Dăncilă: Toate statele membre UE trebuie să beneficieze de un tratament egal / România îndeplinește criteriile tehnice necesare aderării la Spațiul Schengen

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 1 mai 2019, 18:58 Actualitate | Esenţial


Dancilă, la AIPAC
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Viorica Dăncilă a spus, miercuri, la Varşovia, că România îndeplinește criteriile tehnice necesare aderării la Spațiul Schengen și a cerut ca o decizie politică să fie luată cu privire la această temă. Dăncilă a cerut acest lucru, în contextul în care a ”pledat pentru necesitatea ca toate statele membre UE să beneficieze de un tratament egal”.

”România va fi în continuare un susținător al proiectului european fondat pe convergență, coeziune și solidaritate între statele membre”, a declarat Dăncilă, la Varșovia, la reuniunea șefilor de Guvern ai statelor din Europa Centrală și de Est care au aderat la Uniunea Europeană după 2004, potrivit unui comunicat al Guvernului.

Aceasta a pledat, potrivit comunicatului, ”pentru necesitatea ca toate statele membre UE să beneficieze de un tratament egal, nediscriminatoriu în funcție de mărimea teritoriului sau a amplasării geografice. În acest sens, a subliniat faptul că România îndeplinește criteriile tehnice necesare aderării la Spațiul Schengen și a cerut ca o decizie politică să fie luată cu privire la această temă”.

Premierul Viorica Dăncilă a prezentat, totodată, un bilanţ de etapă al Preşedinţiei României la Consiliul Uniunii Europene, evidenţiind finalizarea negocierilor într-un număr de 90 de dosare legislative: Directiva Gazelor Naturale, Directiva privind drepturile de autor pe piaţa unică, Regulamentul privind înfiinţarea autorităţii europene pentru muncă, Pachetul consumatori, Pachetul legislativ privind interoperabilitatea sistemelor informatice ale UE, Regulamentul privind extinderea mandatului Agenţiei Europene pentru Paza Frontierelor şi Garda de Coastă, Pachetul bancar, Pachetul legislativ privind Uniunea Pieţelor de Capital sau modificările aduse Regulamentului privind statutul şi finanţarea partidelor şi fundaţiilor politice europene.


Premierul Dăncilă a insistat, de asemenea, asupra importanței politicii agricole comune și a convergenței plăților directe.
Totodată, prim-ministrul român a evidențiat efectele benefice ale extinderii Uniunii Europene și a arătat că aceasta rămâne cea mai bună modalitate de a demonstra puterea transformatoare a UE. În context, a reafirmat sprijinul României pentru statele candidate și aspiranții la aderare din Balcanii de Vest, promovând principiul extinderii în baza propriilor merite.





















9000 vizualizari

  • +20 (36 voturi)    
    Dna. Dancila nu intelege (Miercuri, 1 mai 2019, 19:02)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Ca degeaba ai o usa impenetrabila daca il corupi pe gardian si iti da drumul inauntru sa furi.
    • -17 (25 voturi)    
      ? (Miercuri, 1 mai 2019, 20:35)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      Pai cum … credeam ca a arestat deja DNA-ul toti vamesii corupti? Toti cei care au primit un borcan cu dulceata au fost deja condamnati la ani grei de carcera.
      • +12 (14 voturi)    
        Cand vila lui Dragnea (Miercuri, 1 mai 2019, 22:24)

        Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Va costa un borcan cu dulceata, cumpar 5. Am borcanele in camara. Le preschimb cu drag.
    • +4 (6 voturi)    
      Romania vrea,nu ca-i pregatita. (Joi, 2 mai 2019, 10:00)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      Pregatita pentru-ce?Si tarile din Schengen vor ca voi sa nu mai macelariti legile justitiei,facandu-le favorabile infractorilor politici.Si?
  • +16 (34 voturi)    
    dancila (Miercuri, 1 mai 2019, 19:06)

    ------ [utilizator]

    Femeie! este adevarat ca Romania,posibil sa indeplineasca acele criterii tehnice de care vorbesti,dar nu indeplineste criterii politice cu tine ,dragnea si alti ciudati in functii cheie si ar fi bine sa nu mai joci tetru
    • -14 (30 voturi)    
      stim...nu are basca (Miercuri, 1 mai 2019, 19:39)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui ------

      zicem ca romanii sunt corupti, dar europenii care se fac ca nu vad un tratat de aderare, cum se numesc? ipocriti?

      Degeaba manipulati si denigrati pe aici, realitatea e simpla. Am semnat un tratat de aderare, pe care il indeplinim pana la ultima virgula, dar politic iti este interzis accesul pe motiv de basca

      Oricat vreti voi, romanii nu sunt prosti...ei vad si simt...oricat va este voua sila de Dancila si Dragnea, noi simtim adevarul cand iesim din tara, cand vedem ce se intampla in vest (cum la ei coruptia e lobby, cum se spala miliarde de EUR prin banci, cum se fraudeaza miliarde din fonduri europene, cum si-au construit infrastructura pana acum, si acum te cauta la virgula pe tot felul de aberatii birocratice) si de cum suntem dati de exemplu moralizator la noi acasa

      Asa ca mai baleiati cu propaganda, ca s-a cam terminat caruta de creduli
      • +16 (18 voturi)    
        Hehe (Miercuri, 1 mai 2019, 22:06)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Nu pe motiv de basca, moncher, ci pe motiv de penali in functii publice. Pe motiv de lupi pusi paznici la oi. Pe motiv de hoti la putere.

        Este ca si cum spargatorul de locuinte se plange ca tu ai o yala prea rezistenta si ca nu il lasi sa iti intre in casa.
      • +16 (16 voturi)    
        Amice (Miercuri, 1 mai 2019, 23:07)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Vestul nu e perfect, ai dreptate, insa alternativa am trait-o in comunism. Nu zice nimeni ca la ei nu se fura. Insa pana una alta la ei in vest daca unul e prins cu chestii compromițătoare macar are bunul simt sa isi dea demisia si sa plece imediat (din faza de suspect). In Romania unii alesi stau bine mersi si cu condamnari si isi modifica legile sa scape. Asta e diferenta.
    • +5 (5 voturi)    
      Viorico.. (Miercuri, 1 mai 2019, 22:45)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui ------

      .. fii barbata !
  • +13 (27 voturi)    
    Minus criteriile tehnico-profesionale de PM (Miercuri, 1 mai 2019, 19:15)

    Plagarus [utilizator]

    Dancilii fara numar din psd,sunt depasiti " tehnologic "!
  • +15 (25 voturi)    
    dancila repeta și ea ce a auzit pe la ședințe (Miercuri, 1 mai 2019, 20:12)

    maferescdeciuma [utilizator]

    Bai, dancila, știi cum e treaba asta cu aderarea pe baza unor criterii? E fix ca examenul auto, degeaba conduci bine, îți parcările, dacă îți calcă frâna polițistul ca sa nu-l turtesti pe unul pe trecere. Degeaba bifam criterii tehnice, dacă pe de alta parte pierdem 4 ani din viața a 22 de milioane de romani ca sa scape dragnaev de pușcărie. Tu ai mai carnetul unuia despre care nu ești sigura ca poate sa calce singur frâna? Așa și cu aderarea
  • +20 (32 voturi)    
    Aha.. sigur.. (Miercuri, 1 mai 2019, 20:22)

    gabone [utilizator]

    Suntem buni de Schengen.. Ia explica-le matale europenilor ce criteriu tehnic opreste periodic sistemul de alerta pe mare si intra tone de droguri in tara. Explica-le apoi pe criterii tehnice cum ne dispar oamenii prin Costa Rica, Serbia si Madagascar. Si mai explica-le cum se blocheaza granitele prin controale "exigente" cand se primeste comanda de la Dracnea...

    Poate au gresit cand au pus doar conditii tehnice.. dar au vazut ce va poate tupeul pesedist si invata pe parcurs...
    • -5 (13 voturi)    
      ai dreptate (Miercuri, 1 mai 2019, 23:23)

      hdd [utilizator] i-a raspuns lui gabone

      doar pe la noi intră tone de droguri în Europa.

      Pe la Amsterdam am auzit că nu mai intră nimic.
      Coasta Spaniei - nimic.
      Coasta Italiei - nu mai mișcă nimic.
      Constanța e baza.

      Îți dai seama, dacă ne lăsa în Schengen, că se umplea Europa de droguri. Așa, nu mai găsești fir de cocaină.

      Era toată în porbagajul lui săracul Răzvan Ciobanu. Venea cu ea de la Sunwaves.
      • +6 (6 voturi)    
        Ideea e ca esti coridor (Joi, 2 mai 2019, 4:55)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui hdd

        Pt trafic de droguri si carne vie, nu te mai umfla in pene.
        • -1 (7 voturi)    
          Asa e ma (Joi, 2 mai 2019, 9:29)

          Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          1-2 milioane de imigranti au intrat pe la Constanta
          Si daca avea fiecare cate grame pt consum propriu, iti dai seama cate tone au intrat
  • +13 (19 voturi)    
    16000 e numarul (Miercuri, 1 mai 2019, 20:31)

    fdaniel [utilizator]

    beneficiarilor de recurs compensatoriiu care așteaptă cu înteres (profecional) intrarea în Schengen.
    Să nu mai zic de zecile de mii care nu au fost prinși!
  • +10 (18 voturi)    
    Le-o fi indeplinind (Miercuri, 1 mai 2019, 20:32)

    fat.cat [utilizator]

    Dar atata timp cat ii pledati voi cauza, Romania n-o sa intre pana-i lume in Schengen, doamna Dancila. Vorbiti la pereti.
    Nu va prindeti, mai oameni, ca nu tara e de vina, ci voi?
  • +12 (20 voturi)    
    Pai da,.. (Miercuri, 1 mai 2019, 20:35)

    ElDiablo [utilizator]

    ...la solicitari esti prima, Veorico! Mai greu e cand tu, tov. dragnea si famiglia voastra, trebuie sa respectati statul de drept.
  • +10 (18 voturi)    
    Da da, tehnica cu pavieni la butoane (Miercuri, 1 mai 2019, 20:49)

    Dalinar [utilizator]

    Europe is safe!!!
  • +11 (17 voturi)    
    Ca in atelierul scolii (Miercuri, 1 mai 2019, 21:10)

    ipolitic [utilizator]

    Tratament egal inseamna ca cine pileste bine, ia nota zece. Cine unge pila, ia nota patru. Asa e, doamna profesoara?
  • +10 (16 voturi)    
    Asa (Miercuri, 1 mai 2019, 21:39)

    Akylas [utilizator]

    Da tzatzica, Romania indeplineste toate criteriile, inafara de unul singur, vital. Romania nu este o tara integra si democratica, ci o tara corupta, condusa de un grup de infractori analfabeti si incompetenti, inclusiv matalutza.... Asa ca pana la Schengen mai e, din pacate...
  • +7 (13 voturi)    
    Asa (Miercuri, 1 mai 2019, 21:39)

    Akylas [utilizator]

    Da tzatzica, Romania indeplineste toate criteriile, inafara de unul singur, vital. Romania nu este o tara integra si democratica, ci o tara corupta, condusa de un grup de infractori analfabeti si incompetenti, inclusiv matalutza.... Asa ca pana la Schengen mai e, din pacate...
  • +8 (14 voturi)    
    Fato (Miercuri, 1 mai 2019, 22:12)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Criterii tehnice, spui? Dar cu HOTIA si mafia PSD+ALDE cum stam? Dar cu DISTRUGEREA STATULUI DE DREPT ? Păi un stat securisto-mafiot ca RO nu are ce cauta intr-un spatiu liberl, la un loc cu statele de drept.
  • +4 (8 voturi)    
    Ce aderare la Schengen viseaza blonda? (Joi, 2 mai 2019, 1:45)

    John_english [utilizator]

    cand principalul scop al guvernarii PSD e sa-l scape pe Dragnea de inchisoare.

    Nu mai vorbim ca si-au pus in cap arestarea fostului sef al anti-coruptiei.
  • +4 (6 voturi)    
    Ce criterii indeplinim? (Joi, 2 mai 2019, 14:06)

    Geo.B [utilizator]

    Alea conform carora se spala zeci de kg de droguri pe plajele romanesti si bulgare?
    Hahaha!

    Si asta a fost doar un accident care a iesit la iveala, dar imaginati-va volumul de droguri intrate de care nu stie nimeni, unde nu au fost accidente...