AP Pakistan: România oferă locuri de muncă pentru pakistanezi / România încearcă să atragă 1 milion de muncitori străini

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 17 aprilie 2019, 23:20 Actualitate | Esenţial


captura APP
Ministrul pakistanez al Resurselor Umane a declarat joi agenției Associated Press of Pakistan că a convenit miercuri cu ambasadorul României în Pakistan, Niculaie Goia, să trimită în România forță de muncă pakistaneză până în 2020.

Inițiativa a fost luată după oferta ambasadorului României în Pakistan. Acesta a declarat că, având în vedere migrația masivă a forței de muncă din România în Europa, țara noastră încearcă să atragă 1 milion de muncitori străini din diferite țări.

Ambasadorul a declarat că piața muncii din România este gata pentru a oferi o serie de oportunități de angajare pentru pakistanezi în diverse sectoare, inclusiv tehnologia informației, construcții, medicină, inginerie și altele. Niculaie Goia spune că România are nevoie de 40 de mii de șoferi și ar putea angaja un număr mare de șoferi pakistanezi.

Referință:

Potrivit studiilor publicate de instituții cu experiență în această zonă plasează România în țările cu cele mai mari deficite de personal.


În studiul care poate fi citit mai sus, România apare în compania unor state cum sunt Grecia, Turcia, Bulgaria sau Argentina.

”Țările din grupa cărora face parte România include state cu probleme structurale în economie, țări cu economie foarte volatilă”, au declarat pentru HotNews.ro experți ai pieței muncii, apropiați Comisiei Europene. ”Aceste deficite par să fi apărut în ramuri foarte volatile, nu din cele care au potențial mare de creștere sau de dezvoltare. În măsura în care pe o anumită pantă a ciclului economic apare o dezvoltare foarte puternică, aceasta dezvoltare bruscă aduce o tensiune în piața muncii, iar angajatorii nu își mai găsesc personal pentru a face față cererii”, spune același expert cu care HotNews.ro a discutat.

”Politicile monetare vor deveni mai stricte, iar ceea ce face FED va avea un impact și în piața muncii. Turcia e deja un exemplu. Se retrag capitalurile de pe piețele emergente, iar Turcia se confruntă deja cu încetinirea activității economice. Lira e deja la un nivel foarte scăzut, terenul pierdut în ultimul an este imens. Turcia e o economie emergentă și e în aceeași oală din punct de vedere al pieței de capital cu Bulgaria sau cu România. Singurul caz aparte pare Grecia, dar să nu uităm că Grecia e o țară care e la al 7-lea program de bail-out. Ea a fost ținută artificial în viață, ea nu mai funcționează pe baze sănătoase. La fel e și cu Argentina, care e într-o recesiune foarte gravă. E în a doua recesiune din ultimii 3 ani. Țările astea sunt piețe cu probleme structurale enorme”, mai spune oficialul european.

Pot fi volatilități în sectoare cum sunt construcțiile sau în servicii cum sunt transporturile, unde turnoverul personalului este probabil foarte ridicat. Dar nu e vorba de locuri de muncă nou create ci de job-uri care nu pot să mențină personalul.

În zona de firme mici, problema rămâne. ”Am o firmă mică de publicitate și deseori mi se cer mici scripturi de programare. Le licitez internațional și lucrez cu sârbii cel mai des. Lucrează ieftin și livrează la timp comenzile. Românii cer bani foarte mulți, întârzie cu livrarea și sunt neserioși”, spune un tânăr antreprenor pentru HotNews.

E drept, nu toată piața românească suferă de deficit. Dar sunt anumite sectoare care trebuie reformate. Și ne referim aici la zone cu valoare adăugată redusă în PIB: retailul alimentar, la construcții, turism (poate ar merita o analiză specială acest domeniu).






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















9227 vizualizari

  • +23 (41 voturi)    
    Putin discernamant. (Miercuri, 17 aprilie 2019, 23:38)

    GazarPro [utilizator]

    E o nebunie sa aduci zeci , sute de mii de musulmani inraiti din aceasta zona meereu sursa de razboaie. Romania trebuie sa permita imigrarea de asiatici crestini (Filipine) sau , in cel mai rau caz de non-muslim ca tailandezi, vietnamezi,birmani/ Musulmanii nici bine instalati vor cere moschei peste tot.
    • -3 (13 voturi)    
      nu e nebunie..e ceva premeditat (Joi, 18 aprilie 2019, 10:38)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui GazarPro

      sunt forte care impun astfel de politici..una e sa creeze o problema in Romania devenind o problema musulmana .alta decat cea israeliana care stoarce tot in ORmania.
      A 2 a este se creeaza o punga de imigranti care vor dori sa ajunga in vestul Europei pt a alimenta nationalismul si extremismul dorit de aripa conservatoare de la Telaviv ..motivul principal este recunoasterea inaltimilor Golan si renuntarea la stat dublu..
      • +1 (7 voturi)    
        Bai da ce geniali premeditatorii aia. (Joi, 18 aprilie 2019, 19:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Ce si-au zis aia acum 12 ani cand a intrat Romania in UE:
        - Fratilor, e sansa noastra sa anexam Golanul peste 12 ani. Planul e simplu:
        1- Trimitem intai 3-4 milioane la munca in strainatate
        2- ii pacalim pe aia de acasa sa voteze cu Dragnea ca sa plece si mai multi
        3- Declaram anexarea inaltimillor Golan si simultan in punem pe Dragnea sa importe pakistanezi
        Altfel, fara problema creata de pakistanezi in Romania, nimeni nu va recunoaste miscarea cu Golanul.
        PS - Si zice unul mai mic din spate: Sefu da, un razboi mic in Siria nu facem si noi? ca pare mai simplu.
        • 0 (2 voturi)    
          chestiunea delicata (Vineri, 19 aprilie 2019, 10:27)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Ar fi totusi bine pt voi ca Justitia sa se aplice si la voi..
    • 0 (0 voturi)    
      Mult discernamant (Miercuri, 5 iunie 2019, 21:44)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui GazarPro

      Daca ai acceptat orice fel de imigrant, razboiul este deja pierdut. Zero imigranti.
  • +19 (33 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Joi, 18 aprilie 2019, 0:10)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    complet nepotrivit. vom avea mari si nesfarsite probleme cu acestia pe fondul frictiunilor si solicitarilor ulterioare referitoare la comportament social si religios. mult mai functional ar fi sa ne orientam catre lucratori vietnamezi.
  • +10 (28 voturi)    
    Bravo (Joi, 18 aprilie 2019, 0:14)

    Observatory [utilizator]

    Vom avea și noi ceva multe moschee, era timp il !
    Sa nu rămânem înapoi de restul Europei !
    Curând Maria o sa ia cafteala de la Mohamed !
  • +21 (35 voturi)    
    Pakistan ? (Joi, 18 aprilie 2019, 0:26)

    raducelfrumos [utilizator]

    Si-au pierdut mintile guvernantii nostrii ? Pakistan ? ...Ne trebuie si noua gasti de muslimi care sa atace si violeze ?
    • +12 (14 voturi)    
      GUVERNANTII NU SI-AU PIERDUT... (Joi, 18 aprilie 2019, 9:15)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui raducelfrumos

      Ceva ce nu aveau!
      Mintile au fost pierdute de cei care i-au votat acum 2 ani pe acesti nemernici!
    • +4 (12 voturi)    
      Pe langa aia 14000 (Joi, 18 aprilie 2019, 10:11)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui raducelfrumos

      Un plus bine-venit, pe langa cei 14000 de puscariasi proaspat eliberati!

      Este ca si cum ar spune: Plecati? lasa ca aducem noi altii! Nu vreti sa stati aici in tara ca noi sa va furam? Foarte bine, aducem pakistanezi, musulmani si le facem si cateva moschei....

      In curand o sa disparem ca natie! Ura lui Dragnea fata de acest popor este enorma si oarecum justificata pentru ca vor sa-l bage la inchisoare si nu-l lasa sa fure in liniste!
  • +1 (29 voturi)    
    pai da (Joi, 18 aprilie 2019, 0:38)

    ananstef [utilizator]

    in ceasul al 12-lea, poate s-au lamurit si al'de guvernantii printre certuri si justitii de culoare maro, ca economia are mari probleme din cauza lipsei de forta de munca.
    • -6 (6 voturi)    
      Doar că acest ambasador a fost numit (Joi, 18 aprilie 2019, 13:30)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui ananstef

      În funcție în noiembrie 2016 de către președintele Johannis la propunerea guvernului Cioloș ...
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e problemă cine l-a numit (Joi, 18 aprilie 2019, 17:37)

        Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        Ambasadorul reprezintă interesele și face politica guvernului în funcție la un moment dat. Asta e fișa postului.
  • +4 (28 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 aprilie 2019, 2:24)

    [anonim]

    • -4 (10 voturi)    
      I-ai tu acasă. (Joi, 18 aprilie 2019, 9:47)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui

      Să-ți fericească familia cu talentele lor.
      Ăia-s indieni, nu pachistanezi, retă.
    • -1 (11 voturi)    
      pai normal.. (Joi, 18 aprilie 2019, 10:44)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui

      ... pentru ca nus mudslimi...
  • +3 (19 voturi)    
    nu vine bre nimeni ! nu ne trebuie ! (Joi, 18 aprilie 2019, 4:42)

    mirceacr [utilizator]

    Ca sa ce !?
    Sa munceasca ce ?! !?

    Aaaa...sa faca munca cu carca pe 2 lei, ...., pentru ca patronul roman nu vrea sa plateasca salarii decente, nu vrea sa investeasca in scolarizare si in tehnologizare.

    Nu vine bre nimeni. Nu dam pe dinafara de cerere de forta de munca, doar de-aia ne uitam toti sa o taiem in vest.
    Suntem suficient de multi. Si asa eram prea multi in urma cu 30 de ani. Tocmai ne-am reglat.

    Paki... avem destui de-ai nostrii.
    Niste tailandeze pentru saloane de masaj si bucatarie tailandeza......sigur, primim cu drag !
    • +6 (14 voturi)    
      Te inseli ! (Joi, 18 aprilie 2019, 8:25)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Au sa vina si nu pt lucru ci pt salt urgent in vest .
  • +14 (28 voturi)    
    Aflam si noi din presa (Joi, 18 aprilie 2019, 4:51)

    Setalcott [utilizator]

    Dar pe bastinasi nu-i intreaba nimeni daca vor sa primeasca valuuri de alogeni? Pana mai ieri astfel de practici erau asociate cu stalinismul.
  • +14 (18 voturi)    
    Asta e solutia guvernantilor la (Joi, 18 aprilie 2019, 7:15)

    ABBV [utilizator]

    plecarea rromanilor, popor de idioti ce suntem!
    Nu va inchipuiti ca se va schimba ceva atat timp cat stati comod in casa. Cineva trebuie sa le platesca pensiile speciale.
    Legile justitiei tocmai ce au devenit mai relaxate .... Daca te calca hotii, nu e stres nu intervine nimeni ca ....daca opresti hotul pe proprietatea ta e posibil sa fi acuzat de umilirea hotului sau mai rau ....
    Dar pe de o parte ma bucur o mare parte din populatie merita ceea ce va urma!
    • +2 (2 voturi)    
      dupa cum se vede (Vineri, 19 aprilie 2019, 11:01)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

      Poporul progresist nu are nicio problema cu asta. Ba chiar se bucura, politically correct.
  • -1 (13 voturi)    
    nu vin astia (Joi, 18 aprilie 2019, 7:32)

    toxx [utilizator]

    toti se duc in Dubai, e mult de construit aici pt Expo 2020, plus ca au deja tot ce le trebuie: 70% din fast food si restaurante sunt cu specific pakistanez, au moschei, religia e la fel, etc. Transport asigurat, cazare asigurata, mancare si echivalentul a 1500 de lei pe luna. Din astia 1500, 1200 trimit acasa, daca vedeti ce vile si-au facut unii prin Karachi si Islamabad... plus ca zborul e foarte ieftin de aici, direct in Karachi, 3-4 ore. in Romania ce sa faca, sa le ia dragnea impozit+contributii 60% ? Iar astia care au IQ supra unitar se duc rapid in Canada... Cunosc 2-3 de cazuri de cand sunt aici.
  • +3 (13 voturi)    
    Solutia lu' peste prajit... (Joi, 18 aprilie 2019, 7:48)

    DanDare [utilizator]

    In loc sa se gandeasca cum sa-i aduca inapoi pe romani, astia de la putere si cu patroneii care plang dupa profiturile nesimtite de alta data, vor sa aduca toti flamanzii lumii in Romania, nu conteaza ca sunt teroristi, violatori si necivilizati, sa vina frate, sa-i punem la munca pe 2 lei si asa sa-i amenintam si pe putinii romani care au ramas aici sa plece in Vest.

    Pai care e diferenta pentru un Pakistanez intre Romania si Italia,Spania sau Anglia 2-3 ore de zbor in plus , atat, dar la salar sigur 1.000 euro in plus.

    Si uite asa, dupa primele violuri, crime si comertul cu droguri din Orient, ne vom trezi la putere cu un urmas de-al lui Vadim , poate chiar Ghita Funar.
  • +1 (9 voturi)    
    Hahaha (Joi, 18 aprilie 2019, 8:23)

    ovidiub781255638850764 [utilizator]

    Asta e pentru cei care din expresia "Dragnea ar face orice si ar tranzactiona orice pentru interesul propriu" nu inteleg foarte bine ce inseamna "orice"

    Abia astept sa se umple de tig**** si arabeti ... sa ii aud atunci pe aia cu familia traditionala
    • -3 (5 voturi)    
      Doar că de politică externă se ocupă președintele (Joi, 18 aprilie 2019, 13:38)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui ovidiub781255638850764

      Iar acest ambasador a fost numit în funcție în noiembrie 2016, de către președintele Johannis la propunerea guvernului Cioloș ce se afla atunci la cârmă ... Iar acțiunea lui nu contrazice manifestul lui Cioloș:
      "România este statul tuturor cetățenilor săi, precum și al celor care aleg să trăiască pe teritoriul ei."
      https://www.ro.plus/manifest
      • -1 (1 vot)    
        . (Joi, 18 aprilie 2019, 20:25)

        asdasdasdasdada [utilizator] i-a raspuns lui BlaBla1234

        Nu înțeleg de ce comentariul tău este votat negativ.
  • +9 (17 voturi)    
    Nu stiu ce sa zic (Joi, 18 aprilie 2019, 8:24)

    ranuhasu [utilizator]

    Banuiesc ca sefii nostri cu ideea isi imagineaza ca astia vin, lucreaza cuminti la betoniera, apoi se cara. Nu isi fac familii, nu se inmultesc, nu ies din rand...
    Este Romania pregatita sa isi schimbe radical structura demografica in urmatorii 20 de ani? Ne dorim sa avem noi partide politice care isi urmaresc strict interesele etniei pe care o reprezinta? Pariu ca nu exista nici un studiu de impact asupra deciziei asteia...
    • -2 (8 voturi)    
      La asta ma gandeam si eu (Joi, 18 aprilie 2019, 10:58)

      CipCC [utilizator] i-a raspuns lui ranuhasu

      In numele cui vorbesc acesti nemernici?
      Aducerea acestor oameni in tara sub pretextul ca avem nevoie de forta de munca este cea mai mare tradare de tara! Acesti oameni vor ramane aici. Daca aduc 1 mil in 20 ani vor fi 10 mil....astia fac cate 10 copii!
      Asta inseamna sfidarea poporului roman. Ei spun, da, plecati? Aducem altii imediat, va inlocuim! Ei se vad ca niste proprietari de animale...ei nu s-au vazut niciodata egali cu noi, din cauza asta se comporta asa. In mod normal ar fi trebuit sa faca conditii pentru ca romanii sa nu mai plece, dar ei de 2.5 ani vorbesc doar de justitie si impart banii din cresterea economica pe care au mostenit-o si pe care cei din privat au generat-o. Sper ca acesti nemernici sa intre cat de urand la puscarie pentru aceasta tradare!
  • +10 (12 voturi)    
    sa radem (Joi, 18 aprilie 2019, 8:50)

    AdrianAdr [utilizator]

    PSD pentru romani si Romania: negociem sa aducem 500 000 de pakistanezi!
    • -2 (4 voturi)    
      Doar că decretul de numire a acestui ambasador (Joi, 18 aprilie 2019, 16:16)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui AdrianAdr

      A fost semnat de Johannis ... La propunerea prim ministrului Cioloș ... Interesant cum domn' președinte nu spune nimic despre asta, pentru că de politică externă se ocupă el ... Așa cum ne-a amintit când Veorica vorbea de mutarea ambasadei României în Israel de la Tel Aviv la Ierusalim ... O fi și el părtaș la multiculturalizarea și diversificarea României ce va urma?
      https://lege5.ro/Gratuit/gezdknjygazq/decretul-nr-747-2016-privind-acreditarea-unui-ambasador
  • -4 (16 voturi)    
    astia (Joi, 18 aprilie 2019, 9:32)

    martel55 [utilizator]

    care fac asemenea oferte au discernamant?vor fi trasi la rapsundere pentru infractiunile si actele de terorism care vor fi comsie de indivizi veniti din tarile musulmane?ca sa nu mai zic ca aia nu vin sa munceasca, vin sa stea pe banii nosatri, cum se intampla in intreaga Europa de altfel....unde e tovarasul Dragnea sa spuna ca e mandru ca e roman, in timp ce pesedeii lui vor sa umle tara de viitori teroristi?
  • +3 (15 voturi)    
    Trădători de neam și țară. (Joi, 18 aprilie 2019, 9:51)

    prec [utilizator]

    Avem un milion de tineri care nu „există”, nu muncesc nicăieri și noi aducem din ăia? Păi nu-i avem pe ai noștri? Bașca religia, una teroristă prin definiție.
  • -1 (17 voturi)    
    evident ca e o prostie...de ce? (Joi, 18 aprilie 2019, 9:51)

    USMarines [utilizator]

    1. Paki cu competente se duc in tarile din Golf sau UK sau Canada. Iau de 3 pana la 10 ori mai multi bani.
    2. Cei care presupunand ca ar veni in RO, o fac doar cu speranta ca Ro este o trambulina spre Vest; economisesc banii de calauze
    3. Vor veni oameni de pregatire modesta sau deloc, care in marea lor majoritate, e greu de crezut ca vor incerca sa se integreze in societate
    4. Foarte posibil sa asistam la multe cazuri de agresiune asupra populatiei feminine a RO pentru simplul motiv ca nu respecta canoanele vestimentare ale islamului, eventual violuri in masa
    P.S. Unde au disparut minciunile PSD "ca vom adduce inapoi in tara 1 million de romani pentru ca am marit salariile"
    P.P.S. Da, este evident o arma din arsenalul KGB de a destabiliza si crea tensiuni in UE
  • +6 (12 voturi)    
    socul cultural nu va fi mare (Joi, 18 aprilie 2019, 10:25)

    John_english [utilizator]

    10% din populatia Romaniei isi are originile tot din regiunea India/Pakistan.

    :))
  • +9 (13 voturi)    
    Ha..ha (Joi, 18 aprilie 2019, 10:34)

    bimor [utilizator]

    Traditional...romanesc...made in Romania....patriotic....
  • -2 (10 voturi)    
    pai... (Joi, 18 aprilie 2019, 10:47)

    Martha Logu [utilizator]

    ..nu avem noi cateva milioane de pakistanezi in tara care nu prea muncesc?
  • +6 (10 voturi)    
    Shaormeriile vor merge bine :) (Joi, 18 aprilie 2019, 11:04)

    gavrone [utilizator]

    la fel si macelariile cu carne de oaie, vanzarea de naut, prostituatele vor face profit, patronii vor avea forta de munca...nemtii si-au dezvoltat economia cu turci adusi in Germania acum zeci de ani.
  • +4 (16 voturi)    
    avem bone filipineze, muncitori chinezi (Joi, 18 aprilie 2019, 11:40)

    marvel [utilizator]

    de acum vom avea si soferi pakistanezi. Lumea devine din ce in ce mai mica si asta ii sperie pe unii, dovada si reactiile cam isterice.
  • +3 (3 voturi)    
    EROARE IMENSA (Joi, 18 aprilie 2019, 12:59)

    jidanul [utilizator]

    Cred ca la nivelul conducerii Romaniei prostia a devenit politica de stat. In Romania trebuie sa lucreze in primul si in primul rand, romanii. Pentru asta trebuie ca romanii sa fie educati, calificati/ recalificati si profesionalizati in toate meseriile si profesiile. Sunt adolescenti, tineri, sunt copii si adolescenti in orfelinate care trebuie sa li se acorde gratuit cursuri de calificare/ recalificare, specializare si profesionalizare in toate meseriile si profesiile, si apoi sa fie incadrati si angajati la locuri de munca unde sa li se dea, cel putin, salarii decente. Romania trebuie sa isi foloseasca, in principal, forta de munca apta de lucru, a romanilor si apoi daca mai este nevoie sa angajeze forta de munca din strainatate. Este o greseala colosala sa folosim forta de munca din strainatate, inaintea folosirii integrale a fortei de munca din strainatate.
  • -1 (15 voturi)    
    1 milion de barbati (Joi, 18 aprilie 2019, 15:19)

    Razvan_M [utilizator]

    + 1 milion de neveste
    + 3 milioane copii (la o medie de minim 3 per familie musulmana)
    Asta fara sa luam in calcul alte rude aduse.

    Cei 3 milioane de copii produc iarasi 3 copii per pereche => 4.5 milioane in inca 20 de ani.

    In 20 de ani, populatia Romaniei va fi, in ritmul actual de crestere, undeva la 15 milioane de romani, din care sub 5 milioane crestini. Cu aproape 10 milioane de musulmani, tara devine de facto musulmana. Daca musulmanii isi iau neveste romance - si este foarte probabil sa o faca - copiii vor fi toti musulmani, iar scaderea populatiei de romani va fi si mai abrupta.

    Dupa cum vad ca decurg lucrurile pe aici, ma apuc sa invat Coranul. Allahu Akbar stiu deja sa zic. O sa fie distractiv sa vad atei convinsi cum se vor tara pe jos de 5 ori pe zi, cu alternativa decapitarea. Vor avea o problema femeile si bajetii rectori, dar va fi somebody else's problem.

    In istorie probabil ca s-a intamplat de multe ori ca un popor sa dispara intr-un timp foarte scurt, din rautatea inamicilor. Oare vine si timpul poporului roman, din prostie crasa? Este interesanta lipsa instinctului de supravietuire la prostanacii cu diploma / educatie care se cred oameni dashteptzi. Pentru genul asta de oameni nu am nicio farama de respect.
  • +6 (8 voturi)    
    Dupa 20 de ani de furt si incompetenta (Joi, 18 aprilie 2019, 16:21)

    krank [utilizator]

    Romanii se duc unde le e mai bine, in tara au rams batrani si o mana de muncitori. Cine sa mai munceasca pe aici? De ce ne mai miram ca am ajuns sa importam forta de munca din strainatate? Macar astia daca raman pe aici sa nu mai voteze hoti, sa le taie mainile.
  • +2 (12 voturi)    
    multi agitati pe aici (Joi, 18 aprilie 2019, 19:34)

    AliKimiku [utilizator]

    Mai baieti, nu e vorba de 1 milion numai din Pakistan, e vorba de 40.000
    Nu e vorba de 40.000 de refugiati la gramada luati din Siria sau nordul Africii ci de pana la 40.000 de muncitori care ar veni cu contracte de munca clare si cu vize temporare Apropo de cazul vietnamezilor de acum vreo 2 saptamani, cum misca in front, cum zboara acasa.
    Faptul ca sunt musulmani, budisti, animisti e de kiki miki, nu vii baga nimni in casa si nici nu le platim noi intretinerea din banii nostri ba chiar vor plati taxele de munca ca orice roman catre statul roman.
    Oricum, in curand vor veni in tara mult mai multi nepalezi, vietnamezi, etc deci nu mai chitaiti atita. Avem nevoie de forta de munca si in locul imigratiei necontrololate din Orientul Mijlociu(tip Germania) forta de munca controlata din Asia e mult mai avantajoasa.
    • +1 (3 voturi)    
      In comunicat scrie 40.000 de soferi (Vineri, 19 aprilie 2019, 11:04)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Probleme de intelegere, gogule?