Oficial. Parchetul anunță extinderea urmăririi penale în dosarul 10 august: ”Acte de violenţă nejustificate, îndreptate inclusiv împotriva copiilor”

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 3 mai 2019, 12:09 Actualitate | Esenţial


Interventie a Jandarmerie la protestul Diasporei
Foto: Agerpres
Procurorii militari din Parchetul General au decis să extindă urmărirea penală in rem în dosarul reprimării manifestației din 10 august cu încă două fapte, informează Ministerul Public.

Astfel procurorii au extins urmărirea penală și pentru complicitate la abuz în serviciu și pentru complicitate la participație improprie la purtare abuzivă.

”În fapt s-a constatat că, mai multe acțiuni sunt suspectate a se circumscrie unor acte menite să determine şi să justifice necesitatea unei acţiuni de restabilire a ordinii publice şi să ajute la crearea aparenţei unei acţiuni legale de intervenţie în forţă a unităţilor de jandarmi pentru evacuarea protestatarilor aflaţi în Piaţa Victoriei din mun. Bucureşti, cu consecinţa vătămării drepturilor legitime ale majorităţii protestatarilor privind libertatea de exprimare şi libertatea de întrunire prevăzute de Constituţia României, Legea nr. 60/1991 privind organizarea şi desfăşurarea adunărilor publice şi Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale, precum și cu consecința exercitării unor acte de violenţă nejustificate de situaţia operativă şi de nevoile reale de imobilizare a persoanelor turbulente - acte îndreptate inclusiv împotriva copiilor, altfel decât în mod gradual și fără a înceta după realizarea scopului misiunii, producându-se astfel vătămarea unui număr mare de participanţi la protest”, spune sursa citată.

Procurorii le-au adus joi la cunoștință suspecților actul procesual constând în extinderea urmăririi penale in rem.

Potrivit Mediafax, este vorba Cătălin Sindile, Laurențiu Cazan şi Sebastian Cucoş, șefi în Jandarmerie.

Decizia vine după ce procurorul general interimar, Bogdan Licu, a declarat joi că va avea o întâlnire cu șefii principalelor structuri de parchet din cadrul Ministerului Public, dar și cu reprezentanții secției parchetelor militare cu care va discuta despre evoluția dosarului privind protestul din 10 august 2018.

„În prima zi ca procuror general interimar, mă voi pune la curent cu principalele probleme care există în activitatea de urmărire penală. Voi avea întâlniri cu șefii principalelor structuri de parchet, iar primii pe care îi voi chema la mine vor fi cei din secția parchetelor militare. Cu aceștia discuțiile se vor axa pe două teme importante. Prima și cea mai importantă, stadiul cercetărilor în dosarul violențelor din 10 august și a doua temă - modul în care a fost soluționat dosarul Revoluției”, a declarat, joi, Bogdan Licu.

Șefii din Jandarmerie au fost puși, de altfel, sub acuzare în acest dosar pe 21 septembrie 2018, fiind acuzați de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals. Alături de șefii din Jandarmerie a fost pus sub acuzare, la acel moment, și secretarul de stat în MAI Dan Mihai Chirică.

Procurorii de la Parchetul General au înregistrat sute plângeri penale din partea unor persoane care au avut de suferit în urma intervenţiei jandarmilor la protest. În paralel, a fost deschis un dosar penal și pentru ultraj, după ce mai mulți jandarmi au fost răniți de către protestatarii violenți.

În dosarul violenţelor de la mitingul din 10 august au fost audiaţi până acum preşedintele PSD Liviu Dragnea, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, comandantul Brigăzii Speciale a Jandarmeriei, Cătălin Paraschiv, primarul general al Capitalei, Gabrirela Firea, prefectul Capitalei Speranţa Cliseru, subprefectul Capitalei, Corneliu Cîrstea, secretarul de stat din Ministerul Afacerilor Interne, Gheorghe Nucu Marin şi viceprimarul Aurelian Bădulescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10756 vizualizari

  • +21 (25 voturi)    
    La puscarie cu Dragnea, Carmen Dan si restul! (Vineri, 3 mai 2019, 12:19)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Jandarmeria este falanga fostei Securitati, este un mijloc de represiune a PSD-ALDE, urmasii comunistilor. Jandarmeria trebuie desfiintata! Avem Politie, Politie Rutiera, Politie Locala, Jandarmerie. Prea multi, toti platiti din banii nostri. Majoritatea nu-si fac treaba.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu vor avea paza personala toata viata (Vineri, 3 mai 2019, 13:29)

      xrogo din Botosani [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Sa-i fereasca Dumnezeu dupa...
      • +3 (3 voturi)    
        stai ca pe linga.. (Vineri, 3 mai 2019, 18:29)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui xrogo din Botosani

        dzeu ala mai sunt si alti ..zei pe sus ...care o sa i pedepseasca...pe lumea ailalta...dar pina atunci stati si inghititi ..."placutele" ( meritate ) pe care vi le dau escrocii si hotii de la putere pe care ii votati din 90 incoace...
  • +24 (26 voturi)    
    Criminalii Romaniei (Vineri, 3 mai 2019, 12:29)

    Muncitorul [utilizator]

    Din '89 pana in 2019 PSD reprezinta MAFIA Romaniei, criminalii poporului roman ...
  • +21 (23 voturi)    
    Livache vrea copiii NOSTRI morti (Vineri, 3 mai 2019, 12:38)

    xrogo din Botosani [utilizator]

    pt ca Ai LUI sa traiasca bine.
    Si pana acum planul ii merge bine! Copiii mei nu gasesc de lucru pe un salariu decent, fata lui Dragnea are palat in Alexandria iar baiatul firme de porci, masini de lux, case in afara tarii, afaceri cu arabi dubiosi, recuperari ilegale de TVA.

    Ce pot face cand legea nu imi face dreptate?
    • +8 (8 voturi)    
      Ba legea ti-ar face dreptate (Vineri, 3 mai 2019, 13:27)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui xrogo din Botosani

      dar nu se aplica!
      Si apoi, sincer, cand s-a votat, toata gloata votanta pesede, s-a dus la pomana, nu agandit NIMIC.
      Sau, nu s-a votat pentru ca... oricum ies astia, iar ceilalti, ...
      Asta este, cand nu ai sistem de invatamant performant, cand au diplome toti analfabetii, cand toti stau cu ochii scosi din orbite pe latrine, cand se refuza a se gandi, cand singurul gest facut cu mana este sa se stea cu ea intinsa, cand lenea fiecaruia dintre cei din gloata guverneaza in defavoarea bunului simt, asta e... iese #pesede!
      Care rade tot si iti rade in fata. De ce? "Pentru ca putem", "suntem legitimati..."
      La vot si daca nu, la proteste!
    • +8 (10 voturi)    
      Să-ți faci singur? (Vineri, 3 mai 2019, 13:50)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui xrogo din Botosani

      Acolo vom ajunge în ritmul ăsta și, după vreo cîteva fapte ce acest fel, poate se vor îndrepta lucrurile, deși sunt slabe speranțe.
      Oricum, la vot ai ieșit? Ai încercat să îi lămurești și pe alții să meargă!?
  • +26 (28 voturi)    
    Putere abuziva (Vineri, 3 mai 2019, 12:48)

    Silviadi [utilizator]

    Eu am participat la mitingul din 10 august si n-o sa uit niciodata ce-am vazut acolo, cati copii afectati de gazele iritante, cati tineri carora nu le venea sa creada ca traiau asa ceva, era o masa uriasa de tineri care scandau cu naduf toate lozincile obisnuite ale opozitiei fata de mafia PSD, de data asta insutit mai cu naduf, dupa ce au vazut de ce marsavie sunt in stare guvernantii, pentru a ingenunchia protestatarii !!! Marsavie, altfel nu se poate numi, sa asmuti oamenii prin televiziunile puterii sa-i urasca pe protestatari de parca erau acolo niste fiare turbate, nu niste oameni civilizati care-si scandau nemultumirile !!! Nu mai vorbesc de povestea cu politista aceea, absolut cosmar al manipularii abjecte!!! Nu vom uita ce usor poti fi descurajat ca protestatar de catre o putere abuziva!!!
  • +24 (26 voturi)    
    Bine așa. Dar șefa celor trei? (Vineri, 3 mai 2019, 12:49)

    prec [utilizator]

    Hai și cu secretara, ce, ea-i scutită?
  • +21 (21 voturi)    
    frectieeee.... (Vineri, 3 mai 2019, 12:56)

    sareta [utilizator]

    Frectia continua ! Pana acum trebuiau sa defileze cu catuse TOTI cei vinovati de astfel de abuzuri .A fost sa nu fie ,in schimb ne sunt aratati ceva interlopi de doi bani
  • +19 (19 voturi)    
    hartii (Vineri, 3 mai 2019, 13:03)

    martel55 [utilizator]

    peste hartii...intrebarea e cand o sa ii vedem trimisi in judecata? dupa ce vine prescrierea faptelor?
  • -8 (10 voturi)    
    am fost acolo (Vineri, 3 mai 2019, 13:35)

    gpavel [utilizator]

    marea masa de protestanti ,nu erau deloc violenti,dar in mijlocul lor,aproape uniform repartizati,erau grupuri putin numeroase, dar violente ,care erau agreate de marea masa(!),chiar pe unii ii amuzau.....,la extremitate dinspre palat,erau destui violenti,care presau(fizic si psihic)fortele de ordine.....
  • +11 (11 voturi)    
    huh (Vineri, 3 mai 2019, 13:43)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    "Șefii din Jandarmerie au fost puși, de altfel, sub acuzare în acest dosar pe 21 septembrie 2018"

    Septembrie 2018...deja suntem in mai 2019, oare cam prin 2030 se finalizeaza ancheta? Cati ani trebuie avand in vedere ca sunt atatea probe video?
  • +6 (8 voturi)    
    Copii?? (Vineri, 3 mai 2019, 13:53)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    Erau sereiști stând în genunchi. Și plătiți de Soros.

    Este adevărat, au zis la Antena 3!
  • -16 (18 voturi)    
    Imi doresc Jandarmi francezi (Vineri, 3 mai 2019, 14:24)

    Velma Kelly [utilizator]

    Din tooooaaată inimă. Să rupă la huligani.
    • +9 (11 voturi)    
      Du-te in Coreea de Nord (Vineri, 3 mai 2019, 16:21)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Velma Kelly

      O sa ai parte de ce-ti doresti.
      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • -3 (3 voturi)    
    Jandarmeria (Vineri, 3 mai 2019, 20:32)

    Irina25 [utilizator]

    Jandarmii au facut, ceea ce fac jandarmii in toata lumea. Dar despre cei care au incurajat oamenii sa vina la protest impreuna cu copiii, STIIND ca o sa iasa "urat", nu aveti nimic de spus?