Premierul Dăncilă: Creşterea economică se vede şi în buzunarul românilor

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:55 Actualitate | Esenţial


Viorica Dancila
Foto: gov.ro
Creșterea economică se vede și în buzunarul românilor, a declarat miercuri premierul Viorica Dăncilă, la începutul ședinței de guvern, subliniind că, potrivit datelor oficiale, câştigul salarial mediu nominal net era, în luna februarie, mai mare cu 17,9% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut.

”Anul trecut am adăugat la PIB 87,5 mld lei, față 52, 5 mld în anul 2016. Creșterea reală la PIB se menține la 4, 1 la sută. Această revizuire pozitivă a îmbunătățit și estimările privind investițiile totale. Investițiile din economie au atins o valoare peste 200 mld de lei față 175 mld lei în 2017”, a declarat Dăncilă înainte de începerea ședinței de Guvern, citând Institutul Național de Statistică.

”Creşterea economică se vede şi în buzunarul românilor. În luna februarie a acestui an, câştigul salarial mediu nominal net a crescut cu 17,9% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, ajungând la 2.933 de lei. Datele dovedesc eficienţa măsurilor luate de Guvernul PSD - ALDE pentru creşterea veniturilor populaţiei şi stimularea mediului de afaceri.Acest lucru ne arată că suntem pe drumul cel bun şi trebuie să continuăm punerea în aplicare a programului de guvernare", a mai spus premierul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2456 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    serios? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:59)

    shtou [utilizator]

    Pe bune?Poate la bugetari, ca au niste salarii imense, dar sigur la mine nu;nici ca angajat nici ca antreprenor..dimpotriva..
    • +10 (10 voturi)    
      Tocmai mi-a trimis vodafone... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:59)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui shtou

      ...un sms cu o scumpire de 0.83euro la abonament. Toate aceste scumpiri se datoreaza ordonantei 114 adoptata de cel mai cretin, prost si bolsevic guvern de dupa revolutie.
  • +13 (13 voturi)    
    Se vede... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:59)

    raulito [utilizator]

    ...doar dacă va luați mâna din el.
  • +13 (13 voturi)    
    poate in al vostru, la mine fluiera vantu ..... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:04)

    viziru [utilizator]

    poate in al vostru, la mine fluiera vantu .... pai sa zicem salar net 2600 dupa 30 ani vechime, inginer proiectant, tot ce trece pe la mine se exporta (domeniu petrochimic) .....inflatia 5% crestere anuala, taxele locale au crescut cu 10%, mancarea conform cu cosul zilnic cresterede 15%, etc... si asta numai la produsele de baza nu lux ..... Veorica iar vorbeste pe langa subiect, se cam termina cu rabdarea noastra eu zic sa va cumparati elicoptere cu acoperisurile aferente ca nu se stie.....
  • +16 (16 voturi)    
    Dă-i... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:06)

    ElDiablo [utilizator]

    ...înainte Veorico, cu implementare programului de guvernare. Deja, nemtii, austriecii, norvegienii și alti europeni subdezvoltați își fac planuri să emigreze în România pentru o viață mai bună.
  • +12 (12 voturi)    
    STOP (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:22)

    M-Teo [utilizator]

    Veorico ! Opreste cresterea asta economica ca o sa ajungem la sapa de lemn in ritmul asta (si principalul fel de mancare pe masa). Si asa suntem multi pe strada, rupti in *ur de foame si fara autostrazi ...tot de la crestere. Sper sa va cresca multe flori pe piept (macar buruieni)..mama voastra de hoti - mincinosi !
  • +9 (9 voturi)    
    Degeaba cresc salariile la stat (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:29)

    ACP [utilizator]

    si salta media. La privat nu sunt cresteri in ritmul asta iar cheltuielile au crescut din cauza cresterilor de taxe si a inflatiei ca sa nu mai zic de curs.
  • +10 (10 voturi)    
    Pe bune? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:46)

    tddrg [utilizator]

    Aoleu... acum am aflat ca eu nu sunt roman!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Lucrez de 16 ani (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:49)

    tarabost [utilizator]

    in sectorul privat. Din 2016 pana acum valoarea nominala a salariului a ramas constanta. Mi-au intrat si se vad in buzunar doar cresterile de preturi din ultimii doi ani.
    • +4 (4 voturi)    
      .. sieu.. (Miercuri, 10 aprilie 2019, 15:16)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      .. la fel..
  • +9 (9 voturi)    
    Creşterea economică se vede în buzunarul românilor (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:50)

    ofCAER [utilizator]

    ne-a zis analfabeta (daca asa scria pe foaie!?). Ce a omis sa ne spuie e ca "buzunarul romanilor", ala la care s-a referit, e ascuns bine de Vilcov si de Dragnea (o fi raspindit prin mai multe cimitire?!) - ca romanul de rind degeaba se cata-ntr-al lui, numa' rupturi...
    P.S. Analfabeta nu se dezminte: mereu agramata!
  • +9 (9 voturi)    
    Are dreptate ... (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:53)

    TITEL1 [utilizator]

    ...acum sunt goale .
    • +6 (6 voturi)    
      Rezulta ca nu sunt roman (Miercuri, 10 aprilie 2019, 15:16)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui TITEL1

      Pai nu au zis membrii organizatiei infractionale ca cine nu voteaza pesedeaua nu este roman?
  • +1 (1 vot)    
    Viorico,ce făcuși fă? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 20:11)

    asavreau [utilizator]

    Te uitași în buzunarele românilor?Păi românii au buzunarele sparte și ce ai văzut tu nu-i creștere economică.Păcătoaso,în postul mare vorbești de lucruri deocheate.