Percheziții la Academia de Poliție în cazul amenințărilor la adresa Emiliei Șercan / A fost prins principalul suspect / Prima reacție a jurnalistei

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:21 Actualitate | Esenţial


Academia de Politie
Foto: Facebook
Mai multe percheziții au loc miercuri dimineață la Academia de Poliție în legătură cu amenințările cu moartea vizând-o pe jurnalista Emilia Șercan, au declarat pentru HotNews.ro surse judiciare. În acest caz, principalul suspect este un ofițer angajat al Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza", care a fost prins și urmează să fie audiat. "Sunt într-o evidentă stare de consternare. Un ofițer de poliție, pus să apere legea, amenință cu moarte un ziarist de investigație", a fost prima reacție a jurnalistei.

De asemenea, au loc percheziţii și la locuința ofițerului de Poliție suspectat că ar fi ameninţat-o pe Emilia Şercan, fiind puse în aplicare două mandate de percheziție.

Ofițerul, Adrian George Bărbulescu, angajat al Academiei de Poliție "Alexandru Ioan Cuza", a fost prins în Slatina, urmând să fie adus în calitate de suspect în București, în baza unui mandat de aducere, au mai declarat pentru HotNews.ro sursele citate.

Prima reacție a Emiliei Șercan

"A fost identificată persoana care m-a amenințat cu moartea. Este un ofițer de poliție, angajat al Academiei de Poliție. Sunt într-o evidentă stare de consternare. Un ofițer de poliție, pus să apere legea, amenință cu moarte un ziarist de investigație. Este inimaginabil așa ceva! Sper că de data asta va exista puțină onoare prin structurile de conducere ale Academiei de Poliție", a fost prima reacție a Emiliei Șercan.

De asemenea, Șercan a spus, într-o intervenție telefonică la Digi 24, că faptul că s-a ajuns ca ea să fie amenințată de cineva care era angajat al Academiei de Poliție arată că investigațiile sale au fost cât se poate de corecte și "au lovit acolo un grup de interese foarte puternic consolidat, care era legat de acele plagiate".

"Eu mă bucur că poliția a acționat atât de repede și văd că după o săptămână este identificat un suspect. Sper să se facă lumină cât mai repede. Eu nu am fost oficial anunțată. Aștept cu mare interes să aflu și eu cine este această persoană și să înțeleg legăturile cu Academia și interesele sale, dacă a acționat de unul singur sau dacă făcea parte dintr-un grup mai larg care avea interesul să mă facă să tac”, a mai afirmat jurnalista.

În 17 aprilie, jurnalista Emilia Șercan a anunțat, pe Facebook că a primit amenințări cu moartea. Șercan, cea care în ultimii ani și-a făcut un renume din anchetele privind plagiatele în rândul înalților demnitari și al conducerii unor instituții de invățământ, cel mai recent la Academia de Poliție, scria: "Conținutul mesajului sugerează că amenințarea este legată de subiectele la care lucrez acum."

Ea spunea că a depus plângere la Poliția Capitalei și că ministrul de Interne și șeful IGPR au fost informați despre aceste amenințări.

În fragmentul din mesajul de amenințare pe care l-a redat pe Facebook scria: "Trimitem acest mesaj cu scopul de a preveni ce va urma, totul depinde de tine. Oprește toate activitățile pe care le ai in desfășurare... dacă nu vrei sa urmeze calvarul. Vrei sa ajungi (...)". Continuarea e cenzurată, spune Șercan, "pentru a-i proteja pe cei dragi mie".

Precedentele mesaje pe Facebook ale Emiliei Șercan se refereau la piedicile pe care Academia de Poliție i le ridică în încercările sale de a cerceta cazuri de plagiat la această instituție.

















22986 vizualizari

  • +40 (44 voturi)    
    Politia te apara. (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:30)

    feroviarul123 [utilizator]

    Ce sa mai zici. Daca nu ești jurnalist poate sa te împuște.
    • +26 (28 voturi)    
      ei hai (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:14)

      Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      "Sunt într-o evidentă stare de consternare. Un ofițer de poliție, pus să apere legea, amenință cu moarte un ziarist de investigație"

      Eu cred ca nu ati fost surprinsa deloc, cum nu am fost nici unul din noi cand am citit stirea prima data. Doar nu era sa va ameninte cineva care nu avea legatura cu investigatiile...

      este vorba aia din topor: cine fura azi un ou (doctorat), maiine va fura un... sa nu cumva sa ne facem iluzii ca mafia asta nu sa extins la chestiuni muult mai grave.
    • -45 (45 voturi)    
      Militianu', ca #rezistu' (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:16)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Aceleasi amenintari.
      • +10 (12 voturi)    
        N-ai obituar (Miercuri, 24 aprilie 2019, 12:25)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        vrei sa-ti scriu eu unul ? Ca de la sorosist la sosonist.
      • +1 (1 vot)    
        poate dai un exemplu (Joi, 25 aprilie 2019, 11:35)

        Pacala se intoarce [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        poate dai un exemplu (unul singur macar!) de amennintari pe care le-au auzit de la #rezist


        ... we are waiting...
  • +44 (44 voturi)    
    Țara lui Papură Vodă (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Unde poliția=milița amenință jurnalistii cu moartea iar jandarmeria bate si gazează în masă populația la ordinele CRIMINALE ale celor care si-au anexat tara ca sa o jefuiasca. RO e stat securitsto-mafiot din care singura șansă e să pleci si sa scuipi in urma ta.

    Când va fi judecata Min de Interne, Carmen Dan, pentru ordinele ticaloase si jandarmeriada din august 2017? Dar jandarmii care au executat ca niste brute ordine criminale? Niciodata. Justitia la noi e aparatoarea hotilor si a criminalilor,
    • +6 (6 voturi)    
      Ne-am săturat de iobăgie și de băjenie (Miercuri, 24 aprilie 2019, 13:20)

      2mai [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      "RO e stat securitsto-mafiot din care singura șansă e să pleci si sa scuipi in urma ta".
      Tocmai, prea mult de muncă și de reconstruit în România pentru a sta cu gândul la plecare. Dacă matale iei decizia să pleci și să scuipi în ce direcție dorești, e treaba dumitale, însă te anunț că toți românii sunt dispuși să dea bir cu fugiții când dau de greu.
      • +3 (3 voturi)    
        Nu este neaparat bejenie (Miercuri, 24 aprilie 2019, 14:02)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui 2mai

        asa, se poate chema bejenie si atunci cand schimbi un hotel plin de plosnite si gainari pentru unul curat si tinut de oameni civilizati.
  • +34 (34 voturi)    
    ciudat (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:53)

    programatoru [utilizator]

    unul care nu e inscris la scoala doctorala, proaspat absolvent, s-a suparat asa pe ziarista

    sper ca se vor afla dedesubturile, daca e o inscenare, daca e un grup mai mare, daca e unul zanatic, asta daca omul nu "dispare" ...
    • +23 (23 voturi)    
      tu (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:33)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      chiar crezi ca bietasu' ala dadea cu misiva aiurea,de cascheta lui?va reamintesc ca nu pot exista hoti fara politisti si nu de acum,asta e de cand lumea.
      acum,ce a primit sercanca e o biata prevenire,amenintarile se fac in alt mod si mult mai personal.
    • +9 (9 voturi)    
      ... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:49)

      samuraijack [utilizator] i-a raspuns lui programatoru

      Poate omu urma să se înscrie la doctorat și a realizat că nu va mai putea să facă copy&paste.
  • +26 (26 voturi)    
    Nu prea are de ce... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 9:58)

    Codruta N [utilizator]

    ... sa fie "consternata"...
    D-na Sercan se pare ca nu stie cum e situatia pe la Politiile "din teritoriu", nu mai zic de cele "comunitare" (sau cum le-o zice acum).
    Sunt curioasa daca o sa incerce vreodata cineva sa faca curat "in interior", la nivel de comportament individual al politistilor! :(
    • -4 (4 voturi)    
      Ce fel de Politie o sa fie aceea ? (Miercuri, 24 aprilie 2019, 12:26)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      O sa prinda eventual melci.
  • +25 (25 voturi)    
    politistul, tot militian a ramas.... (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:15)

    ...!?! [utilizator]

    acdemia de politie, pompoasa intitulare,DD grosiera falsificare. stiintificoshilor.
  • +27 (27 voturi)    
    tara lui daddy (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:21)

    larex [utilizator]

    jandarmii te bat, politistii te ameninta cu moartea.
  • +25 (25 voturi)    
    plagiate (Miercuri, 24 aprilie 2019, 10:33)

    sile1 [utilizator]

    Parca spre a confirma cu tot dinadinsul ca avem coruptie si in cadrul Politiei un tampit de ofiter de politie isi permite sa ameninte cu moartea pe cineva care incearca sa scoata la iveala mizeria acordarii de doctorate plagiate pe banda rulanta.

    Toate jigodiile dornice sa epateze si-au "tras" cate un doctorat aranjat.
    Titlul de doctor atrage dupa sine si foloase materiale pentru ca legea prevede un spor la salariu pentru functionarii publici in cazul in care au un doctorat in domeniul in care lucreaza,bani care desigur vin de la bugetul statutului adica din taxele si impozitele pe care le platesc" prostii " fara doctorate.

    Ceea ce ma mira si mi se pare foarte grav este faptul ca unii profesori universitari ,conducatori de doctorate,se preteaza la asemenea lucruri mizerabile.
    Daca insa ma gandesc la faptul ca indivizi precum Gabriel Oprea ajung conducatori de doctorate atunci lucrurile nu ma mai mira foarte tare.
  • +12 (14 voturi)    
    de parca marea majoritate a absolventilor, (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:00)

    ...!?! [utilizator]

    n-au trecut prin scoala primara, gimnaziu, liceu si facultate: copiind si mituind profesori,
    hahahaha!
    ceea ce accepti, tot aia perfectionezi, impostura!!!!
  • +15 (15 voturi)    
    La cererea multimii si a mass-mediei (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:19)

    Muflex [utilizator]

    l-am dat pe Motoc. Dar Lapusnenii sunt tot acolo. Motoc va sta cateva luni in inchisoare, va face un "gentleman-agreement" cu ceilalti ofiteri sa nu zica ceva grav. La anu pe vremea asta, cand lumea va uita povestea, Motoc va iesi la pescuit cu prietenii si isi vor aduce aminte cum erau gata-gata sa fie anchetati.
  • +9 (9 voturi)    
    O fi vreun "doctor" (Miercuri, 24 aprilie 2019, 11:24)

    n.dumiritu [utilizator]

    mai vechi in aparare si siguranta, de pe vremea cind se ameninta prin posta calare, si care nu a aflat intre timp ca orice pachet de date trimis prin telecomunicatiile moderne "lasa urme" care duc pina la proprietarul sculei emitatoare. (cu ocazia asta isi fac un pic de auto-reclama, discreta pt. ochii publicului, si cei care insista ca trebuie supravegheate telecomunicatiile).
  • +5 (5 voturi)    
    Pas cu pas (Miercuri, 24 aprilie 2019, 12:22)

    ruskimushki [utilizator]

    ajungem la carmencita si de-acolea la flaushat si toti borfasii "care suntem".
    Sa nu uitam: proportia de informatori in sanul societatii civile a depasit 50% candva inainte de 90, insa gustul pentru urmarire a ramas viu. In sanul organelor, care s-au macelarit pentru putere, tehnica a ramas o obligatie. Nu se poate sa nu stie nimeni de isprava astuia.
    Sa ne mai amintim si ca acesti oameni au ucis pentru o gaina, pentru o privire, un cuvant, au daramat vieti.
    Cum zicea un personaj uitat: si unul singur daca e condamnat, e crima. Atunci despre ce institutie a Politiei Romane vorbim, daca un nimic (vorba altui celebru necunoscut) ameninta cu moartea o femeie, jurnalista ? Iti dai seama cate stie si face ala de deasupra lui.
  • +10 (10 voturi)    
    exact (Miercuri, 24 aprilie 2019, 12:27)

    1A [utilizator]

    Aceleasi apucaturi securisto-ceausiste.
    Neo-comunistii Psd-Alde urmeaza regulile de baza ale ''epocii de aur'' : minciuna, santajul si violenta.

    Io zic ca membrii gruparii de militieni-PSD-Alde ar trebui sa ia minim 15 ani de puscarie pentru o asemenea grozavie. Fara mila, scurt si cu executare.
    • +1 (1 vot)    
      Nu se mai numesc securisti (Miercuri, 24 aprilie 2019, 18:18)

      Irina25 [utilizator] i-a raspuns lui 1A

      Se numesc "oameni noi".
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 24 aprilie 2019, 15:11)

    ber [utilizator]

    Barbulescu si Olt va spune ceva?