Răzvan Cuc a mers cu trenul la mare și a inspectat toaletele din vagoane. Trenul a ajuns la destinație cu 5 minute mai devreme

de DG     HotNews.ro
Marţi, 30 aprilie 2019, 12:40 Actualitate | Esenţial


Razvan Cuc
Foto: Digi 24
Peste 300 de vagoane ale CFR Călători vor fi modernizate în acest an, a susținut, marți, ministrul Transporturilor, la sfârșitul unei călătorii cu trenul de la București la Constanța. Trenul cu care a circulat ministrul a ajuns în Gara din Constanța cu 5 minute înainte de termenul prevăzut.

El s-a declarat mulțumit de călătoria avută cu trenul CFR Călători. „Am decis să fac această călătorie astăzi cu operatorul național de transport feroviar tocmai pentru a vedea exact cum se desfășoară condițiile de circulație pentru turiștii care vin la mare. Am venit cu un tren care a fost modernizat în 2018 în România, asta e foarte important, și toate investițiile pe care le va derula de acum înainte CFR Călători pe partea de modernizare de vagoane, de locomotive, se vor face în România. Am fost mulțumit de condiții. Am făcut o inspecție în tot trenul să văd toaletele cum sunt, totul a decurs conform așteptărilor, adică foarte bine. O călătorie de două ore, 225 de kilometri. Eu cred că merită să venim cu trenul la mare”, a spus ministrul Transporturilor.

El a anunțat modernizarea a peste 300 de vagoane și lucrări de reparații, transmite Mediafax.

”Anul acesta se vor moderniza peste 300 de vagoane în România, în unitățile care au astfel de obiect de activitate. Au dublu alocarea bugetară la CFR Călători pentru aceste modernizări. Suplimentar, bineînțeles se va face și achiziție de material rulant”, a spus Răzvan Cuc.

Ministrul Transporturilor a anunțat că și tronsonul de cale ferată dintre Contanța și Mangalia, care face legătura cu multe stațiuni de pe litoral, va intra în lucrări de reabilitare.

”Tronsonul acesta, care este foarte folosit timp de trei luni de către turiști, va intra în reabilitare în acest an pe fondurile CFR Infrastructură. Este un proiect destul de costisitor, vorbim de 200 de milioane de euro, probabil că se va lansa și un proiect de modernizare, dar întreținerea se va începe anul acesta la acest tronson de 50 de kilometri de cale ferată”, a mai spus Răzvan Cuc.

Răzvan Cuc a anunțat că verificările vor continua în zona litoralului, având în vedere începerea sezonului estival.

















14824 vizualizari

  • +30 (36 voturi)    
    ce jegos! (Marţi, 30 aprilie 2019, 12:56)

    c2 [utilizator]

    Am mers de Paste de la Bucuresti la Braila si biletul zicea 228 km in 3 ore si 25 minute (la cel mai rapid tren).

    Bineinteles ca trenul a intarziat 20 min deci a facut 228 km in 3 ore si 45 minute. Unde sunt alea 2 ore, ma?
    • +14 (16 voturi)    
      Zice in articol (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:26)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Pe linia Bucuresti-Constanta, singura modernizata.
    • +21 (23 voturi)    
      sunt (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:30)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui c2

      2 ore doar pe Bucuresti - Constanta, pentru ca a fost linia modernizata :)) in rest ..sanatate, tot 7 ore facem cu cel mai rapid tren. De acolo se scoate cascavalul gros din turism, pentru baronii locali, finante pt partid, vin alegeri anul asta si anul viitor, trebuie sa ofere conditii cat mai bune pentru mers la mare , si la toamna/iarna de mers la munte, adica pe valea Prahovei, nu va faceti iluzii..
    • +3 (11 voturi)    
      Ai avut noroc (Marţi, 30 aprilie 2019, 15:53)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Ultima dată, în urmă cu niște ani, de la București la Constanța trenul inter-regio a făcut 6 ore...
      Dacă merge ministru, se dau ei peste cap și durează mai puțin călătoria.
    • +10 (16 voturi)    
      Bucuresti-Piatra Neamț (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:03)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui c2

      7 ore cu IR !!!!
      incredibil, în 1970 se făcea în 5 ore, 20 min, cu locomotivă cu aburi între Bacău-P Neamț.
    • -6 (8 voturi)    
      Infrastructura (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:42)

      MihailescuDavid [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Conteaza infrastructura liniei ferate tovarase! Nu te plange ca in Romania avem de doua ori mai multa cale ferate decat in Polonia, dubla ca suprafata! Si preturile la sfert fata de Europa! Te plangi aiurea
    • +8 (8 voturi)    
      A inspectat toaletele? (Marţi, 30 aprilie 2019, 19:00)

      Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui c2

      Adica ...a fost deranjat la burta! :P
      • +6 (6 voturi)    
        Nu, (Miercuri, 1 mai 2019, 0:04)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

        de acolo bea cucu... apa cand e singur!
  • +24 (28 voturi)    
    :)))))) (Marţi, 30 aprilie 2019, 12:57)

    lula [utilizator]

    al dreacu tren! 5 minute mai devreme! asta chiar ca nu a mai fost vazut in Romania. Plus ca nu e ok in mod normal sa ajunga un tren mai devreme, ca incurca palnificarea pe toata ziua a celorlalte trenuri de pe aceeasi linie.
    • +24 (28 voturi)    
      A castigat 5' mergand prin tren (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:06)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Partea din fata ajunge prima.
      • +14 (14 voturi)    
        Deci asta e... (Marţi, 30 aprilie 2019, 16:41)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        ... sistemu de referinta neinertial. Doar la PSD.
    • +11 (11 voturi)    
      Teoria relativitatii (Marţi, 30 aprilie 2019, 18:08)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui lula

      a ajuns mai devreme pentru ca a mers cu viteza muuult mai mare ca de obicei :))) Fratele geaman al ministrului este cu 5 minute mai batran acum... :)))
    • +7 (7 voturi)    
      Foarte corect! (Marţi, 30 aprilie 2019, 19:49)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui lula

      Exista ceva toleranta, dar in mod normal trenurile, si de pasageri si de marfa, trebuie sa repecte graficul de parcurs!

      Chiar daca ar avea locomotiva supersonica, nu poate ajunge cu multe minute mai devreme, deoarce trebuie sa astept la semnal, nu are cale libera!
  • +19 (23 voturi)    
    Avec avec (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:03)

    tahomir [utilizator]

    Aceasta pasare imi inspira foarte mare incredere, te uiti la figura lui si nu te mai miri de ce il cheama asa.
    • +13 (15 voturi)    
      Mai trebuie sa arate ca e tare-n cuc (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:07)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Va fi avansat la rang de putza
    • +14 (16 voturi)    
      Eu cred... (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:25)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      ...că dacă avec avec a inspectat toaletele trenului și-a câștigat o bucățică de pâine pe ziua aia!
      Dacă ar inspecta TOATE toaletele TUTUROR trenurilor ar face, în fine, ceva folositor pentru imaginea PSD!
  • +18 (20 voturi)    
    Propaganda de 2 lei (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:03)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Un ministru politruc si incomptent din Guvernul Hotiei Nationale cu apucaturi de activist PCR. Un vierme !
  • +15 (17 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:07)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    pai asta era trenu' de ieri ...
  • +20 (24 voturi)    
    Uraaaa ! (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:07)

    sfarleaza [utilizator]

    Cincinalu'n patru ani si jumatate :))
    Cate ore intarziere au avut celelalte trenuri pe retea ca sa treaca tovarasul ministru ca'n branza si sa ajunga si cu 5 minute mai devreme ? :)
  • +16 (18 voturi)    
    cincinalul (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:09)

    mos ion roata [utilizator]

    in patru ani si jumatate! Stma noastra si mandria!
  • +22 (26 voturi)    
    Ziua Recoltei (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:15)

    fdaniel [utilizator]

    La fel cum pe vremuri se găseau de toate în aprozare, cu condiția să fie Ziua Recoltei și Ceaușescu să fie în vizită de lucru, tot așa îl rugăm pe prea-stimatul imbecil care veghează transporturile să-și facă publică lista deplasărilor cu trenul ca să putem beneficia și noi, boborul votator, de o călătorie care să dureze mai puțin dcât una Moscova-Vladivostok.
    Partea aia cu toaletele curate e, totuși, prea gogonată ....
  • +20 (22 voturi)    
    deci concluzia? (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:18)

    alex34 [utilizator]

    vedeti nerecunoscatorilor? nu exista nici o problema...realitatea e asta de v-o spunem noi nu ce traiti pe propria piele!
  • +17 (19 voturi)    
    Cincinal - realizari (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:20)

    Clop [utilizator]

    Hahahahahaaaaaa! Nici Japonia nu mai este ce-a fost!
  • +17 (19 voturi)    
    ceausescule, tu esti? (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:28)

    chiareleste [utilizator]

    seamana putin cu perioada comunista si vizitele raposatului...
    • +13 (15 voturi)    
      Au frecat trei zile cu periuta de dinti (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:08)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui chiareleste

      Veceurile sa arate luna!
    • +3 (3 voturi)    
      nu imi amintesc (Marţi, 30 aprilie 2019, 19:51)

      complet_ret [utilizator] i-a raspuns lui chiareleste

      Tin bine minte de vizitele Tovarasului in piete, in intreprinderi, cum a inaugurat Metroul, etc, dar nu stiu sa fi facut "vizita de lucru" in trenul de Constanta sau in cel de Baia Mare!
  • +6 (32 voturi)    
    CFR Calatori este cel mai punctual (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:28)

    Crup [utilizator]

    In ultimii vreo doi ani, din considerente profesionale, circul foarte des cu CFR Calatori prin toata tara, dar si cu autobuze / microbuse ale unor companii private renumite de calatori. Dupa experienta asta, pot sa spun ca CFR este pe de departe cel mai punctual dintre toti. In 90% din cazuri trenul ajunge la destinatie plus / minus 2-3 minute intarziere sau mai devreme. Asemenea punctualitate este un vis la companiile private de transport rutier. Iar - per ansamblu - controlorii de bilete de la CFR sunt de-o politete si de-un bun simt remarcabil, pe cand soferii de autobuze / microbuze sunt in general in cel mai bun caz acri, dar deseori sunt de-a dreptul nesimtiti si violenti verbal cu clientii care pana la urma le asigura lor salariile. Puteti sa ma injurati cat vreti, asta este purul adevar. Sigur, sunt exceptii de-o parte si de alta, dar vorbesc in general. Si nu, nu-s angajat la CFR, nu cunosc pe nimeni angajat la CFR si nici vreo relatie profesionala n-am cu CFR.
    • +10 (14 voturi)    
      CFR calatori punctual (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:09)

      tcvl [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      e frumos cand spui ce visezi ...
    • +4 (8 voturi)    
      sigur era CFR? (Marţi, 30 aprilie 2019, 17:08)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      nu era Softrans sau AstraTranscarpatic?
      ia pune o poză cu vagoanele interior /exterior
  • +19 (19 voturi)    
    chiar? (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:29)

    mdur52 [utilizator]

    Sunt convins ca era mister Dracnea in toilet si la chemat la ordin......
  • +25 (25 voturi)    
    . (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:36)

    radukku [utilizator]

    A mers pe cel mai rapid sector de cale ferata din Romania, dar nici acesta nu este modernizat complet, nu are ETCS functional, iar in loc ca trenurile sa faca 1 ora si 20-30 minute acestea fac 2 ore. Sa mearga cucul pe tronsonul Brasov-Sighisoara unde trenului ii ia de doua ori mai mult timp sa il parcurga fata de acum 10 ani, adica aproape 3 ore pentru 100 kilometri. Caile ferate reprezinta sistemul osos al economiei. Este strigator la cer ce au facut niste borfasi cu acest sistem in ultimii 30 de ani. Toti cei care s-au perindat la conducerea CFR si a MT in acesti ani ar trebui excecutati pentru tradare si sabotarea economiei nationale.
    • -14 (18 voturi)    
      În frunte cu Băse. (Marţi, 30 aprilie 2019, 15:29)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Facă-se voia ta!
  • +11 (11 voturi)    
    asta cu vizitele e (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:56)

    john06 [utilizator]

    fumata deja,si Sorinutza de la Sanatate face la fel,vizite surprize seara la 22 la un spital din Dej:) povestesc toti cum se duc in vizite,dar de solutii nu mai zic sau ce au facut pana acum de cand se afla in fruntea acelor ministere,se mai intampla asta si la privat,se numeste blabla sau vrajeala.
  • +16 (18 voturi)    
    bine ca nu a testat Berlin Hamburg (Marţi, 30 aprilie 2019, 13:56)

    voxpopulix [utilizator]

    Cat de penibili sunt mafiotii astia. Cat face trenul din Bacau in Bucuresti, din Timisoara, din Brasov in Bucuresti, din Brasov in Cluj?


    In toate cazurile calatoriile dureaza mai mult ca acum 70-80 de ani. vagaoanele sunt focare de infectie, avem tot mai multe incidente.

    Asta este guvernarea PSD/ALDE/UDMR/PNL
  • +15 (15 voturi)    
    trenurile nu mai ajung la timp (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:08)

    mos ion roata [utilizator]

    Ajung mai repede decat ora programata.Am scos tara din noroaie si la calea ferata. (tenul de Arad a intarziat doar 2 ore)
  • +21 (21 voturi)    
    Propun (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:13)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Ca fiecare tren să aibă un ministru al transporturilor.
    • +1 (1 vot)    
      Greșit, Fondatorilor Romei! (Miercuri, 1 mai 2019, 17:43)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      Fiecare vagon să aibă propriul ministru al Transporturilor, plus unul special care să curețe toaletele din capul vagonului după fiecare folosire!
      Apropo, știți ce au în comun bebelușii și politicienii ?Trebuie schimbați cât mai des și din aceeași cauză!
  • +12 (12 voturi)    
    Sa traiesti nasule ! (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:13)

    tontu [utilizator]

    Sa-l punem nas pe domn ministru frate ca n-or sa mai intarzie trenurile neam !
  • +17 (17 voturi)    
    ! (Marţi, 30 aprilie 2019, 14:34)

    chiuaua [utilizator]

    Propaganda comunista.
    Suntem obisnuiti cu versiuni trucate ale realitatii.
    Maine Dl. CUC va declara ca se circula mai bine ca la Tokio.
    ....o fi fost servit cu vreun sushi in timpul inspectiei ?
    a aflat ca ala nu era sos de soia ?
  • +7 (7 voturi)    
    OH. (Marţi, 30 aprilie 2019, 18:14)

    letsoc [utilizator]

    Vedeti ce cioflingar este poporul roman . Asa e el invatat sa vina toarasu' de sus de tot sa controleze toaleta din tren , apa din galeata infirmierei din spital , tarabele din piete , etc . Directorii , sefii , subsefii , sefutiii oare ce fac ? Va spun eu : NIMIC , pentru ca ei sunt rude si pilele toarasului . Cu stima , NC .
  • +14 (14 voturi)    
    Avem solutia (Marţi, 30 aprilie 2019, 18:31)

    IOtao [utilizator]

    Avem solutia pentru roblemele CFR: fiecare tren va fi dotat cu CUC!
  • +4 (4 voturi)    
    pe infofer.ro - programul trenurilor (Marţi, 30 aprilie 2019, 23:08)

    natbl73 [utilizator]

    https://mersultrenurilor.infofer.ro/ro-RO/Itineraries?DepartureDate=03.05.2019&DepartureStationName=Bucure%C8%99ti+Nord&ArrivalStationName=constanta&MinutesInDay=0&TryToPost=true

    se vede ca 2 trenuri din 6 fac sub 2 ore

    la "opriri" scrie ca nu sunt statii intermediare - visul oricarui blatist, nu te poate da nashu jos

    partea buna e ca nici nu au ramas oameni in statie pentru ca trenu a plecat mai iute ca se grabea cucu
  • +5 (5 voturi)    
    Propaganda electorala (Miercuri, 1 mai 2019, 8:47)

    sipu [utilizator]

    pt PRO... care inca mai cred ”vrajelile” psd-istilor .....
  • +2 (2 voturi)    
    Vizite programate. (Miercuri, 1 mai 2019, 13:26)

    Just2019 [utilizator]

    Sunt curios, daca in trenul tovarasului Cuc, au mai urcat alti calatori, pe parcurs, sau a mers fara oprire pana la destinatie! Si ce sa vezi, nici nu era lume multa, desi la casa daca vroiai sa cumperi bilet cu loc, te anunta, ca nu mai sunt locuri. Si, culmea, peroanele erau curate, trenul era spalat si parfumat, iar toaletele sclipeau de curatenie. Bai, bolsevicilor, nu va este rusine sa duceti tara la pierzanie? Dar, nu sunt de vina cei ce manipuleaza si mint de ingheata apele, cu bunastarea cetatenilor, ci, cei ce ignorand viata reala, mai cred inca, in vorbele acestor impostori!
  • +1 (1 vot)    
    D-l KuK (Miercuri, 1 mai 2019, 14:32)

    soringusar [utilizator]

    La Otopeni a inspectat closetele si a demis directorul Tarom , pe tren a inspectat closetele.
    Propun sa il denumim "Closetto" pe actualul minstru al transporturilor
    Parafrazandu-l pe Jaroslav Hasek : "Victoria Austriei izvoraste din latrina" asa si la noi "Victoria in transporturi izvoraste din closet"