Profesorii își vor primi înainte de Paște banii obținuți în instanță, promite Ecaterina Andronescu / Ea spune că nu are nicio legătură cu campania electorală

de MH     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 16:14 Actualitate | Esenţial


Bani - lei
Foto: INS
Profesorii care au obținut majorările salariale în urma unor decizii judecătorești definitive urmează să își primească banii înainte de sărbători, a anunțat, sâmbătă, ministrul Educației, Ecaterina Andronescu. Ea a spus, la Digi24, că suma se ridică la 700 de milioane lei, iar banii au fost virați către inspectoratele județene, care vor face plățile.

Ecaterina Andronescu a spus că acești bani - 700 de milioane de lei - sunt cuprinși în buget și au fost trimiși deja inspectoratelor școlare din țară, care vor face plățile.

Întrebată dacă profesorii își vor primi banii înainte de Paște, ministrul Educației a răspuns: "Categoric, da".

Ea a susținut că acestă măsură nu are nicio legătură cu campania electorală, angajamentul fiind luat de Guvern anul trecut, în urma negocierile cu sindicatele, însă bugetul de stat a fost aprobat târziu.

Andronescu a mai spus că este "o chestiune de normalitate", pentru că sunt banii profesorilor și a explicat cum s-a ajuns la această situație.

"Legea 221 din 2008 prevedea majorarea salariilor profesorilor cu 50%. Termenele ei de aplicare au tot fost prorogate. Profesorii au dat în judecată Ministerul Educației și au câștigat. Ca urmare, am transmis acum spre inspectorate o sumă impresionantă, 700 de milioane de lei, care reprezintă datoriile”, a adăugat Ecaterina Andronescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















8155 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Asa e (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 16:24)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu are legatura cu campania electorala. Nici faptul ca se lauda si fata de pensii cu marea cu sarea.

    Sunt curios ce vor scoate aproape de sarbatorile de iarna, ca sigur vor face ceva. Vouchere? Nu, trebuie ceva mai glorios. Poate pana atunci avem noroc si sunt gata si aprozarele. Ce cadou poate fi mai frumos decat nostalgia?
    • +2 (2 voturi)    
      O minciuna P$D-ista-binenteles (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 20:12)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Primesc doar cei care au dat statul in judecata si au
      castigat. Daca nu le dadeau ei, executorii puteau executa conturile scolilor si universitatilor. Asa ca, de fapt, nu dau nimic, decat ceea ce legea ii obliga sa dea, imperativ. In schimb cei care nu au dat scolile in judecata, pentru ca le-a fost frica de directori care i-au amenintat, de multe ori pe fata, nu primesc nimic. Desi legea 85 spune ca trebuie sa primeasca si ei toti banii. In 2017 le-au dat 5% din suma, in 2018 si 2019 nimic, desi platile erau esalonate, prin lege, pe 5 ani. Asta pentru ca aici executorii nu pot interveni decat daca si cei cu Legea 85 dau statul in judecata. De fapt actiunea P$D este: daca nu puteti sa ne excutati, duceti-va la dracu. Dati-ne in judecata si peste 5 ani o sa luati banii cu executorul, dar nu pe noi, de la altii. Gandire tipic comunista la ciuma rosie !!!!
  • +1 (11 voturi)    
    Cand impozitati pregatirile ??? (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 16:25)

    ciuma.rosie [utilizator]

    Platesc 60 lei/2ore de 3 ori pe saptamana
    La scoala nu se face nimic, dar pretentiile sunt mari
    Ramane doar varianta pregatire in particular
    Si sa vezi...4-5 copii odata ( au si foame in glanda !!!)
    • +7 (13 voturi)    
      da de ce.. (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:29)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      dati copiii la meditatiti???????...ca de aia nen-rocitii de asa zisi "profesori" nu fac nimic la scoala... hoti nu sunt numai aia de la putere ci majoritatea poporului ala care are si complici in cei care trec cu vederea hotiile : "pai ce fura de la mine"!!...mentalitatea de rahat va face sa traiti in mocirla...
      • +2 (8 voturi)    
        Ai dreptate (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:41)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        E vina parintilor din RO pentru ceea ce se intampla.

        In Vest nu face nimeni meditatii. Copii isi trăiesc copilăria iar mai târziu se vede diferența.
  • -4 (14 voturi)    
    50% - 2008 (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 16:30)

    Nevermind [utilizator]

    Multumiri lui base. Parca spunea ca daca esti la guvernare, numai daca nu vrei, nu ai de unde sa dai, cand a promulgat legea asta, in campanie :D Pozitia lui tariceanu a fost corecta atunci, probabil singura din cariera.
    Cand a ajuns base la guvernare cu prea-curatii de la pdl, brusc n-a mai fost asa. Deci procese...
  • +7 (7 voturi)    
    Hehe (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 16:52)

    dandra [utilizator]

    Liar liar pants on fire!
  • -4 (8 voturi)    
    daca nu i-a dat Boc.... (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 18:48)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    asa le trebuie penelistilor!!
  • 0 (0 voturi)    
    BANII CASTIGATI IN INSTANTA DE CATRE TOTI BUGETARI (Sâmbătă, 27 aprilie 2019, 8:53)

    Ileana Micsa [anonim]

    Buna ziua ,rog frumos pressa sa-l intrebe pe ministrul Teodorovici cum a reusit aceste doua performante ,sa sara peste ordonanta care spunea ca banii castigati in instanta se dau in transe si 2.cum a reusit sa faca discriminare intre profesori si functionarii publici din DSP-uri care si ei asteapta sa-si primeasca banii castigati in instanta ??ministrul afirma intr-o emisiune ca trebuie dati acesti bani ca oamenii traiec azi ,va rog din suflet sa-i AMINTITI !VA MULTUMESC !