Miting PSD la Galați: Social-democrații și-au propus, pentru sâmbătă, strângerea a 30.000 de susținători la Casa de Cultură / Gălățenii pregătesc o contramanifestație și promit că ”o să fie ca la Iași”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 10 mai 2019, 13:12 Actualitate | Esenţial


Miting PSD la Iasi
Foto: Facebook - Razvan Barba
După Iași, Liviu Dragnea a programat pentru sâmbătă, la ora 11.00, și un miting PSD la Galați, la Casa de Cultură, unde, potrivit surselor HotNews, social-democrații mizează pe participarea a 30.000 de persoane. Potrivit paginii de Facebook Galațiul Nostru, toți membrii PSD Galați au fost sunați și rugați să fie prezenți, iar în Tecuci, toți directorii societăților și instituțiilor ce țin de primărie au fost puși să trimită salariații la miting. În același timp, societatea civilă se mobilizează pentru organizarea unei contramanifestații Marș din orașul nostru”.

Social democrații și-au propus să strângă la Galați 30.000 de persoane la mitingul de susținere, asta în contextul în care la Iași au promis că vor aduna 40.000 de susținători și au spus ulterior că s-au strâns 15.000. Cu toate acestea, Ziarul de Iași a estimat numărul simpatizanţilor PSD din interiorul Pieţei Unirii la circa 10.000.

Cum se mobilizează PSD Galați pentru mitingul de sâmbătă

”1. În Berești Meria s-a dat ordin, asistații sociali trebuie să vină la Galați să-l aplaude pe președintele cariat al PSD.
2. Toți membrii PSD Galați și simpatizanții lor au fost sunați azi și rugați să fie prezenți sâmbătă la aplaudat.
3. În Tecuci toti directorii de societati ale primariei, scoli ,servicii, inclusiv spitalul municipiului Tecuci au fost pusi sa trimita salariatii vineri la mitingul condamnatului penal. Deși la sfârșitul săptămânii trecute au anunțat că mitingul va avea loc vineri, mobilizarea se face pentru ziua de sâmbătă”, scrie pagina de Facebook Galațiul nostru. Galațiul nostru este, de altfel, unul dintre organizatorii unei contramanifestații, alături de comunitățile ”Pentru Galați”, ”Galațiul Proeuropean” și ”Curățăm Galațiul”, arată pagina evenimentului protest ”Marș din orașul nostru”.

Protestul este organizat sâmbătă începând de la 10.00 tot la Casa de Cultură a Sindicatelor, unde așteptat să ajungă Dragnea.

”O să fie ca la Iași”

”Groparul țării vine în vizită la groparii orașului. Lingăii locali ai președintelui penal PSD sunt așteptați în fața Casei de Cultură a Sindicatelor sâmbătă de la ora 11.00. Dan Nica vrea să îi mulțumească lui Dragnea că l-a pus pe locurile eligibile la europarlamentare și că va mai încasa încă 1 milion de euro în următorii 5 ani de la PE. Și s-a gândit să pună de o chermeză electorală.


Dacă vor bâlci, bâlci să fie! O să fim și noi acolo. Ar fi chiar păcat să îi lăsăm singuri. O să ne spunem durerea, o să ne vărsăm năduful, o să strigăm și o să dovedim că Galațiul nu e moșia hoților PSD-iști.
Nu incităm la scandal, dar nu putem sta cu mâinile în sân. Hoții nu sunt bineveniți la noi în oraș. O să fie ca la Iași!”, scriu organizatorii.




















31547 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Moldova se ridica! (Vineri, 10 mai 2019, 13:18)

    tahomir [utilizator]

    Bravo, moldovenii mei!
    • 0 (8 voturi)    
      Care "moldoveni"? (Vineri, 10 mai 2019, 13:24)

      Geo6101 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Tot cei care au fost dusi la Iasi? Nu a expirat contractul cu firma de transport? Aceiasi oameni, dupa principiul doua mese nu strica?
    • +13 (17 voturi)    
      ticalosii astia isi fac mai mult rau cu mitinguril (Vineri, 10 mai 2019, 13:43)

      olariub2005 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Arata ca nu mai sunt doriti si ca au mari probleme in locurile in care istoric erau preferati.
      Asa ca, la lupta! sa-i stergem din politica mare
      • +8 (12 voturi)    
        Galateni, aparati Galatiul! (Vineri, 10 mai 2019, 14:21)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui olariub2005

        Demonstrati ca nici pe la voi "nu se trece"!
    • +8 (10 voturi)    
      PSD a dovedit (Vineri, 10 mai 2019, 14:05)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      in 30 de ani ca nu vrea sau nu poate sa se desparta de politica trecutului sau r00shu ! Sunt anacronici si valorile pe care le promoveaza au ramas aceleasi ! Deci, sa-i trimitem acolo unde le place ! Sa-i facem istorie !
  • +11 (17 voturi)    
    e un sentiment puternic anti-psd in toata tara (Vineri, 10 mai 2019, 13:20)

    qwerasdf [utilizator]

    daca alegerile s-ar organiza corect, psd-ul impreuna cu ciupercile alea de la alde nu ar trebui sa obtina mai mult de 20-22%.
  • +13 (15 voturi)    
    asa, asa! (Vineri, 10 mai 2019, 13:29)

    revo [utilizator]

    luati-i de la crasma, luati-i din batatura, de pe campuri, ca din fabrici si uzine nu mai aveti cum, ca nu mai exista!
    Dar luati-i cu arcanul, bagati-i in vagoane, ca pe animale, si duceti-i in obor, sa-i numere tatucul lor! Sa stie bine cine le e stapan si domn, al cui papuc trebuie sa-l pupe!
  • +10 (14 voturi)    
    daca la Iasi (Vineri, 10 mai 2019, 13:31)

    mos ion roata [utilizator]

    Dragnea si cheliosul au reusit sa o stearga miseleste, sper ca la Galati sa nu mai reuseasca.
  • +9 (11 voturi)    
    Ca sa demonstreze, ce???? (Vineri, 10 mai 2019, 13:37)

    sim18 [utilizator]

    Imbecili.....
  • +10 (14 voturi)    
    Plimbare (Vineri, 10 mai 2019, 13:37)

    Jolly Roger [utilizator]

    O ieșire la plimbare înainte de a bloca jandarmii zona respectivă cu țarcuri pentru oi... Ce or să facă? Lacrimogene, cumva ca să îi facă loc infractorului?
  • +12 (16 voturi)    
    Iasi (Vineri, 10 mai 2019, 13:38)

    micul_licurici [utilizator]

    Ce inseamna puterea exemplului.

    Daca la Iasi nu se intampla ce s-a intamplat sigur la Galati era liniste we asta.

    As pune pariu ca acum galatenii inspirati de evenimentele de la Iasi vor iesi in numar si mare in strada.

    La Iasi a fost in timpul saptamanii, acum e sambata. Pentru asistatii sociali, zi lucratoare sau we e tot aia insa noi ceilalti putem sa iesim mult mai usor in strada in we.

    Galati, Moldova, va sustinem de aici de unde suntem fiecare! Nu ne dezamagiti!

    Jos PSD!
  • +5 (7 voturi)    
    nu v-ati prins ma ca nu mai tine?! (Vineri, 10 mai 2019, 16:18)

    liviu_ [utilizator]

    vai de capu vostru... sunteti si hoti , dar si prosti!