Birchall, după ce a lăsat fără atribuții doi secretari de stat preluați de la Toader: ”E un lucru de normalitate”

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 6 mai 2019, 9:48 Actualitate | Esenţial


Ana Birchall
Foto: Agerpres
Ministrul interimar al Justiției a spus luni, cu privire la decăderea din atribuții a doi secretari de stat preluați de la Tudorel Toader că este un ”lucru de normalitate” având în vedere că răspunderea pentru decizii și cheltuieli îi aparține, transmite Mediafax.

”În legătură cu acest aspect, este o decizie pe care eu am luat-o exact în momentul în care am preluat interimatul și am preluat toate atribuțiile pe care eu le-am considerat necesare. Nu am făcut nimic altceva decât ce am făcut și în februarie 2017 și e un lucru de normalitate, având în vedere că eu răspund și este absolut normal să știu pe ce se cheltuiesc banii, cum se cheltuiesc, cine semnează, pentru ce semnează, ce se avizează, ce nu se avizează, deci sunt lucruri absolut normale legate de buna desfășurare a activității curente. Deci, absolut toate speculațiile care au existat în ultima perioadă legate de acest aspect sper să fie clarificate”, a spus luni ministrul interimar al Justiției, Ana Birchall cu privire la lăsarea fără atribuții a doi secretari de stat preluați din mandatul fostului ministru Tudorel Toader.

Site-ul Ministerului Justiției arată că doi dintre secretarii de stat preluați de la Tudorel Toader, Nicolae Liviu Popa și Sebastian Costea, deși își mențin funcțiile de secretari de stat, au rămas fără atribuții. Acestea au fost preluate de ministrul Birchall.

















4551 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Adică acum e oficial (Luni, 6 mai 2019, 10:17)

    Captain Obvious [utilizator]

    Că iau banii de pomană. Păi ce atribuții aveau ăștia că a putut asta sa le ia de la amândoi? Știm că se pricepe, am văzut cu toții filmuleț, dar chiar așa?
  • +5 (7 voturi)    
    Asta e eminenta aia cu... (Luni, 6 mai 2019, 11:11)

    modream [utilizator]

    ..."good morning very much" ? Păi e clar că se pricepe
  • 0 (8 voturi)    
    ma indoiesc (Luni, 6 mai 2019, 11:19)

    sile1 [utilizator]

    Citez din declaratia ei intitulata :Despre mine- Ana Birchall :

    -Mă mândresc cu faptul că sunt o luptătoare şi nu voi abandona niciodată ţelul pentru care m-am întors acasă: acela de a promova o altfel de politică, o politică decentă, occidentală, bazată pe proiecte şi programe şi NU pe interesele unei găşti sau alteia.

    Sper sa se tina de cuvant desi ma indoiesc din doua motive :

    1) Si-a ales in cunostinta de cauza tovarasii de drum.

    2 ) Astia din gasca Dragnea n-o s-o lase sa promoveze genul de politica pe care declara ca l-a ales.
    • +3 (5 voturi)    
      Geez! (Luni, 6 mai 2019, 12:49)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Tu inca mai pui botul in 2019 la ce declara fiecare pe gaura gurii?
      • +1 (1 vot)    
        my god ! (Luni, 6 mai 2019, 18:26)

        sile1 [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        De unde ai dedus tu ca pun botul ...ai citit ce am scris eu..iar daca ai citit ai inteles ce am spus...sau faci parte din aia aproape 40% dintre cetatenii patriei ce nu înţeleg un text pe care îl citesc la prima vedere şi nu pot face deducţii logice simple. ?
  • +6 (6 voturi)    
    oriceface psd (Luni, 6 mai 2019, 11:28)

    liviu_ [utilizator]

    este ceva care contine cuvantul "normaitate"
    asta o spun probabil pentru ca realitatea este exact pe dos!

    ce pot sa zic... "normalitate" la noi inseamna spaga, analfabvetism, hotie, distrugerea justitiei.... si la cum merg drumurile, cat de curand recesiune!
  • +2 (2 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Luni, 6 mai 2019, 12:51)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    a mai fost un monument al inutilitatii de felu- asta, care pana la urma s-a penalizat singur cu 10%, c-a intarziat la serviciu ... asta dupa ce i-a terorizat cumplit pe toti angajatii cateva luni ... cine-a auzit de geamandura lu' marasescu intelege imediat ...