Delegația Comisiei de la Veneția se întâlnește astăzi cu comisia parlamentară care a modificat legile justiției. Florin Iordache: Ei nu sunt dumnezei

de MH     HotNews.ro
Joi, 25 aprilie 2019, 8:38 Actualitate | Esenţial


Iordache
Foto: Digi 24
Delegația Comisiei de la Veneția aflată în România se va întâlni joi cu reprezentanții Comisiei parlamentare care a modificat legile justiției și Codurile penale. Președintele comisiei parlamentare, Florin Iordache, a ținut să sublinieze că discuțiile vor viza doar legile justiției, nu și codurile penale. "Ei nu sunt dumnezei. Vin să se informeze, vin să facă anumite recomandări, dar România până la urmă este stat suveran", a susținut Florin Iordache.

Întâlnirea reprezentanților Comisiei de la Veneția cu parlamentarii din Comisia Iordache va avea loc de la ora 11.00.

Potrivit lui Florin Iordache, discuțiile vor viza doar ordonanțele de urgență care au modificat legile justiției, pentru că PNL, USR și Klaus Iohannis au transmis la Bruxelles că se întâmplă "grozăvii".

Florin Iordache spune că experții Comisiei de la Veneția "nu sunt Dumnezei” și nu pot spune Parlamentului cum să legifereze, România fiind țară suverană.

"Punctul meu de vedere va fi așa: ei nu sunt dumnezei. Vin să se informeze, vin să facă anumite recomandări, dar România până la urmă este stat suveran. Până la urmă niște experți de oriunde din lume, că știu de unde vin, ce poate să spună Parlamentului României? Să se oprească din legiferare? Poate să îmi spună mie cineva că nu pot legifera în concordanță cu Constituția României?”, a afirmat Florin Iordache, miercuri seară, la Realitatea TV.

Miercuri, echipa Comisiei de la Veneția a avut a avut întrevederi cu președintele Klaus Iohannis și cu ministrul demisionar al Justiției, Tudorel Toader.

Președintele Klaus Iohannis le-a transmis membrilor Comisiei de la Veneția că modificarea codului penal și a codului de procedură penală, adoptată miercuri de Parlament, reprezintă un mod de legiferare cu caracter extrem de nociv și creează, deliberat, instabilitate în interiorul sistemului de justiție. Iohannis mai spus că Parlamentul nu și-a învățat lecția, iar majoritatea PSD a ignorat din nou deciziile Curții Constituționale, opoziția și asociațiile de magistrați. Referitor la tema ordonanțelor de urgență, Iohannis a subliniat folosirea în exces a acestui instrument legislativ în domenii foarte sensibile, unde este necesară o dezbatere serioasă, aprofundată și deplin transparentă. În acest context, Iohannis a spus, în cadrul întâlnirii, că România se află acum în situația în care Guvernul legiferează și Parlamentul doar ia act.

















3425 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    Iordache: Ei nu sunt dumnezei (Joi, 25 aprilie 2019, 8:45)

    KRL [utilizator]

    Voi sunteti?
    Sau faptul ca decideti viitorul nostru, va face sa credeti asta.
    • +2 (6 voturi)    
      Afirmatia unuia ca el este nerelevanta (Joi, 25 aprilie 2019, 10:53)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui KRL

      Atata timp cat ei nu cred in dumnezeu - nu ma refer la simplul fapt ca se duc la biserica sa-si faca selfie cu aerul ca se roaga, sau ca fac donatii / citeste "mita" bisericilor - asta e doar un raspuns obraznic dar lipsit de continut, ca toate celelalte.
      Dumnezeii lor sunt talharii: cu cat mai mari cu atat mai demni de respect.
  • +15 (19 voturi)    
    . (Joi, 25 aprilie 2019, 8:49)

    AdrianAdr [utilizator]

    Si au pretins ei ca sunt "Dumnezei"? Ei verifica si fac recomandari ca in totata uniunea sa fie pe cat posibil aceleasi legi. Sau ca sa traduc pentru unul ca Iordache: Boii sa traga in aceiasi directie!
  • +16 (20 voturi)    
    Nu-i spune nimeni retardului că România nu (Joi, 25 aprilie 2019, 9:06)

    prec [utilizator]

    este de capul ei? Este parte a unor organizații internaționale. Știm cu toții că ciumei pesedoase îi este greu să respecte legea, fiind cu toții penali, dar tocmai ăsta-i și scopul vizitei lor: să atragă atenția penalilor că legile nu se modifică după cum are interes un penal sau altul.
  • +12 (16 voturi)    
    Ce ție nu-ți place,altuia nu face. (Joi, 25 aprilie 2019, 9:19)

    asavreau [utilizator]

    Iordache și ai lui spun că sunt blamați,înjurați de lume.Nu pricep că este rezultatul comportamentului impertinent,golănesc al lor.Cum vorbesc așa li se răspunde.Se pretind oameni politici și se comportă ca niște borfași de cartier.Un om politic are stilul să explice fără să folosească invective,de ce a făcut o lege într-un fel care crează nedumerire.Inteligența celor de la PSD transformă orice nedumerire a societății civile în motiv de ceartă.
  • +13 (17 voturi)    
    Creier de smecher ajuns la putere (Joi, 25 aprilie 2019, 9:35)

    bigbrother [utilizator]

    N-ar accepta ca greseste nici daca ar fi pe marginea prapastiei..cu ochelarii lui de cal nici ca poate vedea altceva.

    Ca legile sunt facute cu dedicatie si in dispret pentru ceilalti cetateni deja nu mai conteaza, plavanul se simte ofuscat cand cineva il ia la intrebari, cum isi permit altii sa interfereze cu geniul sau si al tovarasilor lui de partid?

    Astia sunt micii D-zei care ajung la putere prin diverse mijloace si se cred atotputernici, cred ca nu trebuie sa mai asculte de nimeni si ca ce decid ei e bun, chiar daca mii de magistrati si organisme internationale spun ca nu e bine.

    Ce nu intelege gusterul asta este ca avizele Comisiei de la Venetia se trimit catre Uniunea Europeana care, ghici ce, poate dispune masuri drastice. Si cred ca de fapt asta se asteapta, o reactie finala a Uniunii care sa le dea apa la moara pentru demagogia lor, sa aiba pe cine sa scoata vinovat pentru greselile lor.

    Sper sa nu ajungem acolo si nu pot sa insist suficient ca SA IESIM LA VOT. E modul cel mai concret de a schimba lucrurile, macar asa sa aratam ca ne pasa de viitorul nostru ca tara.
    • +5 (9 voturi)    
      Vine vremea (Joi, 25 aprilie 2019, 10:14)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Va veni vremea când toți acești hoti si complici din psd+alde+udmr for fi f*ti taman cu codurile idioate pe care le-au dat!
    • +2 (6 voturi)    
      Favorizarea infractorului (Joi, 25 aprilie 2019, 10:55)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      Nu exista deja in cod?
      Ce vreme trebuie asteptat sa vina?
  • +6 (10 voturi)    
    Poate ca nu sunt dumnezei.. (Joi, 25 aprilie 2019, 9:38)

    gabone [utilizator]

    Dar cu siguranta nu sunt nici hoti sau corupti si nu pot fi de acord cu legi care ii avantajeaza pe acestia. Iar din punctul asta de vedere cuvantul lor are valoare.
  • +5 (9 voturi)    
    da' nici voi ... (Joi, 25 aprilie 2019, 9:47)

    msk [utilizator]

    nu sunteti politicieni. Doar o gasca de hoti care intamplator (prin minciuni electorale) a ajuns sa conduca tara.
    Dar e mai bine asa... macar e pe fata. Stim la ce ne putem astepa de la voi. O sa va vina randul si voua.... si o sa stati acolo unde va este locul-la puscarie !!
    Si numai de aia o sa iesim la vot si la proteste !
    Ca sa intelegeti ca voi nu reprezentati pe nimeni. Doar gasca voastra de ciorditori !
  • +6 (10 voturi)    
    România este stat suveran, nu parlamentul (Joi, 25 aprilie 2019, 9:49)

    hic sunt leones [utilizator]

    Ai zis bine că Parlamentul trebuie să respecte constituția, însă ai omis (sau nu cunoști) faptul că în constituție zice că trebuie să respecți recomandările Comisiei de la Veneția.
    Vezi tu, suveranitatea aparține doar poporului, iar poporul a decis să fim parte a UE și deci să respectăm - inclusiv voi, oamenii politici - reguli comune. Pe noi nu ne interesează că voi ajungeți la bulău din cauza acestor reguli, pe noi ne interesează ca regulile să fie respectate, iar una dintre ele ține de statul de drept și domnia legilor, așa că pentru voi - parlamentarii - Comisia de la Veneția și toate directivele europene SUNT DUMNEZEU.
    • +4 (6 voturi)    
      Sa respecte Constitutia (Joi, 25 aprilie 2019, 11:01)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      Nu are nicio legatura cu a face legi in favoarea infractorilor pentru ca Constitutia nu a prevazut in mod expres ceva despre asta.
      Atunci Constitutia ar fi trebuit sa fie mai cuprinzatoare decat Codul Penal.
      Deci, dupa mintea lor, tot ce nu este expres interzis prin Constitutie este obligatoriu de implementat in favoarea infractorilor.
      De ce nu invers? Codul Penal este conceput, principial, pentru apararea cetatenilor cinstiti impotriva infractorilor, nu pentru apararea libertaii de a fi infractor fara pedeapsa.
      Prin aceste legiferari, cetatenii cinstiti raman fara aparare in fata infractorilor, ceea ce va transforma tara intr-o jungla in care functioneaza legea celui mai tare si mai lipsit de morala
  • +7 (11 voturi)    
    Asa este,... (Joi, 25 aprilie 2019, 9:52)

    Ponta [utilizator]

    ,.... 'Ei nu sunt dumnezei", dar cert este ca tu Ciordache esti cel mai mare retard in viata.
    DITTO.
  • +5 (9 voturi)    
    Sigur nu sunt Dumnezei, dar . . . (Joi, 25 aprilie 2019, 9:59)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . sunteti diavolul in persoana. Daca eu as fi fost factor de decizie in UE, va scoteam de mult din uniune. Voi nu intelegeti decat de ciomag. Fariseilor!
  • +6 (10 voturi)    
    Inapoi in vizuina din care ati iesit (Joi, 25 aprilie 2019, 10:04)

    Jan2016 [utilizator]

    Nu sunt Dumnezei si nici nu pretind asta. Dar sa comparam nivelul de trai al celorlate tari din UE. Ma, vierme, dupa 30 de ani de la Revolutie tot inappoiati suntem, fara scoli, spitale, drumuri, camine pentru batrani. Dar va avem pe voi din belsug niste infractori, plagiatori, hoti, prosti, egoisti, mincinosi, hoti am zis? Ah, da, am zis. Rusine sa va fie.
    Sper sincer sa infundati puscaria si sa vi se para un lux acolo ca tot va straduiti atat.
  • +2 (6 voturi)    
    — Eu sunt Dumnezule vostru! (Joi, 25 aprilie 2019, 10:29)

    stirilibere [utilizator]

    "Poate ne suparati ca va trecem iar painea la cartela." Cam asta-i atitudinea securisto-sovietica a celor de la butoanele tarii... Sper din suflet sa iesiti la vot dragi rumani.
  • +1 (5 voturi)    
    toapa perfecta !!! (Joi, 25 aprilie 2019, 11:47)

    asada [utilizator]

    Nu au invatat nimic acesti golani crescuti vai de mama lor de niste amarati adusi de Ceausescu de prin toate coclaurile si facuti mari domni la oras !!! niciodata nu li sa adresat nimeni din politicienii europeni si de aiurea,cu apelative sau remarci jignitoare !!!! te apuca scarba de aceste lichele crescute de militieni ,securisti si te miri ce mai golani de prin te miri unde !!!!