Barometru Inscop: Iohannis conduce detașat în topul intențiilor de vot pentru prezidențialele din toamnă. Cioloș, în urma lui Dragnea

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 13 mai 2019, 15:02 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Preşedintele Klaus Iohannis conduce în preferinţele românilor în perspectiva alegerilor prezidenţiale din toamna acestui an, potrivit Barometrului de Opinie Publică lansat luni de Academia Română, transmite Agerpres.

Conform studiului, şeful statului întruneşte 45,8% dintre preferinţe, fiind urmat de Călin Popescu Tăriceanu (ALDE) - 18%, Liviu Dragnea (PSD) - 14,3%, Dacian Cioloş (USR şi PLUS) - 9,9%.

Chestionaţi pentru cine ar opta în cazul unui al doilea tur în care ar avea de ales între Klaus Iohannis (PNL, USR şi PLUS) şi Liviu Dragnea (PSD, ALDE), respondenţii au spus în proporţie de 41,6% că ar vota cu actualul şef al statului, 18% preferându-l pe preşedintele PSD.

În cazul în care Klaus Iohannis (PNL, USR şi PLUS) ar intra în turul al doilea al prezidenţialelor cu Călin Popescu-Tăriceanu (PSD, ALDE), 38,1% l-ar alege pe actualul şef al statului, iar 26% pe liderul ALDE. Un procent de 19,6% dintre respondenţi se declară nehotărâţi, 9% spun că nu vor merge la vot, iar 7,2% nu ştiu/nu răspund.

În situaţia unui tur al doilea de scrutin între Klaus Iohannis (PNL) şi Dacian Cioloş (USR şi PLUS), primul ar obţine 33,7%, iar cel de-al doilea - 14,6%. 29,8% se declară nehotărâţi, 13,7% spun că nu vor merge la vot, în timp ce 8,2% nu ştiu/nu răspund.

Dacă, actualul preşedinte ar intra într-un ipotetic tur doi cu Gabriela Firea, el ar fi preferat de 37,4% dintre respondenţi, primarul general al Capitalei obţinând 21% dintre voturi. Un procent de 22,5% se declară nehotărâţi, 10,3% spun că nu vor merge la vot, iar 8,8% nu ştiu/nu răspund.

Studiul a fost realizat de Inscop Research, în perioada 12 aprilie - 3 mai, pe un eşantion reprezentativ de 1.050 de persoane cu vârsta de 18 şi peste 18 ani, cu o eroare maximă de plus/minus 3%, la un grad de încredere de 95%. Sondajele au fost realizate în toate judeţele şi în sectoarele Capitalei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















29748 vizualizari

  • +5 (17 voturi)    
    ce ti-e si cu statisticile astea... (Luni, 13 mai 2019, 15:07)

    Martha Logu [utilizator]

    .. pa mine nu m-a intrebat nimeni.
    • +5 (9 voturi)    
      Tăriceanu de la 5.36 la 18%?!! Sondaj greșit. (Luni, 13 mai 2019, 17:59)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      La primul tur al prezidențialelor din 2014, Tăriceanu a avut un procent de 5.36% iar Elena Udrea 5.20%. Cu alte cuvinte, Tăriceanu este pe undeva la același nivel cu protejata lui Traian Băsescu în preferințele electorale ale alegătorilor. Când a crescut la 18%?

      In consecință tot sondajul Inscop este eronat.

      Alegeri 2014, turul I:
      - Călin Popescu-Tăriceanu, Independent, votat de 508.572 persoane, procent 5,36%
      - Elena Udrea, Partidul Mișcarea Populară (Alianța PMP-PNȚCD), votata de 493.376, procent 5,20%.
      Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Alegeri_preziden%C8%9Biale_%C3%AEn_Rom%C3%A2nia,_2014

      Citat:
      "Preşedintele Klaus Iohannis conduce în preferinţele românilor în perspectiva alegerilor prezidenţiale din toamna acestui an, potrivit Barometrului de Opinie Publică lansat luni de Academia Română, transmite Agerpres.

      Conform studiului, şeful statului întruneşte 45,8% dintre preferinţe, fiind urmat de Călin Popescu Tăriceanu (ALDE) - 18%, Liviu Dragnea (PSD) - 14,3%, Dacian Cioloş (USR şi PLUS) - 9,9%."
      • +1 (1 vot)    
        e corect (Marţi, 14 mai 2019, 10:53)

        Erwin [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Tariceanu avea 5%, dar Ponta avea 40%. Avand in vedere ca Dragnea are o imagine proasta si in randurile sustinatorilor PSD, voturile se duc la Tariceanu.
    • +5 (7 voturi)    
      TVR (Luni, 13 mai 2019, 18:44)

      florinos [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      La TVR, Olguta Vasilescu spunea ca ea este sigura ca Iohannis nu va ajunge in turul 2, o fi stiind ceva ?
      Ce planuri are PSD ?
  • +39 (49 voturi)    
    aoleo (Luni, 13 mai 2019, 15:18)

    liviu_ [utilizator]

    tariceanu 18, dracnea 14...
    frate.... nu e de mirare ca avem unul din cele mai mici IQuri la nivel european
    • +18 (32 voturi)    
      cu IQ (Luni, 13 mai 2019, 15:40)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      e alta poveste.
      Cand din masa populatiei iti pleaca 25% din cei care au totusi un IQ care sa-i faca sa-si doreasca o supravietuire in conditii mai bune(excede instinctul de conservare al asistatilor de la noi) ramai cu plevusca.
      consider ca daca iti pleaca vreo 10% din populatie cu un IQ peste medie ce ramane in tara scade ca medie.
      Vorba aia proportia prostiei ramane constanta daca nu chiar creste.
      • -12 (32 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 13 mai 2019, 16:20)

        cucuveaua mov [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

        pai comparam lucratorii in constructii si mehajerele din italia cu profesorii din ro?
        sau poate au plecat doar medici si nu stiu eu
        • 0 (10 voturi)    
          wow te-ai trezit? (Luni, 13 mai 2019, 18:53)

          torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          ce profesori gigel?ca din scoala 70% din elevi sunt praf...cu profesorii de care amintesti.
          si apoi o menajera poate fi mai inteligenta din moment ce reuseste sa se descurce intr-o alta tara ,cu o alta limba si cultura.Din acest pdv este mai inteligenta decat profu 'tau ...
          ca si profii au diplome agatate pe perete dar habar nu au sa faca un pivot in excel sau alte comenzi in MS Office.Ma lasi?
        • +2 (6 voturi)    
          asa e (Luni, 13 mai 2019, 19:16)

          Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui cucuveaua mov

          Nu stii tu.
  • -4 (42 voturi)    
    Cu parare de rau (Luni, 13 mai 2019, 16:19)

    Martinezu [utilizator]

    eu nu il mai votez pe Iohanis.
    Nu mai pot alege cel mai putin rau din toate.
    • -5 (35 voturi)    
      si eu (Luni, 13 mai 2019, 16:26)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      am sa fac la fel,poate USR va avea un candidat bun,iar daca n-ajunge in turul 2,atunci nu votez;nu e posibil sa ajungi presedinte pt . a doua oara doar bazandu-te pe baubau,tu nefacand mai nimic timp de 5 ani; s-a mizat prea mult pe faptul ca este etnic german si vezi Doamne,ce bine va fi primit in Germania si vin nemtii cu investitiile in RO,pacaleala.
      • +3 (17 voturi)    
        Eu zic sa va mai ganditi (Luni, 13 mai 2019, 17:12)

        McChicken [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Ultima oara cand cei mai multi au refuzat sa aleaga raul cel mai mic (in 2016), ati vazut ce a iesit. Suntem departe de ziua cand vom putea alege cu convingere, dar pana atunci este musai sa limitam raul...
      • +9 (23 voturi)    
        mai bine stai acasa (Luni, 13 mai 2019, 17:23)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Daca l-ai votat pe Johannis sperand ca vor veni niste nemti cu investitii inseamna ca esti prost.
        De ce nu l-ai vota pe Johannis in turul 2 impotriva lui Tariceanu, sa presupunem?
        Ti se pare ca Tariceanu e mai bun? Sau vi se pare ca votul negativ e degeaba?
        Aduceti-va aminte, voi astia principiali, de turul 2 intre Iliescu si Vadim, in care toti au dat cu votul in Iliescu. Raul cel mai mic nu inseamna neaparat mai bine dar inseamna evitarea unui rau foarte mare( uitati-va la Venezuela daca vreti exemple recente)
        PS PSD-ul lui Dragnea este un fel de PRM 2.0
        • +1 (1 vot)    
          vb ca (Marţi, 14 mai 2019, 20:09)

          john06 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          o blonda proasta,eu vb de ce ziceau unii in campanie,nu ca eu l-am ales pt. motivele alea;in rest,ai scris doar prostii,fara vreo logica.
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 mai 2019, 17:08)

      [anonim] i-a raspuns lui Martinezu

    • +5 (11 voturi)    
      da Gogule. in finala intre el si Ciolos (Luni, 13 mai 2019, 17:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Alege-l pe Ciolos
      Dar asta nu inseamna ca in turul 1 sa il alegi pe Tariceanu sau pe strigoi
    • +4 (6 voturi)    
      Din pacate (Luni, 13 mai 2019, 18:48)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu cred ca vom avea in viata asta ocazia sa votam pe cineva din convingere.
      Asa ca ia ceva pentru greata si voteaza, nu avem incotro.
  • +13 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 13 mai 2019, 16:23)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    Dragnea si Tariceanu impreuna (Luni, 13 mai 2019, 18:47)

    constan [utilizator]

    Eu propun sa se legifereze presedintia alternativa pentru cei doi,o zi unu la Cotroceni o zi celalalt.Daca sunt trecuti amândoi pe acelasi buletin de vot au sanse mari de reusita iar noi ne-am putea bucura din pln de expertiza nemaiintalnita a celor doi.
  • +2 (6 voturi)    
    Tariceanu 18% :))) (Marţi, 14 mai 2019, 1:41)

    John_english [utilizator]

    asta e gluma de 1 aprilie.
  • +2 (4 voturi)    
    e nevoie de oameni noi (Marţi, 14 mai 2019, 2:05)

    Coco Whistle [utilizator]

    romanii adevarati nu mai pot fi prostiti.
    • 0 (0 voturi)    
      bineinteles!!!! (Marţi, 14 mai 2019, 6:02)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ca mai prosti de atit nici nu se poate....ma refer la cei...."adevarati"..
  • +1 (1 vot)    
    Alegeri? (Marţi, 14 mai 2019, 11:33)

    mrn200v [utilizator]

    Nu înțeleg ce caută Dragnea în sondaj? Și-a anunțat candidatura? Așa, de ce nu apare și Constantinescu?