Ziua Romilor - Mesajul lui Iohannis: Este un prilej bun de a condamna ferm manifestările rasiste

de MH     HotNews.ro
Luni, 8 aprilie 2019, 10:28 Actualitate | Esenţial


rromi
Foto: Facebook
Ziua etniei romilor din țara noastră, marcată astăzi, odată cu Ziua Internaţională a Romilor, este un bun prilej pentru a condamna ferm, o dată în plus, manifestările rasiste şi de marginalizare a cetățenilor care aparțin acestei etnii, spune președintele Klaus Iohannis.

"De Ziua etniei romilor transmit salutul meu membrilor comunității roma din țara noastră. Reînnoiesc cu acest prilej angajamentul meu în favoarea valorificării diversității noastre culturale, ca şi hotărârea mea, în calitate de președinte, de a veghea la protejarea drepturilor cetățenilor aparținând tuturor minorităților etnice. Ziua etniei romilor din țara noastră, care se marchează odată cu Ziua Internaţională a Romilor, este un bun prilej pentru a condamna ferm, o dată în plus, manifestările rasiste şi de marginalizare a cetățenilor care aparțin acestei etnii”, afirmă Klaus Iohannis, potrivit unui comunicat de presă transmis de Administrația Prezidențială.

Șeful statului mai spune că își dorește ca prin implicarea societățiile civile și prin efortul majorității și al minorităților etnice societatea să fie tolerantă.

Iohannis crede că ziua de 8 aprilie, consacrată prin lege, va fi cu adevărat una de sărbătoare atunci când emanciparea economică, socială şi culturală a romilor va da roadele așteptate.

"Îmi doresc ca prin angajamentul autorităților şi al societății civile, prin efortul majorității şi al minorităților etnice deopotrivă, să construim societatea dezvoltată, educată, tolerantă şi incluzivă pe care ne-o dorim pentru copiii noștri”, adaugă președintele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















433 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Care manifestari? (Luni, 8 aprilie 2019, 10:40)

    Lok [utilizator]

    Alea eronate care spun ca:
    - nu vor sa se integreze?
    - nu vor sa isi faca buletine copiilor?
    - nu vor sa isi vaccineze copii?
    - nu vor sa munceasca?
    - traiesc pe seama societatii fara a produce nimic?
    - De 100 de ani sunt liberi si nu se vede vreo dezvoltare culturala?
    - fura cand apuca si ne fac de rahat neamul prin afara?
    Daca de astea vorbim atunci da. E rasism.
    • +5 (13 voturi)    
      Prejudecati care fac rau (Luni, 8 aprilie 2019, 11:05)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Orice populatie care a fost tinuta in robie sute de ani va avea probleme cu integrarea. Ura si marginalizarea nu fac decat sa intretina actuala stare de lucruri.
      • -6 (10 voturi)    
        Acum o suta de ani eram si noi sclavi (Luni, 8 aprilie 2019, 11:30)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui albik

        Cu alt nume. Asa ca nu tine marota.
        Singura diferenta ce a produs situatia economica de astazi este cultura. Una e nomada una nu.
        Si sa nu uitam ca au locuri speciale peste tot in invatamnat. Si ..... abea daca le ocupa.
        Exista si posibilitatea ca aceste masuri sa fie impotriva integrarii ca efect.
        Ura si marginalizarea o avem si cu maghiarii, dar jur ca parca ei nu par a fi in saracie si incultura din cauza asta.
        Dar sa nu uit... La multi ani Romilor!!!!!
        • +3 (5 voturi)    
          ??? (Luni, 8 aprilie 2019, 12:36)

          albik [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Sclavi acum 100 de ani? Ma indoiesc. Diferentele sunt numeroase plecand de la faptul ca au fost o minoritate persecutata, lipsita de drepturi si mergand pana la diferentele de ordin financiar, social, cultural. Acest context explica situatia lor de acum. La fel au fost si negrii din SUA dar dupa abolirea sclaviei s-au emancipat si au dat tarii si un presedinte. Dureaza, insa arata ca se poate.

          Maghiarii au fost stapani in Transilvania, nu sclavi, au exploatat resursele naturale si au facut parte din cateva imperii. Alt context, alta evolutie.
          • 0 (4 voturi)    
            Ok poate nu chiar 100 de ani. Fie 150. (Luni, 8 aprilie 2019, 13:35)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui albik

            Chiar daca dupa dezrobire tot sub aceeasi boieri au lucrat.
            Erau diferente intre iobagie si robie. Dar astea depindeau numai de statutul economic. Unii erau nomazi si nu detineau nimic. Altii erau tarani si detineau macar case, unelte, etc. Nu incepeau de la zero. Dar practic in ceea ce priveste drepturile si autoritatea cele doua sunt sclavie.
  • +6 (8 voturi)    
    Am prieteni romi (Luni, 8 aprilie 2019, 11:57)

    krank [utilizator]

    nu sunt diferiti fata de majoritatea romanilor, unii sunt buni, harnici, altii mai putin. Exista un decalaj educational si economic care este incet incet recuperat, noua generatie vrea mai mult de la viata si sunt mai ambitiosi. Printre cei mai in varsta sunt unii care ii privesc cu neincredere pe romani, dar la fel fac si romanii din generatia mai veche cu romii. Tinerii sunt mai deschisi la minte si ii accepta pe cei din jurul lor indiferent de etnie.
    • -3 (7 voturi)    
      Respectul se castiga greu si se pierde repede. (Luni, 8 aprilie 2019, 12:05)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui krank

      Asa ca nu zic ca nu au potentialul, dar momentan societatea ii priveste ca exact ceea ce sunt ca si grup.