi, 14 mai 2019, 14:30)

              nimeni_2342 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              Iar problema cu argumentul tau e ca ai pervertit discutia, alegand un produs din nivelul ridicat de preturi, ca si cum ar fi produsul uzual, ceea ce e o minciuna.
              Problema e ca in ro o pasta de 2.5 lei probabil n-are nimic in ea, in timp ce in vest o pasta de 50c trebuie sa respecte aceleasi standarde ca si pasta scumpa.
              N-as sari sa spun ca diferenta in cosul de produse lunar e chiar 50%, si este adevarat ca sunt produse mai scumpe, in general cele care necesita munca manuala, dar ceea ce cumpar pentru familia mea pe luna in fr este bine mai ieftin decat produse echivalente calitativ in ro. In plus, eu platesc mult pentru ca sunt departe de granita germana - in germania, ce cumpar aici cu 100 eur, acolo cumpar cu 90. Deci exemplele pe care le dau sunt preturi _mari_ in vestul europei.
              • 0 (0 voturi)    
                Repet (Marţi, 14 mai 2019, 16:39)

                Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

                Daca vreti sa aduceti un argument, trebuie sa comparati produse identice - fie ele si ieftine. Eu l-am ales pe asta pentru ca pe asta il cunosc mai bine, asta-i tot. E o simpla chestie de metodologie corecta.
                Si nu veniti cu "argumente" de tipul "in ro o pasta de 2.5 lei probabil n-are nimic in ea" in vreme ce aia de juma de euro din vest e buna... astfel de consideratii sunt pur subiective, fara niciun suport faptic si poate merg pe un forum internet, dar nici un om cu oarecare pregatire nu le va lua ins eama.
    • +1 (3 voturi)    
      Lidl UK vs. RO (Marţi, 14 mai 2019, 12:33)

      greentrancer [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      https://i.vgy.me/Laei8C.jpg

      Poza e de zilele trecute cu preturi reale. Alta intrebare?!
      • 0 (2 voturi)    
        Lidl (Marţi, 14 mai 2019, 14:43)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui greentrancer

        Lidl este cel mai bun exemplu. Toate preturile de la Lidl sunt mai mici oriunde in west decat in Ro.
        • -1 (1 vot)    
          chiar daca ar fi asa (Marţi, 14 mai 2019, 15:58)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui levierul

          legea propusa nu va rezolva aceasta "problema".
  • -2 (6 voturi)    
    inca un control (Marţi, 14 mai 2019, 11:42)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    politic ! Inca un sut in dos capitalismului !
  • +10 (12 voturi)    
    dublu standard (Marţi, 14 mai 2019, 11:47)

    levierul [utilizator]

    poti sa fi presedintele Camerei Deputatilor, poti sa fi ales in functii publice, si sa fi platit exclusiv din bani publici desi ai fost condamnat pentru faptul ca ai furat din banii publici, dar nu poti sa fi angajat portar sau orice alta functie platita din bani publici. Asta e dublu standard. Dragnea este condamnat penal si trage toata tara in jos pentru ca vrea sa scape de procesele aflate pe rol!
    • +3 (5 voturi)    
      Corect ... (Marţi, 14 mai 2019, 12:37)

      astronaut [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      asa este , s-a imbogatit din FURT s'acum face pe ''lupul moralist '' , jigodiile PSD-iste , trebuie inlaturate !!
  • +5 (9 voturi)    
    sictir ma (Marţi, 14 mai 2019, 11:49)

    moka [utilizator]

    si lasa-ne pe noi sa decidem ce cumparam si ce nu.
    Pe cand lege asa aspra si pentru hotii politicieni?
  • +8 (12 voturi)    
    Nu uitati (Marţi, 14 mai 2019, 11:52)

    florinos [utilizator]

    Nu uitați ca înainte de alegerile din 2016 se lăudau cu o lege care sa oblige Supermarketurile din România sa vândă minim 50% produse românești, au trecut aproape 3 ani de guvernare PSD si nu au dat legea.

    Gargara electorala.
    • +2 (4 voturi)    
      Nici nu o sa se dea (Marţi, 14 mai 2019, 12:59)

      adfox [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      Nu se va da legea aia , pentru ca infrigement (piata competitiva) . Legea aia e ingropata de anul trecut.....
  • -2 (14 voturi)    
    Hai, (Marţi, 14 mai 2019, 11:55)

    newlook [utilizator]

    Hai, sariti! Nu-i nimic bun, bineinteles! E propus de "Dragnia, Dragnia" (Se pronunta cu spume la gura, vena de la gat umflata, ochii rosii si bulbucati!).

    E rau ca romanii sa aiba pe masa aceleasi standarde de calitate ca si nemtii, este? Cine indrazneste sa zica asta, e sigur anti-Ioropian, vandut lui Putin si cu resedinta in Koreea de Nord!
    • +6 (8 voturi)    
      promulgata in UE (Marţi, 14 mai 2019, 12:21)

      adi345 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      legea a fost data de parlamentul european jagardea comunista :)) ce face asta e sa se simuleze ca mai face ceva :))
      • -1 (3 voturi)    
        si atunci care e problema ca o da si dragnea? (Marţi, 14 mai 2019, 14:05)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui adi345

        ca vad unii mai sus care cica e sut in fund pt capitalism, ca nu vom avea bani sa cumparam, ca bla-bla
        • 0 (2 voturi)    
          sunt mai multe probleme (Marţi, 14 mai 2019, 15:56)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          1 n-a existat dezbatere publica deloc
          2 este practic inaplicabila
          3 am indoiala maxima fata de functionarii care vor constata dublul standard si care vor aplica amenda ucigatoare
          4 nu inteleg care va fi beneficiul concret pentru societate
          5 efortul necesar pentru aplicare legii, excede cu mult beneficiile in opinia mea

          La fel ca si cu gdpr-ul (unde au inceput discutii pentru anularea lui) cred ca UE o va abroga peste cativa ani.

          Nu trebuia sa ne grabim sa fim primii care sa aplicam aceasta directiva.
          Viata nu ni se va schimba cu nimic in bine dupa emiterea legii.
          • 0 (2 voturi)    
            ce dezbatere publica daca legea e data de UE? (Marţi, 14 mai 2019, 18:51)

            premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui moka

            asa zic oamenii mai sus, ca nu mai era nevoie sa o dea si dragnea, ca a dat deja ue directiva
            care e problema ca da o lege care se suprapune cu o directiva?
            nu va mai plac directivele UE? mie imi plac, fara ele era sac fara caini pe aici, vezi protectia consumatorului in vest comparativ cu ro
    • +1 (3 voturi)    
      deci spume la gura, ochi bulbucati, vena la gat (Marţi, 14 mai 2019, 16:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Te uitai in oglinda cand descriai simptomele?
  • +9 (11 voturi)    
    sunt curios (Marţi, 14 mai 2019, 11:59)

    moka [utilizator]

    cum o sa confiscati serviciile???

    lege pentru prostimea credula si votanta.
    Total inaplicabil in primul rand.
    Sunt curios cum e ala dublu standard la serviciile telefonie si cum poate fi verificat?

    Si daca eu sunt doar un simplu distribuitor din Romania al unuia care produce in China si-mi da mie un produs la calitate mai mica (si evident si pret mai mic) si distribuitorului din Germania un produs la o calitate mai mare (si evident la un pret pe masura), cine plateste amenda, a? De unde as putea sti eu ce vinde ala pe piata din germania?
  • +2 (8 voturi)    
    legea asta trebuia sa fie facuta de mult timp (Marţi, 14 mai 2019, 12:20)

    nimeni_2342 [utilizator]

    Cateva exemple, fr vs ro: carambar format familial la carrefour (caramelele jumatate lungime) pret la curs valutar 5.5 lei fata de fr, dar in ro sunt toate pre-topite.
    Unt Président: in fr il scoti din frigider si e caramida, in ro il scoti din frigider si e o lipiciosenie. Gust diferit. Acelasi unt, acelasi ambalaj, pret mai mare in ro.
    Amestec de budinca, acelasi produs, acelasi ambalaj scris in flamanda si franceza, marca carrefour. In fr e o chestie lichida pe care o combini cu lapte si faci o super budinca, in ro il deschizi si e deja solidificat continutul.
    Faina carrefour discount: in fr e o faina absolut rezonabila, in ro e faina macinata la viteza turbo din care a mai ramas doar amidonul. Faci biscuiti in fr cu faina carrefour discount, iese o coca onorabila, faci forme, etc, in ro aceeasi coca e lipicioasa de parca ai fi bagat un tub de clei in ea. Lasi la frigider o ora in fr, devine tare si poti face formele, lasi la frigider o ora in ro si tot clei e.
    Pieptul de pui pret 7 eur in franta il pui la fript e totul ok. Piept de pui in ro 35 lei pui la fript e tot atos, de parca ar fi fost congelat 10 ani. Ambele asa-zise produse proaspete.
    Si exemplele sunt nenumarate. Le vad si la carrefour si la auchan in fiecare vacanta, mai ales la mancarea pentru copii. Acelasi ambalaj, acelasi gramaj, in ro sunt numai plastic.
    Alte exemple: lapte praf mult mai scump in ro. Lapte de crestere (lapte lichid 10 luni - 3 ani) in fr de la 1.14 eur/l, in ro disponibil doar la mega image la 12 lei/l. Lapte normal: in fr de la 65c/l, in ro 4 lei/l. Prajiturele magic maman in ro 12 lei in fr 1.5e cutia. Nici nu stiu de unde sa incep lista.
    • 0 (6 voturi)    
      SUSBCRIU (Marţi, 14 mai 2019, 13:16)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

      intrebare - de corporatiile vest de ce nu se sufla o vorba in massmedia? ca si ele sunt complice (asa spunea grupul Visegrad cand a depus acea reclamatie la BRX acum 2 ani)
    • -3 (3 voturi)    
      deci e clar... (Marţi, 14 mai 2019, 13:24)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

      ... de ce a "cazut' comunismul
  • -1 (1 vot)    
    oameni buni! (Marţi, 14 mai 2019, 13:07)

    ceoteldrum [utilizator]

    ascultati!nu stiu daca imi va fi publicat comentariul dar totusi il scriu....sunt un om din clasa de mijloc care isi face cumparaturile la L--l.am trait timp de 10 ani in uk,m am retras in tara acum
    doi ani,speriat fiind de brexit....imi place sa mi fac paste si tot timpul folosesc ingriediente tot de la L..l
  • +1 (5 voturi)    
    @hotnews de ce nu faceti un site cu preturi? (Marţi, 14 mai 2019, 13:12)

    nimeni_2342 [utilizator]

    De ce nu faceti un site pe care sa se poata posta poze cu preturi si calitate continut la produsele din vest, ca sa vada si prostii din romania pe ce dau banii?!
    Am ajuns in Romania ca exista doua optiuni: sa te fure psd-ul sau sa te fure multinationalele si dupa aia sa exporte profitul. Pentru ca este un stat slab in care guvernantii sunt ocupati doar sa scape de parnaie, iar multinationalele nu sunt proaste: daca statul ii fura pe romani ele de ce sa nu bage mana in buzunarul romanului?!
    Dragnea efectiv a kidnapat subiectul, si l-a dus in derizoriu pentru ca este asociat exclusiv cu penalul sef. USR-ul n-are "oo" sa recunoasca ca multinationalele aduc in ro ce aici arunca la pubela, ca deh, daca spui asa ceva esti anti-european, nu?
    Freshul de la Lidl de 89penny din anglia in franta e 99 de centi!
    Si cu asocierea Dragnea penalul, legea asta cade in derizoriu si ani buni romanii o sa continue sa plateasca mult mai mult decat vesticii, de frica sa nu treaca de ne-europeni daca indraznesc sa comenteze asupra continutului produselor.
    Ma intreb daca nu cumva asta e spaga pe care o da Dragnea lui UE ca poate scapa de parnaie: sa arunce un issue foarte dureros pentru buzunarele romanilor in derizoriu, ca sa se asigure ca cel putin un timp populatia va ramane proasta si nu va remarca diferentele de pret si de calitate.
    • -3 (3 voturi)    
      bravo (Marţi, 14 mai 2019, 13:27)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

      esti primul care vbeste de multinationale (regele in popowul gol)
      • +1 (1 vot)    
        Mie mi s-a parut mai degraba... (Marţi, 14 mai 2019, 14:30)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        ... ca vorbeste de Dragnea, dar, deh, fiecare cu ce-l doare.
        Multinationalele, la fel ca firmele romanesti care vor sa-ti vanda ceva, nu-ti baga mana-n buzunar, asa ca afirmatia ca "te fura" este cel mult o floricica retorica. Ideea e ca - macar in FMCG - daca vrei sa eviti multinationalele, le poti evita cam pe toate. Ca-n exemplul de mai sus - exista Sensodyne Fluoride de 16 lei tubul, dar exista si pasta de dinti Cristal, de doi lei tubul de-aceeasi marime.
        Si, sigur, pierzi mai mult timp si trebuie sa dai din maini, dar iti poti gati singur cam toata mancarea acasa din ingredientele "bio" la care se refera d-nii Dragnea si Daea cand plang cu lacrimi de crocodil pe umerii fermierilor romani.
        Asa ca hai s-o lasma mai moale cu multinationalele care fura romanii.
        cat despre profitul exportat, cred ca aveti o problema profunda de intelegere - profitul net al ORICAREI firme apartine actionarilor acesteia. Nu consumatorilor si nici statului. Dvs. daca veniti cu masina personala din Franta in Romania vi s-ar parea normal sa v-o opreasca aia la granita, pe considerentul ca exportati avutia nationala franceza???

        Pe de alta parte, in comparatie cu multinationalele, dl. Dragnea este inevitabil. Domnia sa face totul legal, mai exact face legile care-i permit sa faca ce vrea. Inclusiv sa fure nepedepsit.
        Mai mult, spre deosebire de multinationalele-cele-exportatoare-de-profit, dl. Dragnea exporta - mai platind un avion privat pentru gagica-sa si pentru sine, mai pe la Fortalezza etc. - bani pe care nu-i are, pentru ca, daca va uitati pe declaratia sa de avere, dl. Dragnea e sarac lipit. Din toti bashtanii pesedisti, doar Valcov e chiar mai sarac decat el.

        Asa ca mie ordinea prioritatilor mi se pare clara - sa ne ocupam intai de dl. Dragnea si complicii sai, care imi par mult mai periculosi, iar pe urma mai vedem si cu multinationalele.
        • -1 (1 vot)    
          da (Marţi, 14 mai 2019, 14:57)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          da, politicienii de la noi sunt pacostea majora, evident, dar vezi ca vbim de produse care vin de la companii din VEST. nu din Rusia sau Azerbaidjan - si ca acu doi ani grupul Visegrad (Hu+PL+cehia+Slovacia+BG) s-au plans ele primele de ce trimit aceste companii in europa est
          • 0 (0 voturi)    
            Nu mai cumparati produse fabricate in vest (Marţi, 14 mai 2019, 16:41)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

            Nu va obliga nimeni. Punct.
        • -1 (1 vot)    
          profitul exportat si la GAFA, dar urla tot UE (Marţi, 14 mai 2019, 18:58)

          nimeni_2342 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

          la fel e exportat si profitul lui GAFA si urla tot UE ca banii trebuie impozitati acolo unde sunt castigati. numai la noi nu e nicio problema sa castige firmele de pe urma pietei romanesti si banii sa ii trimita inapoi acasa.
          ei au voie sa urle ca GAFA scoate banii din UE dar eu n-am voie sa zic ca multinationalele scot banii din romania.
          bineinteles ca banii sunt ai actionarilor. DUPA IMPOZIT, pe care sa il plateasca acolo unde au avut activitatea.
  • +1 (5 voturi)    
    Cand tarile estice Cehia, Ungaria... (Marţi, 14 mai 2019, 13:18)

    Olyx [utilizator]

    si Polonia au atras atentia asupra fenomenului, Romania a fost singura care a tacut "mâlc" !!!... Ministrul Daea confirma la vremea respectiva ( in 2017 ) ca Romania nu dispune de proceduri privind dublul standard si, mai mult, recunoscand standard-ul (!!!) acelasi ministru spunea "Niciun produs cu dublu-standard vândut în România nu este periculos" !...
    A fost suficient sa recunoasca "Tătucul" (L.Dragnea) fenomenul pentru ca liota majoritara sa dea o lege de infierare drastica a fenomenului...Ramane de vazut cum vor proceda...
  • -1 (5 voturi)    
    cam tarziu (Marţi, 14 mai 2019, 13:26)

    Toni_Romania [utilizator]

    mulinationalele si-au cam facut "plinul" in 25 ani
    https://www.politico.eu/article/eastern-europe-wins-battle-over-double-food-standards/
  • -1 (3 voturi)    
    .... (Marţi, 14 mai 2019, 13:38)

    tirolez [utilizator]

    Eu am o problema cu legumele conservate de import cu etichete in limba romana . Nu stiu cata lume citeste unde sunt de fapt produse(e scris in general mic si nu la loc vizibil) si probabil chiar au impresia ca-s romanesti. Surpriza, Turcia. Dar si Bulgaria si uneori Ungaria. Sa mergeti la un Mega sa vedeti, gogosari in otet 1 singura marca romaneasca, la pret dublu fata de celelalte. Li se va aplica si lor legea asta cu calitatea? Sau si cele turcesti produse pentru turci sunt atat de proaste incat nu putem vorbi de dublu standard?
  • +3 (3 voturi)    
    sunt curios (Marţi, 14 mai 2019, 13:47)

    moka [utilizator]

    cine o sa constate dublul standard si o sa aplice amenzile de 4% din cifra de afaceri?

    gardienii publici?
  • +3 (3 voturi)    
    pun si eu o intrebare (Marţi, 14 mai 2019, 13:51)

    frum [utilizator]

    Am un supermarket, am contract cu un furnizor sa imi livreze cosmetice. Sunt revanzator, nu fac analize de laborator fiecarui produs sa vad daca e conform cu anumite standarde si totusi eu sunt amendat ca vand acel produs? De ce nu producatorul/importatorul care il pune pe piata din Ro?

    Eu cred ca legea asta trebuie mai bine gandita.
    • +2 (2 voturi)    
      pai tocmai. este inaplicabila (Marţi, 14 mai 2019, 15:35)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui frum

      dumneata poti importa de buna credinta produse din diverse tari fara sa stii ca ele sunt la o alta calitate fata de alte tari din UE iar producatorul este in china de exemplu. Amendeaza-l pe ala din china daca poti. Lege facuta sa se bucure prostii.
  • -1 (1 vot)    
    scutece (Marţi, 14 mai 2019, 14:34)

    nimeni_2342 [utilizator]

    nr5 12c/buc auchan, 14c/buc lidl. e vorba de scutece cu textura de hartie, nu alea cu plastic pe exterior. plastic 10c/buc la intermarché. 8c cele mici. ati vazut vreundeva in ro asemenea preturi la scutece?!
    • +2 (2 voturi)    
      in cazul expus de dumnevoastra (Marţi, 14 mai 2019, 15:45)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

      pretul mai mare se datoreaza transportului ineficient cauzat de proasta infrastructura. si deasemenea impredictibilatii fiscale a guvernului.

      Acuma din postarea dumneavoastra, eu tot nu inteleg cum va va ajuta o astfel de lege in speta expusa de dvs. Care este doleanta dvs?
      • 0 (0 voturi)    
        si marmota invelea ciucalata... (Marţi, 14 mai 2019, 19:01)

        nimeni_2342 [utilizator] i-a raspuns lui moka

        absolut! in ro vanzatoarele au 300 eur si in vest 1200, dar aia 20l de motorina la container de 58mc sunt de vina.
        ah, am uitat! scutecele sunt de fapt rosii si se strica pe drum din cauza ca fac 5 ore in plus in ro.
    • +1 (1 vot)    
      Stimate nimeni_2342, (Marţi, 14 mai 2019, 16:39)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui nimeni_2342

      Sunteti total pe langa subiect.
      Legea lui Dragnea nu priveste in nici un fel preturile si nici nu ar avea cum. Legea se refera la calitate si atat.
      Discutia despre preturi nu isi are locul aici chiar daca tehnic aveti dreptate. Si apropo de scutece, cine va determina calitatea acestora? Ce laboratoare? Ce specialisti? Dar la jucarii? dar la alimente? dar la cosmetice? dar la masini de spalat?
      • +1 (1 vot)    
        Ne pierdem vremea cu totii (Miercuri, 15 mai 2019, 10:10)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        E limpede pentru toata lumea, inclusiv pentru cei care discuta discutii ca n-au cu ce sa-si omoare timpul, ca legea asta e pur electorala. Praf in ochii electoratului pesedist, abureala cum ca PSDragnea lupta eroic cu Occidentul cel rau pentru drepturile romanilor. Pana formuleaza legea, pana o discuta, pana ies normele de aplicare... mai trec niste randuri de alegeri. De facut n-or sa faca nimic, ca de obicei, dar intre timp se vor fi impaunat la toate alegerile cu prostioara asta, deci scopul real va fi fost atins. Exact ca si cu idiotenia aia numita OUG 114.