Meleșcanu îi cere lui Iohannis să îl recheme în țară pe ambasadorul George Maior

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 8 mai 2019, 14:01 Actualitate | Esenţial


George Maior
Foto: MAE
Ministrul de Externe, Teodor Meleșcanu, a anunțat miercuri că i-a trimis președintelui Klaus Iohannis propunerea de rechemare de la post a ambasadorului României la Washington George Maior.

Anunțul a fost făcut de Meleșcanu la Antena 3.

"Comisia de politică externă a Senatului a solicitat Ministerului Afacerilor Externe să facă o analiză referitoare la domnul ambasador Maior. În urma acestei solicitări am făcut analiza respectivă și am trimis și la Președinție propunerea de rechemare a domnului ambasador George Maior și numirea unui nou ambasador la Washington. (Propunerea a noastră s-a bazat și pe (...) raportul Comisiei SRI legat de folosirea SRI în scopuri persoale de către domnul Maior", a declarat, miercuri, ministrul de Externe.

Meleșcanu declara, joi trecută, că în două săptămâni va fi finalizată analiza MAE în cazul lui George Maior. El spunea că analiza ar putea include și concluzii precum propunerea de rechemare a acestuia din funcția de ambasador al României la Washington.

Tot săptămâna trecută, vineri, Ministerul de Externe a reacționat la scrisoarea deschisă semnată de George Maior, fost șef al SRI și ambasador în SUA, în care acesta critică raportul Comisiei SRI, legat de modul în care Serviciul a folosit ANI, susținând că diplomații ar trebui să se abțină de la astfel de atitudini.

Fostul director SRI George Maior a angajat instituția, în perioada 2012 - 2015, în acțiuni "reprobabile", care au lezat interesele partidelor politice sau ale persoanelor fizice sau juridice, iar acesta a mințit Comisia de control, denaturând adevărul cu privire la relația instituțională și personală avută cu fostul șef al Agenției Naționale de Integritate, Horia Georgescu, se spune în raportul Comisiei parlamentare speciale pentru controlul activității SRI.

Citește și:

















21636 vizualizari

  • +27 (35 voturi)    
    Analiza lichelelor (Miercuri, 8 mai 2019, 14:26)

    V. Istina [utilizator]

    Metoda clasica, aplicata standard si de tudorel, facem o comisie de lichele si tradatori, o numim pompos si apoi trantim un rezultat catastrofal si o recomandare dupa placul tovarasilor, adica schimbarea persoanei luate la tinta.

    Ce se uita: comisia de lichele e doar o comisie de tampiti, complet irelevanta. Cererea dinozaurului comunist melescanu e o mizerie comunisto-mafiota pe care Iohannis nu poate decat sa o ignore ca pe o alta nemernicie din seria cu care psd-ul siluieste tara asta.

    Cam atat.
    • -7 (11 voturi)    
      Maior nu trebuia numit, faraoane. (Miercuri, 8 mai 2019, 17:01)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Locul lui era într-o cameră de doi pe doi, cu zăbrele. Să nu uităm cine-a fost și ce-a făcut acest maior. Sau Coldea.
  • +25 (33 voturi)    
    Incomplet. (Miercuri, 8 mai 2019, 14:28)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu este "ministrul de externe Melescanu".
    Este "ministrul prorus de externe Melescanu".
    • -21 (29 voturi)    
      Vai ce gluma buna ai spus, (Miercuri, 8 mai 2019, 15:09)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      de mult n-am mai ras asa bine!
  • +15 (25 voturi)    
    ANALiza lui Melescanu cu Dragnea (Miercuri, 8 mai 2019, 14:29)

    Mannpawel [utilizator]

    comisia de securisti de laPSD s-a intrunit intr-un birt unde Melescanu l-a ANALizat pe Dragnea si au decis ca ...merg la antena 3 sa se analizeze si acolo putin
  • +17 (27 voturi)    
    Dacă nu ești omul (Miercuri, 8 mai 2019, 14:32)

    Observatory [utilizator]

    PSD ului, afara.
    Tractoristul cu dinții cariați controlează absolut tot și ne calareste cum dorește mintea lui de analfabet.
    Votați acest nemernic și Gașca lui , numita Ciuma roșie :Afara !
    • -10 (22 voturi)    
      Parca Maior era pesedist, (Miercuri, 8 mai 2019, 15:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      sau o fi de la alt partid?
      • +6 (12 voturi)    
        Mai analizeaza (Miercuri, 8 mai 2019, 15:52)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        văd ca te pricepi....
        Felicitări !
      • +6 (16 voturi)    
        Parca .. (Miercuri, 8 mai 2019, 15:59)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ...dracnea si valcov erau PDL-isti...Sau or fi la alt partid?
        • -4 (6 voturi)    
          De-ai lui Băse. (Miercuri, 8 mai 2019, 17:02)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Și, sperăm sincer, să distrugă cît mai repede pesedeaua.....
      • +4 (12 voturi)    
        Scuzele mele (Miercuri, 8 mai 2019, 16:11)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Se pare ca a fost și poate încă este PSDist, este neclar, ce este adevărat ca a căzut in dizgrația tovarășului Tariceanu , care a fost nemultumit de cum NU a deschis porțile unor personalități importante din Washington .
        Tovarasul Tariceanu a fost ignorat și neimpresionat pentru cercurile politice americane.
        Obiectiv, palmaresul educațional și intelectual al Dl. Ambasador este greu de egalat .
        Una din putinele minți luminate ale României .
        Probabil Gașca vor sa-l înlocuiască cu un papagal, care sa execute ordinele tovarășilor .
      • +9 (15 voturi)    
        Cine e mai (Miercuri, 8 mai 2019, 16:19)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        urat, mai prost, mai nespalat, mai ingamfat sau nesimtit e PSD-ist. Te faci ca nu stii?
        Cum il prind pe unul ca vb mai bine ca ei sau ca e mai spalat, cum apar cozile de topor la flegme.
        Zici Psd si tragi apa
  • -11 (19 voturi)    
    singura (Miercuri, 8 mai 2019, 15:17)

    cucuveauamov [utilizator]

    problema e lui Maior este ca numele lui trebuie citit cu accentul pe finala
  • +9 (17 voturi)    
    Comisia latrinei 3 (Miercuri, 8 mai 2019, 15:35)

    verid [utilizator]

    Evident ,presedintele ,ca om responsabil, nu va lua in consideratie aceasta propunere generata de basmele pentru tampiti de la latrina . In legatura cu protocoalele,sper ca vor fi reluate deoarece au fost foarte eficiente in combaterea coruptiei si in general a criminalitatii .
  • +4 (10 voturi)    
    (poate ) Johanis nu vrea. (Miercuri, 8 mai 2019, 16:17)

    baimarean [utilizator]

    Si?
    Cine ce-i poate face?
    Decat sa "placute suedeze!
  • +8 (12 voturi)    
    ca si Veorica (Miercuri, 8 mai 2019, 16:26)

    Toreador [utilizator]

    si latraul asta a baut ceva ... altfel nu imi explic
  • +7 (15 voturi)    
    eu cer ca Melescanu (Miercuri, 8 mai 2019, 16:31)

    Kosmos [utilizator]

    sa-si prezinte demisia , scuze poporului roman si sa lase pasaportul la aeroport inainte de a parasi Romania pt rotdeauna spre mother Rusiia
  • +3 (7 voturi)    
    cererea MAE este ilegala (Miercuri, 8 mai 2019, 16:46)

    VP201 [utilizator]

    complet ilegala solicitarea MAE. in logica lor tu nu ai mai avea drept la aparare (consacrat de Constitutie) fata de o masura a unei autoritati de stat care te priveste. mai mult, in cazul de fata nici macar nu este vorba despre o autoritate (cum ar fi parlamentul), ci de o comisie (actele cu forta juridica ale parlamentului nu includ rapoartele comisiilor). Practic MAE ii restrange lui Maior dreptul constitutional la aparare, il sanctioneaza pentru ca si-a exercitat acest drept. Dupa logica MAE, daca Maior ar fi sanctionat de o autoritate, atunci acesta, nu ar trebui sa faca recurs sa se apere, fiind tinut de “obligatia de rezerva” fata de autoritati. noaptea mintii! daca vor sa instituie masura revocarii lui Maior invocand codul diplomatilor, acolo parca se vorbeste de "prejudiciu" creat prin fapta diplomatului. Deci, MAE trebuie sa demonstreze prejudiciul. Contestand raportul, Maior nu a incalcat legea sau vreo indatorire de serviciu care ar fi sanctionabila conf statut diplomatic. ce ar merita sa fie dati in judecata handicapatii de la MAE...dar, evident, este ordin politic...probabil ca la fel se va proceda si cu alti diplomati care nu vor sustine initiativele politice tembele de promovare nu a tarii, ci a unor leaderi politici, care chiar vor fi in contradictie cu statutul diplomatilor si interesele externe ale tarii. Dumnezeu cu mila
  • +3 (7 voturi)    
    Brontozaurul (Miercuri, 8 mai 2019, 17:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca brontozaurul komunist a declarat asta la Latrina colegului lui de stele si epoleti, e clar! KGB-ul lucreaza. In rest, Melescanu a ramas acelasi carierist incompetent si mârșav.
  • +1 (3 voturi)    
    melescanu (Joi, 9 mai 2019, 7:42)

    yura [utilizator]

    d-le melescanu am o mare rugaminte la d-voastra: nu va prostituati la batranete!!!!va rog!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Foarte corect! (Joi, 9 mai 2019, 9:14)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Dar mult prea tardiv: ce nevoie avem de ambasador la amerloci?!

    In decembrie 2016, Poporul l-a votat pe Dracnea, adica a votat iesirea din UE si NATO, din lumea civilizata, si integrarea de facto in Uniunea asiatica a lui Putin!

    In aceste conditii, este lipsit de sens sa avem un mabsador in SUA ... mai bine sa avem cate 2-3 ambasadori la Maskwa si Pekin!
  • +1 (3 voturi)    
    Analfabetii PSD-ALDE-UDMR au invatat cuvantul (Joi, 9 mai 2019, 10:17)

    Habermas [utilizator]

    "analiza"?