Viorica Dăncilă a făcut o gafă în timp ce vorbea despre educație: A fi educator, învățător sau profesor înseamnă ca tu însuși să înveți zi de zi

de CP     HotNews.ro
Marţi, 23 aprilie 2019, 11:53 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: Stirile ProTV
Premierul Viorica Dăncilă a făcut o nouă greșeală gramaticală, chiar în timp ce ținea un discurs despre educație, la Guvern. A spus "tu însuși", corect fiind "tu însuți".

"A fi educator, învățător sau profesor înseamnă ca tu însuși să înveți zi de zi și să ții pasul cu noi metode de predare, mai atractive și mai apropiate de copii și de tineri”, a afirmat Viorica Dăncilă.

Declarația a fost făcută marți, în cadrul unui eveniment de lansare a unei inițiative de creștere a calității sistemului educațional, la care au participat ministrul educației, cercetători, profesori și elevi.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















16066 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Nu este o gafa. (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:01)

    Gogu27 [utilizator]

    Sunt prea multe aceste "greseli" ca sa mai poata fi catalagate drept "gafe". Aceasta este nivelul educatiei unei persoane , fost cadru didactic !!!, care a esuat dein valurile vietii in scaunul de demnitar
    • +10 (10 voturi)    
      a fost subtila.. (Marţi, 23 aprilie 2019, 13:10)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      De fapt vroia sa demonstreze ca pana si un prim-ministru mai are de invatat.

      Si daca va mira faptul ca un PM pus de #ciumarosie inca mai invata limba romana de clasa a 2a, ar trebui sa va uitati mai atent la majoritatea electoratului lor. ”Însuși”, ”însăși”, ”însuți” sau ”însăți” sunt complet straine pentru ei.
    • +3 (3 voturi)    
      greșit (Marţi, 23 aprilie 2019, 14:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      în clipa pronunțării lui ”însuși”, fie și-a ridicat privirea de pe hârtie, fie și-a adus aminte de adrian năstase, fie amândouă.
      E nu e proastă. E doar tută.
  • +15 (15 voturi)    
    mDA (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:03)

    TheFaime [utilizator]

    La pariu ca Veorica nu trece nici macar simularea la clasa a 4-a? :))
    • +6 (6 voturi)    
      Cu siguranta, (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:49)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      daca ar da simularea ar pica cu brio.
  • +16 (16 voturi)    
    Gafă (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:07)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ea „însăți" este o gafă a naturii.
  • +13 (13 voturi)    
    asta e tare....,,tu insusi''.... (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:11)

    bancher [utilizator]

    vai de capul nosteu, cine ne conduce.

    PS: am pus in ghilimele ,,tu insusi'' ca nu cumva sa citeasca cineva si sa creada ca asa e corect . Prostiile, daca se scriu, invariabil se pun in ghilimele.
  • +5 (5 voturi)    
    Ea insusi un genunghe si o abramburita vicleana (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:24)

    Frank777 [utilizator]

    sunt groparii invatamantului. tactica premeditata de a genera absolventi lipsiti de educatie si de orice calificare face parte din planul PSD de a impiedica cresterea gradului de inteligenta a noilor absolventi in scopul perpetuarii puterii politice.
  • +4 (4 voturi)    
    « Viorica Prim-ministru » (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:33)

    Godzillagrrr [utilizator]

    « Viorica Prim-ministru » ;-)
  • +5 (5 voturi)    
    Invata Viorico, (Marţi, 23 aprilie 2019, 12:59)

    constan [utilizator]

    Pe pamantul asta este loc penntru toti,dar Viorico locul tau nu este la conducerea guvernului,aici ar trebui sa conduci o tara nu o turma de vaci(n-am zis hoti !).
  • +5 (5 voturi)    
    Parca incepuse sa invete gramatica... (Marţi, 23 aprilie 2019, 13:04)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    La pronume nu a ajuns inca, a inceput cu verbele si sunt tare multe...

    Tanit, ia o pauza si pune mana pe carte. Incearca eventual sa iei si o diploma, dar de preferat nu ca si Nicolicea.
  • +4 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 23 aprilie 2019, 13:17)

    DiDiRo [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    Gramatica! (Marţi, 23 aprilie 2019, 16:05)

    ber [utilizator]

    De ce e grea gramatica? Pentruca ea se bazeaza pe logica. Logica vorbirii repezinta logica gandirii! Vorbire corecta inseamna exprimarea corecta a unor raporturi de cauzalitate, subordonare si coordonare. Daca nu ai "glagore" pentru asa ceva, nu poti vorbi corect.
  • +3 (3 voturi)    
    Eeeh, acum si voi ! (Marţi, 23 aprilie 2019, 20:30)

    John M. [utilizator]

    Pai asa se vorbea oficial la "invatamantul politic" de altadata. Pai daca faceai acordul, insemna ca-l contrazici pe Ceausescu si dadeai de dracu' !
  • +3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 aprilie 2019, 21:23)

    [anonim]