​HARTA INTERACTIVĂ a turismului în România: Câți turiști, români și străini, au fost în fiecare județ din țară

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 8:42 Actualitate | Esenţial


Harta turismului in Romania
Foto: Hotnews
​București este singurul loc din țară unde anul trecut au fost peste 2 milioane de turiști, din care mai bine de 1 milion au fost străini. Dintre județe, doar Brașov și Constanța au trecut de 1 milion de turiști, ambele în creștere față de 2017. Singurul mare județ care a cunoscut o scădere în 2018 față de anul precedent a fost Timiș. La capătul opus, în Teleorman s-au cazat puțin peste 10.000 de turiști anul trecut.

Potrivit datelor Institutului Național de Statistică, în 2018 în structurile de primire turistică din România s-au cazat peste 12,8 milioane de turiști, cu circa 750.000 mai mulți decât în 2017. Dintre aceștia, circa 2,8 miliaone au fost străini, iar nu mai puțini de 1,21 milioane au fost cazați în București, o ușoară creștere față de anul precedent.

Capitala conduce topul cu peste 2 milioane de turiști cazați în 2018, urmată de Brașov (1,36 mil) și Constanța (1,31 milioane). În top 10 intră alte județe precum Cluj, Murel, Sibiu, Prahova, Bihor și Suceava, toate în creștere față de 2017. Singurul mare județ care a cunoscut o scădere (-5,08%) față de anul precedent a fost județul Timiș, acolo unde s-au cazat circa 378.000 de turiști, dintre care 117.000 străini.

La polul opus, Teleorman a înregistrat doar 10.609 turiști cazați, dintre care 948 străini. Coada clasamentului este completată de Călărași (21.480 turiști), Giurgiu (26.860), Olt (32.318) și Sălaj (39.033).

HARTĂ INTERACTIVĂ - Județele României, după numărul de turiști cazați în 2018:

  • Click pe județe pentru mai multe detalii: cifrele detaliate comparativ cu 2017 și defalcarea Români (%) vs. Străini (%)
  • Consultă și legenda hărții pe butonul „>>” din colțul stânga-sus al hărții.


---

TABEL Turiștii cazați în România în 2017 și 2018:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















41460 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Moldova (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:30)

    florinos [utilizator]

    Interesant, Suceava are cu 80.000 mai multi turiști decât orașul Iași.

    Vă provoc sa mergeți în Iași sa găsiți Oficiul de Turism.
    • +1 (5 voturi)    
      Daca va uitati pe harta cred ca e clar care ar (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 13:25)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      trebui sa fie traseul primei autostrazi.
  • -7 (13 voturi)    
    Cifre de la INS? No thanks ! (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 11:09)

    PlutoniumBoy [utilizator]

    Turistii nu se numara prin cati se cazeaza in hoteluri/pensiuni ci prin cati vin cu pachete turistice si sunt angrenati in trasee turistice. In Bucuresti, din cele 2 milioane, 90% vin pentru afaceri. Franta are peste 100 de milioane de turisti anual, dar toti cei care-au fost, de exemplu, in Paris, stiu ca orasul este plin de grupuri de turisti asiatici, americani, etc. ceea ce in Bucuresti n-am vazut asta.
    As desfiinta INS, o institutie care dezinformeaza si lucreaza in favoarea politicului la orice ora. INS reuseste sa culeaga date de la hoteuri dar nu reuseste sa zica concret care este populatia Romaniei (19 milioane este cea mai mare minciuna)
  • -8 (16 voturi)    
    parere personala (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 11:19)

    Bogdan Gurban [anonim]

    Bucuresti se afla pe primul loc deoarece in acest oras se desfasoara majoritatea cursurilor si instruirilor marilor companii din tara, si esti nevoit sa te cazezi in Bucuresti. De altfel, nu e nimic care merita vizitat in Bucuresti
    • +8 (14 voturi)    
      Chiar că "părere personală" (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 12:10)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Gurban

      Tu ai fost in centrul vechi in ultimul an? Pur și simplu, abia mai auzi românește! Și-nca ceva: de ce ai crede că toți turiștii apreciază stilul central european?! Cei care îl apreciază atât de mult, se duc la Budapesta sau Praga, nu vin la Sibiu!
  • +6 (10 voturi)    
    Cum stiu unii sa improaste doar ura (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 21:08)

    Anges [utilizator]

    Buc e un oras frumos, cu multa verdeata, cladiri impozante, bulevarde largi, obiective interesante, viata culturala si divertisment excelente. Strainii judeca si aleg impartial.
    Daca nu va place, nu-l vizitati. Daca vreti sa va laudati propriul oras, laudati-l. Dar e dovada de taranie provinciala sa-ti proiectezi ura fata de Buc doar fiindca nu e urbea ta pe prima.
  • -2 (10 voturi)    
    Judetele rosii (Duminică, 14 aprilie 2019, 0:19)

    subsemnatu [utilizator]

    Utlimele judete din lista stau bine doar la turismul electoral.
  • -8 (12 voturi)    
    Datele nu sunt corecte / reale (Duminică, 14 aprilie 2019, 8:25)

    Cartisoara [utilizator]

    Datele nu sunt corecte: A se vedea variatiile pe turisii straini din Dolj si Ilfov. Datele nu sunt reale , probabil evaziunea fiscala e cauza: jud Covasna si jud. Harghita - doar de Sfanta Marie vin zeci de mii de turisti din Ungaria, doar numarul turistilor maghiari este probabil de peste 100,000 in fiecare an. Si daca Harghita nu e zona turistica.... De vazut si Ilfovul cu 80 turisti straini si Bucurestiul din vecinatate cu 1.2 milioane? S-au toti trag la putoarea si infectia din "Centrul vechi"?
    • +8 (12 voturi)    
      Daca saracia aia lucie (Duminică, 14 aprilie 2019, 9:09)

      ids [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      ...de HarCov e pentru tine pol de turism, unde abia te intelegi in romana (deci negi din start 20 mil din cei mai apropiati clienti), iar Buc e putoare si infectie, ne-am lamurit de obiectivitate. Auzi, referinta e pentru el pelerinajul ungurilor de Sf. Maria. Pai la cate biserici si manastiri sint in Buc + Patriarhia, probabil e pelerinaj in fiecare zi, nu mai zic de sarbatori.
    • +6 (10 voturi)    
      Și ce e (Duminică, 14 aprilie 2019, 9:34)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

      Atât de "infect" in centrul vechi?...nu mi se pare deloc! E zona de cluburi, de betivaneala și zbenguială, la fel ca-n orice oraș mare din Europa! Sau ce..turiști or fi numai aia care merg la muzeu sau urca "eco" pe munte?! Mai las-o'ncolo..asta e: lucrurile se schimbă fie că-ți place, fie că nu-ti place!
      • +6 (10 voturi)    
        M-am saturat de hateri (Duminică, 14 aprilie 2019, 11:29)

        Anarb [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        In centrul vechi e si Carturesti, care e o bijuterie, sint teatre, Curtea domneasca, biserici vechi si e si Muzeul de istorie (fie si numai pt tezaur si tot merita vizitat).
        • -3 (5 voturi)    
          S-au atacat miticii! (Duminică, 14 aprilie 2019, 21:54)

          Cartisoara [utilizator] i-a raspuns lui Anarb

          Mirosul de putoare, urina si excremente a ramas in "Centrul Vechi" si dupa ce s-au papat sute de milioane de Euro, fonduri europene, in reabilitari, renovari, amenajari etc... Cunosc centrul vechi in cel mai mic detaliu, am locuit 3 ani in fostul camin "Universal". Era un miros pe strazi de-ti lua nasul, acelasi miros il resimti si acuma..... Bineinteles ca pentru mitici nu e nimica mai frumos ca "Centrul vechi" insa astfel de "centre vechi" sunt in zeci de oras sau sate in Transilvania si .... fara miros de urina, fara comunitatile rau famate
          • +1 (3 voturi)    
            Din ce film esti? (Luni, 15 aprilie 2019, 0:03)

            Anges [utilizator] i-a raspuns lui Cartisoara

            Caminul Universal nu mai exista demult.
            Nu se ataca nimeni; pur si simplu tu n-ai mai fost in Buc probabil dinainte de Revolutie.
  • +6 (6 voturi)    
    Ford România (Duminică, 14 aprilie 2019, 9:26)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Ai auzit de ei?! Legat de Dolj - cred că Ford e destul de "mica" sa fie vizitata de "câțiva" străini - am văzut că s-a deschis și Ramada in Craiova - nu cred că deschideau de "prosti"! Cât despre Ilfov, nu o să-ți spun decat că sunt zone din Pipera de IF, care sunt lipite de centrul financiar din Pipera de București..mă gândeam că or avea și niște hoteluri pe lângă ele!