Procurorii extind acuzațiile pentru șefii din Jandarmerie în dosarul reprimării protestului din 10 august 2018

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 3 mai 2019, 9:26 Actualitate | Esenţial


Interventie Jandarmerie
Foto: Captura video
Procurorii militari de la Parchetul General au extins acuzațiile în dosarul privind violențele de la protestul din 10 august 2018 pentru șefii din Jandarmerie Cătălin Sindile, Laurențiu Cazan şi Sebastian Cucoş, au precizat, pentru Mediafax, surse judiciare.

Decizia vine după ce procurorul general interimar, Bogdan Licu, a declarat joi că va avea o întâlnire cu șefii principalelor structuri de parchet din cadrul Ministerului Public, dar și cu reprezentanții secției parchetelor militare cu care va discuta despre evoluția dosarului privind protestul din 10 august 2018.

„În prima zi ca procuror general interimar, mă voi pune la curent cu principalele probleme care există în activitatea de urmărire penală. Voi avea întâlniri cu șefii principalelor structuri de parchet, iar primii pe care îi voi chema la mine vor fi cei din secția parchetelor militare. Cu aceștia discuțiile se vor axa pe două teme importante. Prima și cea mai importantă, stadiul cercetărilor în dosarul violențelor din 10 august și a doua temă - modul în care a fost soluționat dosarul Revoluției”, a declarat, joi, Bogdan Licu.

Șefii din Jandarmerie au fost puși, de altfel, sub acuzare în acest dosar pe 21 septembrie 2018, fiind acuzați de abuz în serviciu, participaţie improprie la purtare abuzivă, participaţie improprie la fals intelectual, participaţie improprie la uz de fals. Alături de șefii din Jandarmerie a fost pus sub acuzare, la acel moment, și secretarul de stat în MAI Dan Mihai Chirică.

Procurorii de la Parchetul General au înregistrat sute plângeri penale din partea unor persoane care au avut de suferit în urma intervenţiei jandarmilor la protest. În paralel, a fost deschis un dosar penal și pentru ultraj, după ce mai mulți jandarmi au fost răniți de către protestatarii violenți.

În dosarul violenţelor de la mitingul din 10 august au fost audiaţi până acum preşedintele PSD Liviu Dragnea, şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, comandantul Brigăzii Speciale a Jandarmeriei, Cătălin Paraschiv, primarul general al Capitalei, Gabrirela Firea, prefectul Capitalei Speranţa Cliseru, subprefectul Capitalei, Corneliu Cîrstea, secretarul de stat din Ministerul Afacerilor Interne, Gheorghe Nucu Marin şi viceprimarul Aurelian Bădulescu.

















9489 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    Dragi procurori ! (Vineri, 3 mai 2019, 9:42)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    Sa tineti seama ca acest popor nu a primit niciodata satisfactie de-a lungul existentei sale din partea autoritatilor statului ! Fie ca au fost turci, unguri, rusi sau alte semintii ! Daca nici sub conducere romaneasca nu se face dreptate, atunci este mai bine pentru poporul roman sa dispara ! QED !
    • +18 (18 voturi)    
      De la revolutie, suntem sub stapanirea romanilor! (Vineri, 3 mai 2019, 9:52)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      Romanii care ajung la putere... doar subjuga propriul popor!
      • +2 (8 voturi)    
        Asta pentru ca romanii urasc romanii (Vineri, 3 mai 2019, 11:14)

        FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

        Cine au fost singurii conducatori care au dus la dezvoltarea Romaniei? Nemtii prin Casa de Hohenzollern si acum Iohannis. In rest, cum pui un roman la conducere, cum incepe sa fure si sa insele.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu neaparat (Vineri, 3 mai 2019, 11:47)

          John_english [utilizator] i-a raspuns lui FMM Dragnea

          Toate națiile din Balcani sunt la fel dar nici polonezii sau ungurii nu-s departe.
        • -1 (1 vot)    
          ??? (Sâmbătă, 4 mai 2019, 0:29)

          sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui FMM Dragnea

          Johannis la dezvoltarea Romaniei???
          El isi face mai toate vacantele in Florida si a luat 5 case din "meditatii" si tu zici ca a dus la dezvoltarea Romaniei?
          E la fel de roman ca si ceilalti doar ca vorbeste mai rar.
    • +11 (21 voturi)    
      nu de satisfactie e nevoie ci de aplicarea LEGII (Vineri, 3 mai 2019, 10:03)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dimijoarei_Obt

      procurorii trebuiau sa aplice legea si cind colo au bagat dosarul in sertar .

      E inadmisibil ce fac iar apoi vin judecatorii care mai tot amina judecata pina la prescriere..

      Asta e sistemul asa zis juridic din RO.

      Apropo de dosarul PENAL cu incalcarea dreptului de vot al romanilor din diaspora se aude ceva ....totusi din 2014 sint ceva anisori .
      Ficusul se lauda ca va face si drege .... cind colo doarme pas cu pas
      • 0 (14 voturi)    
        tampitel (Vineri, 3 mai 2019, 10:26)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Nicu Tampitel, presedintele nu are nici-o atributie in domeniu. Poate doar "vorbi", la fel catine, doar ca maai cu cap...
        • -1 (1 vot)    
          citeste atributiile Presedintelui RO (Vineri, 3 mai 2019, 13:00)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          din Constitutie si apoi vorbim ........ daca mai ai ceva neuroni in afara de ala stingher

          DREPTUL DE VOT al tuturor romanilor iti spune ceva ???? . ei bine dreptul asta fundamental trebuia respectat de gasca lui dottore pontache

          Din 2015 ficusul putea solicita public urgentarea anchetei si trimiterea dosarului in instanta
  • +16 (20 voturi)    
    eheeee (Vineri, 3 mai 2019, 9:45)

    Point [utilizator]

    Speranta moare ultima.niste ministrese blonde au aruncat pisica in cotetul sperantei,zbierand ca pute.
    eroii aia in albastru,daca sunt stransi putin,se caca pe ea de uniforma si toarna tot.dosarul e gata facut,sa vedem cum i-i scapa justitia.
    • +4 (6 voturi)    
      Extind ca sa le acopere (Vineri, 3 mai 2019, 11:09)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Tehnica este cunoscuta in toate Parchetele. O infractiune este cuprinsa intr-o incadrare aparent mai mare(care da bine la public) dar care nu se poate proba.Urmarea este ca se va judeca pe cea mare si evident se va da achitare ptr ca fapta nu exista.Tehnici de procurori jmekeriti care stiu sa scape hotii.Mancatori de fripturi pe gratis.Adevaratele probleme din parchete sunt musamalizarile de dosare prin taraganarea cercetarilor taraganare ce se face in mod premeditat cu expertii cu avocatii cu militienii cu legistii toti apartinand acestei uriase excrocherii publice care este Justitia.Cati din ei apartin acestui sistem ? 90% pentru ca statisticile rezolvarilor de dosare spun asa.Apoi procurori se plang ca au prea multe dosare in lucru - normal daca nu le rezolva - este premeditat,ca nu au hartie ,ca nu merge copiatorul,ca nu merge apa la wc ca....