Înalta Curte: Judecătorii au decis să amâne pentru 22 aprilie sentința definitivă în dosarul lui Tăriceanu

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 13:27 Actualitate | Esenţial


Tariceanu
Foto: Digi24.ro
Magistrații Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ) au decis luni să amâne pentru data de 22 aprilie decizia definitivă în dosarul președintelui Senatului, Călin Popescu Tăriceanu, care a fost achitat în primă instanță, transmite Mediafax. La ultimul termen, procurorii au cerut rejudecarea procesului.

În ultimul cuvânt în fața judecătorilor, președintele Senatului a catalogat întreg procesul ca fiind o înscenare. "Consider că acest proces în care am fost antrenat este o înscenare ca urmare a recomandărilor făcute în MCV, ca rezultatele luptei împotriva corupției să se soldeze cu “big fish”. Datorită pozițiilor pe care le-am avut sau le dețin fac parte din această categorie. Au încercat să mă târască într-un proces de corupție, nu au avut alte elemente, au încercat cu evaziunea fiscală, ar fi fost simplu pentru procurori să vadă că acea presupusă tranzacție nu a fost în realitate făcută. Au încercat să sugereze că eram la curent cu acea tranzacție. În 2008 aveam o agendă suficientă ca să am grijă și de cabinetul soției", a declarat atunci Călin Popescu Tăriceanu, în fața judecătorilor Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ).

La rândul său, procurorul DNA a cerut rejudecarea procesului. "Dispuneți casarea sentinței penale 318 din 2018 și rejudecați având în vedere că instanța de fond nu s-a pronunțat pe fapta pentru care a fost trimis în judecată (...) Sunt întrunite în cauză elementele de mărturie mincinoasă, nu cum instanța de fond a refuzat să cerceteze. (...) Vă solicităm să dispuneți casarea cu trimitere spre judecare. Judecătorii de fond nu s-au pronunțat cu privire la actul de sesizare. Ar fi o încălcare a dreptului de apărare al inculpatului și al Parchetului", a declarat procurorul DNA, în fața instanței.

Apărătorii lui Călin Popescu Tăriceanu au solicitat instanței, să mențină soluția de pe fond, respectiv cea de achitare. "Solicităm să respingeți apelul ca nefondat menținând soluția atacată. Soluția este legală și temeinică. Consider că instanța fondului a procedat corect, este o hotărâre model și au aplicat corect deciziile Curtii", a susținut avocatul președintelui Senatului, în fața Înaltei Curți.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7940 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Pana atunci , vine 10 si 15 Aprilie (Luni, 8 aprilie 2019, 14:28)

    baimarean [utilizator]

    Cand decide si CCR...referitor la "completuri"
  • +9 (9 voturi)    
    daaa (Luni, 8 aprilie 2019, 14:38)

    liviu_ [utilizator]

    toti infractorii au inscenari, ei de fapt sunt curati ca lacrima!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce sfori mai poate trage Sterling Popescu T ? (Luni, 8 aprilie 2019, 15:15)

    Plagarus [utilizator]

    Daca se imbraca in roz mai are sanse sa scape .
  • +7 (7 voturi)    
    de ce nu munciți mama voastră de loaze? (Luni, 8 aprilie 2019, 15:26)

    ouyang [utilizator]

    nu vă ajung banii? aveți și pensii speciale. când vă apucați de treabă? permiteți tuturor șpăgarilor de milioane să scape.
  • +5 (5 voturi)    
    Curiozitate (Luni, 8 aprilie 2019, 15:47)

    Jolly Roger [utilizator]

    Cei care au decis amânarea... au fost si ei pe trepte, la protest?
  • +3 (3 voturi)    
    Condamnare (Luni, 8 aprilie 2019, 15:55)

    florinos [utilizator]

    Prin condamnarea lui Tariceanu ne-am fi recăpătat increderea in Justiția Română care este sub jugul PSD, adică al celor care incalca legea si țipă ca sunt nevinovati.
    • +3 (3 voturi)    
      Daca... (Luni, 8 aprilie 2019, 16:29)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      ajung condamnati si Daddy si Iliescu&Co., fac cinste la toti de pe strada mea...
      ATUNCI iesim in strada pt a sarbatori.
  • 0 (0 voturi)    
    Să mai avem încredere în justiție? (Luni, 8 aprilie 2019, 18:39)

    asavreau [utilizator]

    Să mai protestăm în apărarea lor?Amânări, amânări, amânări și noi rămânem cu speranța.
  • +1 (1 vot)    
    Remember (Luni, 8 aprilie 2019, 20:24)

    Isobar [utilizator]

    Conform DNA, in cadrul actelor de cercetare in dosarul privind retrocedarea nelegala a unei suprafete din Padurea Snagov si a Fermei Baneasa, Tariceanu a facut, sub juramant, la data de 15 aprilie 2016, declaratii necorespunzatoare adevarului cu privire la aspecte esentiale ale cauzei asupra carora a fost intrebat si nu a spus tot ce stie in legatura cu imprejurari esentiale, urmarind prin aceasta impiedicarea/ ingreunarea tragerii la raspundere penala a inculpatilor cercetati in dosarul trimis in judecata.

    Astfel, Tariceanu a sustinut in mod nereal ca nu a avut cunostinta despre retrocedarea catre Paul Philippe Al Romaniei a unor suprafete de teren in Baneasa (fosta ferma regala) si Snagov (trunchiul de padure Fundul Sacului), despre implicarea inculpatilor Tal Silberstein, Beny Steinmetz, Moshe Agavi si a altor persoane in procedurile de retrocedare si nici despre actele de vanzare-cumparare vizand aceste bunuri, cred procurorii.
  • +1 (1 vot)    
    Sa ne readucem aminte (Luni, 8 aprilie 2019, 21:04)

    Isobar [utilizator]

    Conform DNA, in cadrul actelor de cercetare in dosarul privind retrocedarea nelegala a unei suprafete din Padurea Snagov si a Fermei Baneasa, Tariceanu a facut, sub juramant, la data de 15 aprilie 2016, declaratii necorespunzatoare adevarului cu privire la aspecte esentiale ale cauzei asupra carora a fost intrebat si nu a spus tot ce stie in legatura cu imprejurari esentiale, urmarind prin aceasta impiedicarea/ ingreunarea tragerii la raspundere penala a inculpatilor cercetati in dosarul trimis in judecata.

    Astfel, Tariceanu a sustinut in mod nereal ca nu a avut cunostinta despre retrocedarea catre Paul Philippe Al Romaniei a unor suprafete de teren in Baneasa (fosta ferma regala) si Snagov (trunchiul de padure Fundul Sacului), despre implicarea inculpatilor Tal Silberstein, Beny Steinmetz, Moshe Agavi si a altor persoane in procedurile de retrocedare si nici despre actele de vanzare-cumparare vizand aceste bunuri, cred procurorii.
  • 0 (0 voturi)    
    Kein Thema (Marţi, 9 aprilie 2019, 12:24)

    Coco_papagal [utilizator]

    Tic tac tic tac