Lider sindical: Polițiștii trimiși la Sibiu pentru summit, nevoiți să achite 1.000 de lei cazarea pentru o noapte / Sunt cazați câte 4 în cameră

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 7 mai 2019, 15:19 Actualitate | Esenţial


politia
Foto: Facebook
Polițiștii detașați la Sibiu pentru a asigura ordinea publică la Summit-ul șefilor de stat din 9 mai plătesc 1.000 de lei pentru o noapte de cazare, fiind cazați câte 4 polițiști în cameră, declară vicepreședintele Sindicatului Național al Polițiștilor din România (SNPR) Decus, Bogdan Bănică, citat de Mediafax.

Bănică spune că a primit numeroase sesizări referitoare la condițiile de cazare și masă din partea polițiștilor delegați în această perioadă la Sibiu, pentru a asigura ordinea cu ocazia Summit-ului informal al șefilor de stat sau de guvern din Uniunea Europeană.

Conform acestuia, polițiștii care au fost detașați la Sibiu au primit diurnă 250 de lei pe zi, însă banii sunt cheltuiți integral pentru a plăti camerele în care au fost cazați, la suprapreț.
Bogdan Bănică susține că în camere au fost cazați câte patru polițiști și că prețul pentru o cameră, pentru o noapte de cazare, este de 1.000 de lei, în condițiile în care în aceeași zonă prețul este de doar 70 de lei/persoană/noapte.

"Nemulțumirea mea și a colegilor este legată de faptul că au fost obligați să se cazeze în anumite spații impuse. Polițistului i s-au dat 230 de lei pe zi să își asigure cazarea și încă 20 de lei pentru masă. (...) Din fotografii se vede clar că au mai fost băgate încă două paturi, ca să îi îngrămădim pe patru polițiști într-o singură cameră și să le luăm 1.000 de lei! Ei puteau să își aleagă locul de cazare undeva la 70 de lei de om, și nu la 250 și câte patru într-o cameră! Pe lângă faptul că nu este igienic, unul vine de la serviciu și îi deranjează pe ceilalți, altul pleacă la serviciu, orele se decalează, nu se pot odihni nici ceilalți”, a declarat, pentru Mediafax, Bogdan Bănică.

Vicepreședintele Sindicatul Național al Polițiștilor din România Decus mai spune că în această perioadă au fost detașați la Sibiu aproximativ 500 de polițiști din țară.

















2713 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Acesti lideri sindicali corupti (Marţi, 7 mai 2019, 15:24)

    Tara_lu_Peste [utilizator]

    Cand aceasi politisti/jandarmi au batut lume nevinovata pe 10 august, se ascundeau ca sobolanii.
    Acum ies si ii plang pe saracutii politisti ca sunt nevoiti sa stea 4 in camera si ca nu au bani de bautura si curve la sibiu.
    • -5 (9 voturi)    
      Poate sunt cazati in casele lui Johannis (Marţi, 7 mai 2019, 15:57)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Tara_lu_Peste

      La cati politisti sunt si la ce preturi sunt facute, cred ca sunt cazati in casele lui Johannis ca si asa are multe si doar este Summitul lui Johannis
  • +4 (4 voturi)    
    pai ce, n-are minsteru' bani? (Marţi, 7 mai 2019, 15:24)

    moka [utilizator]

    de ce-i chinuie asa?
  • +7 (7 voturi)    
    Diurna (Marţi, 7 mai 2019, 15:26)

    sim18 [utilizator]

    Diurna este foarte mare.
    Adica la privat, daca ma trimite firma in delegatie , imi da doar 32,5 lei iar un politist are 230 pe zi...
    • -2 (6 voturi)    
      Cazare la 32.5 lei? La ce privat lucrezi? (Marţi, 7 mai 2019, 15:56)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Daca primesti 32.5 lei inclusiv cazare, atunci invata mai multe, dovedeste ca esti bun si du-te la o firma mai buna, la o multinationala sau antreprenor. Asta inseamna sa fii de dreapta, nu iti place, pleci.
      Noi din IT avem diurne si de 100 euro pe zi + cazarea platita + transport platit. Asta, la IT si la multinationale!
    • +2 (2 voturi)    
      /// (Marţi, 7 mai 2019, 16:17)

      Thexy [utilizator] i-a raspuns lui sim18

      Esti sigur ca iti da diurna 32,5 ron pentru cazare? De obice firmele platesc cazarea + mic dejun si diurna este pentru restul meselor.
  • +3 (7 voturi)    
    corect era (Marţi, 7 mai 2019, 16:02)

    mos ion roata [utilizator]

    sa fie cazati in unitatile militare dezafectate (sunt destule la Sibiu), sa manance la popota, fara diurna si sa nu mai faca mofturi (chiar daca dna ministru ii considera "colegii mei"). La cazarma sunt conditii ideale chiar si pentru domnii politisti.
    • -2 (2 voturi)    
      Cazați bune și ieftine (Marţi, 7 mai 2019, 17:07)

      Observatory [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      are ministerul de interne la închisoarea din Sibiu sau prin apropiere....plus masa sa o împartă cu condamnatii...

      Pofta buna și domn ușor !
  • +1 (1 vot)    
    Pai si autobuzele din ce se platesc? (Marţi, 7 mai 2019, 16:58)

    mr_mojo [utilizator]

    Se sifoneaza diurna prin hotelurile partidului care da banii mai departe ca sa aduca prost...aaa oile la miting.