Șeful Secției speciale, Gheorghe Stan, a greșit numărul dosarului în adresa transmisă ÎCCJ de retragere a apelului în dosarul Hrebenciuc/Chiuariu

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 13 mai 2019, 18:29 Actualitate | Esenţial


Gheorghe Stan
Foto: Agerpres
Șeful Secției speciale de anchetare a magistraților, Gheorghe Stan, a indicat greșit numărul dosarului în adresa transmisă recent Instanței supreme prin care anunța că retrage apelul declarat de DNA în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri, dosar în care, în primă instanță, fostul deputat PSD Viorel Hrebenciuc a fost condamnat la doi ani de închisoare cu executare, iar fostul ministru al Justiției Tudor Chiuariu a fost achitat.

Secţia de investigare a infracţiunilor din Justiţie (SIIJ) a trimis vineri, 10 mai, la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ÎCCJ) o adresă prin care anunţă că retrage apelul făcut de procurorii anticorupție în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri în care sunt judecaţi Viorel Hrebenciuc, Ioan Adam şi Tudor Chiuariu.

Adresa, înregistrată la ÎCCJ luni, 13 mai, este semnată de procurorul şef al SIIJ, Gheorghe Stan, numit recent judecător la Curtea Constituţională, la propunerea PSD.

Stan menționează în document că adresa sa vizează „dosarul penal nr. 286/1/2018”, având ca obiect infracțiuni de corupție.

Însă, conform datelor disponibile pe portalul Înaltei Curți de Casație și Justiție, dosarul cu nr. 286/1/2018 este un dosar judecat în Contencios administrativ şi fiscal și are ca obiect o excepţie de neconstituţionalitate.

Numărul corect al dosarului de corupție în care sunt judecați Hrebenciuc, Chiuariu & co, aflat pe rolul Secției penale, și care trebuia indicat de Gheorghe Stan este 2862/1/2018.





Citește pe acest subiect:

Secția de anchetare a magistraților a retras apelul făcut de DNA în dosarul de corupție al lui Viorel Hrebenciuc

Parchetul General se opune cererii secției speciale de retragere a apelului în dosarul lui Hrebenciuc: ”Decizia şefului SIIJ a fost una intempestivă”

Instanța supremă a amânat procesul lui Hrebenciuc. Este așteptat răspuns de la procurorul general, după ce șeful Secției speciale a retras apelul făcut de DNA

O asociație a procurorilor îi cere lui Gheorghe Stan să explice de ce a retras apelul în dosarul Hrebenciuc, pentru a „nu exista suspiciunea” că „încearcă să se revanșeze” pentru numirea la CCR






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9372 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Un ticalos (Luni, 13 mai 2019, 18:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acest komisar al poporului, aliat cu mafia scârboasa a hotilor psd+alde e o rusine pentru meseria de magistrat. Unul din cei care a dostrus JUSTITIA si care, atunci cand valul revoltei nu va mai putea fi oprit, va raspunde pentru TICALOSIA lui. Un gunoi!
    • +2 (4 voturi)    
      daca pica PSD la puscarie cu Stan ..... (Marţi, 14 mai 2019, 8:30)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      daca pica PSD la puscarie cu Stan, Florea, Tudorel, si toate cozile de topor .... dovezi sunt arhisuficiente .... unde-i lege nu-i tocmeala .... in plus se vede ca Stan e prost de bubuie, nu leaga doua fraze, exprimare de clasa a II-a, nu mai zic de chestia cu numarul de dosar .....
  • +12 (14 voturi)    
    Mai tamp de atat nu cred ca se poate !!! (Luni, 13 mai 2019, 18:40)

    Plagarus [utilizator]

    Doamne iarta-l pe robul tau Stan,ca nu stie unde-i si ce ar trebui sa faca.
    L
  • +10 (12 voturi)    
    Apreciere (Luni, 13 mai 2019, 18:45)

    ber [utilizator]

    Ehe, e competent baiatu! (fara litera el) Ca de aia a ajuns la CC.
    • +11 (13 voturi)    
      Absolvent de drept la Sibiu in 1997 (Luni, 13 mai 2019, 19:00)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ber

      Remarcabil doar ca jurist consult la S.C.Agro Transport S.A. Bacau
  • +9 (11 voturi)    
    Ceea ce înseamnă căăăă ... ? (Luni, 13 mai 2019, 19:18)

    fdaniel [utilizator]

    Cred că, în acest caz, dosarul NU este retras.
  • +10 (12 voturi)    
    Trebuia să meargă la CCR cu un kkt în mapă. (Luni, 13 mai 2019, 19:36)

    asavreau [utilizator]

    Oameni care nu se pot abţine nici când sunt promovaţi în funcţii deosebite,asta-i valoarea profesională şi morală a candidaţilor PSD.Ticăloşi.
  • +10 (12 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 13 mai 2019, 19:37)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Dupa ce dovedeste ca e sluga obedienta, acum dovedeste ca e si sluga incompetenta.
    • 0 (2 voturi)    
      prostia (Marţi, 14 mai 2019, 8:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      lui dă șansa judecătorului să ignore solicitarea lui stan.
  • +4 (6 voturi)    
    Mămăliga explodează ? (Marţi, 14 mai 2019, 0:09)

    Lu48 [utilizator]

    Vai de ţara în care un asemenea specimen ajunge în Curtea Constituţională. Vestele galbene au început protestele pentru majorarea preţului la carburanţi ! Noi ce facem ? O fi adevărat că mămăliga nu explodează ?
  • 0 (2 voturi)    
    Ticalos (Marţi, 14 mai 2019, 9:15)

    Mircea11 [utilizator]

    Stan e doar un slujbas ticalos care nu stie ce inseamna meseria pentru care este platit din banii cetatenilor Romaniei.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce bou! (Marţi, 14 mai 2019, 10:53)

    provest [utilizator]

    Asta e singura consideratie pe care poti sa i-o acorzi unui astfel de specimen cu freza de manelist fara perspective si complexe de inferioaritate.
  • 0 (2 voturi)    
    Se mai îndoiește cineva in Romănia (Marţi, 14 mai 2019, 11:16)

    Rescator [utilizator]

    de motivele reale pentru care Mafia Roșie,Cupola
    Ciumei Roșii,cu mâna slugii Gargamel Beria a
    inființat secția NKVD !?Indivizii numiți acolo sunt cele
    mai joase specimene din Procuratură,special dresate să zdrobească independența judecătorior și procurorilor corecți(atâția câți mai sunt).
    Dictatorul malefic,toxic și multiplu penal Liv Jong UNU este principalul beneficiar al manevrelor murdare și tot el ,paranoic de felul lui, îi numește,cu
    tupeu de bolșevic,pe cei din opoziție fasciști.
    Ipochimenul nu a aflat incă că cele două ideologii,
    comunismul de rit stalinist și fascismul sunt inrudite,
    ca două fețe ale aceleiași monede.
    Vă rog să ieșiți la vot să scăpăm de Ciuma Roșie
    și de slugile ei.
  • +1 (1 vot)    
    un prostanac (Marţi, 14 mai 2019, 18:31)

    U_swamp [utilizator]

    Vorba lui Iliescu, penal-penal, dar cu ochi buni la oameni...