Carnea de porc şi de pasăre se scumpește din nou, cu 30-40% / În ultimele săptămâni, prețul cărnii a crescut cu 20% (Asociație)

de MH     HotNews.ro
Vineri, 19 aprilie 2019, 21:53 Actualitate | Esenţial


Carnea de porc, mai scumpa
Foto: MorgueFile.com
Preţul cărnii de porc şi de pasăre a crescut cu 20% în ultimele două săptămâni și va crește din nou, cu încă 30-40%, atingând cote alarmante pentru buzunarul românului, avertizează Asociaţia Crescătorilor şi Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine din România.

"Preţul cărnii de porc şi de pasăre atinge cote alarmante pentru buzunarul consumatorului român. (...) atrăgeam atenţia asupra creşterii preţului la carnea de porc şi pasăre, în doar două săptămâni, cu 20% şi previzional pentru perioada imediat următoare cu aproximativ 40%. Preţul la carnea de porc şi pasăre a atins aceste previziuni şi va creşte în continuare cu 30-40%", spun reprezentanții asociației, într-un comunicat de presă transmis Agerpres.

Potrivit acestora, România este dependentă de importurile de carne, iar marii producători din statele membre s-au reorganizat, cresc purceii, abatorizează în state europene şi vând către ţările asiatice, puternic atinse de pesta porcină africană. Cel mai mare cumpărător este China, care cumpără toată cantitatea de carne de porc, contractele pentru acest an triplându-se.

Reprezentanții asociației avertizează că importatorii din România care doresc să achiziţioneze porci vor fi nevoiţi să plătească săptămâna viitoare 80 de euro/cap, în contextul în care necesarul fermelor de îngrăşare s-a dublat.

Asociaţia acuză lipsa capacităţii de reproducţie a României, la porc şi pasăre, drept cauză principală a acestei crize: "Dacă România avea astăzi o capacitate normală de producţie pasăre şi porc, nu ne-am mai fi găsit în situaţia de a cumpăra carne la un preţ pe care buzunarul cetăţeanului român nu şi-l permite. Atragem atenţia că nu fermierii sunt cauza exploziei preţurilor, ei rămân tributari unor politici de piaţă necontrolate şi speculaţiilor unor carteluri comerciale".

Asociaţia Crescătorilor şi Exportatorilor de Bovine, Ovine și Porcine consideră că cei care profită de pe urma acestei crize sunt comercianţii de purcei şi o parte din abatoare, "care fac preţul în ţară".

Asociația cere sprijinul de urgență al Guvernului pentru prioritizarea construcţiei de ferme de reproducţie, ca acţiune împotriva "celui mai mare risc - de prăbuşire a producţiei de carne din România".

















9374 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    inca o victorie psd (Vineri, 19 aprilie 2019, 22:07)

    liviu_ [utilizator]

    multumim si votati in continuare psd se poate si mai bine... la anu o sa fie 60%
    • +5 (5 voturi)    
      Daca nu se scumpeste vodca (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 8:17)

      Gojifruit [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Si mai creste un pic socialu’, ma doare la basca de carne :)
    • +3 (3 voturi)    
      Pai stai asa (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 12:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      PSD a promis cresteri. Cresteri de pensii, salarii, inflatie, deficit, datorii externe...

      Nu e ca si cand au mintit, nu? D-aia si sunt votati de atatia. Totul creste! Chiar si problemele...
  • +20 (22 voturi)    
    Aoleu (Vineri, 19 aprilie 2019, 22:56)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Abia astept sa il dam jos pe Isarescu care tot scumpeste carnea si tot prin piata. El si bancile lui cu multinationalele lui Soros vor sa suga carnea de pe noi si o tot scumpesc.

    UE si strainii ne vor carnea iar ei in schimb ne dau carne cu toxine care transforma copiii nostri in super eroi prin mutatii genetice si chimice.

    Probabil si LGBT sunt mana in mana... cred ca si opozitia a umblat la preturi cumva. Se stie, e dovedit si evident.

    Unde s-a dus productia noastra de lapte si miere??? Tovarasi, explicati Marii Prostimi cum marirea salariilor si pensiilor si cresterea economica, precum si OUG114 au numai efecte benefice si oricine spune opusul e clar ca nu e roman adevarat.
  • +1 (7 voturi)    
    ba era acelasi rahat (Vineri, 19 aprilie 2019, 22:59)

    danco [utilizator]

    cand s-a scumpitul untul in Franta, brusc s-a scumpit si in romania, desi aveam producatori garla...
    • -7 (7 voturi)    
      Avem, cumva, organe de control? (Vineri, 19 aprilie 2019, 23:52)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui danco

      Agenții guvernamentale și politici economice care să sprijine economia și producătorii naționali?
      • +3 (3 voturi)    
        ... alta intrebare! (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 6:11)

        Mileu [utilizator] i-a raspuns lui prec

        O avem pe Veorica-Vasilica + Draknea ... ce vrei mai mult? Nu-ti ajunge? Nesatulule!!! Mananca sanatos ... o iarba, un troscot, nu de alta dar la toamna trecem pe coaja de copac.
        Sa traiti bineeeee !!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Oleo Oleo (Vineri, 19 aprilie 2019, 23:36)

    CarlosKent [utilizator]

    Oh, oleo aleo aleo
  • +10 (10 voturi)    
    Dezinformare (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 0:14)

    Lu48 [utilizator]

    Am avut un şoc când am citit această ştire. Din ce a reuşit să citească ieri Viorica la şedinta de guvern am înţeles că mai avem puţin şi vom fi cei mai tari în Europa. Nu prea am înteles la ce, că la banii din buzunar sigur nu.
  • +10 (10 voturi)    
    Romania dependenta de importurile de carne (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 1:43)

    Dalinar [utilizator]

    Am trait sa o aud si pe asta. Dar e ok, Dracna a spus clar ca romanii traiesc bine!!!
  • +5 (5 voturi)    
    pensiile... (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 2:55)

    Edmond_Nicolaus [utilizator]

    Sa se mareasca pensiile!
  • +7 (7 voturi)    
    Nu-i rau pentru toti (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 4:37)

    John_english [utilizator]

    producătorii printre care și firmele lui Dragnea vor scoate bani frumoși.
    • +8 (8 voturi)    
      Pai cine detine economia romaneasca? (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 5:24)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui John_english

      Lasa multinationalele, aia produc, platesc taxe etc....uita-te la zona Black a economiei, firmele de stat si facocerii neocomunisti care fenteaza statul.
  • -4 (4 voturi)    
    MH (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 8:17)

    spysoby [utilizator]

    Nu mai veni cu prostii ale tromboanelor.Nu se scumpeste nimic.Totate supermarketurile sunt pline de carne din polonia si ceafa din spania.
  • -2 (2 voturi)    
    ...se scumpeste??? (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 8:52)

    Horia19 [utilizator]

    Carnea de porc si de pasare se scumpeste??? Posibil, e doar doua categorii. Corect ar fi fost carnea de porc si de pasare se scumpesc, dar pare-se ca-i prea greu sa stim romaneste!
  • -2 (4 voturi)    
    Multumim din inima guvernelor care au (Sâmbătă, 20 aprilie 2019, 9:19)

    xrogo [utilizator]

    pus umarul la disparitia marilor ferme de porci si a crescatoriilor de gaini!