Teodorovici, despre controalele din vămi, unde sunt blocate sute de camioane cu fructe și legume: Au fost niște blocaje. Oamenii s-au obișnuit să intre în România și să descarce marfa

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:23 Actualitate | Esenţial


Eugen Teodorovici
Foto: Digi24.ro
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, susține despre controalele din vămi, unde sunt blocate sute de camioane, că se recoltează inclusiv probe din fructe și legume, pentru că "se tot vorbește despre dublul standard la calitataea produselor și trebuie să acționăm". "Au fost niște blocaje, pentru că oamenii s-au obișnuit să intre în România și să descarce marfa", a spus Teodorovici.

Eugen Teodorovici a susținut, la Antena 3, că verificările din vămi au ca scop evitarea dublului standard în ceea ce privește calitatea produselor și combaterea evaziunii fiscale.

"Cam 60% din evaziunea pe fructe și legume este din produsele care vin din spațiul intracomunitar (...) Este vorba și de acel dublu standard pentru care trebuie să acționăm, de aceea echipa de control conține și colegi de la ANSVSA care iau inclusiv probe pentru a vedea exact dacă actele care arată proveniența, calitatea și destinația mărfii concordă cu marfa. Cele care sunt pentru tranzit nu durează mult, au fost niște blocaje pentru că oamenii s-au obișnuit să intre în România și să descarce marfa, cu toate că pe acte era indicat tranzit”, a declarat ministrul, sâmbătă.


Potrivit Asociaţiei Marilor Reţele Comerciale din România (AMRCR), camioanele, care provin inclusiv din UE, din spaţiul european de liberă circulaţie a mărfurilor, sunt sigilate de ANAF în vederea controlului, însă inspectorii nu fac faţă volumului mare de marfă ce trebuie controlată, prin urmare aceasta se deteriorează.

Acest blocaj, care durează deja de peste o zi, afectează atât consumatorii, cât şi comercianţii, spune sursa citată.

”Avem o luptă comună, suntem parteneri cu autorităţile, dar ne dorim să găsim împreună un mod de cooperare din care consumatorii să nu aibă de suferit şi familiile din România să aibă legume şi fructe pe masa de Paşte", spun marii comercianți.

Președintele PSD Liviu Dragnea a avertizat, miercuri, ANSVSA, Protecția Consumatorului, Oficiul Antifraudă și Autoritatea Națională a Vămilor că dacă nu implementează un sistem care să oprească importurile de legume și fructe "de contrabandă", actualii angajați instituționali vor fi înlocuiți.


Reacția ANAF a venit după numai o zi:

"Din dispoziția lui Eugen Teodorovici, ministrul finanțelor publice, și a Mihaelei Triculescu, președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală, inspectorii Direcţiei Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) și inspectorii Direcției Generale a Vămilor (DGV) demarează la nivel național acțiunea ”Demetra” în cadrul căreia verifică integral circuitele de comercializare a legumelor și fructelor. Inspectorii antifraudă vor controla achizițiile intracomunitare și importurile, transporturile care tranzitează punctele de trecere a frontierei și rețelele de vânzare en-gros și en-detail ale acestor produse".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















17948 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    . (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:25)

    tirolez [utilizator]

    SI alea turcesti sunt tinute la vama?
    • +19 (23 voturi)    
      Nu , "decat" alea din UE , (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 18:38)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      mama lor de colonisti!
      • +13 (13 voturi)    
        Oamenii s-au obișnuit să intre în România (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 22:53)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        și să descarce marfa fara sa dea spaga. Pai se poate asa ceva ???? Ei castiga si nu lasa si la famelia nostra ceva ???? Pai cu ce sa-si cumpere bugetarul Teodorovici a saptea casa in buricul Bucurestilor. Ca din salariu nu poate merge nici macar o noapte la club.
      • +11 (11 voturi)    
        exportam Dacii si Ford (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 22:59)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        sa se retraga oare din Romania?
        SE EXPORTAM ROSII si MURATURI ?
        Care-i problema?!?!?!
        Cine vrea de fapt sa distruga Romania ?!?!
  • +18 (22 voturi)    
    Orlando - Fată mare (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:34)

    KRL [utilizator]

    Cine i-a obisnuit? Nu cumva cei ce încasau comisionanele.
    Încercați sa guvernati de 2 ani jumate. Acum ati aflat ca există evaziune și dublu standard?
    Masurile trebuiesc luate gradual - proportional cu capacitatea de implementare si control.
    Dar ce sa faci? E campanie si când zice Jupânul acționați fără judecată.
    • +5 (5 voturi)    
      Bine au zis recent surorile Seniorului (Duminică, 14 aprilie 2019, 9:39)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui KRL

      Coposu: *Acești netoți bolșevici care ne guvernează...*.Orlando este un cățel rusofil care
      execută intocmai și la timp ordinele tâmpite ale
      Dictatorului malefic și toxic Liv Jong UNU.
  • +18 (24 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:36)

    Nevermind [utilizator]

    Actiunea in sine e corecta si cam asa ar trebui statul sa-si faca treaba in domeniul asta, eventual cu personal suplimentar. A lasa vrajeala si miorlaitorii care spun ca vaaai, e o intarziere de o zi, cand se pierd n pe drumurile bune ale patriei sau la frontiera schengen.

    Insa, lasand teoria la o parte, care (nu) a mai cotizat la cine trebuie si cat trebuie? :D
    • +7 (9 voturi)    
      In Germania controalele se fac (Duminică, 14 aprilie 2019, 7:01)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      inainte sa fie descarcate tirurile, la usa supermaketului. Toate magazinele mari au propria echipa de contro iar cele mici trimit prin sondaj la laboratoare. Se iau probe , se verifica in laborator si daca ies probleme, tirul este trimis inapoi in Spania , Italia fara niciun fel de discutie. Inchipuie-ti ce ar insemna sa verifice statul german la granita intrarea de marfuri la volumul de intrari in Germania. Astfel, statul german nu angajeaza foarte multi oameni si lasa pe mana privatului costurile de verificare. Desigur, prin sondaj , se fac verificari si la magazine dar costurile pentru stat sunt mult mai mici.
      • +3 (3 voturi)    
        pentru Maspp (Duminică, 14 aprilie 2019, 9:49)

        Dizidentul [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

        in Germania tirurile nu ajung la niciun Supermarkt, fiecare oras mai mare are un depozit central(frischecentrum) legume,fructe,carne acolo ajung tirurile acolo este si vama, de acolo se aprovizioneaza toate magazine mici sau mari, controlorii de sanatate si calitate fac central .
        • +1 (1 vot)    
          Asa este si in Nord America (Duminică, 14 aprilie 2019, 13:06)

          John_english [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

          Daca ar sta toate camioanele la Vama sau intre state s-ar bloca tot.

          Bugetarul roman habar nu are pentru ca el n-a iesit niciodata din tara dar este convins ca e cel mai destept.
        • 0 (0 voturi)    
          Eu iti spun pentru ca cunosc pe cineva (Luni, 15 aprilie 2019, 10:53)

          Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Dizidentul

          care lucreaza la hipermarket pe zona de control. Nu neg existenta acelor depozite de care zici dar un distribuitor urias gen Lidl are propriul lui depozit si sistem de control
  • +11 (17 voturi)    
    parca si rrrrusia a gasit ceva ganganii in (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:54)

    rov [utilizator]

    fructele din Republica, pe cand Moldova se pregatea sa intre in Europa.
    Oameni buni, pregatiti-va de ce e mai rau cu nemernicii astia din pezedeaua masii...
  • +14 (16 voturi)    
    Orlando inchide vamile si deschide cazinourile ? (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:54)

    Plagarus [utilizator]

    Cresc doar preturile pe masura ce scade cantitatea din rafturi !!!!
  • +10 (26 voturi)    
    se pare ca rusia pregateste (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:55)

    rov [utilizator]

    un razboi civil in Romania, prin uneltele astea josnice din pezede.
    Sper ca SRI si Armata sunt pe faza...
    • 0 (2 voturi)    
      sunt, sunt (Duminică, 14 aprilie 2019, 10:26)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui rov

      si, aproape de fix, vor intoarce armele si vor trece in barca ailalta! Le va fi foarte usor, pt. ca au experienta. Sa nu-ti faci iluzii, cand va veni vremea, o vor face. Din nou.
  • +21 (33 voturi)    
    Romanii (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 18:04)

    Captain Obvious [utilizator]

    Nu realizează că acest psd e un CANCER
    • +4 (12 voturi)    
      romanii.. (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 20:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      nu realizeaza ca sunt un popor de ra-at si ca nu merita mai mult decit mlastina in care traiesc...mai "adinca" ca inainte de 90 ?!?!?....
    • -13 (19 voturi)    
      actiune vamala (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 22:00)

      sor1 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ce legatura are cu PSD???altul este subiectul
  • -5 (15 voturi)    
    Teodorovici nu mai linge pantofii lui Dragnea (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 18:29)

    Dizidentul [utilizator]

    si pina astazi 60% veneau din afara, daca nu a fost niciun control (cineva are o vina) pentru ce se face astazi in ajunul pastelui? ca in timpul lui ceasca cind vine pastele sau craciunul nu trebuie sa fie pe piata oua, si carne. Incoronatul Dragnea stie foarte bine ca sint contracte daca "Mega Image comanda rosii de doi lei in raft are de doi lei".Agricultura romana nu poate sa livreze,cetateanul vrea pe masa, daca vine marfa din EU cu siguranta este controlata la livrare ,daca vine din Turcia cu siguranta vine a doua calitate. Vrei rosii in ianuarie-februarie maninci cu chimicale, de la sera rosiile de cimp apar in iunie, asta o stie si francezul si belgianu si neamtu.Cu actiunile nesocotite prostiti poporul numai pentru a iesi la suprafata patidul unic, sint curios daca Dragnea intra la zdup citi din voi lingaii schimba macazul? Tot nationalismul propagat de SPD nu aduce bine Romaniei
  • +14 (20 voturi)    
    Mai, giggoletto! (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 18:40)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Astea sunt marfuri care trebuie sa ajunga pe masa consumatorului "a doua zi".
    Deci, da, vin si descarca.
    ASA trebuie!
    N-ai decat sa faci control dupa aia. Daca nu ai capacitatea s-o faci, zi din capul locului ca nu poti, si pleaca acasa!
    • -5 (17 voturi)    
      Sa inteleg ca plang unii ca nu intra profitul (Duminică, 14 aprilie 2019, 0:34)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

      a doua zi in cont?

      Bah..ma lasi...daca erau asa de ingrijorati ca stau tirurile in vama si se imput rosiile (care btw tin mai mult decat lazile), eram deja in Shengen!!!

      Vrei sa-mi vinzi flori proaspete....primeste-ma in Shengen, nu ma tine la usa pe motiv de basca!
      • +1 (3 voturi)    
        Ura, traiasca comunismul biruitor!! (Duminică, 14 aprilie 2019, 10:40)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        Aha, deci scopul e SA NU FACA PROFIT unii
        Pai de unde mai furati si din ce mai dati voi pomeni dupa aia!? Ca profitul lui Nicolae - exemplu capitalistul roman model - se duce pe spagi si spalari de bani si circula numai intre "membri".
        Te-or primi in Shengen cand vor fi siguri ca esti de aceeasi parte cu ei.
        Daca racnesti pe toate vocile ca Europa ne vrea raul, mai asteapta!
        • 0 (2 voturi)    
          Asa a fost toata istoria Romaniei (Duminică, 14 aprilie 2019, 13:51)

          John_english [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          punem otrava in fantani, ardem culturile.....

          in loc sa mergem la lupta.
  • +15 (17 voturi)    
    Florile pe unde intră? (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 18:42)

    asavreau [utilizator]

    Că nu se discută despre ele.Poate sunt din producție internă.
    • -2 (6 voturi)    
      Cu avionul, in geamantane... (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 22:57)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Castigul e atat de mare ca folosesc curier la care ii platesc drumul cu avionul. Cu 2-3 mii de flori iese si avionul si ceva castig.
  • +4 (16 voturi)    
    Nu (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 19:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ordin de la Moscova - tot ce UE e retinut, ce e de la Erdrogan, nu. Orlando e baiat de casa si ascultator.
  • +7 (13 voturi)    
    si vor gasi... (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 19:57)

    Walking_dead [utilizator]

    ... un mare nimic.
    • +8 (8 voturi)    
      CHIAR AȘA (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 21:54)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Walking_dead

      Câte camioane cu legume/fructe otrăvite de pesticide, fungicide, insecticide au găsit?
  • +12 (14 voturi)    
    Vedeți sa nu scape (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 20:08)

    Observatory [utilizator]

    Ceva imperialiști , dușmanii comunismului , și sa bu se otrăvească sefu și Ilici cu produse de contrabanda Numai din URSS !
    • 0 (0 voturi)    
      nici o sansa cu Ilici ! (Duminică, 14 aprilie 2019, 20:22)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      nu va faceti iluzii: Ilici primeste saptamanal pachetul de mancare de la Ambasada Rusiei, nu cumpara rosii de la piata, decat eventual pentru imagine (le da la gunoi cum intra pe usa) :))
  • +8 (16 voturi)    
    Ce vrem UE sau Rusia (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 20:45)

    Casargoz [utilizator]

    de ce mai vrem in Schengen daca controlom la vama UE?
    • +6 (6 voturi)    
      pai asta-i! (Duminică, 14 aprilie 2019, 7:24)

      Stapanu [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      ROU e originala & sub acest aspect: vrea in Schengen, da' cu vama!!!
  • +9 (15 voturi)    
    Bre orlando (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 20:46)

    Landser [utilizator]

    Orlando ! E SÂMBATA!!!
    Nu trebuie sa te obosesti! Diseara esti calare pe boxă in club!Fa si mata incalzirea la loft!
    • 0 (0 voturi)    
      eee ... (Duminică, 14 aprilie 2019, 20:27)

      silviu_dumitrescu [utilizator] i-a raspuns lui Landser

      este o incalzire si asta, sa arate cat e de hotarat pe treaba.
      Citesc fetele si il asteapta cu "ghirlande cu rosii" sa rada toti de "prostimea" care cumpara din piete si gateste acasa.
  • +10 (16 voturi)    
    De parca (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 21:15)

    vasile-roaita [utilizator]

    n-ar fi deajuns ca fac zile intregi pe drumurile alea inguste si pline de gropi, trebuie sa la mai tina si zile intregi in vama.
  • +10 (10 voturi)    
    Cand au oprit tir-urile cu flori din Olanda (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 21:52)

    John_english [utilizator]

    la vama tot asa ziceau.

    bugetarul roman a ajuns spaima Europei.
  • +10 (12 voturi)    
    Un moshneag de 47 de ani e Orlando (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 23:22)

    Dalinar [utilizator]

    Senil, dupa vorba si dupa port!!!
  • +8 (8 voturi)    
    E clar. (Duminică, 14 aprilie 2019, 1:28)

    Mizza [utilizator]

    Astia *|(guvernarea PSD) vor baga Romania in criza.
  • -3 (7 voturi)    
    Ma miram eu (Duminică, 14 aprilie 2019, 5:55)

    Namaste [utilizator]

    cat de deteriorate (putrezite?!)erau niscai banane aparent ok, verzi!, la numai o zi sau doua de la cumpararea din supermarket; bananele nu sunt din UE, desigur.
  • +4 (6 voturi)    
    Acțiune de strângere de fonduri. (Duminică, 14 aprilie 2019, 10:14)

    asavreau [utilizator]

    Nu vom afla nimic despre rezultatul controalelor.PSD și ALDE au interes să strângă bani pentru campania electorală.Se știe că la vamă se rulează sume imense.Să ne amintim de acțiunile făcute pentru pedepsirea unor lucrători vamali,rămase fără nici-un rezultat(pentru noi).Dragnea spune în gura mare când fură și se supără că-i zicem hoț.A făcut miting ca să anunțe//controlul la vămi//,că face nuntă și să fie pregătiți cu darul,că pune pe unii nași și proștii de gură cască au crezut că le dă lor ceva.Nici măcar promisiuni electorale(adică mincinoase) nu mai face Dragnea.
  • +6 (6 voturi)    
    Hei-rup ! (Duminică, 14 aprilie 2019, 10:36)

    Mircea11 [utilizator]

    Hei-rup !
    Hei-rup !
    Ordin de la conducatorul suprem.
  • 0 (0 voturi)    
    Teodo, esti un idiot! (Duminică, 14 aprilie 2019, 17:49)

    John M. [utilizator]

    Nu puteai sa faci controale prin sondaj, asa cum se fac in toata lumea?! In portul New York, unde milioane de tone de marfa intra in fiecare saptamana, se controleaza doar 4%. Tu ai oprit camioanele in vami ca sa li se strice marfa, tampitule. ///