Facebook a blocat un cont anonim folosit de susținători PSD pentru o campanie de fake news împotriva cercetătorului Cristian Presură

de R.H.     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2019, 19:24 Actualitate | Esenţial


Cristian Presura
Foto: Hotnews
Facebook a blocat, joi, un cont anonim folosit de membri PSD și prieteni ai acestora pentru o campanie de fake news împotriva cercetătorului Cristian Presură. Secvențe dintr-un interviu acordat de acesta HotNews.ro erau decupate din context și asociate cu imagini ce sugerau asocieri politice ale lui Presură.

Campania a avut loc după ce cercetătorul a luat poziție în urma deciziei guvernului de a sărbători succese înregistrate de români la Salonul de la Geneva, despre care el și alți cercetători au atras atenția că este un eveniment unde premiile sunt cumpărate.

De asemenea, campania a apărut în condițiile în care însuși ministrul Cercetării, Nicolae Hurduc, l-a criticat pe Facebook pe cercetător, despre care a comentat, între altele: "Cercetătorul vieții, dacă este atât de genial cum scriu ziarele lui Cioloș, ar fi trebuit să ne spună de ce n-a mai publicat mare lucru de prin 2003, an în care și-a susținut teza de doctorat, cu excepția cărții de fizică pentru Moș Crăciun ?"

În secvența distribuită de susținători PSD, e scos din context pasajul în care cercetătorul vorbește despre o presupusă lipsă de diferențe între un copil și un laptop. Dacă în dialogul din interviul HotNews.ro reiese clar că este vorba despre o descriere a ateismului, în pasajul distribuit se sugerează în mod intenționat că cercetătorul ar crede că nu e nicio deosebire între un copil și un laptop.

Clipul distribuit de susținători PSD și blocat acum de Facebook, pe contul inițial de pe care a început să fie distribuit, asocia ideile lui Presură cu politica platformei lui Dacian Cioloș.

















13092 vizualizari

  • -33 (45 voturi)    
    Sa-l dam anonim, deci sa-l semnam... (Joi, 25 aprilie 2019, 19:29)

    newlook [utilizator]

    "...un cont anonim folosit de membri PSD..."

    ===================

    Hehehe, #rezistii il intrec pe Caragiale!
    • +11 (19 voturi)    
      rock (Joi, 25 aprilie 2019, 21:37)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      e vorba de un cont ...fake ...i se zice anonim ...in spatele lui se "ascunde" cineva ......mai incet cu he he he
  • -15 (21 voturi)    
    cotcodac cotcodac o gaina s-a ouat (Joi, 25 aprilie 2019, 19:44)

    haicasepoate [utilizator]

    cotcodac cotcodac o gaina s-a ouat ...
    Hai sa dam de veste la lumea intreaga, ka nu mai avem alte stiri inafara sa injuram PSD si Dragnia
    • +4 (12 voturi)    
      ? (Vineri, 26 aprilie 2019, 0:33)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui haicasepoate

      Ce problema existentiala iti distruge paradisul, drag postac?

      Esti nou venit, asa ca vreau sa ne cunoastem. Ce te supara? Soros? UE? bancile? multinationalele? Protestatarii? Base? Macovei? DNA? LCK? Lazar? PG? Statul Paralel?

      Pick one sau ai ceva nou? E posibil sa va angajeze si pe baza de ingenionzitate si improv.
      • +1 (5 voturi)    
        PSD - partid Anti-Social (Vineri, 26 aprilie 2019, 10:27)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Oricând se găsește cineva care nu este membru de partid, o persoană obișnuită, care să critice PSD, imediat această GIO creează fake news cum că există o afiliere la partidele de opoziție: vezi cazul autostrăzii de 1 m din Suceava, unde tipul care a inițiat protestul a fost imediat ”identificat” pe munte alături de Iohanis. Acum a urmat Presură. Niciunul nu este membrul vreunui partid, dar PSD nu acceptă nici un fel de critici - Partidul este mai presus de toate!
        Și să ne amintim și de GONG-uri. Nu știți ce este un GONG? nu, nu este un instrument de percuție; este o găselniță a PSD - pe atunci PDSR - pentru a combate societatea civilă care se organiza în ONG-uri. GONG înseamnă Guvernamentala Organizație Non-Guvernamentală - membrii administrației de stat și partid (că PSD nu face diferența) organizau ”ONG”uri de stat pentru a primi fonduri europene - era începutul finanțării.
        De fapt primul GONG a fost o inițiativă de tot râsul a lui Iliescu: IRDO - Institutul Român pentru Drepturile Omului, care combătea ONG-urile pe bune, pentru că acestea luptau împotriva abuzurilor Partidului-Stat FSN-PDSR-PSD.... Vedeți aici urmarea: http://www.apador.org/blog/tag/institutul-roman-pentru-drepturile-omului/
        • +2 (2 voturi)    
          doar dupa o carte (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 9:21)

          haicasepoate [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

          No bine domnule draga, daca asta nu e masa unde sa imi dau cu pareria, sa zic shi io ceva de bine de rau, atunci o sa plec di pi forum

          Totiii cele buni, si un praz verdi..

          Da daca prind pi un postac anti psd pi antina tri, oilei, jar mananca

          Hai ca v-am pupat, traiti voi bine mersi in bula voastra hotniusistilor.
          • 0 (0 voturi)    
            Stai asa stimate (Duminică, 28 aprilie 2019, 0:25)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui haicasepoate

            Daca ti se pare ca un asalt frontal al fake news-ului nu e stire, atunci avem pareri diferite.
            Toate bune si frumoase intr-o democratie.

            Si totusi, ce te streseaza? Nu mi-ai raspuns :)
  • +8 (12 voturi)    
    Hurduc bate campiii (Joi, 25 aprilie 2019, 19:59)

    Habermas [utilizator]

    Presura este co-/autor de patente:
    https://scholar.google.fr/scholar?hl=en&as_sdt=0%2C5&q=Cristian+Presura&btnG=

    Asta deoarece lucreaza la o firma privata, si asa este munca lui evaluata. Patentele sunt o forma de publicatie.
    • +1 (7 voturi)    
      publicatii (Joi, 25 aprilie 2019, 23:53)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Patentele nu sunt publicatii, insa acest lucru nu inseamna ca acestea sunt obtinute printr-o cercetare mai putin asidua, ori ca importanta lor este mai redusa. Pur si simplu sunt o alta forma de valorificare a cercetarii, adecvata mai ales cercetarii desfasurate in cadrul firmelor.

      Altfel e ridicola remarca ministrului, vorbeste de parca el insusi ar fi un laureat al premiului Nobel. E drept, comparativ cu alti ministri care s-au perindat prin functie (sa nu mai zic de genunchele si pamblica de la educatie), Hurduc straluceste...
      • +4 (4 voturi)    
        Patentul este o forma de facere publica (Vineri, 26 aprilie 2019, 10:33)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

        a rezultatelor cercetarii. De altfel, publicarea este o CONDITIE a patentarii - deci nu exista patente secrete. Daca vrei secret, atunci tii un rezultat in categoria secret comercial, si il tratezi ca atare in interiorul firmei.

        Publicatie inseamna facere publica a rezultatului unei munci (intelectuale, despre asta vorbim). Publicatie stiintifica inseamna facere publica a rezultatelor cercetarii stiintifice.

        Mai departe, patentele pot fi citate ca rezultate de cercetare, si sunt si folosite in evaluarea cercetatorilor inclusiv in universitati.

        Deci nu este corect ca patentele nu ar fi publicatii. Sunt. Doar ca un alt tip de publicatie, si nu sunt tipul de publicatie principal folosit de cercetatorii din universitati (unde conteaza articolele peer-review mai ales), mai ales in Europa.

        Mai este ceva, in SUA cercetatorii din universitati chiar produc mult mai multe patente decat in Europa.

        Si in final, si in Europa unele universitati sunt interesate in patentare, in logica comercializarii cercetarii prin vanzarea de catre universitate / cercetatori (in functie de cum s-a patentat si detaliile din contracte) - de obicei prin intermefdiul "Knowledge Transfer Office" _

        ("Birou de Transfer al Cunoasterii" cum ar veni, dar denimurile astea sunt cam incorecte; ma rog, asa se cheama si asa le stie lumea)

        _ ale Universitatilor - cele care au asa ceva. Si evident ca pentru a avea asa ceva trebuie sa aici ce vinde, deci ce patenta - U. Cambridge, Imperial College, etc.
        • +2 (2 voturi)    
          Peer reviewed (Vineri, 26 aprilie 2019, 16:28)

          D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          M-am exprimat ambiguu. Ma refer la publicatii in reviste stiintifice peer-reveiwed. Fara intentia de a minimiza meritele cercetarii care a condus la oricare dintre cele doua forme de valorificare, munca are un caracter diferit. In cazul patentelor publicatia vine in scopul protejarii unui interes comercial, in cazul articolelor stiintifice importanta este originalitatea si relevanta contributiei stiintifice, partea comerciala nefiind primordiala.

          Inca o data, nu am nici cea mai mica intentie de spune ca patentele sunt mai importante decat articolele sitiintifice, ori invers. Ambele sunt rezultate remarcabile, dar au caracter diferit.

          Cat despre Cristian Presura, nu pot spune decat jos palaria. Apreciez atat activitatea si competenta sa profesionala, ambele dovedite in medii concurentiale si la nivel de top, cat si calitatea umana.
          • 0 (0 voturi)    
            De acord. (Vineri, 26 aprilie 2019, 20:28)

            Habermas [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

            PS. Originalitatea este necesara si in cazul patentelor. Evident structura documentelor este foarte diferita. Sunt convins ca stii asta, am precizat doar ca si fie clar si pt cei care nu stiu poate.
      • +3 (3 voturi)    
        Patentele sunt publicatii (Vineri, 26 aprilie 2019, 11:26)

        Consilier [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

        Orice patent (brevet) se publica dupa 18 luni de la inregistrarea cererii. Mai mult ele sunt indexate in sistemul ISI (Derwent Index).

        Conform bazei de date a EPO (Oficiul European de Patente) intre anii 2004 si 2017 Dl Presura este inventator pentru 10 inventii si co-inventator pentru alte 30 de inventii. Deci un Total de 40 de inventii.
        Mai importanta este insa relevanta domeniilor abordate si calitatea brevetelor validate sau in curs de validare.
  • +11 (15 voturi)    
    lichele (Joi, 25 aprilie 2019, 20:02)

    barc [utilizator]

    lichelismul e in sangele PSD. Numai minciuna hotie si manipulare.
  • +7 (9 voturi)    
    Anonimilor (Joi, 25 aprilie 2019, 21:34)

    ipolitic [utilizator]

    daca intrati in Google Patents, veti gasi cel putin 8 patente sau cereri de patente avind co-autor pe C.Presura.
    Haiduc, anonimule, vezi si tu in Arxiv dupa articole a lui Presura et al., poate reusim sa stoarcem de la tine niste "mea culpa" .....bzzzz..krkk..sunt mesagerul special din Confederatia Galactica, am preluat controlul postacului [ipolitic] pe 137 de secunde pamantene.Sunt insarcinat sa va comunic ca subiectul numit Haiduc,Nicolae YZ331 este intr-adevar rezultatul unor teste genetice nereusite ale savantilor nostri pe un esantion nesemnificativ de persoane umane. Dupa rezultatele considerate dezastruoase, Consiliul a hotarat ....krkk,,bzzz....cer scuze, cred ca am atipit o clipa , unde ramasesem? A da, Haiduc ar trebui sa ceara scuze de la Presura.
  • +8 (12 voturi)    
    Un (1) cont ?! (Joi, 25 aprilie 2019, 22:26)

    ac [utilizator]

    Eu dau de cite 20-30 pe zi. Si cind ma uit la ceas apare un postac si baga comment "Iohannis are sase ceasuri".