Iohannis a câștigat definitiv în instanță procesul cu Ministerul Apărării - Generalul Nicolae Ciucă, un nou mandat la conducerea Armatei Române

de MH     HotNews.ro
Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:22 Actualitate | Esenţial


Nicolae Ciuca, seful Statului Major
Foto: MApN
Președintele Klaus Iohannis câștigă definitiv procesul cu Ministerul Apărării, care ceruse în instanță suspendarea decretului semnat de șeful statului pentru prelungirea mandatului generalului Nicolae Ciucă în funcția de șef al Statului Major al Apărării.

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a admis recursul preşedintelui Klaus Iohannis şi a respins definitiv cererea Ministerului Apărării Naţionale (MApN) de suspendare a decretului prin care a fost prelungit mandatul şefului Statului Major al Apărării, generalul Nicolae Ciucă.

Iniţial, în 31 ianuarie, Curtea de Apel Bucureşti a admis cererea MApN şi a suspendat decretul semnat de Iohannis. Preşedintele a făcut recurs la instanţa supremă şi a câştigat în final procesul cu Ministerul Apărării.

"Admite recursul declarat de recurentele - pârâte Administraţia Prezidenţială în nume propriu şi în calitate de reprezentantă a preşedintelui României, Klaus Werner Iohannis, împotriva sentinţei nr. 16 din data de 31 ianuarie 2019 a Curţii de Apel Bucureşti, Secţia a VIII-a Contencios Administrativ şi Fiscal. Casează în parte sentinţa atacată şi rejudecând admite excepţia inadmisibilităţii şi respinge cererea de suspendare a decretului nr. 1331/28.12.2018 ca inadmisibilă. Definitivă", se arată în decizia instanţei supreme.

MApN a deschis un al doilea proces la Curtea de Apel Bucureşti împotriva lui Iohannis, în care solicită anularea decretului respectiv, iar instanţa a dat dreptate preşedintelui.

Pe 28 decembrie 2018, preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că a semnat decretul prin care îi prelungeşte mandatul generalului Nicolae Ciucă la conducerea SMAp. Tot atunci, Iohannis preciza că nu a fost aprobată propunerea făcută de ministrul Apărării, Gabriel Leş, privind numirea generalului Dumitru Scarlat la şefia Statului Major al Apărării.

Ulterior, Ministerul Apărării a depus o plângere prealabilă la Administraţia Prezidenţială prin care solicita revocarea decretului din 28 decembrie 2018.

Conform MApN, decretul semnat de preşedintele Iohannis încalcă dispoziţiile legale prevăzute în Legea 346/2006 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Apărării Naţionale, respectiv articolul 32, alineatul 5, conform căruia 'şeful Statului Major al Apărării este militarul cu rangul de conducere cel mai înalt din armată, numit de preşedintele României, la propunerea ministrului Apărării, cu avizul prim-ministrului, pentru o perioadă de 4 ani, cu posibilitatea de prelungire cu până la un an'".

În data de 9 ianuarie, ministrul Apărării, Gabriel Leş, susţinea că decretul privind prelungirea mandatului lui Nicolae Ciucă "s-a făcut ilegal", adăugând că "instanţa este cea care va stabili" care este situaţia de drept.

Pe 14 ianuarie, preşedintele Klaus Iohannis a calificat drept un demers "inoportun" şi "riscant" contestarea în contencios a decretului privind prelungirea mandatului generalului Ciucă. Preşedintele sublinia că "pur şi simplu" propunerea ministrului Apărării a fost "nelegală".

"Propunerea ministrului a fost pur şi simplu nelegală, iar o propunere pentru şeful Armatei a lipsit pur şi simplu. Faptul că se adresează acum în contencios cu ierarhia militară mi se pare un demers inoportun, riscant. Generalul Ciucă este o persoană foarte respectată şi cu o poziţie importantă şi în cadrul preşedinţiei noastre şi în structurile militare europene şi în structurile militare NATO. Ce va gândi un înalt responsabil, de exemplu, din armata unei ţări cu care suntem aliaţi dacă află că ministrul Apărării merge în contencios să îşi conteste propriul şef al Armatei? Nişte acţiuni prost gândite, de tip PSD-ist", susţinea atunci preşedintele.

















16022 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    ce bine (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:30)

    Mos Andrei [utilizator]

    macar armata sa nu fie a PSD-ului
    • +3 (3 voturi)    
      "bine" !!!!!!!!!!!!!!.. (Miercuri, 10 aprilie 2019, 18:11)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Mos Andrei

      o mai exista vreo tara in lumea asta unde presedintele sa se judece cu ministerul apararii pt numirea unui sef de stat al armate ?!?!?...popor de im-ecili!!!!...sau un condamnat la 8 ani de puscarie pt coruptie sa faca bugetul tarii??!!?...sau alti doi penali sa conduca senatul si parlamentul??!!...
  • +42 (42 voturi)    
    Bun! (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:31)

    ber [utilizator]

    Si rinocerul din fruntea ministerului, care a intors armata pe dos, ce pateste? Nu-si da macar, demisia?
    • +24 (24 voturi)    
      Cine / lesul? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:01)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui ber

      ala nu misca ca e les si lesurile nu misca.
    • +5 (7 voturi)    
      Pai, (Miercuri, 10 aprilie 2019, 16:03)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui ber

      crede cineva ca in fruntea MApN este un les, sau cum se numeste el? Sultanul Dragneev este in fruntea tuturor ministerelor, un ministru nu misca in front fara sa dea ordin sultanul suprem!
  • +37 (37 voturi)    
    pai si PSD isi cere scuze? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 13:41)

    levierul [utilizator]

    puneti putin declaratiile facute de PSD in perioada aceea, pentru ca oamenii sa judece daca este cazul sa isi ceara scuze
    • +22 (22 voturi)    
      PSD nu apartine lumii civilizate. (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:54)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Deci nu. Cel mult se vor preface (daca le cere Moscova) ganditori si vor imbarliga niste declaratii cuml ca de fapt n-au fost niciodata impotriva lui Iohannis, si apoi vor spoune inca ceva prin care vor incerca sa-i traga presul lui Iohannis.
  • -14 (16 voturi)    
    Armata (Miercuri, 10 aprilie 2019, 14:54)

    tarabost [utilizator]

    E cu noi! Sa va amintiti, tovarasi!
    • -11 (13 voturi)    
      Ăia de se pensionează la 45 de ani? (Miercuri, 10 aprilie 2019, 15:11)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui tarabost

      Care nu știu să țină o armă-n mînă dar sunt ofițeri superiori/generali?
      Că ăștia-s „armata” acum.
      • +16 (16 voturi)    
        confunzi (Miercuri, 10 aprilie 2019, 15:45)

        mache [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ... internele cu armata...

        Armata s-a reformat destul de mult (in bine) de cand suntem parte a NATO...
      • +4 (4 voturi)    
        Ești un jalnic prostovan care postează (Miercuri, 10 aprilie 2019, 16:39)

        Rescator [utilizator] i-a raspuns lui prec

        din subsolul lui Kuzmin.Habar nu ai de Armata
        de astăzi și ataci ca un bezmetic roșu!
        • -1 (1 vot)    
          Cu respect (Joi, 11 aprilie 2019, 12:18)

          tarabost [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

          Ati citit mesajul meu in sens si directie eronate.
          Probabil ca sunteti suficient de tanar cat sa nu fi auzit pe strazile Bucurestiului sloganul disperat "Armata e cu noi" in 1989.
          Cat despre calitatea de prostovan, locatia postarii, culoarea rosie, atac, pe care mi le atribuiti, daca le-ati prefixa cu "probabil", ar lasa loc pentru iesirea dvs. din eroare - dar poate ca aveti dreptate in ceea ce ma priveste :).
          Mai amintesc aici de furgoanele si pick-up-urile deschise care trasportau cadavre umane pe acele strazi exact la momentul pe care se auzea sloganul.
          Istoria traita e altfel decat ceea (ne)citita din carti. In rest, s-auzim de bine si sa rationam.
  • +16 (16 voturi)    
    chiar am speranta (Miercuri, 10 aprilie 2019, 15:29)

    Remarque [utilizator]

    Decizia de astazi, plus inca cateva din ultima vreme, imi da speranta ca nu e totul pierdut, ca justitia nu a fost total acaparata de ciuma rosie.
    Pacat ca nici armata nu a fost iertata de psd, ci a trebuit sa faca obiectul acestui scandal.
  • +13 (17 voturi)    
    Românii ar trebui să ia act că acest caz (Miercuri, 10 aprilie 2019, 15:38)

    Rescator [utilizator]

    de prelungire legală a mandatului Șefului Statului
    Major al Apărării a fost atacat in Justiție de leguma
    Mafiei Roșii,Cupola Ciumei Roșii,numitul penticostal
    Gabriel Beniamin Leș,la ordinul imperativ al Dictatorului malefic și toxic Liv Jong UNU.Rog să
    verificați că in nicio țară din Emisfera Nordică nu s-a
    intâplat așa ceva in ultima sută de ani.
    In timp ce declară public că face și drege ,nefericitul
    LEȘ nu face ,in practică,nimic.De fapt el sabotează
    amărâtele programe de inzestrare ale Armatei,la
    ordinul Dictatorului aservit unor puteri străine.
  • +2 (2 voturi)    
    Era normal ! (Joi, 11 aprilie 2019, 9:17)

    Mircea11 [utilizator]

    Normal este si ca "reformatul" Les sa-si dea demisia.
    Mai Lesule, tu iti dai seama in ce situatie ai pus Romania?
    Nu cred ca stii, nici tu nici Dragnea.