VIDEO Dialog Juncker - Iohannis: „Nu sunt mulțumit de tot ce se întâmplă în România” / „Suntem doi”

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 mai 2019, 20:05 Actualitate | Esenţial


Juncker in Romania
Foto: Facebook/ romania2019.eu
Președintele Klaus Iohannis a spus, miercuri, în cadrul unei întâlniri cu tinerii europeni, că nu e mulțumit de anumite lucruri din UE. În replică, președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a spus că nici el nu e mulțumit de tot ce se întâmplă în România, relatează Mediafax.

Președintele României, Klaus Iohannis, a declarat, la o întâlnire cu tinerii, că deja trăim în „lumea digitală și nu suntem pregătiți”.

„Asta e ceva pe care ar trebui să o luăm ca pe o provocare imensă. Deja locuim în lumea digitală și nu suntem pregătiți. Vorbiți despre ceva ce va veni, 5G, următoarea generație de comunicații. Telefonul tău va comunica cu mașina ta, cu mașina de spălat... Faceți ceva să înțelegeți asta pentru că asta se întâmplă. Vorbeam de smartphone-uri că în trecut nu ne imaginam că se poate. Avem informații care acum 10 ani erau greu de descifrat și de specialiști. Nu sunt satisfăcut de ce se întâmplă în UE”, a spus Iohannis.

În replică, președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, a spus că nici el nu e mulțumit de anumite lucruri care se întâmplă în România.

Șeful statului i-a răspuns, râzând: „Înseamnă că suntem doi”.
  • Vezi momentul în înregistrarea de mai jos, de la minutul 36:00
Președintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, și președintele României, Klaus Iohannis, participă miercuri, la Sibiu, la dezbaterea „Dialogul cetățenesc”, eveniment organizat de către Comisia Europeană, în contextul Summit-ului care va avea loc joi la Sibiu.


















12950 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    nu sunteti doi (Joi, 9 mai 2019, 8:39)

    varavara [utilizator]

    Suntem mult mai multi, suntem majoritatea romanilor.
    • +2 (2 voturi)    
      da... majoritatea... (Joi, 9 mai 2019, 12:58)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui varavara

      Dar din nefericire majoritatea care conteaza este cea din Parlament, votata de majoritatea populatiei care conteaza - adica retarzii care au votat PSD, ALDE si UDMR.
      Nemultumitii care nu voteaza, nu conteaza. Simplu.
      Deja oricum ar fi maxim 51% din totalul romanilor cei care nu sunt chiar asa retarzi pentru a vota PSD, ALDE si UDMR. Daca cei 51% nici macar nu merg la vot, sigur ca "majoritatea" de 49%, adica retarzii, vor fi cei care decid pentru Romania. "Nervosii" lui Dragnea.
  • -8 (16 voturi)    
    Sandra Pralong (Joi, 9 mai 2019, 8:39)

    Razvan_M [utilizator]

    https://www.presidency.ro/ro/administratia-prezidentiala/consilierii-presedintelui/pralong

    Pe ce criterii a fost aleasa aceasta doamna sa consilieze pe actualul Presedinte al Romaniei? Ce presedinte al Romaniei a mai fost consiliat de aceasta doamna? Pe cine reprezinta de fapt si ce ideologie vrea sa implementeze in Romania? Cine detine fundatia multinationala Open Society Foundation a carei prima reprezentanta in Romania este doamna sus-numita, inca de la inceputul anilor '90? Cine este Karl Popper si care-s teoriile acestuia?
    • +6 (10 voturi)    
      Nu stiu (Joi, 9 mai 2019, 9:11)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Nu stiu cine este aceasta doamna si doresc ca si tine un raspuns. Dar daca vrei sa punem intrebari spune-mi si mie pe ce baza sunt alesi persoane cheie in fnctionarea statului roman precum componentii CCR, CSM, Avocatul Poporului, Ministrii, sefii agentiilor guvernamentale, directorii de spitale, scoli, sefii de la gaz, electrica etc...
      Toti sunt alesi pe criterii strict politice si nu competenta, de aceea suntem in halul in care suntem
    • +4 (6 voturi)    
      Pfui... (Joi, 9 mai 2019, 10:18)

      kendf [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      "Pe cine reprezinta de fapt si ce ideologie vrea sa implementeze in Romania? Cine detine fundatia multinationala Open Society Foundation"
      Iar obsesia cu Soros...de unde apareti mai ametitilor?
      • 0 (2 voturi)    
        Bingo, avem un castigator! (Joi, 9 mai 2019, 14:26)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui kendf

        Chiar daca a raspuns involuntar.

        Acum apar alte intrebari logice: cu ce scopuri a aparut OSF in Romania inca de la inceputul anilor 90? Care-s legaturile intre OSF si presedintele Romaniei, Iohannis? Este vreun motiv pentru care presedintele Romaniei omite sa explice public aceste legaturi? Care au fost legaturile cu fostul presedinte Emil Constantinescu?

        M-as mai intreba: de ce presa libera omite sa investigheze aceste "coincidente" interesant de numeroase?
  • -5 (7 voturi)    
    critici generale (Joi, 9 mai 2019, 8:58)

    raru [utilizator]

    Stimate Domnule Presedinte al Romaniei,

    Toti vrem o Romanie cu un guvern eficient si cinstit. Nu vad insa la dvs sau la Presedintele EU o dorinta sa rezolvati situatia a 30,000 dosare nerezolvate inca de ANRP. Aceste persoane nu au acces la o justitie dreapta si eficienta de 30 de ani. V-am scris despre cazul meu si al altora si nu ati facut nimic. Pina nu rezolvati cazurile victimilor comunismului in Romania nu va fi liniste, mortii nu ne lasa.
  • -6 (8 voturi)    
    mda (Joi, 9 mai 2019, 9:09)

    noi2013 [utilizator]

    Declaratia neputintei tipice presedintelui.... Ce a facut sa schimbe situatia?!
    • +2 (2 voturi)    
      Ce a facut presedintele? (Joi, 9 mai 2019, 13:25)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      A facut tot ce a putut dupa ce mafia psd-alde i-au taiat majoritatea puterilor si asa mici pe care le are, cu ajutorul CCR aservit si a parlamentului majoritar psd-alde.
  • -4 (4 voturi)    
    Votul ar trbui să fie permis (Joi, 9 mai 2019, 9:38)

    Un cititor [utilizator]

    începând cu vârsta de 3 ani când potențialul omului e maxim. Copii ar trebui să aibă reprezentanții lor care să le apere drepturile.
    La fel și hoții. Dacă un om s-a născut hoț, genetic, și nu se poate abține să nu fure, de ce trebuie marginalizat? Dacă hoții sunt majoritari nu ar fi normal ca țara să fie condusă de hoți?
    La fel și cu mincinoșii. Mincinoșii, de exemplu, nu pot deosebi realitatea de ficțiune. Genetic. De ce ar trebui discriminați?
    Analfabeții, la fel. Cu ce sunt mai buni „alfabeții” decât analfabeții? Sunt destui „intelectuali” care au un caracter infect. Cu ce sunt mai buni ei decât analafabeții cinstiți, de exemplu?
    De ce daltoniștii trebuie să fie condamnați pe viață să nu poată avea permis de conducere? Normal ar fi ca să fie schimabte culorile semaforului astfel încât daltoniștii să nu fie discriminați!
    În concluzie, mai sunt multe de făcut în direcția unei democrații liberale autentice. lol
  • -1 (1 vot)    
    E normal... (Joi, 9 mai 2019, 13:12)

    Gigi Kent [utilizator]

    E normal sa nu fie multumiti. Nu e PPE-ul majoritar in Parlament si nu are Guvernul. Probabil nu va castiga nici prea multe mandate de europarlamentar la alegerile ce stau sa vina. Curata "nemultumire"!