Dăncilă, după ce jandarmii au intervenit ca să-i oprească pe protestatarii care au așteptat-o la Cluj: Violența este atributul oamenilor slabi

de MH     HotNews.ro
Joi, 9 mai 2019, 16:52 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Guvern
Premierul Viorica Dăncilă, care a fost așteptată la Cluj de peste o sută de protestatari, fiind nevoie de intervenția jandarmilor pentru a-i opri, comentează incidentele afirmând că "violența este atributul oamenilor slabi”, iar "aceste lucruri urâte arată că de fapt nu au alte argumente".

"Violența, aceste lucruri urâte, jignirile, arată că de fapt nu au alte argumente. Eu consider că violența este atributul oamenilor slabi, care nu au proiect, cum am văzut. Eu înțeleg, dacă sunt nemulțumiți de ceva, pot să vorbească despre nemulțumirile lor, pot să aducă în atenția opiniei publice orice lucru pe care îl consideră greșit", a declarat Viorica Dăncilă, citată de Mediafax.

Ea mai spune că protestatarii ar trebui "să își revizuiască un pic comportamentul".

"Dar ca să vii să jignești și să țipi, să arunci acest lucru cred că nu le-ar face onoare și cred că ar trebui dânșii în primul rând să își revizuiască un pic comportamentul pentru că ceea ce fac acum este transmis probabil în mai multe televiziuni, avem Summit-ul de la Sibiu și nu cred că este oportun nici acum și nici pentru mai târziu”, a adăugat Dăncilă.


Premierul Viorica Dăncilă a ajuns la Institutul de Oncologie din Cluj-Napoca, dar a intrat pe o curte laterală, deoarece la intrarea principală se adunaseră peste 100 de protestatari. Când au aflat că premierul a ajuns în spital pe o cale de acces laterală, protestatarii au fugit în direcția acesteia, strigând „Demisia”, „Jos Guvernul”, „Noi nu vrem să fim conduși de hoți” și „Ne e silă de Dăncilă”.



















18268 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    femeie (Joi, 9 mai 2019, 16:53)

    Kosmos [utilizator]

    tu esti doar o interfata a infractorilor..nici macar nu stii ce semnezi cand semnezi ceva..
    • +7 (9 voturi)    
      corect .... (Vineri, 10 mai 2019, 12:52)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      spune Dancila "Eu consider că violența este atributul oamenilor slabi," si ma uit la jandarmii astia, dau pe afara de violenta si prostie dar nu sunt slabi sunt grasi, supraponderali cu burta......
  • +18 (20 voturi)    
    of, Barbilico, ce ghinion ai (Joi, 9 mai 2019, 17:03)

    U_swamp [utilizator]

    Asa sint protestantii, violenti... E de la noaptea Sf. Bartolomeu, nu s-au calmat de atunci.
  • +25 (29 voturi)    
    aha (Joi, 9 mai 2019, 17:06)

    liviu_ [utilizator]

    bine de stiut...
    deci jandarmii si toti cei care au ordonat gazarea protestatarilor sunt slabi, nu?!

    tovarasa... nu este vorba de oameni slabi, este vorba de oameni frustrati pentru ca toate modurile pasnice prin care oamenii si-au aratat dezacordul cu ce face psd au fost ignorate sau s-a raspuns cu violenta (vezi 10 august) !

    vrei argumente?! ah ce usor e sa ataci oamenii cand esti incorjurata de jandarmi... tovarasa ignorati un referendum de 10 ani... siongura modalitate sa va dam jos este ca pe ceausescu! si nu pt ca suntem slabi sau nu avem argumente, pentru ca voi nu intelegeti decat de par!

    oricum sunt convins ca cineva ti-a dictat discursul asta , esti prea proasta ca sa inventezi asa ceva!
    • 0 (0 voturi)    
      Discursul tau e clar ca e scris de tine.. (Vineri, 10 mai 2019, 21:40)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      ...e exagerat de cretin.
  • +19 (23 voturi)    
    mda (Joi, 9 mai 2019, 17:11)

    stupidu [utilizator]

    asta a zis-o un sclav :)) sclavul lui dragnea!
  • +9 (11 voturi)    
    older_ovello@yahoo.com (Joi, 9 mai 2019, 17:22)

    OvidiuCaba1 [anonim]

    Tanti Dãncilã,


    Imaginati-va ca tocmai ati intrat in clasa 9-a, aveti codite impletite si un baiat sta in banca din spatele dvoastra. Tot la 10 minute, acesta va trage de codite. Nu tare, doar asa, cât sã vã sâcâie. In afara de asta, va mai fura si mancarea de nenumarate ori. Aproape in fiecare zi sunteti ruptã de foame sau, daca nu, inseamna ca ati avut noroc sa cheltuiti niste bani in plus pe mancare, bani pe care ati fi putut sa nu-i cheltuiti daca nu vi s-ar fi furat mancarea. Toate astea si multe altele s-au petrecut timp de 4 ani in care profesorii care ar fi trebuit sa vegheze la securitatea dvoastra s-au facut ca ploua. Cred ca va puteti imagina si singura ca dupa cateva zile veti deveni violenta. Daca nu dupa cateva zile, sigur dupa cateva saptamani. Si asta nu din cauza ca sunteti un om slab, ci din cauza ca colegul dvoastra pe care-l cheama Paul Sorin Damian v-a facut zile negre, in timp ce dirigintele Cornel Claudiu Roman ignora situatia, in loc sa ia masuri. Nici profesorilor Dan Nicolaie Ardelean sau Costel Sorinel Munteanu nu pareau sa le pese de dvoastra...
  • +7 (9 voturi)    
    Aici ai dreptate,este..... (Joi, 9 mai 2019, 18:05)

    gigiN [utilizator]

    ...atributul pesedeilor !!!
  • +10 (12 voturi)    
    Atributul Viorichii (Vineri, 10 mai 2019, 7:47)

    Victor Micea [utilizator]

    ..."oameni slabi, care nu au proiect". Hai ca asta a fost nostima. Cine i-a scris biletelul a avut umor.
  • +11 (13 voturi)    
    greata (Vineri, 10 mai 2019, 8:44)

    Mircea11 [utilizator]

    Mai Dancila, nu pricepi cat de greata ne este de tine si de gasca de infractori cu care ne conduceti ?
    Cu voi nu mai exista punte de dialog.
    Ati taiat tot.
    Vezi modul in care ati adoptat toate legile care tin de justitie.
    Le-ati luat la misto pe cei care incercau sa va spuna ca gresiti.
    Voi nu va dati seama ca santeti niste incapabili ?
    Dar ca santeti escroci va dati seama ?
  • +7 (7 voturi)    
    Dar minciunile ... (Vineri, 10 mai 2019, 9:19)

    sareta [utilizator]

    Atunci minciunile sunt atributul oamenilor grasi ??De peste un an nu va tace gura despre cresterea pensiilor dar in realitate le-ati redus la jumatate prin ignorarea raportului la salariul mediu brut prevazut in Legea pensiilor.
  • +4 (6 voturi)    
    Gura păcătoasei... (Vineri, 10 mai 2019, 14:52)

    Bolsevicul [utilizator]

    ”Eu consider că violența este atributul oamenilor slabi, care nu au proiect, cum am văzut.”

    Câtă dreptate are! Și cu câtă convingere ni s-a demonstrat asta pe 10 august!