Răzvan Cuc: Studiul de fezabilitate pentru Autostrada Unirii va fi refăcut

de DG     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 17:41 Actualitate | Esenţial


Razvan Cuc
Foto: INQUAM Photos / Octav Ganea
Ministrul Transporturilor, Răzvan Cuc, a declarat, sâmbătă, la Iași, că în următoarele trei săptămâni va fi desemnat câștigătorul pentru revizuirea studiului de fezabilitate pentru Autostrada Unirii, care leagă Modova de Transilvania, transmite Mediafax.

“Avem (termen - n.r.) 15 mai - cele două tronsoane Târgu Mureş - Ditrău – Târgu Neamţ, pentru desemnarea câştigătorilor pentru revizuirea studiului de fezabilitate. (...) Domnul Ghizdeanu (Ion Ghizdeanu – n.r. preşedintele Comisiei Naționale de Strategie și Prognoze) şi-a luat angajamentul să lanseze procedura pentru tronsonul Târgu Neamţ - Iaşi. (...) Până în 30 iunie lansăm proiectarea şi execuţia pentru tronsonul de Autostradă Iaşi - Ungheni, inclusiv podul peste Prut”, a spus Răzvan Cuc, la Iași, unde se desfășoară alegerile pentru organizația locală a PSD.

Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, anul trecut, în 7 noiembrie, proiectul de lege privind aprobarea executarii obiectivului de investiţii Autostrada Iaşi - Târgu Mureş, denumită „Autostrada Unirii”, ce urmează a fi finanţată de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Transporturilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3360 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    tova tase politruc... (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 18:04)

    strelka [utilizator]

    NU termenele sau "studiile de fezabilitate" lipsesc, ci o clasa politica care sa urmareasca alte deziderate decit "amnistie si gratiere" .
    • +5 (5 voturi)    
      Cuc și alte păsărici (Duminică, 21 aprilie 2019, 11:41)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      Cu creiere foarte mici. PSD facă studii de fezabilitate (o metodă foarte bună de a fura bani pentru partid), după care reface studiile (alți bani pentru partid) pentru că este incapabil să facă autostrăzi și se schimbă lucrurile la fiecare câțiva ani; după care răs-reface studiile de fezabilitate, deoarece nu are nici o abilitate de a construi autostrăzi. Nu are intenție (deoarece autostrăzile sunt vectori de dezvoltare economică, și oamenii bine plătiți nu votează hoții PSD, vezi cazul Transilvaniei) și odată cu oamenii, circulă și informațiile, alea care se falsifică la Antena 3, Romania TV și alte posturi de partid și de stat...
  • +4 (6 voturi)    
    Trag de timp (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 19:02)

    florinos [utilizator]

    PSD trage de timp, mai arunca niste hartii, apoi vin alegerile si isi aduc aminte de Moldova si de autostrazi. Vine Dragnea obosit, se ascunde ca un sobolan, pensionarii il voteaza si PSD castiga.

    Nu se va face nimic, PSD nu vrea autostrazi in Moldova.
  • +5 (5 voturi)    
    n-am inteles ce treaba are Tovarasul Ghizdeanu (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 19:05)

    AliKimiku [utilizator]

    de la Comisia de prognoza. bla-bla.
    Adica intelegeam sa initieze o licitatie aia de la Fonduri europene, aia de la Dezvoltare, sau insasi bouleanul de la Transporturi.
    Cand aud de faimoasa Comisie de Prognoza parca aud de cealalta comisie, aia de stat a planificarii, unde se planificau cincinalele glorioase.
    Oricum rahatul de Comisie e in mana lui Dragnea 100% iar toti ministri sunt un fel de papagali cu creasta.
    • +1 (1 vot)    
      :-) (Duminică, 21 aprilie 2019, 2:48)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      In lumea medicala romaneasca astfel de oameni au un apelativ asemanator - papagali de Borneo.
  • +7 (7 voturi)    
    Clasic PSD de 30 de ani "o sa" (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 19:24)

    Marionette [utilizator]

    Pai cum vine treaba tovarase? La sfarsitul mandatului "o sa" faceti si nici macar autostrada? Studiul de fezabilitate? De 30 de ani "o sa" faceti!
    Pacat ca moldovenii nu isi dau seama ca e doar gargara pentru voturi si o sa va voteze pe "o sa", nu pe "am facut". N-ati fi meritat UN judet din Moldova rosu la cat v-ati batut joc de ei!
  • +8 (8 voturi)    
    Hotărat,sa nu facă nimic. (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 20:09)

    Houthi [utilizator]

    Speciaistul Cuc,ministrul agabaritic,te pricepi la ceva,pe felia asta a transporturilor?Pai cate studii de fezabilifate se fac,la un proiect?De unde alti bani,ca sa o iei de la inceput?Marele LIV U,ne arata cu bratele deschise,cum se lucreaza la autostrada asta,iar voi tot cu studiul o bălăbăniti?Deci nu se face,asta este concluzia mea!Ce va zice,BUFONUL de Teleorman?
  • +4 (4 voturi)    
    Bai,cuc si alte paseri,..... (Duminică, 21 aprilie 2019, 7:06)

    gigiN [utilizator]

    ...daca faceati atatea autostrazi cate "studii de fezabilitate "ati facut,nu am mai fi avut acum nici teren agricol !!!
  • +4 (4 voturi)    
    De aia la pus PSD.Că-i Cuc. (Duminică, 21 aprilie 2019, 9:16)

    asavreau [utilizator]

    Cucul nu face,nu clocește.Strică ce au făcut alții și-și bagă chestia lui.Cuc nu știe ce-i aia autostradă și vorbește de autostrăzi.Cucu-le să-ți explic.Autostradă este un drum cu mai mult de două benzi pe sens,care începe de la orașul X și ajunge la orașul Y și are legături cu alte drumuri din zonă.Tu când erai la Bacău,pe centură(!) și spuneai că-i autostradă ,nu ai simțit că spui prostii?Chestia aia pleca din Bacău și ajungea în Bacău.Așa-i?Acum,când spui că refaci un studiu,la fel faci?Refaci ceva care pleacă de nicăieri și ajunge tot acolo?Nu înțeleg mă Cucu-le,tu ești așa ori PSD-ul?Lucrând așa normal că nu faceți nimic.De ce vă lăudați bă cu//nimicul//făcut?Pentru-că sunteți //nemernici//cum vă alintă șeful vostru?