VIDEO UPDATE Creatorul de modă Răzvan Ciobanu a murit într-un accident rutier / El era singur în mașină și conducea cu viteză mare / Imagini de la fața locului

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 29 aprilie 2019, 8:32 Actualitate | Esenţial


Razvan Ciobanu
Foto: Facebook
Creatorul de modă Răzvan Ciobanu, în vârstă de 43 de ani, a murit, luni dimineață, în urma unui accident rutier produs la ieșirea din Săcele spre Năvodari, în județul Constanța. Acesta era singur în mașină și, din cauza vitezei, autoturismul a ieșit de pe carosabil, lovind mai mulți copaci.



UPDATE 16.16 Anchetatorii exclud varianta sinuciderii

Varianta sinuciderii este exclusă în acest moment în cazul lui Răzvan Ciobanu, au declarat reprezentanții Poliției Constanța, care susțin că toate datele de la fața locului indică faptul că designerul era singur în mașină în momentul producerii accidentului în care și-a pierdut viața.

Potrivit unor imagini difuzate de Antena 3, după accident mai mulți săteni ar fi mers la fața locului, de unde ar fi luat din mașina creatorului de modă mai multe lucruri găsite, între care o bibile și sticle cu alcool.

UPDATE 13.51 Buletinul unui tânăr din Călărași a fost găsit de anchetatori în mașina condusă de Răzvan Ciobanu. Deocamdată nu se știe dacă acesta a fost în mașină sau dacă actul de identitate era doar lăsat în autoturism, detaliul urmând să fie stabilit în cursul anchetei, relatează Mediafax.

Se pare că este vorba de buletinul soțului proprietarei mașinii pe care o conducea Răzvan Ciobanu în momentul accidentului.

UPDATE 12.20 Surse din anchetă au declarat că designerul nu purta centura de siguranță, aceasta fiind prinsă în spatele scaunului.

De altfel, din cauza impactului puternic, dată fiind viteza mare, și a faptului că nu purta centura de siguranță, creatorul de modă a fost proiectat în afara autoturismului. El a murit pe loc.

UPDATE 10.20 Reprezentanții Ambulanței Constanța au declarat corespondentului Mediafax că Răzvan Ciobanu a murit cu câteva ore înainte de a fi găsit lângă mașină, de localnicul care a dat alarma la 112. Potrivit sursei citate, decesul s-ar fi produs cu câteva ore înainte de a fi descoperit, dar se va ști cu exactitate după autopsie.

Conform Poliției Constanța, accidentul s-a produs din cauza vitezei.

"A fost un accident rutier grav, la ieșire din localitatea Săcele spre Năvodari, pe DJ 226, pe fondul neadaptarii vitezei. Un bărbat de 43 de ani, aflat la volanul unui autoturism, a ieșit cu mașina de pe partea carosabilă și a lovit copaci dintr-un stufăriș. El a fost găsit decedat”, au anunțat reprezentanții Poliției Constanța, citați de Mediafax.

La volanul mașinii era creatorul de modă Răzvan Ciobanu. Acesta era singur în mașină când s-a produs accidentul.




Reprezentanții Poliției Constanța au precizat că trupul neînsuflețit al creatorului de modă a fost găsit lângă mașină, ceea ce înseamnă că el a fost aruncat din autoturism, în urma impactului puternic.

Primele cercetări arată că mașina condusă de creatorul de modă a mers pe drumul de pământ aproximativ un kilometru, din drumul județean, înainte să se oprească.

Reprezentanții Poliției Constanța au precizat că accidentul a fost anunțat la 112 la ora 7.15, de către un fermier care a trecut prin zonă și a văzut ce s-a întâmplat. Polițiștii sunt la fața locului și fac verificări pentru a stabili toate circumstanțele în care s-a produs evenimentul rutier.

Creatorul de modă Răzvan Ciobanu, un personaj controversat

A debutat în modă la vârsta de 19 ani, iar, în 2007, și a participat alături de creatoarea de modă Irina Schrotter la expoziția internațională de design vestimentar The Train de la New York, SUA. Însă, în 2010, a intrat în faliment, iar apoi, o perioadă, a absentat din viața publică, fiind plecat din țară. În străinătate a colaborat cu mai multe branduri de modă, precum Armand Basi, Westwood și Zara.

Tot în 2010, creatorul de modă Răzvan Ciobanu a intrat în vizorul procurorilor după ce ar fi cumpărat mai multe doze de cocaină de la dealeri, el fiind monitorizat de poliţişti sub acoperire care urmăreau o reţea de traficanţi de droguri în cluburile din Capitală şi în hoteluri de lux.

În ultimii ani, Răzvan Ciobanu a fost unul dintre jurații concursului "Bravo, ai stil!" difuzat de Kanal D.

Anul trecut, Răzvan Ciobanu a fost audiat de DIICOT Ploieşti, fiind suspectat că ar deţine droguri de risc pentru consum propriu. Dosarul viza mai multe persoane care ar fi comercializat droguri de risc și de mare risc în zone bune ale Capitalei.

Răzvan Ciobanu și-a făcut publică orientarea homosexuală, dar a declarat că nu vrea să vorbească despre acest subiect.


Citeste mai multe despre   
















71471 vizualizari

  • +5 (27 voturi)    
    darwin awards.... (Luni, 29 aprilie 2019, 8:35)

    Martha Logu [utilizator]

    ... are inca un nominalizat.
  • +2 (20 voturi)    
    RIP (Luni, 29 aprilie 2019, 8:54)

    utilizator1 [utilizator]

    RIP!!! Pacat!!!! Colecțiile lui erau foarte apreciate in străinătate.
  • +4 (18 voturi)    
    Bravo (Luni, 29 aprilie 2019, 9:28)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Ai stil.
    • +11 (17 voturi)    
      cica... (Luni, 29 aprilie 2019, 11:02)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      .... asa e la moda, sa mergi fara centura... te-ai prins?
  • +17 (27 voturi)    
    Bine ca nu au fost si nevinovati victime (Luni, 29 aprilie 2019, 9:29)

    DihoricaVacila [utilizator]

    Asa, omul si-a facut-o cu propria mana, deci nimic altceva de comentat. Dumnezeu sa-l odihneasca si sa fie exemplu pentru toti cocalarii.
  • -1 (31 voturi)    
    Abia astept (Luni, 29 aprilie 2019, 9:30)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Sa se arunce totul inspre acest om. Sa nici nu apara discutii despre infrastructura, autostrazi, ca sunt periculaose drumurile noastre... nuuu. Nu discutam d-astea. Doar aruncam vina ca sa stim ca nu e a noastra, apoi inapoi la somn, foarte linistiti si fara alte griji pentru ca totul e lapte si miere in tara asta.

    Nu zice nimeni ca nu a murit din cauza vitezei. Intrebarea este, care e adevarata cauza, care e motivul pentru care a mers cu viteza? Ceva imi spune nu pentru ca facea pe el si trebuia sa ajunga repede la toaleta.
    • +19 (25 voturi)    
      Adevarata cauza sunt drumurile (Luni, 29 aprilie 2019, 10:07)

      Remulus si Rromus [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Dar te intreb pe tine, fiinta rationala, apasand acceleratia si marind viteza, rezolvi cauza? Just a thought...
      • 0 (12 voturi)    
        Daca citesti am si zis (Luni, 29 aprilie 2019, 12:32)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

        Nu scuza ce s-a intamplat, ci mi se pare fascinant, exact cum ma asteptam, ca lumea sa isi bata joc de situatie.
        Evident ca e o tampenie si a gresit, lucru care a dus unde a dus. Dar este fascinant cum lumea da vina strict pe soferi. Ca au vina mare, de acord. Ca nu rezolvi bagand suta, de acord.

        Dar hai sa nu mixam mere cu pere.
          #showComment#showComment
    • +20 (24 voturi)    
      Asta-i o scuza pentru handicapati (Luni, 29 aprilie 2019, 10:39)

      Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      cand mergi pe un drum, te adaptezi conditiilor existente, nu o faci, e strict vina ta. Doar un idiot poate da vina pe drum cad conduce cu o viteza neadecvata... te-ai uitat pe film ? ce-ai fi vrut sa fie acolo, autostrada ? Asta e, a murit un om, strict din vina lui, bine ca nu a omorat si pe altcineva...
      • -1 (7 voturi)    
        Pe film? (Luni, 29 aprilie 2019, 12:32)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        Filmul nu era postat atunci. In al doilea rand, daca citeai cu ochii deschisi si nu cu idei preconcepute poate pricepeai ce am scris.
      • +1 (9 voturi)    
        Si inca ceva... (Luni, 29 aprilie 2019, 12:34)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

        Nu am zis sa fie acolo o autostrada. Numai o persoana limitata ar pricepe asta. Am spus ca era necesara o autostrada. Nu e treaba mea sa gasesc cel mai bun loc pentru ea ca d-aia avem atatea institutii inutile care sifoneaza bani si au numai rude sefi.

        Dar daca tu atata pricepi ca "acolo" trebuia sa fie autostrada, nu ma surprinde comentariul tau deloc.
          #showComment
    • +7 (13 voturi)    
      iti zic io.... (Luni, 29 aprilie 2019, 10:59)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      mergea cu viteza ca luase prea multe piramidoane... s-a zgaltzait toata noapte in club printre drogangii, ce vrei.....
    • +1 (3 voturi)    
      Cauza vitezei ? (Luni, 29 aprilie 2019, 16:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Se despartise de ultimul amant si acesta il fugarea !
  • +20 (22 voturi)    
    ... (Luni, 29 aprilie 2019, 9:35)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    bine ca nu a omorat pe altcineva...
  • +19 (19 voturi)    
    Romania (Luni, 29 aprilie 2019, 9:36)

    Remulus si Rromus [utilizator]

    Are drumuri proaste. Nu are autostrăzi suficiente. Cum rezolvă românul problema? Votând aceiași oameni și mergând tare tare pe șosele. Logic.
    • +16 (16 voturi)    
      Și fără centură trasă (Luni, 29 aprilie 2019, 11:10)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      Și de supărare că nu are autostrăzi, românul șmecher nici nu-și mai pune centura de siguranță.
    • -10 (12 voturi)    
      te referi la Base (Luni, 29 aprilie 2019, 12:34)

      sorinnc [utilizator] i-a raspuns lui Remulus si Rromus

      Base a fost ministru vreo 8 ani la transporturi unde a introdus taxa Basescu pentru autostrazi si presedinte inca vreo 10.
      Sa inteleg ca Dragnea e de vina?
      • +4 (6 voturi)    
        Da dragnea e de vina. (Luni, 29 aprilie 2019, 13:31)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui sorinnc

        Basescu a fost presedinte cu parlament controlat de PSD deci de Dragnea &co.Ministru al transporturilor cf Wikipedia :"A fost numit în funcția de ministru al transporturilor în guvernele Petre Roman(2) (30 aprilie 1991 – 16 octombrie 1991) și Guvernul Theodor Stolojan (16 octombrie 1991 – 19 noiembrie 1992). A făcut parte din consiliul de administrație al firmei Astra Vagoane Călători Arad, pentru o perioadă, în 1992" deci 1 an jumate.Nu prea faceti matematica la Tiraspol.
          #showComment
  • +7 (15 voturi)    
    Mda (Luni, 29 aprilie 2019, 9:38)

    Fanel01 [utilizator]

    Imi pare rau de el ca om ca a murit ,dar ma bucur ca nu mai vad un lakete zilnic la tv
  • +10 (10 voturi)    
    Nu avea centura? (Luni, 29 aprilie 2019, 10:42)

    mr_mojo [utilizator]

    Cum adică era afara din mașină?
  • +12 (12 voturi)    
    mda (Luni, 29 aprilie 2019, 10:42)

    Tibi. [utilizator]

    Dincolo de infrastructura, tind sa cred ca era deja mort cand a parasit carosabilul, din moment ce a mai rulat aproape 1 km, la viteza maxima inainte de a se opri in copac. Infarct, criza, anevrism, ceva, altfel se oprea in 50 m dupa ce a iesit de pe drum, nu 1 km. Singurul lucru bun e ca nu a luat-o spre stanga, pe contrasens.
  • +6 (6 voturi)    
    Masina e facuta zob (Luni, 29 aprilie 2019, 11:59)

    transalpinarum [utilizator]

    Pare un model foarte recent de Range Rover, dar trebuie sa fi fost foarte mare viteza, masina toate are airbagurile sarite si e facuta zob...

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=38&v=AGQpBizjjQU
  • +2 (6 voturi)    
    marlanie level infinit (Luni, 29 aprilie 2019, 14:38)

    thebblack [utilizator]

    viteza foarte mare dupa cum arata masina, se intorcea de la o "petrecere" si a mers un kilometru pe camp deci foarte probabil rupt de beat sau drogat, centura trasa smechereste prin spate, masina de fite imprumutata. astea doar acum. restul "aventurilor" despre care doar se face aluzie in articol nu le mai enumeram. un jeg mai putin pe drumurile patriei.