​VIDEO Anchetă la Buzău după ce cadavrul unui urs împușcat a fost batjocorit de vânători. Ministrul Mediului: Vom cere inclusiv intervenția organelor de cercetare penală

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 19 aprilie 2019, 8:09 Actualitate | Esenţial


Urs
Foto: Captura video

​​Ministrul Mediului, Grațiela Gavrilescu, anunță demararea unei anchete la Agenția Județeană de Protecția Mediului Buzău și la Garda de Mediu, după ce în spațiul public au apărut imagini în care cadavrul unui urs, împușcat în comuna Colți, este batjocorit și este stropit cu bere, informează Mediafax.

"Este inadmisibil!!! La prima ora a dimineții, o echipă de comisari de la Comisariatul General al Gărzii Naționale de Mediu va fi la Buzău. Vom cere inclusiv intervenția organelor de cercetare penală!", a scris, pe Facebook, ministrul Mediului.



Grațiela Gavrilescu anunță și că inspectorii Corpului de Control al ministrului vor verifica modul în care cei din Agenția Județeană de Protecția Mediului Buzău și la Garda județeană de Mediu și-au îndeplinit atribuțiile.

"Le garantez vinovaților că vor plăti scump!", a conchis Grațiela Gavrilescu.

Primarul comunei Colți din județul Buzău, Pavel Rădulescu, a anunțat, pe Facebook, că a reușit împușcarea ursului care, potrivit edilului, teroriza localitățile din zonă de ani buni.

Pavel Rădulescu a postat și fotografii, tot pe contul său de Facebook, de la prinderea și împușcarea animalului, dar și un filmuleț în care primarul și alți bărbați apar bucuroși că au reușit să ucidă animalul și se pozează cu el. "Aici e Moș Martin, care ne-a făcut o groză de ...o groază de ..că nici nu mai am cuvinte. ..Cât a stricat aici la noi, am nopți nedormite din cauza ta, frumosule", s-a înregistrat primarul spunând.

Ulterior, în spațiul public au apărut și alte imagini, în care cadavrul ursului este târât pe pământ cu sfori și în care primarul din localitatea Colți toarnă bere peste el.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3650 vizualizari

  • -4 (16 voturi)    
    defapt... (Vineri, 19 aprilie 2019, 8:18)

    Martha Logu [utilizator]

    ..activistii sufera ca a fost impuscat legal, cu aviz, un urs agresiv. nu ca au aruncat aia cu bere pe el dupa ce a fost impuscat. a fost o gluma intre colegi, nu mai faceti din tantar, armasar.
    • 0 (6 voturi)    
      unde scrie (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:28)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      ca a fost inpuscat legal?!
  • -4 (18 voturi)    
    Niste primitivi (Vineri, 19 aprilie 2019, 8:36)

    Coresponedntu [utilizator]

    Dar nici nu le ajuta Dumnezeul lor astfel ca traiesc intr-o saracie si o mizierie umana exceptionala , dupa cum le este sufletul...
    • +1 (3 voturi)    
      "Primitivii" (Vineri, 19 aprilie 2019, 14:06)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

      de care vorbesti, aveau un respect sacru fata de animalele pe care le vanau. Lipsa de respect inseamna prostie, care a existat, exista si va mai exista multa vreme.
  • +5 (11 voturi)    
    Frumosule, chiparosule... (Vineri, 19 aprilie 2019, 8:46)

    Prostu' satului [utilizator]

    Ce sa faca bietul primar PSD... imita si el maimutoii din fruntea cetei.
    Oricum, mi s-a parut mult mai decent si ponderat in comparatie cu masculi dominanti gen Serban Nicolae, Brailoiu si cati altii...
  • 0 (14 voturi)    
    romania (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:08)

    liviu_ [utilizator]

    popor inapoiat care nu a trecut inca in secolul XX (nu e typo, secolul XX, pana in XXI mai avem MUUUULT)
  • -1 (13 voturi)    
    vaaai, ce sa spun (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:15)

    Nevermind [utilizator]

    Mare chestie ce-a facut ala. As fi inteles daca inca nu murise si-l chinuiau pana dadea coltul. Iar corectitudine politica fara numar.

    Misto ca este mentionat la "batjocorire" si ca l-au tarat pe jos. Cum voiati sa-l duca la caruta? Cu drone si ambalat in folie cu bule ca sa nu se zgarie de copaci?
  • 0 (10 voturi)    
    a ajuns (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:33)

    martel55 [utilizator]

    normalitatea sa fie anchetata...hai ca sutem pe drumul cel bun, neomarxismul cu ideile lui aberante e pe cale sa invinga si aici fara sa ne dam seama....ministra asta ar trebui sa isi dea demisia sau sa fie demisa daca se agita atat pentru o salbaticiune....pentru oameniii din satele atacate de ursi si care merg cu frica pe strada, sau le e frica sa isi trimita copii la scoala nu am vazut sa faca ceva, insa pentru o salbaticiune si-a gasit imediat timp...
  • 0 (10 voturi)    
    Ministra mediului a vorbit ca să nu tacă. (Vineri, 19 aprilie 2019, 9:42)

    asavreau [utilizator]

    Există vreo-un regulament de împușcare a unui urs?Nu.Trebuia făcut parastas cu sobor de preoți?Ministrul Mediului ar trebui să-și asume vina și să emită niște reguli prin care oamenii și bunurile lor să nu fie în primejdie datorită prezenței unor animale sălbatice în zonă.Ursul a fost ucis pentru-că a făcut prăpăd în câteva gospodării și presupun că dacă întâlnea un om îl ucidea..Corect ar fi ca în atare situații nu Ministrul Mediului să dea //autorizație//să fie împușcat,ci un judecător de la un tribunal local,care să facă asta pe baza unei legi.Madam Gavrilescu este ca șeful ei Tăriceanu.Înfumurată și nu gândește.Acum sa fost împușcat un urs!Pentru mizeria din natură,pentru gunoaiele aruncate aiurea care afectează oameni,plante,animale,pe cine împușcăm?