Dragnea: Săptămâna viitoare voi depune proiectul privind dublul standard. Cei care aduc marfă inferioară în România vor plăti să-i usture

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 12 mai 2019, 14:14 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea
Foto: Digi 24
Liderul PSD Liviu Dragnea a anunţat duminică, în Giurgiu, că săptămâna viitoare va depune la Parlament un proiect privind legea dublului standard, potrivit căruia cei care vor aduce în România produse de o calitate inferioară celor comercializate în ţara de origine vor plăti "să-i usture". El a mai anunțat creșterea subvențiilor pentru tomate de la 3.000 la 6.000 de euro și a precizat că o altă măsură este reducerea TVA la 5% pentru produsele tradiționale.

"Săptămâna viitoare voi depune în Parlament o lege care va revoluţiona acest sistem: legea dublului standard. Cei care vor mai îndrăzni să aducă în România produse de calitate mai proastă decât în ţara lor vor plăti, ca să-i usture. Asta trebuie să înţeleagă toată lumea. Vor să vină cu produse în România? Perfect, dar să vină cu produse de calitate superioară, aşa cum sunt şi la ei în ţară", a spus Dragnea, la TVR1, citat de Agerpres.

Liviu Dragnea a anunțat extinderea programului de subvenții la legume.

”Am zis că dăm subvenții și am început cu acest 1.300 euro. Acum suntem la 18.000-19.000 de legumicultori intrați în program și numărul va crește. Mergem doi ani și jumătate cu programul, dacă merge îl extindem. Am spus că trebuie să acoperim lunile de iarnă cu produse românești. Atunci pentru asta de la bugetul de stat vor fi plătite centralele termice pentru a asigura încălzirea în solarii sau sere. Pentru cei cu roșii subvenția va crește de la 3.000 euro la 6.000 de euro, anul viitor", a spus liderul PSD, citat de Mediafax.

Dragnea a mai susținut că România trebuie să iasă din situația în care grâul pleacă din țară și se întoarce biscuți, vorbind și despre introducerea cotei TVA de 5% la produsele tradiționale românești.

"O să cer Guvernului, de la anul impozitul pe subvenții trebuie să fie vital. Asta înseamnă venituri mai mari și șansa de a concura cum trebuie. Unul din obiective este să înceapă să se dezvolte prelucrarea aici în România. Putem ieși din situația în care suntem acum, în care grâul nostru e dus afară, făcut biscuiți și readus aici. Dar de ce să nu-i facem aici? Dacă fermierulului îi pot fi date suvenții și eliminarea impozitului, atunci de ce fermierul să nu facă aici, să nu producă aici, să facă o microfabrică", a mai declarat Liviu Dragnea.

Un alt exemplu invocat de liderul PSD se referă la faptul că, potrivit acestuia, românii au ajuns în situația în care cumpără crap românesc crescut în Spania, în timp ce în țară bălțile au rămas neîngrijte din lipsa sprijinului prin subvenții pentru producători. ”Ați fost în Piața Obor? Cum să mâncăm crap românesc adus din Spania? Aici e un potențial foarte mare. Din păcate, nu s-a făcut nimic în anii precedenți. E o sursă de venit foarte importantă. A crescut ponderea în PIB. (...) Avem crap românesc pe care îl cresc alții. E păcat de Dumnezeu. Când eram mic bălțile erau pline de pește. Ungaria produce mai mult pește decât România”, a spus Dragnea.

















4347 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    E data legea, voi blocati legile (Duminică, 12 mai 2019, 14:26)

    Mihnea_V [utilizator]

    Bossulica Livache, legea privind dublul standard e deja data de Uniune. Si tot ei dau legea asta privind eliminarea grasimilor nocive din alimente, proiect USR pe care tu il blochezi in Parlament de mai bine de un an. https://www.hotnews.ro/stiri-sanatate-23125313-decizie-istorica-comisiei-europene-statele-membre-obligate-limiteze-acizii-trans-din-alimente-cele-mai-nocive-grasimi-responsabile-zeci-mii-decese-anual.htm
    • +5 (9 voturi)    
      de fapt vor (Duminică, 12 mai 2019, 14:54)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Mihnea_V

      sa se instaleze la organul de control ! Ei vor sa decida cine vinde in tara si cine nu ! In functie de spaga la partid !
      • +4 (4 voturi)    
        Mai e ceva. O sa aduca strainii in tara doar marfa (Duminică, 12 mai 2019, 16:32)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

        clasa intai. Dar cu pretul pe masura. Sa-i vedem pe romanii care intind suta cum o sa-l injure pe Dragnea. Ei se multumesc si cu rosii strambe, daca sunt la jumatate de pret, de ce ar trebui sa fie toate rotunde si de aceiasi dimensiune ????
  • +12 (12 voturi)    
    OK (Duminică, 12 mai 2019, 14:44)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Se aplica la orice? Gen asfalt facut de mantuiala, poduri care crapa dupa o saptamana, marcaje pe strazi care se sterg dupa o luna-doua, verdeata plantata care se usuca dupa cateva zile... Toate facute fie incorect fie folosind marfa de proasta calitate si ieftina, dar supraevaluata fiind firma abonata la stat.

    Intreb si eu...
    • +10 (10 voturi)    
      Exclus (Duminică, 12 mai 2019, 15:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Exclus la otokarele turesti aduse de pesedista Firea, fosta mancatoare de (..) la Latrinele Securitatii,
  • +9 (11 voturi)    
    Fir'ar'.. (Duminică, 12 mai 2019, 14:45)

    ipolitic [utilizator]

    eu's mort dupa pulpe inferioare de pui la cuptor. Si am inteles ca cele inferioare vin numai din import.Ce ma fac daca Dragnea va baga OUG-ul in Dancila? Stiti ce, mai bine merg la vot.
  • +6 (6 voturi)    
    Fumigene inainte de alegeri (Duminică, 12 mai 2019, 14:49)

    florinos [utilizator]

    Fumigene inainte de alegeri, tot PSD se lauda ca va da o lege ca in supermarket sa se vanda 50% marfa româneasca dar cand au venit la putere au uitat sa dea legea.
  • +5 (5 voturi)    
    Inca un pic si o sa dea o lege ca romanii au (Duminică, 12 mai 2019, 14:51)

    ilex2013 [utilizator]

    dreptul sa respire, inca una ca au dreptul sa traiasca , si multe alte lucruri folositoare romanilor ca el ne iubeste si ne vrea binele si noi ca niste tampiti ce suntem il fluieram...
  • +8 (8 voturi)    
    MARFA SUPERIOARA DIN TURCIA SI rUSIA (Duminică, 12 mai 2019, 15:01)

    rov [utilizator]

    Autobuzele au venit, urmeaza tancurile si doctrina din rrrrrrusia!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Trebuie bagat la bulau (Duminică, 12 mai 2019, 15:19)

    ruskimushki [utilizator]

    ce cauta in fruntea camerei deputatilor ?
  • +8 (8 voturi)    
    Dar cei care FURA? (Duminică, 12 mai 2019, 15:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Cei care fura cum esti tu si toate gunoaiele care te inconjara, cu voi cumrămâne, ordurilor?
  • +2 (2 voturi)    
    Imi vine sa vomit! (Duminică, 12 mai 2019, 15:48)

    Ciprian1979c [utilizator]

    De parca ar mai castiga un vot cu aberatiile astea! Aberatii in sensul ca nu se fac sau si daca se fac se aplica ca la noi ...100 de euro spaga si merge si asa! Ba, mustaciosule, nu o sa castigi nici un vot in plus, de la nimeni, habar nu ai cat esti de urat de lume - iar cei care te au votat sunt din ce in ce mai putini sau au plecat la Ponta! Eu, daca as avea ales dintre tine si boschetarul de la mine, de la metrou, eu pe ala l-as vota!
  • +2 (2 voturi)    
    Ceausescu era mindru (Duminică, 12 mai 2019, 15:49)

    Dizidentul [utilizator]

    de un astfel de activist,cind mergi in piata la cumparat exista marfa cu preturi diferite in functie de calitate,vrei mai ieftin mergi la magazinele cu marfa ieftina. Ce propune Dragnea este periculos pentru ca ,un controlor de calitate vine in magazin si spune"calitatea este proasta numai conteaza cat1,cat2 sau cat 3 cartofii mai mici sau rosiile mai verzi,cine hotareste si cine interzice vinzarea? si atunci intervine legea lui Dragnea si intreaba vinzatorul de provenienta marfii,daca este Aldi,Lidl etc.si marfa vine din afara vor fi amendati? marfa trebuie incadrata in categorii si astfel se stabileste pretul,
  • +1 (1 vot)    
    Blah blah (Duminică, 12 mai 2019, 18:09)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Cum va verifica el dublul standard? Sa inteleg ca de acum va avea el grija ca romanii sa manance doar, de ex. ciocolata Lindt sau belgiana? De preferat, importante prin vreo firma din Teleorman cu actiuni la purtator de mustata.

    La preturile la care vor ajunge romanii se vor transforma intr-un popor suplu.

    Apropos, cu un drum da si o lege prin care obligi ca justitia sa functioneze dupa standardele EU si sa-i ii amendezi aspru pe cei care incearca sa ii reduca standardele fie si trecand prin parlament.
  • +1 (1 vot)    
    piata decide pretul si calitatea (Duminică, 12 mai 2019, 20:44)

    John_english [utilizator]

    asta înseamna economie libera.
  • 0 (0 voturi)    
    ehehe (Duminică, 12 mai 2019, 23:11)

    1A [utilizator]

    nu uita dictatore de teleorman de lamaile turcesti care put a soriceoaica de la 3 metri.