Dăncilă la Arad, despre proteste: Sunt siderată. Eu vedeam aici "un pol al civilizației", cu oameni foarte civilizați. Nici mie, nici colegilor mei nu ne este teamă

de MH     HotNews.ro
Vineri, 10 mai 2019, 14:32 Actualitate | Esenţial


Dragnea și Dăncilă, CEX
Foto: Hotnews
Premierul Viorica Dăncilă, aşteptată și la Arad de protestatari, se declară "siderată”, dar ține să spună că nici ei, nici celorlați social-democrați nu le este teamă. "Nu ne sperie nici țipetele, nici jignirile", susține Dăncilă, întâmpinată cu proteste și la Arad și la Cluj.

”Vreau să fac o precizare: să știți că nici mie, nici colegilor mei nu ne este teamă. Nu avem niciun fel de problemă de a veni la Arad, la Timișoara sau în alte județe. Nu ne sperie nici țipetele, nici jignirile", a susținut Dăncilă, potrivit Mediafax.

Ea susține că "progresul într-un județ nu se face nici cu jigniri, nici cu țipete", ci cu proiecte.

Viorica Dăncilă mai spunea că ea vedea la Arad "un pol al civilizației", cu oameni foarte primitori și foarte civilizați, iar "ceea ce se întâmplă acum, când câțiva cetățenii vin și jignesc, nu cred că caracterizează această zonă”.

Premierul mai spune că este mult mai important ca accentul să nu fie pus pe dezbinare și pe jigniri, ci să existe o luptă de proiecte.

"Dar cei care nu au proiecte încearcă să ascundă acest lucru și vin cu jigniri, cu dezbinare. Am auzit strigând tot felul de lucruri, sunt siderată de ceea ce pot să spună, sunt foarte uimită de modul în care unii înțeleg să acționeze”, a afirmat Dăncilă.

Premierul Viorica Dăncilă a fost aşteptată, vineri, la Prefectura Arad de peste 200 de protestatari care scandează "PSD, ciuma roșie", "Viorica nu uita, că Ardealul nu te vrea” și care au un banner cu mesajul "Orice om îi este teamă de Ardeal”. Și la Primăria Lipova, unde a avut o întâlnire cu responsabili locali şi membri ai PSD, Viorica Dăncilă a fost aşteptată de zeci de liceeni care au avut pancarte cu mesaje împotriva Guvernului. Și la Cluj, unde a mers joi, Dăncilă, a fost așteptată de peste o sută de protestatari, fiind nevoie de intervenția jandarmilor pentru a-i opri.

Joi, jandarmii clujeni au intervenit blocând accesul în curtea Institutului de Oncologie din Cluj-Napoca, unde premierul Viorica Dăncilă a intrat pe o ușă laterală, iar peste 100 de protestatari au fugit în direcția intrării respective. Premierul Viorica Dăncilă a ajuns la Institutul de Oncologie din Cluj-Napoca, dar a intrat pe o curte laterală, deoarece la intrarea principală se adunaseră peste 100 de protestatari. Când au aflat că premierul a ajuns în spital pe o cale de acces laterală, protestatarii au fugit în direcția acesteia, strigând „Demisia”, „Jos Guvernul”, „Noi nu vrem să fim conduși de hoți” și „Ne e silă de Dăncilă”.

Viorica Dăncilă a fost așteptată cu proteste și în fața Casei de Cultură din Cluj-Napoca, unde urma să participe la o întâlnire cu primarii și consilierii PSD Cluj. Organizatorii au schimbat însă locul întâlnirii. Ea a comentat incidentele afirmând că "violența este atributul oamenilor slabi”, iar "aceste lucruri urâte arată că de fapt nu au alte argumente".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















15910 vizualizari

  • +30 (32 voturi)    
    PENTRU CA PUTEM! (Vineri, 10 mai 2019, 14:44)

    alexman1 [utilizator]

    ba sa va fie teama ca lumea nu va mai suporta cu toate rahaturile voastre.Nu mai tin! Acum va luati plata...
    • +7 (9 voturi)    
      a gresi e omenesc (Vineri, 10 mai 2019, 16:55)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui alexman1

      eu unul as scuza-o pe Dancila, cred ca e un șoc pentru ea ce se intampla ziele astea.

      Asa e cand te uiti doar la Antena3, ai impresia ca toata lumea te iubeste... poate mai schimba si ea canalul.

      Ce să-i faci, baițele astea in mulțime mai sunt si cu apă rece.
  • +25 (27 voturi)    
    Nu esti dorita (Vineri, 10 mai 2019, 14:49)

    mitg [utilizator]

    Nici tu si nici colegii tai. Mars.
  • +27 (29 voturi)    
    civilizatie (Vineri, 10 mai 2019, 14:57)

    DrIon [utilizator]

    Gresit! Singurul pol de civilizatie din Romania se afla in Teleorman!
    Din acest motiv sa-i recomandam lui Dancila sa nu iasa din acel pol!!!! Si sa-l tina acolo si pe LND!
  • +26 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 mai 2019, 14:58)

    [anonim]

  • +19 (21 voturi)    
    toate vizitele ei de lucru (Vineri, 10 mai 2019, 15:16)

    Gobelin [utilizator]

    si la Arad si la Cluj, sunt doar la institutii conduse de pesedisti: prefectura, institutul oncologic, primaria Lipova. Primariile Arad si Cluj nu incap pe agenda. Pentru ca astia guverneaza doar pentru ei, doar acolo unde au interes electoral.
  • +26 (28 voturi)    
    ca sa vezi... (Vineri, 10 mai 2019, 15:21)

    liviu_ [utilizator]

    toti cei care-i contesta nu-s civilizati...

    atat o duce capul!

    tovarasa... tocmai pt ca (si) aradul este un pot al civilizatiei esti huiduita!

    civilizatei si bun simt nu inseamna sa te lasi calcat in picioare de un guvern de hoti!
    • +3 (3 voturi)    
      pai asa e in (Vineri, 10 mai 2019, 23:43)

      ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Teleorman!!!
  • +23 (25 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 10 mai 2019, 15:22)

    qwerasdf [anonim]

  • +16 (18 voturi)    
    mie si colegilor mei (de la Academie) (Vineri, 10 mai 2019, 15:51)

    U_swamp [utilizator]

    Iata ca scoala de gramatica serala de la Palatul Victoria incepe sa dea mici rezultate: un ghiocel care strapunge ultima nea a primaverii....Viorico-Barbie-lico
    Pai tama cu dativul ai inceput, cind necunoasterea lui ti-a conferit eticheta indelebila - Orice om ii este frica...? Cu dativul nu te joci, din prima, Barbilico, pina si coana Leana, in ultimul ei act, a utilizat acuzativul.
  • +8 (10 voturi)    
    Datorie (Vineri, 10 mai 2019, 15:51)

    aqualung [utilizator]

    Oamenii civilizați nu sunt datori să fie civilizați și cu necivilizații.
  • +14 (16 voturi)    
    punctul maxim de siderare o sa fie (Vineri, 10 mai 2019, 15:52)

    ..13 [utilizator]

    26 Mai 2019.

    Atunci sa vezi conita ca nici dracu nu va mai tine pe aici.
    S-au mai siderat si alti lederi politici de sorginte social-democrata: Geoana, MOnta si evident urmatoarea pe lista este Veorika noastra - #proastasatului

    Concluzia mea:
    #hailavot
  • +11 (13 voturi)    
    uitati-va la ea cat de destepteapta se crede (Vineri, 10 mai 2019, 16:09)

    CIP03 [utilizator]

    Daca nu protesteaza astfel incat sa fie auziti, atunci dancila o sa zica ca e bine ce face.

    Astia habar nu au de ce fac, sunt asa de prosti incat cred ca si restul sunt ca ei.

    Daca nu existau proteste azi Romania se transforma in Coreea de Nord cu dinastia Dragnea la conducere.

    Dancila sa zica multumesc, caci oamenii sunt pasnici si nu are parte de prosteste ca in Franta sau Ucraina unde politucul ajunge dese ori in cosul de gunoi la propriu.
  • +6 (8 voturi)    
    N-ai cum să fii siderată (Vineri, 10 mai 2019, 18:02)

    mr_mojo [utilizator]

    Tu nu înțelegi nimic, deci ori nu te miră nimic, ori te miră totul.
  • +2 (2 voturi)    
    siderata (Sâmbătă, 11 mai 2019, 13:41)

    Ilidia [utilizator]

    Guar pacatosului adevar graieste cand afirma ca e "siderata", mai pe romaneste e "cazuta din luna"....
  • 0 (0 voturi)    
    Ce cautai pe la Arad? (Sâmbătă, 11 mai 2019, 18:11)

    asavreau [utilizator]

    O)amenii se apara de hoti.